boldogasszony palástja, palástfű, oroszlántalp, farkastalp
Levéllemeze kerek, ráncos, a levél színe többé-kevésbé kopasz, fonáka szőrözött, de zöld, a 9-11 félkör alakú cimpa az öblökig fogas élű. Virágai sárgászöldek, virágzata elágazó gomoly. A nagyszámú faj csoportjából gyakoribb a közönséges palástfű, amelyet az európai gyógyszerkönyv egyedüli drogot szolgáltató fajként említ.
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. A hegyvidékek magasabb régióit kedvelő, évelő növény.
Rétek, patakpartok, cserjések. Európában honos, de továbbterjedt.
A növény virágos hajtását használják gyógyászati célokra. Gyógynövény-boltokból szerezzük be! Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges.
Cserzőanyagok, köztük ellagitanninok, flavonoidok. Pontosabb kémiai összetétel ismeretlen.
A növény cserzőanyagokat (ellagitanninokat), flavonoidokat tartalmaz.
A drogot a népi gyógyászatban belsőleg és külsőleg egyaránt alkalmazzák menstruációs fájdalmak, folyások és változókori panaszok esetén, bár ismert hatóanyaga ezekért az indikációkért nem felelősek. Enyhe görcsoldó és összehúzó tulajdonságait leírták. Cserzőanyag-tartalma miatt bélhurutot kezelnek vele, gyulladáscsökkentő szájvízben és sebgyógyítószerként alkalmazzák. Friss, föld feletti részeit a homeopátiában májbetegségek okozta krónikus hasmenés és fehérfolyás esetén használják.
Tea: 3 dl forró vízzel forrázzuk le 2 teáskanálnyi szárított és összeaprított palástfű hajtását, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Fürdő: 0,5 liter vízben forraljunk fel 4 evőkanálnyi palástfű levelet, majd szűrjük le, és a főzetet adjuk a fürdővízhez. Fehérfolyás, menstruációs fájdalmak, változókori panaszok esetén ajánlható.
Gyakran használják menstruációs problémák esetén (havivérzés előtti napokban ajánlott teája fogyasztása), de alkalmazzák cserzőanyag tartalma miatt gyomor- és bélhurut esetén is. Jó vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és összehúzó hatású gyógynövény. Gyakori fogyasztása tisztítja a bőrt. Nem bizonyított, de egyes feltevések szerint megszünteti a nőknél a fehérfolyást (fluor albus).
Naponta 2 csészénél több palástfű-teát ne fogyasszunk, mert károsíthatja a májat! Lázzal vagy vérzéssel kísért hasmenés esetén forduljunk orvoshoz.
A népi gyógyászatban méherősítőként ismert, így teáját szülés előtt és a várandósság ideje alatt fogyasztották.
Zöld vagy nem feltűnő virágok, kétszikűek.
kereklevelű mályva, istenkenyere
"Kúszó vagy felálló szárú növény, levelei csak néhol tenyeresen összetettek, 5-7 levélkéből állnak, szeldeltek, alsó oldaluk többé-kevésbé sűrűn szőrözött. A virágok 2-6-osával a levélhónaljban állnak, 3 szabad külső csészével; a szirmok világos rózsaszínek vagy majdnem fehérek, sötét csíkozással, és kétszer akkorák, mint a csészelevelek."
A mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozik, úton-útfélen, erdei, mezei utak mentén elterjedt, egyéves vagy évelő növény. A kereklevelű mályvához hasonló gyógyhatású ez erdei mályva (Malva silvestris L.) is. A növény virágzása a nyári hónapokra esik.
Gyomtársulásokban gyakori. Európában, Ázsiában, Észak-Afrikában honos, mára világszerte elvadult.
A gyógyászati célra a növény levelét a virágzattal, nyélrésszel lecsípve gyűjtik nyár folyamán.
Nyálkaanyagok, kis mennyiségben cseranyagok.
A növény nyálkát, flavonoidokat és cseranyagot tartalmaz.
A papsajtmályva nyálkatartalma folytán irritációcsökkentő hatású cserzőanyagai összehúzó tulajdonsággal ruházzák fel.
Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi összeaprított papsajtot, majd 5-8 perc elteltével leszűrjük. Köhögés és bélhurut ellen javallt. Öblögető: Külsőleg toroköblögetésre alkalmazzák a főzetet.
A növény a felső légutak megbetegedéseinél (köhögés, rekedtség, torokfájás) hatékonyan alkalmazható, de használják gyomor- és bélhurutok esetén is.
Poros, piszkos utak mellett ne gyűjtsük!
Sok helyen szedőfésűvel is gyűjtik a papsajtot.
Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
apróbojtorján, hattyúfű, körömfű, patikapárlófű, Szent Pál füve, koldustetű
Alsó levelei rozettásan helyezkednek el, szárnyasan összetettek, a levélkék fűrészes szélűek, fonákuk szürkén pelyhes-molyhos, csak kevés ülő miriggyel. A virágok hosszú füzér-virágzatot alkotnak, a párta 5-8 mm széles. Áltermései fordított kúp alakúak, a vacok peremén horgas serteszőrök állnak.
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Észak- és Közép-Európában sokfelé előfordul. Cserjés-füves helyeken, erdőszéleken, árokpartokon megtalálható, évelő növény. Íze kellemes.
Napos termőhelyek, útszélek, cserjések, sovány legelők. Európa, Délnyugat-Ázsia, Észak-Afrika.
Gyógyászati célokra a növény felső, virágos részét és alsó szártő-leveleit használják. Gyűjtési ideje június-augusztus hónapokra esik.
Katechin-cserzőanyagok, triterpének, flavonoidok, nyomokban illóolaj.
A növény katechin típusú cserzőanyagokat, flavonoidokat és kovasavat tartalmaz.
A drog cserzőanyag-tartalmánál fogva enyhe összehúzó tulajdonsággal rendelkezik. Ennélfogva hasmenéses megbetegedéseknél, valamint a száj- és a garatnyálkahártya gyulladásai esetén nyújt segítséget. Külsőleg alkalmazva a bőrfelület gyulladásainak kezelésében is hatásos. A népi gyógyászatban főként toroköblítő szerként ismert. Felhasználása epehólyagbántalmak esetén egy mindeddig még ismeretlen beltartalmi anyagon alapszik, a hatásmechanizmus még nem tisztázott. Homeopátiás készítményeit bronchitis ellen alkalmazzák.
Tea: 3 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított párlófüvet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Kihűlve gargarizálhatunk is vele. Kellemes íze miatt üdítő. Lábfürdő: A párlófüvet orvosi zsályával és körömvirággal szokták keverni lábfürdő elkészítésénél. Tinktúra: 100 ml 38 %-os pálinkát öntsünk 4 evőkanál párlófűre, és hagyjuk állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét üvegbe töltve, légmentesen lezárva tároljuk.
Összehúzó szer, a száj- és toroknyálkahártya gyulladásainak valamint enyhe lefolyású gyomor-bélhurut kezelésére használják. Emésztőszervi problémákra is alkalmazzák, fokozza az epe működését, és a máj méregtelenítő tevékenységét. Külsőleg toroköblítőnek ajánlják. Alkalmazzák a bőr enyhe felületi gyulladásaira, kelésekre.
Káros mellékhatásai nem ismeretesek!
Ógörög monda szerint Mithridatész Eupator király fedezte fel a növény gyógyhatását, latin neve is innen származik. Áltermése csúcsa horgas alakú, így könnyen beleakad az állatok bundájába, hogy azok aztán más termőhelyekre is eljuttassák. Erre utal népies neve, a koldustetű.
Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
nem ismert
A gólyaorrfélék (Geraniaceae) családjába tartozó növény. Dél-Amerikában Pasuchaca néven ismerik a Geranium dielsianum (Szent Róbert-gyógyfű) gyógynövényt. Lágyszárú, bokorszerű, egynyári vagy évelő növény, amelynek csípős, fanyar íze van.
Hazánkban nem termesztik. A növényből készített termékek a gyógynövényboltokban beszerezhetők.
A növény tartalmaz flavonoidokat, cserző- és keserűanyagokat.
A friss gyógyfűből teát, tablettát vagy alkoholos kivonatot készítenek. A növényből készített gyógyhatású készítmények leírásában megtalálható a helyes használati mód.
A növény hatóanyagai révén jó immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású, és kutatások bizonyítják, hogy szabályozza a vércukorszintet is. A növényből előállított készítményt az OGYI törzskönyvezte. A törzskönyvezés szerint cukorbetegségre való hajlam esetén támogatja és helyreállítja az egyensúlyi állapotot.
Cukorbetegség esetén mindenképpen forduljon szakorvoshoz, mert a növényből készült gyógyhatású készítmény nem helyettesítheti a szakorvosi ellátást! Cukorbetegek konzultáljanak kezelőorvosukkal, hogy a korábban alkalmazott gyógyszerkezelés hogyan módosítható a Pasuchaca termékek egyidejű szedése esetén. A Pasuchaca csak a cukorbetegség terápiájának kiegészítésére szolgál, segítségével az inzulin mennyisége csökkenthető, de nem hagyható el. Terhes és szoptató kismamák számára csak orvosi felügyelet mellett ajánlott.
A peruiak a Pasuchacát a gyomor- és epeműködés serkentésére, valamint baktérium- és vírusölőként is használják.
gezemice, kalánlopó, kanálfű, szívkésfű, Kisjézus táskája, pásztorerszény, élek-halok
A tőlevélrózsa levelei hosszú levélnyelűek, fordított lándzsásak, szárnyasan hasogatottak, de ép szélűek is lehetnek. A szárlevelek széles füles vállúak, szárölelők. A fürtvirágzat nyúlánk, a sziromlevelek 2-3 mm hosszúak. Jellegzetes, szíves-háromszög alakú becőketermései hosszú, elálló kocsányokon helyezkednek. el.
A keresztesvirágúak (Cruciferae) családjába tartozik. Mindenfelé (utak, rétek, töltések mentén) tömegesen előforduló egy- vagy kétéves növény. Egész nyáron virágzik, de legnagyobb tömegben április-májusban.
Szántókon, gyomtársulásokban gyakori. Napjainkban szinte az egész világon elterjedt.
A növény virágos, leveles szárának felső részét gyűjtik a nyári hónapokban.
Egy még ismeretlen szerkezetű, vérzéscsillapító hatású peptid: glukozinolátok, flavonoidok, kálium- és kalciumsók. A biogén aminok és szaponinok előfordulása kérdéses.
A növény flavonoidokat, egy vérzéscsillapító peptidet, kálium- és kalciumsókat, kolint, tiramint tartalmaz.
A drogot már régóta alkalmazzák vérzések csillapítására, különösen az anyaméh vérzéseinél, helyileg orrvérzéskor és a bőr felületi sérüléseinél. Az anyarozs alkaloidjainak felfedezése óta a pásztortáska elvesztette jelentőségét, mivel hatása gyengébb és megbízhatatlan. Szemben a korábbi véleményekkel, a készítmények hatása lényegesen függ annak korától, a felhasznált növények frissességétől, s több káros gombafaj jelenlététől. A hatásmechanizmus napjainkig nem tisztázott. A növény homeopátiás felhasználási területeihez tartoznak az anyaméh és a nyálkahártyák vérzései, valamint a vesekőbántalmak.
Tea: Forrázzunk le 2 dl forrásban lévő vízzel 2 teáskanálnyi szárított, apróra vágott növényt, hagyjuk állni negyedórára, majd szűrjük le. A menstruációs ciklus ideje alatt napi 2 csészényi tea fogyasztása ajánlott.
A növény vérzéscsillapító hatású, belső vérzés (méh, gyomor, bél) esetén a kiegészítő terápia részeként alkalmazzák, de ismert gyulladáscsökkentő és vizelethajtó tulajdonsága is, amit magas kálium-tartalmának köszönhet. Orrvérzés esetén a növény teájába mártott tampont az orrlyukba helyezve csillapítja a vérzést.
Várandósság és szoptatás ideje alatt alkalmazása nem ajánlott! Elhúzódó vérzés esetén orvosi kivizsgálás szükséges. Tiszta helyen gyűjtsük, ne utak, vasutak mentén!
A növény fiatal, friss hajtásait zöldsalátába keverhetjük.
Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 4 sziromlevél.
pemete, orvosi pemetefű, fehér pemetefű
Fehéren, gyapjasan molyhos hajtásrendszerű növény. Levelei ráncosak, kerekded-tojásdadok, szélük csipkés-fűrészes. Fehéres, 6-7 mm hosszú ajakos virágai számos tömött, gömbös álörvben nyílnak. A csészefogak száma 10, a termésérés idejére csúcsuk kampósan visszahajlik.
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, utak mentén, töltéseken, parlagokon, legelőkön megtalálható, évelő növény. Íze keserű.
A Földközi-tenger mellékén honos, északabbra ritkán gyomtársulások növénye.
A növény felső, virágos hajtását használják gyógyászati célokra, május-június folyamán gyűjtik. Az elvirágzott állapotban lévő pemetefüvet már ne használjuk gyógyításra.
Marrubin s egyéb diterpén keserűanyagok, flavonoidok, némi illóolaj.
A növény diterpén keserűanyagot (marrubiint), illóolajat, flavonoidokat tartalmaz.
Az orvosi pemetefű serkentőleg hat az emésztőmirigyek működésére, s nyálkaoldó tulajdonságokkal is rendelkezik. A népi gyógyászatban már ősidők óta alkalmazzák étvágytalanság, felfúvódással és teltségérzéssel kísért emésztési panaszok, epebántalmak, valamint légcsőhurut kezelésére. Külsőleg sebgyógyítás elősegítésére és bőrkiütések ellen használják. Homeopátiásan hasonlóképpen légúti gyulladásokat kezelnek vele.
Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1-2 teáskanálnyi összevágott pemetefüvet, majd 10 perc elteltével leszűrjük. Emésztési panaszok esetén étkezés előtt, köhögés, légcsőhurut ellen étkezések között fogyasztandó!
A pemetefű köztudottan kiváló köhögéscsillapító és köptető hatású gyógynövény. Sokan ismerik a pemetefű cukorkát is, melyet mézzel ízesítenek. Téli hónapokban, meghűlés ellen használatos a pemetefű teája. A növény jótékony hatását alkalmazzák hörghurut és légcsőhurut esetén, de serkentőleg hat az emésztőmirigyek működésére is. Teltségérzettel járó emésztési panaszok, epebántalmak, epepangás ellen is bevetik.
Áldott állapotban lévő kismamák kerüljék alkalmazását! A szoptatás időszakában sem ajánlott kúraszerű fogyasztása! Gyomor- és nyombélfekély esetén ne alkalmazzuk!
A pemetefüvet a keserű likőrök gyártása során is hasznosítják.
Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.
petruska, petrezselem, petrezsirom
Jellegzetes, aromás illatú növény. Gyökerei vékonyak vagy húsosak. Levelei 2-3-szorosan szárnyaltak, az alsó levélkék hasogatottak, a felsők hármasak, a metélőpetrezselyem levelei fodrosak. Összetett ernyővirágzata 10-20 ernyőcskéből áll, kevés gallérlevéllel és 6-8 gallérkalevéllel. Ikerkaszattermései zöldesszürkék, 2 mm hosszúak, két sarló alakú, 5 bordájú részterméskékre esnek szét.
Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik, ismert fűszernövény, amely azonban gyógyításra is alkalmas hatóanyagokkal rendelkezik.
Világszerte termesztik. Hazája Délnyugat-Ázsia és a Földközi-tenger keleti vidéke.
A növény termését, levelét és gyökérét hasznosítják gyógyászati célokra.
"Főként a termésekben illóolaj, benne a fenilpropánok közé tartozó apiol és miriszticin, valamint allil-tetrametoxi-benzolok, így többek között pinén, fellandrén, különféle monoterpének; mint az apiin; furokumarinok, a gyökerekben ftalidok és poliinek is, mint a falkarinon."
A termések illóolajat (apiolt, miriszticint, pinént), flavonoidokat (apiint) tartalmaznak. A gyökér ftalidokat (illathordozókat) tartalmaz, a levél pedig C-vitamint.
Az illóolaj erős vizelethajtó hatású. E működés főként a fenilpropánok vese-parenchimára gyakorolt izgató hatásán alapszik. Nagyobb dózisban az apiol a belek, a húgyhólyag, s mindenekelőtt az anyaméh simaizomzatának összehúzódó képességét fokozza. A terméseket, valamint magát az olajat régebben visszaélésszerűen magzatelhajtásra használták fel, és súlyos mérgezéseket okozott. Történeti adatok szerint én napjainkban is alkalmazzák külsőleg rühatka és fejtetű ellen. Alacsonyabb illóolaj-tartalma alapján a hajtásdrog és a gyökérdrog enyhébb hatású, mint a termések. Csupán a népi gyógyászatban és néhány gyógykészítményben használatosak emésztési zavarok kezelése céljából, az elvezető húgyutak megbetegedéseinél átmosó kúrákhoz, valamint vesekő és vesehomok képződésének megelőzésére. Homeopátiás felhasználási területei közé tartozik a húgyutak gyulladásainak és a prosztataproblémák enyhítése.
Tea: Leforrázunk 3 dl vízzel 2 teáskanálnyi összeaprított petrezselyemlevelet vagy gyökeret, majd negyedóra elteltével szűrjük le. Fogyasztása étkezés előtt ajánlott.
A növény vizelethajtó és étvágyjavító hatású. Fokozza a gyomor-béltraktus működését, és teáját fogyasztják hólyaghurut esetén is. A petrezselyem a vesekő és a vesehomok kialakulásának megelőzésére ajánlható.
Vesebetegek és várandós, csak óvatosan, mértékkel nők! Az illóolaj (apiol! ) abortív szer, az anyaméh simaizomzatának összehúzódó képességét fokozza.
A friss petrezselyemlevél kevés mézzel vörösborhoz keverve ízletes italt ad.
Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
vadmák
Felálló habitusú, serteszőrös növény, levelei 1-2-szeresen szárnyasan osztottak. A sziromlevelek 4 cm körüliek, alapjukon többnyire sötét folttal. A csupasz toktermés alul lekerekített, szélességénél 1-2-szer hosszabb 8-18 barázdával.
A mákfélék (Papaveraceae) családja tartozik. Számos helyen, utak mellett, parlagon hagyott területeken tömegesen előforduló, egyéves növény. Toktermése van.
Gabonaföldek, útszélek, nyílt termőhelyek. Ma világszerte elterjedt, hazája a Földközi-tenger vidéke.
A növény kinyílt virágának sziromleveleit gyűjtik. A nyári hónapokban, május-augusztusban. Vigyázzunk, nehogy gyűjtéskor a friss szirmok összetörjenek.
A tejnedvben izokinolin-alkaloidok, főkomponensként readin, mekocianin és cianin, antocián-glikozidok, nyálkaanyagok.
A növényi drog izokinolin alkaloidokat (readint), nyálkaanyagot, antocián glikozidokat tartalmaz.
Korábban a sziromleveleket szép színű szirup formájában kisgyerekeknek adták köhögés és rekedtség ellen, illetve nyugtatóként. Fájdalomcsillapító és altató teakeverékek alkotórésze is volt, ma elsősorban a színezék szerepét tölti be. Hatásaira ez idáig nincsen bizonyíték. A friss hajtás gyerekeknél mérgezési tüneteket idézett elő, habár a növény nem tartalmaz ópiumalkaloidot. Homeopátiás készítményekben ritkán nyugtalanság, idegesség ellen, valamint belső szervi görcsök oldására használják.
Tea: Köhögés esetén ajánlott fogyasztása. Öblítőszer: Toroköblítésre alkalmazzák.
Teája jó köhögéscsillapító és enyhe nyugtató hatású. Főzetét toroköblítésre használják.
A friss szirmokat nem szabad a gyűjtés során összetörni, mert elvesztik színüket, és fekete foltossá válnak. A friss hajtás gyermekeknél mérgezési tüneteket idézhet elő!
A növényi droggal a teakeverékek színezetét is javítják.
Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 3-4 sziromlevél.
rebarbaragyökér
Nagy termetű növény, gyöktörzse répaszerű, levelei nagyok, tenyeresen karéjosak, a levelek tagolatlanok, de akár szárnyasan hasadtak is lehetnek. Virágzata füzérszerű, lepellevelek borítják, a 6 lepellevél a terméséréskor egyforma nagyságú.
A keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozik. A Kínából származó növényt hazánkban termesztik. Egy-, illetve többéves faja is létezik.
Közép-Európában néhol gyógy- és dísznövényként termesztik. Őshazája Kína.
Gyógyászati célokra a növény föld alatti szervét, a gyökértörzsét használják.
Antraglikozidok rein, reum-emodin, aloé-emodin krizofanol, fiszcion stb. aglikonokkal, szennozid és más diantron-glikozidok, gallotannin cseranyag, flavonoidok, naftol-glikozidok.
A rebarbara gyökértörzs tartalmaz antrakinon glikozid keveréket (reumemodin-, aloéemodin- és reinglikozidok), diantron glikozidokat, cserzőanyagokat és flavonoidokat.
A drogot kis dózisban keserű-fűszeres ízénél fogva étvágyjavítóként és gyomor-bél hurut esetén használják fel. Az utóbbinál összehúzó hatása áll előtérben. Nagyobb adagban az antraglikozidok hatása érvényesül jobban, így a rebarbaragyökér enyhe hashajtó hatást fejt ki a vastagbélre, amit székrekedés esetén rövid ideig ki lehet használni. Más felhasználása már nem engedélyezett. Összehúzó, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásánál fogva alkoholos kivonatát külsőleg szájnyálkahártya- és fogínygyulladás esetén alkalmazzák. Homeopátiás készítményeit hasmenéses megbetegedések, gyerekek fogzási panaszai és viselkedési zavarai esetén adják. Az étkezési rebarbara gyökerét alacsony antranoidtartalma miatt nem használják gyógyászati célra.
A gyógyszertárakban különböző rebarbarából készült termékek szerezhetők be: kapható szirup, por, tinktúra formájában. Tea: Csészénként fél teáskanálnyi felaprított rebarbara gyökértörzset felöntünk forrásban lévő vízzel, majd 10-15 perc múlvaleszűrjük. A hashajtó hatás kifejlődéséhez 8-12 óra szükséges.
A növény gyökértörzsét kis adagban étvágyjavítóként, valamint gyomor-bélhurut esetén alkalmazzák. Nagyobb mennyiségben kiváló hashajtó, de alkalmazzák különféle emésztési zavarok esetén is. Jó gyomorerősítő. A fogak és fogíny védelmében is ajánlott a rebarbara használata. Összehúzó és fájdalomcsillapító hatása miatt alkoholos kivonatát külsőleg szájnyálkahártya- és fogínygyulladás esetén használják. A növényből készített pép aranyérre is jótékony hatással van.
Főzni nem szabad, mert sok oxálsavat tartalmaz! Várandósság és szoptatás ideje alatt ne fogyasszuk! Tilos alkalmazni bélszűkület, bélelzáródás, a bél akut gyulladásos megbetegedései esetén és 12 éves életkor alatt! A kúra orvosi felügyelet nélkül legfeljebb 1-2 hétig tarthat!
A növény szárát leveshez, gyümölcslevekhez, sütemények készítéséhez használhatják.
Zöld vagy nem feltűnő virágok, kétszikűek.
csodafa, csodafű, jónásfája, jónáskabak, kikojona, kiki, nagysárfű, krisztuskeze, tenyere, krisztuspálma, ötujjú fű, kerti berzseny
Gyors növekedésű, fa méretet is elérő lágyszárú növény. Levelei tenyeresen hasogatottak. Füzér alakú virágzata alsó részén porzós virágok állnak, porzóik elágaznak, felettük a piros bibés nőivarú virágok. Termése száraz tüskékkel borított, három részre hasadó tok. Magjai sötétbarnák, szürkésfehér erezetűek.
A kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családjába tartozik. A trópusokon örökzöld, hazánkban egynyári növény. Magjából hashajtó készül.
Hazája Afrika, a Földközi-tenger mentén meghonosodott. Kedvelt dísznövény.
A magjának hashajtó olajáért (kasztorolaj, oleum ricini) sok helyen nagy mennyiségben termesztik.
"Zsíros olaj a ricinolsav trigliceridjeivel. A magokban ezenkívül erősen mérgező ricin fehérje, amelyet a gyógyászatban használt olaj nyomokban sem tartalmazhat; és a kevésbé mérgező ricinin piridin-alkaloid."
A ricinus magvait a bennük található zsíros olaj miatt használják gyógyászati célokra. A zsíros olajat a növény magjából hideg úton préseléssel és vizes mosással, majd szárítással állítják elő. A magvakban egy rendkívül mérgező anyag is van, a ricin illetve ricinin, de préseléskor a mérgek nem mennek át az olajba.
A ricinusolaj hashajtó hatását leginkább a bélben felszabaduló ricinolsav okozza, melynek nátriumsója a vékonybél perisztaltikáját segíti. Olaja ezenkívül kenőcsökben és kozmetikumokban található segédanyagként. Gyermekek számára már 6 db ricinusmag elfogyasztása halálos! Homeopátiás készítményeit epekő és hasmenés esetén alkalmazzák.
Olaj: A ricinusolaj erős hashajtó. Ha elfogyasztunk 1-2 evőkanál ricinusolajat, 2 órán belül hat.
A ricinusolajnak erős hashajtó hatása van. Alkattól és mennyiségtől függően 2-4 órán belül biztosan és hevesen hat. Alkalmazása inkább akut, mint krónikus székrekedésnél ajánlott. Külsőleg a korpa eltávolítására, száraz bőrkiütések esetén alkalmazzák.
A ricinusmagban található ricin nevű fehérje mérgező, leveleit nyersen véletlenül sem szabad megkóstolni! Erős hashajtó hatása miatt egyszeri, alkalomszerű hashajtásra célszerű alkalmazni. Gyermekeknek és időseknek azonban nem ajánlott, mert nagyfokú folyadékvesztést is okoz a hashajtáskor.
A ricinust ősidők óta termesztik Kelet-Indiában és a trópusokon.
Zöld vagy nem feltűnő virágok, lomblevelűek.
antósfű, rozmarin, szagos rozmaring
Örökzöld, erős illatú cserje. Keskeny, egyenes leveleinek szélei lefelé görbülnek. A mélyzöld levelek fonákja molyhosan fehér. A kétcimpájú virágok hossza 10-12 mm, színük kék, világoskék vagy rózsaszín. A két porzó hosszan túlnyúlik a sziromleveleken.
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozó, mediterrán növény. Hazánkban cserépben nevelhető, fagyérzékeny illatos félcserje. Termesztése esetén homokos, meszes, száraz talajba ültessük, és mérsékelten locsoljuk. Virágzása márciustól májusig tart.
Örökzöld cserjések. A Földközi-tenger mellékén honos, máshol dísz- fűszer- és gyógynövényként termesztik.
A növény leveleit és felső, virágos hajtását hasznosítják.
"Illóolaj, benne elsősorban cineol, kámfor és borneol; verbenon illathordozó, keserű ízű diterpének, mint a karnozolsav és a rozmadiál, triterpénsavak, ajakosokra jellemző cseranyagok, pl. : rozmaringsav; flavonoidok."
A növény illóolajat (cineolt, kámfort), keserű-(diterpéneket) és cseranyagokat, flavonoidokat, triterpénsavakat, tartalmaz.
Külsőleg elsősorban az illóolaját használják, például bedörzsölőszerekben a vérellátás fokozására és fájdalomcsillapításra, izom- és ízületi reumatizmus, idegfájdalmak és vérkeringési zavarok ellen. Megtalálható mellkasi balzsamokban, gargarizálószerekben, illetve fürdőolajokban is. Belső alkalmazásra inkább a drog készítményeit adják, melyek az illóolaj mellett emésztésserkentő keserűanyagokat is tartalmaznak. Homeopátiás felhasználása elsősorban gyomor- és bélműködési zavaroknál jön szóba.
Tea: 1csésze forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi összevágott rozmaringlevelet, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk. Bor: Vágjunk apróra 20 gramm friss rozmaringlevelet, és tegyük borosüvegbe. Öntsünk rá 1l könnyű fehérbort, és légmentesen zárjuk le. Egy hét után szűrjük le vászonruhán. Fürdő: 50 gramm friss rozmaringlevelet keverjünk össze 1 evőkanál olívaolajjal, és forraljuk fel 1 l vízben. Hagyjuk negyedórán át állni, majd szűrjük le, és öntsük a főzetet a fürdővizünkhöz. A rozmaringos fürdő kellemesen felfrissít. Tinktúra: Alacsony vérnyomás ellen naponta 5 ml fogyasztandó belőle. Illóolaj: Fürdővízhez adva csillapítja az izomhúzódások okozta fájdalmat és merevséget. Fűszerként: Aromája kitűnően harmonizál az olaszos konyha ízeivel, jól illik a bárány- és a vadhúsokhoz, de burgonyához, zöldség- és gombaételekhez is finom.
A rozmaring kiváló étvágygerjesztő, emésztést javító, frissítő, serkentőleg hat a központi idegrendszerre és fokozza a vérellátást. Ismeretes jó görcsoldó, baktériumölő tulajdonsága, de alkalmazzák menstruációs, változókori panaszok, vérkeringési zavarok esetén is. Fejfájás ellen szintén javallott. Illóolaja kiváló hajkondicionáló. Külsőleg illóolaját használják bedörzsölő szerekben fájdalomcsillapításra izom és ízületi panaszok esetén.
Várandósság, szoptatás ideje alatt illóolajának alkalmazása nem ajánlott!
A rozmaring minden kolostorkertben megtalálható volt. A XIX. századi nagy német természetgyógyász, Kneipp, a rozmaringot kedvenc gyógynövényei közé sorolta vérkeringést fokozó tulajdonságai miatt. Régen szokás volt a menyasszony ruháját, fejdíszét virágzó rozmaringgal ékesíteni. Az apró fehér rozmaringvirág a tisztaság jelképe, csak szűz leányok hordhatták. A rozmaring ág füstjének jellegzetes illata van, esküvők és temetések alkalmával is szívesen tették a füstölőbe. Illóolaját az illatszer- és kozmetikai ipar is használja.
Kék, kétoldali szimmetriájú virágok.