Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Kálmos, orvosi (Acorus calamus )

A kálmos, orvosi népies neve:

bécsi sás, kígyófű, büdössás

Kálmos, orvosi leírása:

Illatos gyöktörzsű növény. Szálas, kard alakú levelei kétsorosan állnak a háromélűszáron. Buzogány formájú torzsavirágzata lomblevélszerű fellevelével láthatóan oldalra áll. Európában termést nem hoz.

A kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozik. Állóvizek, árokpartok, lápok, mocsarak védett, évelő növénye. Levele illatos.

Kálmos, orvosi elterjedése:

Lassúfolyású és állóvizek partvidéke. Európában a XVI. században honosodott meg. Észak-Amerikában is előfordul, őshazája Délkelet-Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a kálmos, orvosi gyógynövényt?

Védett növény, gyűjtése tilos!

Kálmos, orvosi hatóanyagai:

"Illóolaj, benne béta-azaron és izoeugenol-metiléter fenil-propánok, dekadienál monoterpén illatmeghatározó és szeszkviterpének, mint az akoron (keserű). Akorin glikozidja szintén keserűanyag; cserzőanyagot is tartalmaz. A különböző termőhelyről származó drogok kromoszómaszámukon kívül illóolajuk összetételében is különböznek. Így az amerikai eredetűben nincs béta-azaron, az ázsiai magas, az európai közepes béta-azaron-tartalommal rendelkezik."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kálmos, orvosi?

Gyógyászati célra a növény gyöktörzsét alkalmazzák. A drog illóolajat, keserűanyagokat, cseranyagot, nyálkát és keményítőt tartalmaz. Az amerikai eredetű kálmos illóolajában a feltételezhetően rákkeltő b-azaron nem található meg, így ennek a használata javasolt

Kálmos, orvosi felhasználása:

Az illóolaj és keserűanyag együttes jelenléte miatt a kálmos aromás gyomorkeserűk alkotórésze, étvágytalanság és emésztési zavarok esetére. A népi gyógyászatban nyugtató hatást is tulajdonítanak a drognak. Kivonata és illóolaja ezenkívül gyakran fűszerpálinkák, szájvizek és gargarizálószerek alkotórésze. Külsőleg gyógyfürdőkben bőrizgató és keringésserkentő hatásáért alkalmazzák. Mivel a béta-azaronnak örökítőanyagot károsító és rákkeltő hatása van, lehetőleg az amerikai vagy az európai drogot kell felhasználni. Hosszú ideig tartó alkalmazása nem ajánlott! Bizonyos termékek, mint a szeszesitalok, amelyek élelmiszerbiztonsági rendelkezés alatt állnak, csak egy megadott határértékig tartalmazhatnak béta-azaront. Homeopátiás készítményeit néha még adják gyomor-bél betegségek esetén.

Gyógyteakeverékek fontos alkotórésze.

Hatóanyagainak köszönhetően jó étvágygerjesztő, segít emésztési zavarok, gyomorbántalmak esetén.

Jó tudni a kálmos, orvosiról!

Alkalmazása terhesség és szoptatás, gyomor és nyombélfekély esetén nem ajánlott! Hosszú ideig tartó használata nem javasolt.

Érdekesség a kálmos, orvosiról.

Illóolaja és drogja a likőripar számára fontos nyersanyag.

Kálmos, orvosi az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, egyszikűek.

 

 

Kamilla, orvosi székfű (Matricaria recutita)

A kamilla, orvosi székfű népies neve:

orvosi székfű, bubulyka, katóka, pipiske, anyafű, szentivánpipitér, szüzekanyja, anyaméhfű, teafű, piperefű

Kamilla, orvosi székfű leírása:

Illatos, felálló hajtásrendszerű növény. Levelei 2-3-szorosan sallangosan osztottak. Fészkei 10-25 mm szélesek, a vacok virágzáskor megnyúlik, üreges, a vacokkúpot sugárvirágok alkotják.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Az ország minden táján megtalálható, kedveli a szikes legelőket, száraz réteket. Jellegzetes fehér szirmú sárga fészkű virág. 20-40 cm magas, egyéves növény. Termesztik is.

Kamilla, orvosi székfű elterjedése:

Gabonatáblák, ruderális területek, szinte az egész világon termesztik. Hazája a Földközi-tenger keleti medencéjének vidéke.

Hogyan gyűjtsük a kamilla, orvosi székfű gyógynövényt?

június-július Fejletlen virágzatát ne gyűjtsük, de ha túl nyílik az sem jó, mert akkor a száradást követően széthullik "ellisztesedik". Szedőfésűvel gyűjtik.

Kamilla, orvosi székfű hatóanyagai:

"Kamazulént, bizabololt és bizabolol-oxidokat tartalmazó illóolaj, dicikloéter; flavonoidok, mindenekelőtt apigenin, hidroxi-kumarinok. A terápiásan fontos kamazulén a vízgőz-desztillációs illóolaj-lepárlás során először képződő vegyület; elővegyületéből, a proazulének közé tartozó matricinből képződik, főzet készítéskor is."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kamilla, orvosi székfű?

A növény fészekvirágzatát használjuk gyógyászati célokra. A drog (Chamomillae flos) 0,2- 0,7% (akár 1,4%-ig is elmehet) sötétkék színű, szeszkviterpén tartalmú (kamazulén, bizabolol, bizabolol oxidok) illóolajat, flavonoidokat (apigenint) és glikozidjaikat, kumarinokat (umbelliferont, herniarint), nyálkát tartalmaz.

Kamilla, orvosi székfű felhasználása:

A kamillakivonatok bizonyítottan gyulladáscsökkentő, sebgyógyulást elősegítő és görcsoldó hatásúak. A drogot belsőleg a gyomor-bél traktus betegségeinek és a menstruációs zavarok kezelésére, külsőleg pedig kenőcsök, borogatások, fürdők és inhaláció formájában a bőr és a nyálkahártyák gyulladásainak csillapítására használták, beleértve a szájüreget és a légutakat, továbbá a végbélnyílás környékét és a nemi szerveket is. Dél-Európában a kamilla enyhe nyugtatószernek számít. Homeopátiás felhasználási területei közé a különféle gyulladások kezelésén kívül a heves fájdalommal járó állapotok és az ingerlékenységgel kísért depresszió gyógyítása tartozik.

Tea: Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1-2 evőkanál szárított kamillavirágzatot. Hagyjuk állni kb. 10 percig, majd szűrjük le. Napi adag: 3-4 csésze. Fürdők: Lehet belőle kéz-, láb-, vagy ülőfürdőt készíteni. Két maréknyi virágzatot tegyünk a fürdővízbe. Gargarizálás: 2-3 evőkanállal adjunk 1 dl vízhez, naponta többször használjuk öblögetéshez. Gőzölés (inhalálás): Tegyünk 3 evőkanál virágzatot egy lapos edénybe, forrázzuk le, és hajoljunk fölé. Fejünket törülközővel fedjük be, és kb. 10 percet inhaláljunk. Vírusos légúti fertőzések esetén naponta kétszer ajánlatos gőzölni. Borogatás: Tegyük a kamillát egy mullkendőbe, és forrázzuk le. A kamillás kendőt körülbelül 5 percig tartsuk a gyulladt bőrfelületen. Olaj: Morzsoljunk szét maréknyi kamillavirágzatot, keverjük össze 150 ml szójaolajjal, zárjuk le légmentesen üvegbe, és tegyük napos helyre. Naponta rázzuk fel, és ha sötétre színeződik az olaj, szűrjük át vászonruhán. A virágzatokat alaposan nyomkodjuk ki. Töltsük újra légmentesen zárható üvegbe.

A kamillavirág egyik legismertebb gyógynövényünk, a legtöbb állam gyógyszerkönyvében is megtalálható hivatalos drog. Gyógyhatása sokrétű, amelyet külső és belső alkalmazása révén lehet kihasználni. A kamillában előforduló illóolajok főleg gyulladáscsökkentő hatásúak. A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és e megbetegedések esetén jól érvényesülhet a drog immunrendszeri működést serkentő hatása is. A tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén is alkalmazzák. Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. Hörghurutban inhalálószerként alkalmazható. Szájban lévő sebek, afták esetén sokszor a kamillás öblögetés a megfelelő gyógyír. Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit. Külsőleg bőrbetegségeket, pattanást (akne), tályogot, nehezen gyógyuló sebeket illetve körömágygyulladást kezelnek vele. Szemborogatásra is kiválóan alkalmas. A szüzekanyja, anyafű népies neve arra utal, hogy a nőgyógyászatban is használták menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére. Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély) esetén is. A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja. A kamillaolaj csökkenti az idegességet a gyermekeknél, s jótékony hatással van a hiperaktív gyerekekre, mivel enyhe "nyugtatószer". A homeopátiában fogzási fájdalmak enyhítésére és fájdalom iránti intolerancia esetén használják. A szépségápolásban is gyakran használják, a bőr szárazságát, viszketését, gyulladását csökkenti. Jót tesz a hajnak, mert kifényesíti és nyugtatja a fejbőrt. A kamillateát a kisgyermekek is nyugodtan fogyaszthatják. A fogzó baba állkapcsát kamillaolajjal dörzsöljük be ott, ahol szükséges.

Jó tudni a kamilla, orvosi székfűről!

Az arra érzékenyeknél még a kamilla is allergiás tüneteket válthat ki. A szeszkviterpén-tartalom miatt előfordul, hogy a kamilla virágzatából készült szerek használata allergiás bőrreakciót vált ki. Ilyenkor nem szabad tovább alkalmazni a növényt. Különösen vonatkozik ez szemgyulladások kezelésére. Ha kisgyermekek inhalálnak, fokozottan figyeljünk az égési sérülések elkerülésére.

Érdekesség a kamilla, orvosi székfűről.

Dioszkoridész, görög orvos és Plinius, római természettudós a kamillát fejfájás, vese-, máj- és hólyagpanaszok gyógyítására ajánlotta.

Kamilla, orvosi székfű az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér fészekvirágzatok.

 

 

Kankalin, tavaszi (Primula veris)

A kankalin, tavaszi népies neve:

tavaszfű, tavaszka csókaláb, égikincs, husitivirág, istenkesztyű, Isten kulcsa, kacinka, kankalék, sárgakükörcsin

Kankalin, tavaszi leírása:

Évelő növény, hosszúkás, tojásdad, ráncos felszínű, hirtelen a szárnyas nyélbe keskenyedő levelei tőlevélrózsát alkotnak. Egyoldalú ernyővirágzata hosszú kocsányon virul, a harangalakú, forrt szirmú párta sötétsárga színű, torkában 5 narancsszínű folttal. A felfúvódott csészecső kétszer olyan hosszú, mint a toktermés.

A kankalinfélék (Primulaceae) családjába tartozik. Erdők, cserjések, hegyi rétek évelő növénye. A tavaszi vagy orvosi kankalin latin neve Primula veris L. , a száratlan vagy közönséges kankaliné Primula vulgaris. Mindegyik fajta egyforma értékű gyógynövény.

Kankalin, tavaszi elterjedése:

Száraz vagy változó nedvességű tisztások, hegyvidéki erdők, cserjések. Európa és Ázsia nagy részén honos.

Hogyan gyűjtsük a kankalin, tavaszi gyógynövényt?

Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. A kankalin gyökérzetét és virágját használják gyógyászati célokra. A gyökérzet barnássárga színű, enyhe szagú és kesernyés ízű. A növény március-áprilisban virágzik.

Kankalin, tavaszi hatóanyagai:

Triterpén-szaponinok, köztük A primulaverin, amely a szárított gyökerek metil-szalicilátra emlékeztető jellegzetes illatáért felelős. A virágok csak a csészében tartalmaznak szaponinokat, a pártában flavonoidok, karotinoidok és nyomokban illóolaj. A növény föld feletti részében csekély mennyiségű primin található.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kankalin, tavaszi?

A kankalin gyökérzete triterpén szaponinkeveréket (primulasav A), a gyökerek jellegzetes szagáért felelős fenolos anyagokat (primulaverin) tartalmaz. A virágok csak a csészében tartalmaznak szaponinokat, a pártában illóolaj, flavonoidok, karotinoidok vannak.

Kankalin, tavaszi felhasználása:

Magas szaponin-tartalmánál fogva a kankalingyökér nyálkaoldó és köptető hatású, a légutak betegségei esetén használatos. A gyökérdrogot csak az I. Világháborút követően alkalmazták az észak-amerikai szenegafű pótlása céljából köhögés elleni szerként, a leveleket pedig a népi gyógyászat szintén a szaponinoknak köszönhetően már régóta felhasználta vizelethajtó szerként, továbbá reumatikus panaszok enyhítésére, és tüsszentésre ingerlő hatásuk miatt tubák készítésére is. A mézes illatú virágokat ugyancsak köhögés ellen alkalmazzák, valamint vizelethajtó- és izzasztó-, s idegnyugtató szerként. Esetenként teakeverékek színesítő összetevője. Homeopátiás felhasználási területei közé a fejfájás és a bőrkiütések kezelése tartozik.

Tea: 2 dl hidegvízbe tegyünk 1 fél-teáskanálnyi szárított kankalingyökeret vagy 1 teáskanálnyi virágot, forraljuk fel, majd 5-10 perc elteltével szűrjük le. Köhögés esetén naponta 3-4 csészényi teát fogyasszunk belőle. Teakeverékek: A kankalin gyökere szaponinban nagyon gazdag, így számos köhögéscsillapító tea fontos alkotórésze.

Csillapítja a nehezen múló köhögést, segíti a letapadt váladék felszakadását és kiköhögését. Jó nyálkaoldó, köptető és hurutoldó. Alkalmazzák még vizelethajtó szerként, közismert jótékony hatású még köszvényre és reumára.

Jó tudni a kankalin, tavasziról!

A kankalin érintése az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki. A kankalin gyökér túladagolásakor émelygés, hasmenés jelentkezhet.

Érdekesség a kankalin, tavasziról.

A latin neve, a "primus" szóból kicsinyítő képzővel ellátott "primula" azt jelenti, "első", arra utal, hogy a nemzetség mintegy háromszáz fajának többsége kora tavasszal virágzik, a hóolvadás után az elsők között bontják virágaikat.

Kankalin, tavaszi az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Kapor, kerti (Anethum graveolens L.)

A kapor, kerti népies neve:

uborkafű, fűszerkapor

Kapor, kerti leírása:

Az édesköményhez hasonló megjelenésű növény, azonban jellegzetesen kapor illatű. Levelei finoman, 2-3-szorosan szárnyaltak, levélkéi fonalszerűen szálasak. Összetett ernyővirágzata boltozatos, 30-50 ernyőcske alkotja, a gallér- és gallérkalevelek hiányoznak. 3-5 mm hosszú ikerkaszattermése barnás, széles elliptikus, általában részterméskékre széteső, oldalsó bordái szárnyszerűen kiszélesednek.

Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik, közismert fűszer- és gyógynövény. A Földközi-tenger vidékéről származik, hazánkban nem őshonos, de régóta termesztik.

Kapor, kerti elterjedése:

Ősidők óta termesztett növény, esetenként elvadul. Hazája Délnyugat-Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a kapor, kerti gyógynövényt?

A kapor virágos hajtását és apró, tojásdad alakú iker-kaszattermését használják gyógyászati célra. A nyár folyamán gyűjtik.

Kapor, kerti hatóanyagai:

"Karvon főhatóanyagú illóolaj, benne limonén és dillapiol is; furokumarinok és hidroxi-kumarinok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kapor, kerti?

A kapor illóolaja karvont, limonént, dillapiolt tartalmaz.

Kapor, kerti felhasználása:

A kapor termései enyhe emésztésserkentő, szélhajtó és görcsoldó tulajdonsággal rendelkeznek. Mára jobbára csak a népi gyógyászatban alkalmazzák a köményhez hasonlóan, így emésztési bántalmak és étvágytalanság esetén, valamint szoptatós anyák tejelválasztásának fokozása céljából. A homeopátiában magas vérnyomás csökkentésében nyújt segítséget. Fűszerként a növény friss hajtásrendszerét használják fel, amikor a magvak még éretlenek.

Tea: 1 teáskanálnyi összetört kaportermést leforrázunk 3 dl vízzel, majd hagyjuk állni negyed órán át, utána szűrjük le. Könnyíti az emésztést. Bor: 2 teáskanálnyi összetört kaportermést tegyünk 3 dl víz és 3 dl bor keverékébe, forraljuk fel, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Hidegen étkezésekhez fogyasztandó. Ülőfürdő: 30 g kapormagot 1 liter vízben forraljunk fel, és hagyjuk állni negyedórán át, majd öntsük a fürdővízhez. Altesti fájdalmak esetére ajánlott. Fűszerként: A tökfőzelék tipikus fűszere, de több más zöldségfőzelékhez is jól illik. Használható tej-alapú mártásokhoz és halakhoz is. A savanyúságok - kovászos uborka, savanyú káposzta, tök - elkészítésénél is előszeretettel használják. Uborkasalátáknak is kedvelt fűszere.

A kapor illóolaja enyhíti a puffadást, a gyomorfájást, szélhajtó, és csillapítja a bélgörcsöket. A nők régóta kihasználják a kapor jótékony hatását az altesti fájdalmak, a menstruációt kísérő tünetek enyhítésére, a szoptatós anyukák pedig tejképződés serkentésére fogyasztják, a kismama-teák jellegzetes ízt adó, kedvelt összetevője.

Érdekesség a kapor, kertiről.

A Ebers-papiruszban amment néven leírt növény a kapor. A Földközi-tenger vidékéről származó fűszert a római légionáriusok hozták be Pannóniába és Európába. A középkorban varázserejű növénynek tartották a boszorkányok ellen. A híres római gladiátorok a kapor terméséből sajtolt olajjal dörzsölték be testüket, a kapornak ugyanis titokzatos erőt tulajdonítottak.

Kapor, kerti az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Kasvirág (bíborlevelű kasvirág (Echinacea purpurea), keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia))

A kasvirág népies neve:

kúpvirág, bíbor kúpvirág

Kasvirág leírása:

 

A kasvirágnak két gyógyászati célokra használt faja van: bíborlevelű kasvirág (Echinacea purpurea) és a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia). Mindkét növény hasonló gyógyhatással rendelkezik. A száraz erdőket, a füves pusztákat kedveli. Gyöktörzzsel rendelkező, évelő növény. Nyáron virágzik.

Hogyan gyűjtsük a kasvirág gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény föld feletti részeit és gyökerét gyűjtik, de a legtöbb hatóanyagot a nyers gyökér tartalmazza. Gyűjtése a tavaszi és nyári hónapokra esik.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kasvirág?

A növény poliszacharidokat (arabinogalaktánokat), kávésav-származékokat (cikóriasavat), illóolajat, alkamidokat és poliineket tartalmaz.

Kasvirág felhasználása:

 

A növényt alkalmazzák echinacea-cseppek, homeopátiás golyócska, tabletta és oldat formájában, amelyek gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban szerezhetők be.

Erősíti az immunrendszert, vagyis a szervezet védekező képességét. Enyhe, középsúlyos megfázás, légúti és húgyúti fertőzés kiegészítő és megelőző kezelésére alkalmas. Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek esetén alkalmazzák. A homeopátiás gyakorlatban a növényi drogot immunstimuláns és gyulladásgátló hatása miatt különböző eredetű fertőzéses megbetegedések kezelésére használják. Az echinacea a nyelven bizsergő érzést okozhat, ami természetes jelenség, nem veszélyes.

Jó tudni a kasvirágről!

Gyermekek (a homeopátiás szer alkalmazható gyermekeknél), áldott állapotban lévő és szoptatós kismamák részére a kasvirág alkalmazása nem ajánlott. Bármilyen formában alkalmazzák (cseppek, tabletta, oldat) az echinaceát, a használati utasítást mindig pontosan tartsák be!

Érdekesség a kasvirágről.

Neve a görög echinos (sündisznó) szóból származik.

 

 

Katáng, mezei (Cichorium intybus)

A katáng, mezei népies neve:

katángkóró, kávékatáng, vad cikória

Katáng, mezei leírása:

Terpedt, elágazó, tejnedves növény. Az alapon lévő levelek fűrész alakúak, szárnyasan osztottak, a szárlevelek lándzsásak. A 3-4 cm átmérőjű felsőlevél-hónalji és végálló fejecskevirágzatok csak délelőtt nyílnak. Minden virág nyelves, világoskék, ritkán rózsaszín vagy fehér.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozó, mindenfelé (utak, rétek, szántóföldek, töltések mentén) tömegesen előforduló, jellegzetes kék virágú, évelő növény. Íze keserű.

Katáng, mezei elterjedése:

Útszélek, gyomtársulások. Európában, Ázsiában honos, világszerte elterjedt.

Hogyan gyűjtsük a katáng, mezei gyógynövényt?

A növénynek gyökerét, vékonyabb szárhajtásait és tőleveleit használják gyógyászati célokra. Gyűjtése október-április, illetve július-augusztus hónapokra esik.

Katáng, mezei hatóanyagai:

"Keserű szeszkviterpén-laktonok: laktucin és laktukopikrin; fahéjsav-származékok, mint a cikóriasav; flavonoidok; a nemesített változatban 50-60% inulin."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Katáng, mezei?

A növény szeszkviterpén laktonokat (laktucint, laktukopikrint), inulint, fruktózt, kolint tartalmaz.

Katáng, mezei felhasználása:

A drog a népi gyógyászatban különlegesen értékesnek számított mint erősítő, emésztésjavító, gyomornedv- és epeelválasztást serkentő, vizelethajtó szer, és még ma is használatban van. A var. Sativum kultúrforma húsos gyökeréből pörköléssel állítják elő a cikóriakávét, főve ízletes zöldség, a fiatal levelek salátaként fogyaszthatók. A var. foliosum HEGI cikória néven ismeretes. A homeopátia székrekedés ellen használja.

Tea: 2 dl vízben forraljunk fel 1 szárított, apróra vágott katánggyökeret, és főzzük 3-4 percig, majd szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle. Mézzel édesíthető. Étvágy- és emésztést serkentő hatású.

Felmérések igazolták, hogy a növény jó emésztést serkentő, étvágygerjesztő hatású, továbbá alkalmazható epe- és májbetegségek esetén. A népi gyógyászatban vizelethajtó szerként alkalmazzák.

Érdekesség a katáng, mezeiről.

Nemesített változatának gyökerét pótkávé - cikóriakávé - készítésére termesztik.

Katáng, mezei az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Kék fészekvirágzat vagy kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Kerti kakukkfű (Thymus vulgaris)

A kerti kakukkfű népies neve:

balzsamfű, démutka, kakucskafű, thimián, tömjénfű, vadkakukkfű

Kerti kakukkfű leírása:

Alul fásodó szárú, aromás illatú növény, a földön kúszó, vagy felálló hajtással. Levelei kicsik, nyelesek, tojásdadok, lent pillásan szőrözöttek. A virágos szárak élei pillásak, rajtuk hosszúkás fejecskeszerű virágzatok. A párta ibolyás-rózsaszín, 3-6 mm-es.

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, szárazabb füves helyeken élő félcserje. Mindegyik fajtája gyógynövény. Termeszthető. Őshazája a Földközi-tenger térségének sziklás legelői. Hazánkban termesztett növény. A növényi drog (Thymi herba) timol- és karvakroltartalmú illóolajat, cseranyagokat, triterpéneket és flavonoidokat tartalmaz.

Kerti kakukkfű elterjedése:

Félszáraz rétek, száraz mezők, fenyőerdők. Hazája Európa, délen csak a hegyek.

Hogyan gyűjtsük a kerti kakukkfű gyógynövényt?

Virágos, leveles hajtásaikat májustól júliusig szár nélkül gyűjtik. Kellemes illatú és aromás kámforos ízű gyógynövény, melynek teaként felhasználandó része a leveles virágos hajtás. A növény leírása:A növényi drog (Thymi herba) timol- és karvakroltartalmú illóolajat, cseranyagokat, triterpéneket és flavonoidokat tartalmaz.

Kerti kakukkfű hatóanyagai:

"Származási helytől függően változó összetételű illóolaj: főkomponense lehet linalool és karvakrol vagy timol és cineol; ajakosokra jellemző cseranyagok, triterpének, flavonoidok."

Kerti kakukkfű felhasználása:

Görcsoldó és antibiotikus hatású a drog. A népi gyógyászat köhögések kezelésére belsőleg és külsőleg, fürdőadalékként egyaránt használja ugyanúgy, mint a kerti kakukkfüvet, bár hatása gyengébb. Illóolajtartalma lényegesen csekélyebb és összetételében eltérő. Használható még gyomor-bél működési zavarok, étvágytalanság esetén is, itt nem annyira az illóolaj, mint a cserzőanyagok és a keserű ízanyagok váltják ki a hatást.

Tea: Csészénként 1 teáskanálnyi drogot forrásban lévő vízzel kell leönteni, negyed órán át lefedve állni hagyni, és utána leszűrni. Köhögés ellen jó. Köptető hatású teakeverékek gyakori alkotórésze. Tinktúra: Köptetőnek alkalmazható. Lábfürdő: Hosszantartó állva végzett munka ill. tevékenység utáni frissítő, nyugtatja a fáradt, fájó izmokat, enyhíti az izomgörcsöt. A kakukkfüves teljes fürdő: 100 g drogot 1 liter forrásban lévő vízhez kell adni, leszűrni, majd a fürdővízhez adni. A kakukkfüvet használhatjuk konyhai fűszerként is sültekhez, levesekhez, spagettikhez, mártásokhoz. Teája fogyasztható reggeli frissítő italként.

A kakukkfű illóolajai - timol (40%) és a karvakrol (15%) tartalmú - erőteljesen baktériumölő, fertőtlenítő, emellett szélhajtó, görcsoldó hatásúak. A keserű- és cseranyagok élénkítőleg hatnak az emésztésre, mert fokozzák az emésztőnedvek termelődését. A torokgyulladást a friss levelek rágcsálása csillapítja. Csökkentik az étvágytalanságot, serkenti az emésztést. Sokan légzőszervi panaszok esetén alkalmazzák. A gyógytea fogyasztása vagy az azzal történő gargarizálás, jó gyógyír köhögés, torokfájás esetén. Emeli az alacsony vérnyomást, külsőleg használva csillapítja a rovarcsípések okozta viszketéseket.

Jó tudni a kerti kakukkfűről!

Illóolaját ne használjuk belsőleg, de áldott állapotban lévő nők és pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedőknek külsőleg sem ajánlott! Hosszabb ideig tartó, nagyobb adagokban történő használata ellenjavallt.

Érdekesség a kerti kakukkfűről.

Kutatások bizonyítják, hogy a kakukkfű és illóolaja segíti a szervezet működését, késlelteti az öregedést.

Kerti kakukkfű az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, kétoldali szimmetriájú virágzat.

 

 

Komló (Humulus lupulus)

A komló népies neve:

szeleginy, sörkomló, sullyogó iszalag

Komló leírása:

Kétlaki növény, mely horgas szőrökkel kapaszkodik. Keresztben átellenes levelei tenyeresen 3-7 karéjosak. Porzós virágzata laza-bogas fürt, a termő tömött füzér. Itt a fellevelek erőteljesen megnagyobbodnak, és a terméseket teljesen beburkolva komlótobozt alakítanak ki.

A kenderfélék (Cannabaceae) családjába tartozó, árokpartokon, nyirkos helyeken termő kúszó, más növényekre felkapaszkodó, kétlaki növény. Gyógyászati célokra a teljesen még nem érett, zöld színű termésfüzéreit (komlótoboz) használják. A terméseket és a murvalevelek belső oldalát sárga mirigyek borítják. Ezek tartalmazzák elsősorban a hatóanyagokat. A növény június-júliusban virágzik, termése pedig szeptembertől érik. A növény illóolajat (mircént, humulént), metilbutenolt, cseranyagokat, komló keserűanyagokat (humulont, lupulont), flavonoidokat tartalmaz.

Komló elterjedése:

Ártéri erdők, cserjések. Hazája Dél- és Közép-Európa, Délkelet-Ázsia, Észak-Amerika. Csak nőivarú példányait termesztik.

Komló hatóanyagai:

"A mirigyek gyantájában komló-keserűanyagok, mint a humulon, lupulon és további acilflorogucidok; metilbutenol, amely a tárolás és feldolgozás során a keserűanyagok oxidációja által keletkezik, továbbá a komlótermékek elfogyasztása után valószínűleg metabolikusan; illóolaj, benne mircén, humulén és karofillén; cseranyagok; flavonoidok: xantohumol."

Komló felhasználása:

A komlótobozokat sikeresen alkalmazzák mint enyhe nyugtató- és altatószert, annak ellenére, hogy a drog hatásmechanizmusa a mai napig nem teljesen ismert. A népi gyógyászatban gyomornedv-elválasztódást serkentő hatása miatt emésztési panaszok kezelésére használatos, de fokozott szexuális izgalmi állapot esetén is szóba jön. Fiatal lányoknál menstruációt elősegítő hatás volt megfigyelhető, mely a drognak bizonyos ösztrogénhatására utal. Homeopátiás készítményével főként idegességet és alvászavarokat gyógyítanak. A friss tobozok azonban bőrirritációt okozhatnak.

Tea: Forrázzunk le 2 dl forrásban lévő vízzel 2 teáskanálnyi szárított komlót, hagyjuk állni negyedórán át, majd szűrjük le. Mézzel édesíthető. Altató hatású. Fürdő: Lenzsákba tegyünk 3 maréknyi komlót, majd tegyük a fürdővízbe. Párna: Lenzsákba tegyünk 3 maréknyi komlót, és tegyük a párnánk alá. Illóolajai a belégzett levegővel jutnak a szervezetbe. 10 naponta cseréljük "komlópárnánk" tartalmát. A komlófürdők és komlópárnák nyugtató hatását biztosra vehetjük.

A komló bizonyítottan jó nyugtató- és altatószer, de használják étvágytalanság és gyomorpanaszok ellen, továbbá idegi eredetű hasmenés esetén is. Gyakran más növényi nyugtatókkal (macskagyökérrel) együtt alkalmazzák. Teája többek között a változókor problémáira ajánlott. A komlót a népi gyógyászatban emésztési panaszok kezelésére, külsőleg borogatásként fekélyek esetén alkalmazták.

Jó tudni a komlóról!

Autóvezetés és odafigyelést, jó koncentrációs képességet igénylő tevékenység végzése előtt nem javasolt teájának fogyasztása, mert elálmosít! A friss tobozok érintése bőrgyulladást okozhat.

Érdekesség a komlóról.

A rómaiak a fiatal komlóhajtásokat főzelékzöldségként fogyasztották. Sörgyártáshoz, kenyérsütéshez is használják.

Komló az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, kúszónövények, élősködők.

 

 

Koriander (Coriandrum sativum)

A koriander népies neve:

bolhafű, cigánypetrezselyem, poloskaszagú kapor, koldusbors, büdöskapor, beléndfű, koriandrom, zergefű

Koriander leírása:

A növény kellemetlen poloskaszagú, hajtásrendszere kopasz. Levelei 1-3-szorosan szárnyasan összetettek, alsó levélkéi széles-tojásdadok, a felső levelek fonalasan sallangosak. Összetett ernyővirágzata gallérlevelek nélküli, az ernyő és az ernyőcskék 3-5 sugarúak. A virágok színe fehér vagy halványrózsaszín. Termései gömbösek, friss állapotban simák, szárítva jellegzetesen felváltva kanyargósan és egyenesen bordázottak. Részterméskékre csak nyomásra esik szét. Illata az érés előrehaladtával kellemes, fűszeres aromájúvá válik.

Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik, a Földközi-tenger vidékéről származó, egynyári gyógy- és fűszernövény. Hazánkban termesztik.

Koriander elterjedése:

Ősidők óta termesztett fűszernövény, Közép-Európában olykor elvadul. Hazája a Földközi tenger keleti vidéke és Nyugat-Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a koriander gyógynövényt?

A növény érett ikerkaszat termését használják gyógyászati célokra. Az éretlenül leszedett termés még a szárítás után is kellemetlen szagú, csak az éretten leszedett termésnek van kellemes, fűszeres illata.

Koriander hatóanyagai:

Linalool főkomponensű illóolaj, alifás aldehidek, mint a poloskaszagra emlékeztető illatú dekanál.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Koriander?

A növény illóolajat (linaloolt, pinént, limonént, geraniolt) és alifás aldehideket (dekanalt) tartalmaz.

Koriander felhasználása:

A koriander termései emésztésserkentő, szélhajtó és görcsoldó sajátságúak és ennek megfelelően emésztési zavarok, mint a teltségérzés, puffadás, enyhe görcsökkel kísért gyomor-bél panaszok, valamint étvágytalanság esetén nyújtanak segítséget. Hashajtószerekben a görcsszerű tüneteket enyhítik, gyógyteakeverékekben illat- és ízkorrigáló anyagként is használatosak. Az illóolajat reuma elleni bedörzsölőszerként alkalmazzák. A drog legnagyobb mennyiségét azonban fűszerként és a likőriparban használják fel. A friss zöld növény kedvelt fűszer.

Tea: Törjünk össze mozsárban, vagy daráljunk meg 1 púpozott teáskanálnyi koriandert, majd öntsük le 2-3 dl forró vízzel, és hagyjuk állni 10 percig. Ezután szűrjük le, és étkezések előtt fogyasszuk. Fűszerként: Igen jól felhasználható saláták, tészták, köretek ízesítésénél.

A gyógynövény hatásos felfúvódás és telítettségérzés, valamint a gyomor- és béltraktusban jelentkező görcsök, fájdalmak ellen. Kiváló szélhajtó. A koriander kiválóan alkalmas a "Roemheld-szindróma" (gázfelgyülemlés a hasban) kezelésére. Illóolaját bedörzsölőszerekben alkalmazzák reumás panaszok kezelésére. A tudományos vizsgálatok szerint a koriander serkentőleg hat az emésztésre, és gátolja bizonyos káros baktériumok elterjedését a szervezetben.

Jó tudni a korianderről!

Várandós kismamáknak nem ajánlott korianderolajat alkalmazni! Az arra érzékenyeknél, allergiás reakciót válthat ki a bőrön.

Érdekesség a korianderről.

A koriandert már 3000 éve használják fűszerként. Az egyiptomi sírokban találtak olyan koriandermagokat, amelyeket Krisztus előtt mintegy 1000 évvel szedhettek. A koriandert a Biblia és az Ebers-féle papirusztekercsek is megemlítik. A koriander a curry nélkülözhetetlen összetevője.

Koriander az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Kornis tárnics (Gentiana pneumonanthe)

A kornis tárnics népies neve:

genciángyökér, tárnics gyökér

Kornis tárnics leírása:

 

A tárnicsfélék családjába (Gentianaceae) tartozik. Közép-, Dél-Európa és Ázsia magas hegyeiben őshonos, évelő növény. Hazánkban termesztett. Hasznosítható gyöktörzse 2-3 cm vastag.

Hogyan gyűjtsük a kornis tárnics gyógynövényt?

Mivel a kornis tárnics védett növény, a következőket csak informatív jelleggel közöljük: A növény felhasználható része a gyöktörzs a gyökerekkel. A növény július-augusztusban virágzik. A gyökér gyűjtésének legalkalmasabb időpontja az ősz.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kornis tárnics?

A tárnicsgyökérzet fő hatóanyagai a szekoiridoid keserűanyagok (legfontosabb a genciopikrin, az amarogentin), de tartalmaz még illóolajat, cukrokat (szacharózt) is.

Kornis tárnics felhasználása:

 

Tea: Forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel fél teáskanálnyi szárított és összezúzott gyökeret, hagyjuk állni 5-6 percig, majd szűrjük le! Íze keserű, étkezés előtt fogyasztandó. Fokozza az epe és az emésztőnedvek termelődését. Főétkezések előtt ajánlott egy csésze tea elfogyasztása. Tinktúra: 60 gramm összevágott tárnicsgyökeret hagyjunk állni 50 ml 60%-os alkoholban 6-8 napon át, majd szűrjük le. Fogyasztása: 1 evőkanálnyit elegyítsünk 1,5 dl vízben. Étvágytalanság és emésztési problémák esetén ajánlott.

Gyomornedv-elválasztást fokozó, étvágygerjesztő hatása közismert, jó emésztésjavító. Étvágytalanság vagy teltségérzettel kísért emésztési panaszok gyógyításában egyaránt használják. A gyökérzetből készült gyógyteának májvédő hatást tulajdonítanak.

Jó tudni a kornis tárnicsről!

Alkalmazása gyomor- és nyombélfekély esetén nem javasolt.

Érdekesség a kornis tárnicsről.

A görögök és a rómaiak emésztésserkentő gyógynövényként használták. A likőripar is használja.

 

 

Kömény (Carum carvi)

A kömény népies neve:

konyhakömény, köménymag

Kömény leírása:

Kopasz hajtású növény, levelei 2-3-szorosan szárnyasan összetettek, a levélkék 1-2 mm szélesek, szálasak vagy lándzsásak. Virágernyői fehérek vagy rózsaszínűek. A gallér és a gallérka hiányzik vagy kevés levelű, ikerkaszattermései hosszúkásak, részterméskékre szétesők, melyek kissé görbültek, jellegzetesen ötbordájúak.

Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozó, kétéves növény. Első évben csak leveleket hoz, a második évben hajt virágzó szárat. Őshazája Eurázsia, nálunk mezők, legelők, kaszálók gyakori növénye. Májustól júliusig virágzik, termése júliustól szeptemberig érik.

Kömény elterjedése:

Hegyi rétek, legelők, útszélek. Európától Közép-Ázsiáig, Észak-Afrikáig honos.

Hogyan gyűjtsük a kömény gyógynövényt?

A növény ikerkaszat termését hasznosítják gyógyászati célokra. Akkor érdemes gyűjteni - júliustól szeptemberig -, amikor a magok barnulni kezdenek, de még nem kemények.

Kömény hatóanyagai:

Illóolaj, melynek fő alkotórésze a karvon, valamint a limonén és további terpének.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kömény?

A mag illóolajat (karvont, limonént, karveolt), zsírosolajat, flavonoidokat, fehérjét tartalmaz.

Kömény felhasználása:

A kömény serkenti az emésztőmirigyek működését, szélhajtó és görcsoldó hatású. Felfúvódással és teltségérzettel járó emésztési zavarok, a gyomor-bél traktus és az epehólyag enyhébb görcsös panaszai esetén, valamint a szív és a gyomor ideges panaszai esetén használatos. A népi gyógyászatban emellett szoptatós anyáknak ajánlják a tejelválasztás fokozására. Az illóolajat, mely antibiotikus sajátságokkal rendelkezik, szájvizekben és bőrizgató bedörzsölőszerekben alkalmazzák. A drogot gyakran használják fel pálinka és likőr előállításához, s nem utolsósorban fűszerként, ahol különösen a puffasztó ételek, mint a káposztafélék emészthetőségét javítja.

Tea: Összetörünk fél teáskanálnyi köményt, majd leöntjük 2 dl forrásban lévő vízzel. Negyedóra elteltével leszűrjük, és étkezés előtt fogyasztjuk. Fűszer: Főzelékek, hüvelyesekből készült ételek, saláták ízesítésére használják.

A karvon illóolaj (az illóolaj különböző terpén-származékokat tartalmaz, ezek közül az egyik a karvon) a gyomor-béltraktus működésére hat, serkenti a gyomornedv-termelést, nyugtató és görcsoldó. Jótékony hatással van a bélflórára is, valamint fontos alkotórésze a szélhajtó és emésztést javító teakeverékeknek. A kömény megszünteti a puffadást, és a tudományos álláspont szerint segíti az idegi eredetű szív- és gyomorpanaszok gyógyulását. A népi gyógyászatban a szoptatós kismamák számára az anyatej mennyiségének növelésére ajánlják.

Jó tudni a köményről!

A vadon termő köményt könnyű összetéveszteni néhány erősen mérgező ernyősvirágú növénnyel! Illóolajának belsőleg történő tartós használata nem javasolt, egyes kutatási eredmények szerint rákkeltő hatású.

Érdekesség a köményről.

A híres Ebers-papirusz - orvosi feljegyzéseket és recepteket tartalmazó egyiptomi irat - i. e. 1550-ből már említi a köményt.

Kömény az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Körömvirág (Calendula officinalis)

A körömvirág népies neve:

gyűrűvirág, kenyérbélvirág, orvosi körömvirág

Körömvirág leírása:

Aromás növény, finoman szőrözött, tojásdad-lándzsás levelekkel. A felsőbb levelek alapja elkeskenyedik, a levelek ülők. 3-7 cm átmérőjű fészekvirágzata sárga-narancsszínű csöves és nyelves virágokból áll, vagy minden virág nyeles.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, egyéves kerti növény. Dél- és Kelet-Európából származik.

Körömvirág elterjedése:

Régóta ismert gyógy- és dísznövény, nem tudjuk honnan származik.

Hogyan gyűjtsük a körömvirág gyógynövényt?

A virágzás kezdetén nyílásukban szedik fészkes virágzatát, de ennél értékesebbek a fészekből kiszedett nyelves karima- vagy sugárvirágok. Nyáron június-július hónapban gyűjtik.

Körömvirág hatóanyagai:

"Triterpén-alkoholok: faradiol és taraxaszterol; triterpén-szaponinok, illóolaj, főkomponens kadinol, karotinoid, flavonoid, poliszacharidok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Körömvirág?

A körömvirág illóolajat (mentont, izomentont, karvont, terpinént), karotinoidokat, flavonoidokat, szaponinokat, szabad triterpéneket (faradiolt, taraxaszterolt), poliszacharidokat tartalmaz.

Körömvirág felhasználása:

A drog gyulladásgátló és sebkezelő hatását mindenekelőtt a faradiolnak köszönheti. Kenőcsként szívesen alkalmazzák sebkezelésre, lábszárfekély, fagyás, égési sérülések, rhagaden, vénaelzáródás kezelésére. , kozmetikai szerekben. A morzsolt virágok a darázs- és méhcsípés során fellépő mérgezés ellen hatásosak. A szájban és garatban fellépő gyulladások kezelésében gargarizáló- és öblögető teaként alkalmazható. Köztudottan görcsoldó és emésztést javító hatású, a máj és epe megbetegedései ellen hatékony, bár hatása tudományosan eddig még nem bizonyított. Több teakeverékben a körömvirág virágait díszítőanyagként alkalmazzák. A szeszkviterpén-laktonok hiánya miatt alig lépnek fel allergiás reakciók, nem úgy, mint az árnika használata esetén. A homeopátia a friss, virágzó növényt sebkezelésre, fagyásra és égési sebek kezelésére használja.

Tea: Tegyünk 1 csészébe 1 teáskanálnyi szárított körömvirágot, forrázzuk le, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta 3 csésze tea fogyasztása ajánlott. Lehűtve gargarizálásra is alkalmas. A teát általában epebántalmak, gyomorgörcsök esetén fogyasszuk. Kenőcs: Két maréknyi friss körömvirágot dörzsöljünk szét, és vízfürdő felett keverjük el 50 gramm vajjal, hagyjuk állni negyedórán át, majd mullkendőn nyomjuk át. Ha kihűlt, tegyük tiszta üvegbe, és hűtőszekrényben tároljuk. Bőrkiütésekre és napégés okozta fájdalmakra ajánlott. Borogatás: Forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított körömvirágot, majd 10 perc után szűrjük le. Borogassuk vele a sérült felületet. Naponta 2-3 kezelés ajánlott. Fűszerként: Az ételeknek sárgás színt és enyhén csípős ízt ad. Virágszirmait használhatjuk rizs, hal, húsleves ízesítéséhez.

A körömvirágról tudományosan bebizonyították, hogy kiválóan alkalmazható epehólyag-gyulladás ellen, jó görcsoldó és fertőtlenítőszer. Belsőleg gyomor- és hólyaghurut kezelésére használják. Külsőleg használják visszérgyulladás, felfekvés, lábszárfekély, nyálkahártya gyulladások, ekcémák, sebek, egyéb bőrproblémák, méhcsípések esetén. E jótékony tulajdonságát használja ki a kozmetikai ipar, mely előszeretettel hasznosítja krémek, kenőcsök alapanyagaként. Bőrkiütések és napégés okozta fájdalmak enyhítésére szintén ajánlják. A homeopátiás orvosi gyakorlatban sebgyógyításra, fertőtlenítésre, zúzódások kezelésére alkalmazzák. Szoptatós anyukák mellbimbója gyakran begyullad, de körömvirágkrém használatával jól kezelhető a gyulladt állapot.

Jó tudni a körömvirágről!

Ne keverjük össze a hozzá hasonló közönséges büdöskével (Tagetes patula)!

Érdekesség a körömvirágről.

A magas triénsav-tartalmú zsíros, körömvirágmag-olajat a festékipar is felfedezte, és gyakran használja termékei előállítására, mivel a lenolajhoz hasonló, de gyorsabban szárad.

Körömvirág az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga fészekvirágzatok.

 

 

Kukorica (Zea mays L.)

A kukorica népies neve:

tengeri

Kukorica leírása:

Magas, erőteljes növekedésű fűféle. Virágai váltivarúak, porzós virágai végálló bugában állnak, termős virágai a levélhüvelybe burkoltak, világossárga vagy ibolyakék bibeszálakkal.

A pázsitfűfélék (Gramineae) családjába tartozik. Hazánkba Amerikából került ez az ipari célokra termesztett egyéves, kétlaki növény.

Kukorica elterjedése:

Közép-Amerikából származó kultúrnövény, ma már világszerte termesztik.

Hogyan gyűjtsük a kukorica gyógynövényt?

A torzsavirágzatának bibeszárai hasznos hatóanyagokat tartalmaznak, ez nevezik kukoricabajusznak. A termés, az érett torzsák betakarításakor, ősszel gyűjtik, majd megszárítják. Figyelni kell arra, hogy a torzsát borító levélből kiálló rész gyakran penészes, ezt haladéktalanul el kell távolítani.

Kukorica hatóanyagai:

A zsíros olajban linolsav és olajsav gliceridjei, E-vitamin, fitoszterol. A kukoricabajuszban illóolaj karvakrollal, cserzőanyag, flavonoidok, szaponinok, fitoszterolok, káliumsók, nagy mennyiségben, alkaloidok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kukorica?

Kukoricakeményítő. A kukoricabajusz - a szárított bibeszálak - szaponint, cseranyagot, karvakrol tartalmú illóolajat, flavonoidokat, káliumsókat nagy mennyiségben tartalmaz.

Kukorica felhasználása:

A kukoricabajusznak - elsősorban a káliumtartalma miatt - enyhe vizelethajtó hatása van. A népi gyógyászatban húgyhólyaggyulladás, reumás panaszok és túlsúly esetén használják. Állítólagos vércukorszint-csökkentő hatása nem igazolt. A kukoricaolaj értékes étkezési olaj. Homeopátiás készítményeit húgyúti panaszok, vesekő, vízgyülem és száraz bőrkiütések ellen adják.

Tea: A kukoricabajuszból főzött tea fogyasztása segít megelőzni a vesekő és vesehomok kialakulását.

A népi gyógyászatban húgyúti problémák esetén, vesekő és vesehomok megelőzésére alkalmazzák, de gyakori része a fogyasztótea keverékeknek is. Enyhe vizelethajtó hatású.

Jó tudni a kukoricáról!

Szedése során a borítólevélből kiálló, penészes, romlott részeket haladéktalanul távolítsuk el!

Érdekesség a kukoricáról.

A kukoricamagból kinyert keményítőt hintőporok és púderek, tabletták előállítása során úgynevezett gyógyszer-technológiai segédanyagként is hasznosítják. A csírájából előállított olaj étkezési célokra alkalmas.

Kukorica az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, egyszikűek.

 

 

Kutyabenge (Frangula alnus)

A kutyabenge népies neve:

lángfa, dögfa, ebiszelence, ebsefa, kutyafa, puskaporfa

Kutyabenge leírása:

Magas bokor vagy kis fa, tövis nélküli ágain szürkésfehér parafacsíkokkal. Keresztben átellenes levelei kerek-tojásdadok, épszélűek, mindkét felükön 7-12 íves mellékér fut végig. Öttagú bogernyős virágai a levelek hónaljában vannak. Húsos termése először piros, éretten pedig feketés-lilás.

A bengefélék (Rhamnaceae) családjába tartozik. A nedves, lápos területeket kedvelő cserje vagy fa. Ágainak kérge szürke, fénytelen, paraszemölcsökkel borított.

Kutyabenge elterjedése:

Nedves, ritkás erdők, mocsarak. Európában, Észak-Afrikában és Ázsiában honos, Észak-Amerikába behurcolták.

Hogyan gyűjtsük a kutyabenge gyógynövényt?

A növény ujjnyinál vastagabb ágainak kérgét hasznosítják gyógyászati célokra. A vékonyabb ágak kérge gyógyászati szempontból értéktelen. A gyűjtési idő áprilistól augusztusig tart.

Kutyabenge hatóanyagai:

"A friss kéregben gyomornyálkahártyát irritáló antron- és diantron-glikozidok, melyek a tárolás során kevésbé irritáló glüko-frangulin és frangulin antrakinon-glikozidokká oxidálódnak; peptid-alkaloidok, cseranyagok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kutyabenge?

A kéregben lévő (di)antron glikozidok tárolás során glükofrangulin A és B, valamint frangulin antrakinon glikozidokká alakulnak.

Kutyabenge felhasználása:

Mérgező növény. A kutyabengekéreg az antranoidtartalmú hashajtók csoportjába tartozik. Ezeknek a drogoknak ma már csak a rövid távú alkalmazása engedélyezett székrekedés esetén, illetve orvosi vizsgálatokhoz történő bélürítésre. Népi gyógyászati használata vértisztítás, illetve súlycsökkentés céljából nem ajánlott. A hosszú távú alkalmazás lehetséges rákkeltő hatása a mai napig vitatott. Homeopátiás készítményeit gyenge emésztés, illetve hasmenésre való hajlam esetén adják.

Erős hatása miatt általában csak teakeverékben használják.

A friss kéreg egy évnyi szárítás után lesz hashajtó hatású. A növénynek van hánytató tulajdonsága is.

Jó tudni a kutyabengéről!

Várandósság, szoptatás alatt alkalmazása nem ajánlott, továbbá 12 éves kor alatti gyermekeknél és vastagbélgyulladás esetén sem. Hosszú ideig történő, illetve gyakori használata nem javasolt. Ne tévessze össze termését a vadcseresznyéjével!

Érdekesség a kutyabengéről.

Ha a kérget óvatosan megkaparjuk, a kaparás helyén rozsdavörös színűre változik.

Kutyabenge az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, lomblevelűek.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 34
Heti: 229
Havi: 824
Össz.: 291 556

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (K)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »