Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Lándzsás útifű (Plantago lanceolata L.)

A lándzsás útifű népies neve:

kígyófű, kígyónyelvűfű, lúdnyelvűfű, hálófű, gyíkfű, útilapu

Lándzsás útifű leírása:

Tőlevélrózsás növény. Levelei keskeny-lándzsásak 3-7 hosszanti érrel. Virágai 1-3 cm hosszú, tojásdad, később hengeres füzérben állnak. A tőkocsány hosszabb, mint a levelek. Pártája négytagú, szegélye barnás. A porzók sárgásak.

Az útifűfélék (Plantaginaceae) családjába tartozik. Rétek, utak mentén, legelőkön, parlagokon élő, évelő növény. Apró, fehér virágja van; áprilistól júniusig nyílnak. Két közeli rokona a széles levelű útifű (Plantago maior L.) és a közepeslevelű útifű (Plantago media L.) . Gyógyászatilag mind a három faj levelei felhasználhatók, de a lándzsás útifű levele a leghatásosabb.

Lándzsás útifű elterjedése:

Rétek, száraz gyepek, ruderális területek. Európában, Ázsiában honos, világszerte elterjedt.

Hogyan gyűjtsük a lándzsás útifű gyógynövényt?

A lándzsás útifűnek kifejlett, ép levelét hasznosítják gyógyászati célra. Május-június folyamán érdemes gyűjteni.

Lándzsás útifű hatóanyagai:

Iridoid-glikozidok, fenil-etanoid, nyálka-poliszacharidok, flavonoidok, fenolkarbonsavak, cserzőanyagok, kovasav, kálium, cink.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Lándzsás útifű?

A levelek nyálkát és cseranyagot, flavonoidokat, kovasavat, cink és káliumsókat, iridoidokat (aukubint) tartalmaznak.

Lándzsás útifű felhasználása:

A lándzsás útifüvet nyálkaoldó és köhögéscsillapító szerként alkalmazzák légúti hurutok esetén, ritkábban száj- és toroknyálkahártya-gyulladás (öblögetés és gargarizálás formájában), gyulladásos bőrelváltozások ellen (borogatásban). A népi gyógyászatban ősidők óta használják a friss leveleket vagy a présnedvet sebek gyógyítására és rovarcsípéseknél bőrnyugtatásra. Feltehetően az aukubin, az acetozid és a nyálka-poliszacharidok felelősek a növény antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásáért. Ezenkívül véralvadást elősegítő hatását is igazolták. A magot duzzadóképességénél fogva ritkán laxatívumként használják.

Tea: Forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Kívánság szerint mézzel édesíthető. Naponta 2-3 csésze teát fogyasszunk. Jó nyálkaoldó és köhögéscsillapító. Szirup: Forrázunk le 3 dl vízzel 1 maréknyi friss vagy szárított útifűlevelet, és hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A főzetet újfent forraljuk fel, majd kis lángon sűrítsük be, és keverjünk hozzá 150-200 g mézet. Főleg a gyermekek használják, naponta 1-2 evőkanálnyi fogyasztása ajánlott. Borogatás, gargarizálószer: Csészénként 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet leöntünk hideg vízzel, gyakori kevergetés mellett 1 órán át állni hagyjuk. Alkalmazható a száj és toroknyálkahártya, illetve a bőr gyulladásainak kezelésére.

Az aukubin hatóanyagnak és a nyálkaanyagoknak köszönhetően az útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító, ezért például összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. Teája nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti megbetegedések esetén használják. Használják gyomorégés és légúti hurut ellen is. A száj-, toroknyálkahártya gyulladásai esetén öblögetés, gargarizálás formájában használható fel.

Jó tudni a lándzsás útifűről!

Várandósság és szoptatás ideje alatt belsőleges alkalmazása, nagy mennyiségben való fogyasztása nem ajánlott!

Érdekesség a lándzsás útifűről.

A Plantago szirup kellemes ízű, gyerekeknek is ajánlott. Sok dohányos vallja, hogy az útifű teája segít a dohányzásról való leszokásában. Ha útifűlevelet kis darabokra tépkedve a sebre tesszük, hamarabb gyógyul!

Lándzsás útifű az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, kétszikűek.

 

 

Legyezőfű, réti (Filipendula ulmaria)

A legyezőfű, réti népies neve:

Szent János kenyere, bajnóca, varjúmogyoró

Legyezőfű, réti leírása:

Évelő növény. Levelei 2-5 pár szárnyasak. A levélkék tojásdadok, kétszeresen csipkések és fogasak, fonákjukon szürkén vagy fehéren molyhosak. A csúcsi levélke mélyen háromkaréjos. Fehéres-sárga szirmú, 2-5 mm hosszú, illatos virágai végálló álernyőkben helyezkednek el.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. A nyirkos réteken, vízpartokon, vizes élőhelyeken élő, évelő növény. Termése csoportosan álló, csavarodott aszmag csoport.

Legyezőfű, réti elterjedése:

Magaskórós társulások, nyirkos rétek, árterületek. Európában és Ázsiában honos.

Hogyan gyűjtsük a legyezőfű, réti gyógynövényt?

A növény felső virágos leveles részét hasznosítják gyógyászati célokra. Július-augusztus folyamán gyűjtik.

Legyezőfű, réti hatóanyagai:

"Illóolaj szalicil-aldehidei és metil-szaliciláttal, részben glikozidokként; flavonoidok, mint szpirozid, cserzőanyagok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Legyezőfű, réti?

Illóolajat (szalicilaldehidet, metilszalicilátot), flavonoidokat (szpirozidot), cserzőanyagokat tartalmaz.

Legyezőfű, réti felhasználása:

A virágok és a virágos hajtás izzasztó és vizelethajtó tulajdonságúak. Szalicilsav-vegyületek (aszpirinhoz hasonló) azonban a növényben csekély mennyiségűek, ezért a gyulladáscsökkentő hatás kérdéses. A drogot csupán izzasztókúrákhoz alkalmazzák, így például kezdődő megfázás esetén szívesen felhasznált és ajánlott szer. A népi gyógyászat reumás megbetegedések kezelésére ma is használja. Homeopátiásan például a reumatizmus és a nyálkahártya-gyulladások ellen alkalmazzák.

Tea: Csészénként 1-2 teáskanálnyi virágot felöntünk forrásban lévő vízzel, 10 perc után leszűrjük. Napi 2-3 alkalommal fogyasszunk egy csésze teát megfázás esetén. A tea hársfavirággal is kiegészíthető. Izzasztó, vizelethajtó és lázcsillapító hatású.

A növény közismert jó vizelethajtó, vértisztító és lázcsillapító hatásáról. Influenza idején, megfázás esetén gyakran használják izzasztóként, de a népi gyógyászatban alkalmazzák hólyaghurut, vesegyulladás és reuma ellen is.

Jó tudni a legyezőfű, rétiről!

Ne alkalmazzuk szalicilátokkal szembeni túlérzékenység esetén. Kisgyermekeknél tilos az alkalmazása vírusfertőzések esetén! Szennyezett, fertőzött vizek mellől ne gyűjtsük a növényt!

Érdekesség a legyezőfű, rétiről.

Hajtása a kétméteres magasságot is elérheti.

Legyezőfű, réti az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Len (Linum usitatissimum L)

A len népies neve:

kultúrlen, termesztett len, házi len

Len leírása:

Csupasz növény, levelei szálas lándzsásak, négyerűek. A szirmok 12-15 mm hosszúak, égszínkékek, a csésze finoman pillás, de nem mirigyes. A termés 6-9 mm nagyságú, gömbölyű toktermés, fényes, hosszú tojásdad, lapos barna, illetve pirosasbarna magokkal, amelyeket vízben áztatás után nyálkaburok vesz körül.

A lenfélék (Linaceae) családjába tartozik. Rostjáért és magjáért termesztett, egyéves növény, 30-80 cm magas. Csak Közép-Európában termesztik. A szár legtöbbször egyenesen áll, és csak a virágzatnál ágazik el. A magok tojás alakúak, laposak, fényes barna színűek, 5-6 mm hosszúak, az egyik végükön hegyesek.

Len elterjedése:

Már a történelem kezdetén is termesztették, mint olaj- vagy rostnövényt. Vad fajtája a valószínűsíthetően mediterrán származású 2 éves vagy évelő L. benne MILL:

Hogyan gyűjtsük a len gyógynövényt?

A len magját használják gyógyászati célokra.

Len hatóanyagai:

"Max 10% nyálkaanyag, max. 40% zsíros olaj benne linol, linolén- és olajsav gliceridjei; a hidrogén-cianidot felszabadító linusztatin és neolinusztatin glikozid, lignán-glikozidok, fehérjék."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Len?

A lenmag nyálkaanyagot, zsíros olajat (linol-, linolénsav, olajsav gliceridjeit), fehérjét, cianogén glikozid keveréket tartalmaz.

Len felhasználása:

A magokat nyálkatartalmuk miatt elsősorban hashajtó szerként használják. A magok duzzasztása térfogatnövelést eredményez a bélben, és nyomást gyakorol a bélfalra, amely serkenti a bélperisztaltikát, és meggyorsítja a béltartalom áthaladását. A drogot az emésztőrendszer gyulladásos folyamatainál és a légúti hurutoknál irritációcsökkentésre használják. Belső felhasználáshoz a magoknak frissnek kell lenniük, mert az olaj gyorsan avasodik. Mivel a nyálka a maghéjban termelődik, a zsíros olaj miatti magas kalóriaterhelés elkerülése érdekében a magok egészben vagy csak finoman roppantva fogyaszthatók. A felszabaduló hidrogén-cianid okozta mérgezéstől még hosszú ideig történő alkalmazáskor sem kell tartani. A lenmagőrleményt vagy az olajnyerés során visszamaradt présmaradványt mirigyduzzanatok és fekélyek kezelésére alkalmas borogatómasszának használják fel. A többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag olaj élelmiszerként és bőrbetegségek kezelésére szolgáló kenőcsben is használatos. Korábban meszes vízzel keverve lenolajkence néven forgalmazták, gyorsan száradó tulajdonsága miatt főként ipari célokra. A rostokat textíliák szövésére, illetve sebészeti, nem felszívódó varratok előállítására használják. Újabban a lignánglikozidok a daganatos betegségek megelőzésében váltak jelentőssé. A homeopátia szénanátha és vizelési inger kezelésére használja.

Tea: a) Két evőkanál frissen összetört lenmagot tegyünk 3 dl hideg vízbe, majd hagyjuk 20-25 percig duzzadni. Ezt követően kissé melegítsük fel, majd szűrjük le. Székrekedés esetén kortyonként fogyasszuk. b) Az aprítatlan lenmagokat sok folyadékkal, legalább tízszeres hígításban alkalmazva vegyünk be. A hatás 12 óra elteltével jelentkezik. Borogatás: 3-6 evőkanál frissen összetört lenmagot tegyünk mullzsákocskába, forrázzuk le, és tegyük a beteg testrészre bőrfekélyek, furunkulusok esetén. Hidegen sajtolt lenolaj: Bioélelmiszer boltokban beszerezhető. Hideg ételek, saláták ízesítésére használható. Ajánlott mennyiség: 1-2 evőkanál.

A lenmagot bélrenyheség, bélmegbetegedések és székrekedés esetén az emésztés szabályozására használják. Székrekedés esetén a lenmag hatását úgy fejti ki, hogy a bélben megduzzad, ezáltal tágulási inger lép fel, mely serkenti a vastagbélben a perisztaltikát. Nyákkészítmények formájában gyomor- és bélmegbetegedések kezelésére alkalmazzák. Linolénsav tartalmának szerepe van az érelmeszesedés kialakulásának megelőzésében. Az a feltevés, miszerint kéksav-tartalma miatt nagy mennyiségben történő fogyasztása mérgezést okozhat, eleddig megalapozatlannak tűnik. A lenmagpogácsát és a porított magot meleg borogatásként alkalmazva kelések és furunkulusok kezelésére használják.

Jó tudni a lenről!

Kéksav-tartalma miatt csecsemőknek, kisgyerekeknek ne adjuk! A gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja. A lenmag és valamely másik szer alkalmazása között legalább két óra teljen el! Tilos alkalmazni bélelzáródás, gyomor-bélrendszeri szűkületek esetén!

Érdekesség a lenről.

A lent már a Kr. e. XIV. században is termelték. Erre jó bizonyíték, hogy az egyiptomi sírkamrákban a halottak mellett találtak lenmagokat, melyeket valószínűleg útravalónak szántak a túlvilági útra. A lenmagot régóta használják gyógyszerként. Hippokratész már Kr. e. 500 körül említi a lenmagot testi fájdalmak, hurut és hasmenés elleni gyógyszerként.

Len az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Kék, sugaras szimmetriájú virágok, 4-5 sziromlevél.

 

 

Lestyán (Levisticum officionale)

A lestyán népies neve:

maggifű

Lestyán leírása:

Erőteljes növekedésű, fűszeres illatú növény. Levelei 2-3-szorosan szárnyaltak, a nagy levélkék rombosak, elől bevagdaltak. Összetett ernyővirágzata 10-20 ernyőcskéből áll, számos gallér- és gallérkalevéllel. Ovális ikerkaszattermései kissé lapítottak, 5-8 mm hosszúak, bordázottak és szárnyasak.

Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozó, termesztett, évelő növény. Napos, félárnyékos helyen érzi jól magát. Szaga és íze a petrezselyemére emlékeztet. Levelét és gyökerét egyaránt felhasználja az élelmiszeripar és a gyógyászat is.

Lestyán elterjedése:

Európában és távolabb is termesztett növény, néha elvadul. Hazája Délnyugat-Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a lestyán gyógynövényt?

A növény gyökérzetét, tőleveleit és magját gyűjtik és hasznosítják. Júliusban- augusztusban virágzik.

Lestyán hatóanyagai:

"Az illóolajban alkil-fitalidok fordulnak elő, például liguszticid; fellandrén, pinén és más terpének; furokumarinok, falkarindiol, poliin."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Lestyán?

A gyökér illóolajat (ftalid-származékokat), kumarinokat (umbelliferont, bergaptént), aromás és alifás savakat (angelikasavat, benzoesavat) és poliacetiléneket tartalmaz.

Lestyán felhasználása:

A drog vizelethajtó hatása a vesekő és -homok képződésének megelőzése céljából alkalmazott átmosó terápiáknál aknázható ki, azonban használata az illóolaj helyi izgató tulajdonsága miatt a húgyutak akut gyulladásai, valamint terhesség esetén nem ajánlott. A népi gyógyászatban a lestyán gyökerét emésztési bántalmak enyhítésére, menstruációs zavarok kezelésére és köhögés elleni nyálkaoldószerként is alkalmazzák. A Maggi ételízesítő ízét adó leveleket ezek a készítmények nem tartalmazzák. A növény bizonyos fototoxikus sajátsággal is rendelkezik.

Tea: "Vízhajtóként 1-2 teáskanál vágott, szárított gyökeret (2-4 g) 150 ml forrásban lévő vízzel leöntenek, 10-15 percig állni hagyják, majd leszűrik. Naponta többször 1 csésze tea javasolt az étkezési szünetekben, viszont vesegyulladás, illetve a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél tilos az alkalmazása. Átlagos napi dózis: 4,5-9 g." (Kéry, 2000)Fűszerként: Levelét levesekbe, salátákba, sajtokhoz, magját kenyértésztákhoz, salátákba, rizshez, likőrökhöz, meghámozott gyökerét pedig levesekbe tehetjük.

Gyomorégésre az egyik legjobb gyógynövény. A lestyánt elsődlegesen vizelethajtóként ödémák levezetésére használják. Vesekő és vesehomok kialakulásának megelőzésére alkalmas. A népi gyógyászatban gyomorerősítőként, emésztést serkentő szerként használják.

Jó tudni a lestyánről!

Áldott állapotban lévő nők számára nem ajánlatos a lestyán fogyasztása, mivel ingerelheti a veséket, és rosszullétet okozhat. Hosszabb ideig történő használata során fényérzékenység alakulhat ki. Használata ellenjavallt elégtelen veseműködés, húgyúti gyulladások esetén.

Érdekesség a lestyánről.

A lestyán Délnyugat-Ázsiában honos. A rómaiak közvetítésével került Pannóniába.

Lestyán az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Levendula (Lavandula officinalis (angustifolia))

A levendula népies neve:

keskenylevelű levendula, orvosi levendula, szagos levendula

Levendula leírása:

Alacsony, erős illatú cserje. Egyenes, lándzsás, szélükön többé-kevésbé lefelé görbülő levelei fiatalon molyhos-fehérek, később csupaszok és zöldek. Hosszú kocsányú, fürtös virágzatához széles tojásdad, kihegyezett végű, erős erezetű murvalevelek tartoznak. Sziromlevelei kékeslilák, 10-12 mm hosszúak.

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozó, a Földközi-tenger vidékéről származó félcserje. Lilás virága kellemes, üde, illatos. Nálunk termesztik.

Levendula elterjedése:

Dél-Európa száraz, sziklás tájain honos. Dísz-, aroma- és gyógynövényként termesztik.

Hogyan gyűjtsük a levendula gyógynövényt?

A növény szaggatott, vékony álfüzérben álló virágait hasznosítják. A kellemes illatú virágokat nyílássukkor a szárakról leszedegetik, és megszárítják. Gyűjtési ideje június.

Levendula hatóanyagai:

"Illóolaj, fő komponensei a linalil-acetát és a linalool. Ajakosokra jellemző cseranyagok, mint a rozmaringsav; hidroxi-kumarinok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Levendula?

Fő hatóanyaga a nagyon kellemes illatú illóolaj (linalool, linalil-acetát), de tartalmaz még flavonoidokat, cseranyagokat, kumarinokat is.

Levendula felhasználása:

A levendulavirágok gyenge nyugtatóként használatosak nyugtalanság, idegkimerültség, alvászavarok és migrén ellen. Idegi eredetű gyomor-, bélpanaszok, valamint - főleg a népi gyógyászatban - epepanaszok orvoslására is alkalmazzák. Nyugtató hatása az illóolaj külsőleges használata esetén is érvényesül, bár ilyenkor bőrizgató hatása kerül előtérbe. Reumás megbetegedéseknél és funkcionális keringészavaroknál fürdővízbe adagolva használják. Csíraölő hatása miatt jó toroköblögető szer. A kozmetikai ipar nagy mennyiségben dolgozza fel. A homeopátiában nemigen alkalmazzák.

Tea: 1 csésze forrásban lévő vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi levendulavirágot, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük le. Ízesíthetjük mézzel. Kiváló nyugtató hatású gyógytea. Olaj: 1 maréknyi szárított vagy friss virágot tegyünk jól zárható üvegbe és öntsünk hozzá negyed liter olíva olajat, majd tegyük napos, meleg helyre, és hagyjuk 3-4 napig érlelődni. Ezután szűrjük le, majd a kész olajat hűvös helyen tároljuk. A levendulaolajos masszázs enyhíti a reumás fájdalmakat, és oldja a feszültséget. Fürdő: Forrázzunk le 50 g levendulát 1 liter forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd öntsük a fürdővízbe. A levendulás fürdő nyugtató és frissítő hatású egyben. Tinktúra: Álmatlanság esetén egy teáskanálnyi tinktúrát keverjünk el vízben, és igyuk meg. Fűszerként: Virágját ízesítőként lekvárba is belefőzhetjük.

Teája idegnyugtató, görcsoldó hatású, de ismert fejfájás-csillapító, fertőtlenítő hatása is. A levendulavirágokat gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére. Régóta használják rovarcsípések esetén is. Kiváló gyógyír reumás fájdalmak, idegzsába kezelésére fürdő és bedörzsölőszer formájában. A levendulaolajat tartalmazó bőrápoló készítmények kisbabáknál is biztonsággal alkalmazhatók. Kellemes illóolaját előszeretettel hasznosítja az illatszeripar.

Jó tudni a levenduláról!

Masszírozáshoz a nagy töménységű illóolajából 1-2 cseppet elegendő összekeverni egy evőkanál étolajjal. Illóolaját belsőleg csak orvosi utasításra szabad alkalmazni.

Érdekesség a levenduláról.

Az ókori görögök és rómaiak tisztító tulajdonságáért és illatáért kedvelték a levendulát. Szárított virágja általános rovarűző, leginkább molyok ellen szokták használni. Kertben más növény - általában rózsa - mellé ültetve elűzi a levéltetveket.

Levendula az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Kék, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Libapimpó (Potentilla anserina)

A libapimpó népies neve:

dinnyeszagúfű, Isten abroszkája, lúdhizlalófű, létrafű, libavirág, lúdpázsit, pipefű, pipehúr, récefű

Libapimpó leírása:

Heverő, tarackos szárú, a szárcsomóknál legyökeresedő és levélrózsát képző növény. Levelei páratlanul szárnyasan összetettek, szélük fűrészes, fonákuk ezüstösen selymes-molyhos. Gyakran a levélszín is hasonló, vagy sötétzöld és gyérebben szőrös. Virágai 2-3 cm szélesek.

 

Libapimpó elterjedése:

Gyepeken, utak mentén az északi félteke mérsékelt és hűvösebb zónái mellett Dél-Ausztráliában honos.

Hogyan gyűjtsük a libapimpó gyógynövényt?

A növény tőleveleit és virágzó, leveles szárát gyűjtik gyógyászati célra. Egész nyáron át virágzik.

Libapimpó hatóanyagai:

"Cserzőanyagok, túlnyomó részben ellagitanninok; flavonoidok, kumarinok, antociánok, egy ismeretlen görcsoldó hatóanyag."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Libapimpó?

A libapimpó hatóanyagai: cseranyagok, flavonoidok.

Libapimpó felhasználása:

Cserzőanyagáért hasznosított drog, bár hatása a rokon vérontófűénél gyengébb. Hasmenés esetén belsőleg, a szájüreg és a garat gyulladásai során toroköblítőszerként alkalmazzák, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is szolgál. A leírások szerint hagyományos görcsoldó drog, amelyet gyakran használnak fel fájdalmas havi vérzés enyhítésére. Ez a hatás vitatott, s magyarázata napjainkig nem kielégítő. Homeopátiásan szintén a menstruációs fájdalmak és a gyenge gyomor-bél csatorna görcseinek ellen veszik igénybe.

Tea: 1 csésze forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított, összevágott libapimpót. Hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Hasmenésre, menstruációs görcsökre fogyasztható rendszeresen is. Teakeverék: Gyakran készítenek teakeveréket citromfűből, borsmentából és libapimpóból. E tea íze nem annyira keserű. Tej: 2 dl vízbe forraljunk fel 2 teáskanálnyi szárított, összevágott libapimpót, hagyjuk állni 5 percig, szűrjük le, majd adjunk hozzá mézet és kevés fahéjat. Menstruációs panaszokra ajánlott. Ülőfürdő: Aranyeres bántalmak esetén alkalmazzák.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Nyirkos rétek, árokpartok gyakori, évelő növénye. Hogyan gyűjtsük? Állatgyógyászatban is alkalmazzák hasmenés ellen. A növény tőleveleit és virágzó, leveles szárát gyűjtik gyógyászati célra. Egész nyáron át virágzik. Mi van benne? A libapimpó hatóanyagai: cseranyagok, flavonoidok. Mire jó? Igen hatásos hasmenés és bélhurut ellen. A növény simaizomgörcs-oldó hatást fejt ki. Külsőleg használják aranyér kezelésére. Teája görcsoldó volta miatt a menstruációs fájdalmakat is enyhíti.

Jó tudni a libapimpóról!

A gyógynövény fokozza a gyomornyálkahártya irritációját, ezért az érzékeny gyomrúak óvatosan alkalmazzák! Több napig tartó, esetleg lázzal kísért vagy véres hasmenés esetén feltétlenül orvosi ellátásra van szükség.

Érdekesség a libapimpóról.

Állatgyógyászatban is alkalmazzák hasmenés ellen.

Libapimpó az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Ligetszépe, parlagi (Oenothera biennis)

A ligetszépe, parlagi népies neve:

-

Ligetszépe, parlagi leírása:

A növény szára többé-kevésbé sűrűn mirigyszőrös, levelei lándzsásak. Bugavirágzata mindig felálló, a virágok 4 sziromlevele 2-3 cm hosszú, hosszabb a porzóknál. Toktermései és a csésze zöld, piros foltok nélkül.

A ligetszépefélék (Onagraceae) családjába tartozik, Észak-Amerikából származó lágyszárú évelő növény, amely 1- 1,5 méterre is megnő. Általában töltéseken és ugaron nő. Június-szeptember folyamán virágzik, termése négykopácsú tok.

Ligetszépe, parlagi elterjedése:

Üde rézsűk, útszélek, törmelékes helyek. Kiegyenlített klímán szinte világszerte elterjedt. Hazája Észak-Amerika, Mexikóig.

Hogyan gyűjtsük a ligetszépe, parlagi gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény friss, föld feletti részeit és az érett magvak zsíros olaját hasznosítják. Gyűjtési ideje a nyári hónapokra esik.

Ligetszépe, parlagi hatóanyagai:

Főként linolsav-, gamma-linolénsav-, olajsav- és palmitinsav-trigliceridek.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Ligetszépe, parlagi?

A ligetszépében megtalálható hatóanyagok a linolsav-, gamma-linolénsav-, olajsav- és palmitinsav-trigliceridek.

Ligetszépe, parlagi felhasználása:

A gamma-linolénsavat az utóbbi években egyre gyakrabban alkalmazzák belsőleg és külsőleg a neurodermatitisz kiegészítő kezelésére. Feltevések szerint a hatás azon alapszik, hogy a betegeknél veleszületett hiány áll fenn abból az enzimből, amely a linolsavat gamma-linolénsavvá alakítja át, és a gamma-linolénsav felvételével a hiány kiegyenlítődik. Diétás élelmiszerként a parlagi ligetszépe menstruációt megelőző tünetek csillapítására és magas koleszterinszint esetén ajánlott, hatása azonban vitatott. A homeopátiában hasmenés kezelésére is szolgál.

Gyógynövényboltokban beszerezhető a ligetszépe kapszula.

Hatóanyagai révén javítja a koszorúér keringését és segíti a bőr megújulási folyamatát. Enyhíti a menstruációs panaszokat. Szerepet játszik a vér koleszterinszintjének csökkentésében. A kozmetikaipar a száraz, gyulladt bőr ápolására alkalmazható szereket készít belőle. Gamma-linolénsav tartalma miatt a neurodermatitisz kiegészítő kezelésére használják. Magjából olajat sajtolnak.

Jó tudni a ligetszépe, parlagiról!

Mellékhatása nem ismert.

Érdekesség a ligetszépe, parlagiról.

A növény nyáron este virágzik, reggelre elhervad.

Ligetszépe, parlagi az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 4-5 sziromlevél.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 18
Heti: 81
Havi: 558
Össz.: 291 290

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (L)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »