Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Szagosmüge (Asperula odorata L)

A szagosmüge népies neve:

májusfű, erdőmesterfű

Szagosmüge leírása:

Kopasz, felálló és el nem ágazó szárú növény. Négyélű, sima szárán 6-8 levél helyezkedik el örvökben. Tölcsér alakú pártája hosszúságának feléig ér.

A buzérfélék (Rubiaceae) családjába tartozik. Illatos, évelő növény. Megtalálható erdőkben, bükkösökben. Fehér színű, kicsiny virágai májusban nyílnak.

Szagosmüge elterjedése:

Bükkös és gyertyános tölgyesekben gyakori. Európa, Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a szagosmüge gyógynövényt?

A növény föld feletti virágos részét használják gyógyászati célokra, amelyet május környékén gyűjtenek.

Szagosmüge hatóanyagai:

"Melilotozid, amelyből a szárítási eljárás során illatos kumarin hasad le; aszperulozid és további iridoid-glikozidok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Szagosmüge?

A szagos müge hajtása melilotozidot tartalmaz, melyből szárítás során kumarin keletkezik. A növényi drogban megtalálhatók még iridoid glikozidok is.

Szagosmüge felhasználása:

Az orvostudomány a növény kivonatait vénás megbetegedések kezelésénél alkalmazza, ahol a kumarin keringésjavító, gyulladáscsökkentő és ödéma képződés elleni hatású. A népi gyógyászatban ugyanakkor görcsoldó és nyugtató tulajdonságát használják ki a testi fájdalmak és alvászavarok ellen. Teakeverékekhez a herbát esetenként ízjavítóként is hozzáadják. Elegendő mennyiségben a kumarin megszünteti a fejfájást. A drogkivonat teaként történő, hosszú távú fogyasztása nem tanácsos.

Tea: Vese-, máj- és epebántalmak esetén ajánlják.

A növényi kivonatok keringésjavító hatásúak, vénás megbetegedések kezelésénél használják. A népi gyógyászat görcsök oldására és nyugtató hatása miatt alkalmazza.

Jó tudni a szagosmügéről!

Szennyezett területről ne gyűjtsük a növényt! A szagos müge kivonat teaként történő, hosszú távú fogyasztása nem ajánlott. Véralvadásgátló gyógyszerekkel való együttalkalmazását kerülni kell.

Érdekesség a szagosmügéről.

A fűvel dohányt is szoktak illatosítani.

Szagosmüge az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 4 sziromlevél.

 

 

Szamóca, erdei (Fragaria vesca)

A szamóca, erdei népies neve:

csomóca, földieper, erdei eper

Szamóca, erdei leírása:

Hosszú indákat fejlesztő évelő növény. Hármasan összetett leveleinek széle csipkés, fonákjuk selymesen szőrös. A virágkocsányok rányomottan szőrösek, a párta 10-15 mm széles. Az érett, piros szamócagyümölcsök a vacokról könnyen leválnak.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó, erdők szélen, bokros helyeken, tisztásokon élő, ízletes gyümölcsű, évelő növény. Május-júniusban virágzik. Termése édes, igen zamatos gyümölcs, sok C-vitamint tartalmaz.

Szamóca, erdei elterjedése:

Cserjésekben, tisztásokon, ligetes erdőkben él. Hazája Európa, Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a szamóca, erdei gyógynövényt?

A növény levelét, termését és néha gyökerét is hasznosítják gyógyászati célokra. Gyűjtési ideje június-augusztusra esik. Ha termését szedjük, akkor csak éretten érdemes leszedni, mert a szamócának nincs utóérése.

Szamóca, erdei hatóanyagai:

Cserzőanyagok, flavonoidok, kávésav-származékok, nyomokban illóolaj.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Szamóca, erdei?

A növény levele cserzőanyagokat (ellagitanninokat), illóolajat, kávésav származékokat, flavonoidokat (kvercetint), termése pedig sok C-vitamint tartalmaz.

Szamóca, erdei felhasználása:

A szamóca levelei túlnyomórészt az élelmiszerek körébe tartozó házi teakeverékek alkotója, alkalmanként a gyógyteákban is alkalmazzák töltődrogként. Cserzőanyag-tartalma révén a népi gyógyászatban enyhe hasmenéses megbetegedések kezelésére és a száj nyálkahártyájának gyulladása esetén öblögetésre használják. Számos további felhasználási területén, mint a májbetegségek, a légúti hurutok vagy az idegesség kezelése, hatása ez idáig nem bizonyított. Esetenként a szárított terméseket is felhasználják teakeverékek összetevőjeként. A friss gyümölcsökből készített homeopátiás szerek például a csalánkiütés kezelésére szolgálnak.

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi szárított, apróra vágott szamócalevelet, majd negyedóra elteltével leszűrjük. A növény gyökeréből is készíthető tea, de ebben az esetben fele mennyiségű porított gyökeret használjunk. Gyomor- és bélbántalmakra adható.

A növényt gyomor- és bélrendszeri zavarok (bélhurut) esetén alkalmazzák, ismert hasmenés elleni hatása is. Szájnyálkahártya-gyulladás esetén langyos főzetét használják öblögetéshez.

Szamóca, erdei konyhai felhasználása:

A tejszínnel és mézzel elkészített szamócakrémes maszk a száraz, repedezett bőrre kiváló gyógyír.

Jó tudni a szamóca, erdeiről!

Az arra érzékenyeknél a szamóca levele és termése allergiát okozhat.

Érdekesség a szamóca, erdeiről.

Csokonai Vitéz Mihály így ír a szamócáról:"Kedves szamóca! téged, én - én az istennek, s az istenasszonyoknak tennélek asztalára. Sőt, csak beszélni tudnál. És csókot adni mindjárt hasonlatos lehetnél a Lilla ajjakához."A szamócát már a XV. században termesztették a franciák és a belgák.

Szamóca, erdei az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Szappanfű, orvosi (Saponaria officinalis)

A szappanfű, orvosi népies neve:

lábmosófű, legénycsalogató, szappanvirág, habzófű

Szappanfű, orvosi leírása:

Vízszintesen kúszó gyöktörzsű, évelő növény. Átellenesen álló levelei hosszúkás-lándzsásak, kihegyezettek, háromerűek. A virágok rózsaszínek vagy fehérek, a szirmok többnyire lekerekítettek, hosszúságuk 10-15 mm.

A szegfűfélék (Caryophyllaceae) családjába tartozik. Réteken, utak mentén, erdők szélén, sokfelé előforduló, évelő növény. Egész nyáron virágzik.

Szappanfű, orvosi elterjedése:

Ártereken, ligetekben, parlagokon és gyomtársulásokban fordul elő, Dél-Európától Közép-Európáig.

Hogyan gyűjtsük a szappanfű, orvosi gyógynövényt?

A növény föld alatti szerveit használják fel gyógyászati célokra. Július-augusztusban gyűjtik.

Szappanfű, orvosi hatóanyagai:

2-8%-ban triterpén-szaponinok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Szappanfű, orvosi?

A növény drogja 2-8 %-ban triterpén szaponinokat (kvillájasav és gipszogenin aglikonokkal) tartalmaz.

Szappanfű, orvosi felhasználása:

Szaponintartalmánál fogva a drog nyákoldó és köptető hatású. Korábban gyakran alkalmazták a légutak hurutos megbetegedései esetén, napjainkban helyette a kankalin gyökerét vagy más szaponin-tartalmú drogokat használnak fel. A népi gyógyászatban vizelethajtó hatását kiaknázták, mindenekelőtt krónikus bőrpanaszok és reumás megbetegedések esetén. A homeopátiában megfázásos tünetek, fej- és szemfájás kezelésére alkalmazzák.

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi összeaprított növényi drogot, majd 8-10 perc elteltével leszűrjük.

Hatóanyagainak köszönhetően jó nyálkaoldó, köptető hatású gyógynövény. A népi gyógyászatban enyhe vizelethajtó hatása miatt is alkalmazzák.

Jó tudni a szappanfű, orvosiról!

Mellékhatásai nem ismertek.

Érdekesség a szappanfű, orvosiról.

Ha a növény bármely részét vízben eldörzsöljük, a víz habzani kezd. Nem véletlenül hívják szappanfűnek.

Szappanfű, orvosi az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Százszorszép (Bellis perennis )

A százszorszép népies neve:

tavaszfű, pászkamorzsa, rukerc, boglár, bojtoka, perevirág

Százszorszép leírása:

Tőlevélrózsában álló levelei lapát alakúak. Egy-egy levéltelen kocsányán 15-30 mm széles fészekvirágzat fejlődik, a nyelvesvirágok fonákja gyakran piros. Rétek, mezők, parkok, egyéb gyepfelületeinek növénye, csaknem egész Európában.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Réteken, legelőkön előforduló, 5-15 cm magasra növő, apró fehér vagy rózsaszín szirmú virágokkal nyíló, évelő növény.

Százszorszép elterjedése:

Rétek, mezők, parkok gyepfelületeinek növénye csaknem egész Európában.

Hogyan gyűjtsük a százszorszép gyógynövényt?

Virágzatát, hasznosítják gyógyászati célokra. Kora tavasztól nyílik. A növény kinyílt virágzatát 1 cm hosszú kocsányrésszel gyűjtik.

Százszorszép hatóanyagai:

Triterpén-szaponinok, flavonoidok, poliinek, nyomokban illóolaj.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Százszorszép?

A növény triterpén szaponinokat, flavonoidokat, poliineket és nyomokban illóolajat tartalmaz.

Százszorszép felhasználása:

Homeopátiás készítményei viszonylag gyakran használatosak például rándulások, zúzódások, sebfájdalmak, izommegeröltetés, valamint bőrbetegségek kezelésére. Friss, fiatal levelei salátákhoz adva bizonyos anyagcsere-serkentő hatást mutatnak. Már régóta alkalmazzák légúti hurutok, májpanaszok és bőrbetegségek gyógyítására. Az orvostudomány a százszorszépet nem használja.

Tea: Jó nyálkaoldó hatású.

A százszorszépet a homeopátiában zúzódások, izomfájdalmak valamint bőrbetegségek kezelésére alkalmazzák. A népi gyógyászatban légúti hurutok kezelésére használták. A növény jó nyálkaoldó hatású.

Érdekesség a százszorszépről.

Ha levelét égetjük, füstje elűzi a legyeket és darazsakat.

Százszorszép az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5-nél több sziromlevél vagy fészek.

 

 

Szeder, fekete (Rubus fruticosus)

A szeder, fekete népies neve:

kékbogyó, seregélyszeder

Szeder, fekete leírása:

Tüskés szárú kúszócserje, a tüskék egyformák vagy különbözőek. Levelei 3-5 levélkéből összetettek, fonáki részük zöld, de lehet szürkésfehéren szőrözött is. Virágai fehérek vagy rózsaszínűek, a sziromlevelek többnyire hosszabbak a csészénél. Csoportos termései fénylő feketék. Alakgazdag faj.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik, erdőszélek, árokpartok, ligetek, legelők gyakori, tüskés, évelő cserjéje. Hamvas termésének íze kellemes.

Szeder, fekete elterjedése:

Erdővágások, erdőszélek, cserjések, az északi félgömbön széleskörűen elterjedt.

Hogyan gyűjtsük a szeder, fekete gyógynövényt?

Gyógyteaként a növény levelét hasznosítják. Gyűjtési ideje május-augusztus hónapokra esik.

Szeder, fekete hatóanyagai:

Galluszsav- és ellágsav-típusú cserzőanyagok, flavonoidok, gyümölcssavak.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Szeder, fekete?

A fekete szeder levele tartalmaz galluszsav- és ellágsav típusú cserzőanyagokat, flavonoidokat, gyümölcssavakat.

Szeder, fekete felhasználása:

A drog kivonata cserzőanyagtartalma folytán hasmenéses megbetegedések kezelésére, a szájüreg és a garat gyulladása ellen öblögetésre, krónikus bőrpanaszoknál lemosás céljára használatos. Kellemes íze miatt a szederlevél számos élvezeti célú teakeverék alkotórésze, otthoni fogyasztásra hosszabb időn át is veszélytelen. Erjesztéssel az ízvilága a fekete teában található erjesztett levelekére emlékeztet.

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi szárított, apróra vágott szederlevelet, majd negyedóra elteltével leszűrjük. Hasmenés ellen fogyasztható. Teáját bőségesen és rendszeresen fogyaszthatják azok is, akiknek sok folyadék bevitelét írják elő. Konyhai használat: C-vitaminban gazdag termését fogyaszthatjuk nyersen vagy szörpnek, dzsemnek, desszertnek eltéve.

A szederlevél teáját hasmenés ellen alkalmazzák, de izzasztóként is ismert. Száj- és garatnyálkahártya-gyulladás kiegészítő terápiájában is alkalmazást nyer öblögető, gargarizáló szerként. A cserje leveleit felhasználják különböző teakeverékek alkotórészeként.

Jó tudni a szeder, feketéről!

Fogyasztás előtt alaposan mossuk meg!

Érdekesség a szeder, feketéről.

A szeder különböző fajai között van olyan, ami májustól augusztus végéig folyamatosan virágzik, ezért az ilyen növényen egyszerre található érett termés és virág.

Szeder, fekete az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Szegfűszeg (Syzygium aromaticum)

A szegfűszeg népies neve:

szegfűszegfa

Szegfűszeg leírása:

 

A mirtuszfélék (Myrtaceae) családjába tartozó fűszernövény. A megszárított virágbimbókat hasznosítják.

Hogyan gyűjtsük a szegfűszeg gyógynövényt?

Hazánkban a szegfűszeg őrölt és egész formában beszerezhető.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Szegfűszeg?

A növény még ki nem nyílt virágát használják gyógyászati célokra, amely illóolajat (eugenolt, eugenilacetátot), flavonoidokat, galluszsavat tartalmaz.

Szegfűszeg felhasználása:

 

Tea: Daráljunk le vagy törjünk össze mozsárban 2-3 db szegfűszeget, majd feketeteába keverve készítsünk belőle egy csésze (2,5 dl víz) teát. Ízlés szerint cukrot, mézet adhatunk hozzá. Olaj: A szegfűszegolaj alkalmazható légúti megbetegedések és szájüregi gyulladások esetén. Beszerezhető a gyógyszertárakban.

Az illóolaj antibakteriális és gyenge érzéstelenítő hatású. A szájüreg, gyomor és bélrendszer fertőtlenítésére alkalmazzák, de a szegfűszeg kiváló gyomorerősítő is. Rovarcsípések okozta viszketések enyhítésére is megfelelő házi szer.

Jó tudni a szegfűszegről!

Nagy mennyiségben fogyasztva erős nyálkahártya irritációt válhat ki!

Érdekesség a szegfűszegről.

Ha az összevágott citrom húsába szegfűszeget rakunk, elriasztja a szúnyogokat.

 

 

Szemvidítófű, orvosi (Euphrasia rostkoviana)

A szemvidítófű, orvosi népies neve:

vigasztalófű, szemfű

Szemvidítófű, orvosi leírása:

 

E szép nevű növény a tátogatók (Scrophulariaceae) családjába tartozik. Megtalálható a hegy- és dombvidékeken, kedveli a nyirkos erdőket, réteket. Egyéves növény.

Hogyan gyűjtsük a szemvidítófű, orvosi gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény felső, virágos hajtását használják. Gyűjtési ideje június-július.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Szemvidítófű, orvosi?

A növény iridoid-glikozidokat (eufrozidot, aukubint, katalpolt), flavonoidokat, lignánokat, fenilpropán glikozidokat tartalmaz.

Szemvidítófű, orvosi felhasználása:

 

Tea: A növény teája jótékony hatású gyomor- és bélbántalmak esetén. Borogatás: A fáradt szemek pihentetésére a szemvidítófű langyos főzetét használjuk borogatásként.

Bizonyos szembetegségeknél kiváló gyógyír, így például árpa vagy kötőhártya-gyulladás esetén. A fáradt szemek pihentetésére, megnyugtatására külsőleg használhatjuk a borogatást. A szemvidítófüvet tartalmazó homeopátiás készítményeket a szem kötőhártya-gyulladása és szénanátha esetén javasolják. Teáját annak is ajánlják, aki gyomor- és bélbántalmakban szenved. Közismert fertőtlenítő hatása. Az orvosi szemvidítófüvet a népi gyógyászatban köhögés ellen is alkalmazzák.

Jó tudni a szemvidítófű, orvosiról!

A szem fertőzésveszélye miatt javasolt a szemvidítófüvet tartalmazó, steril, gyári készítmények használata.

Érdekesség a szemvidítófű, orvosiról.

Az Euphrasia név a görög Euphrosyne szóból származik, ami boldogságot jelent. Az ókori görögök úgy vélték, hogy a növény nem csak a szemre van jó hatással, a növényt használó személy jókedvű és boldog is lesz.

 

 

Szenna (Cassia angustifolia)

A szenna népies neve:

-

Szenna leírása:

A szenna a lepényfélék családjába tartozó félcserjék. A szenna (Ceasalpiniaceae) Indiában, Arábiában élő, 1-1,5 m magas növény.

Hogyan gyűjtsük a szenna gyógynövényt?

A szenna cserje megszárított levelét és termését alkalmazzák gyógyászati célokra. Gyógynövényszaküzletekben beszerezhető.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Szenna?

A levél tartalmaz homo- és heterodiantron-glikozidokat, szennozid A, B, C és D-t, aloeemodint és reinglikozidokat, valamint flavonoidokat. A termés aloeemodin-tartalma kisebb.

Szenna felhasználása:

 

Teakeverékekben alkalmazzák. Számos gyógyszertári készítmény tartalmaz szennalevelet.

Hatóanyagainak köszönhetően erős hashajtóként használják.

Jó tudni a szennáról!

Túl nagy mennyiségben és tartósan ne alkalmazzuk, mert erős hashajtó! Az alkalmazásakor fellépő hasfájás oka leggyakrabban a túladagolás. Alkalmazása nem javasolt bélszűkület, a bél akut gyulladásos megbetegedései esetén, menstruáció, terhesség és szoptatás alatt, illetve kisgyermeknél. Fogyasztása mellett a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel a kiszáradás veszélyének csökkentése miatt ajánlott.

Érdekesség a szennáról.

A szennalevél magyar gyógyszerkönyv hivatalos drogjegyzékében is megtalálható.

 

 

Szurokfű, közönséges (Origanum vulgare)

A szurokfű, közönséges népies neve:

szárazfű, feketegyopár, kasbók, vad majoranna, balzsammag

Szurokfű, közönséges leírása:

Gyakran vörössel futtatott szárú, aromás illatú növény. Levelei tojásdadok, ép szélűek, mirigyesen pontozottak. A piszkos-rózsaszín, ritkábban fehér 4-7 mm hosszú virágok a murvalevelek hónaljában nyílnak, fejecskeszerű virágzatot alkotnak, a virágkocsányon a fejecskék füzérben vagy ernyőben helyezkednek el.

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Napos területeken, réteken, cserjésekben, erdőszéleken megtalálható illatos, évelő növény.

Szurokfű, közönséges elterjedése:

Száraz gyepek, rétek, ritkás erdők. Európában, Ázsiában honos.

Hogyan gyűjtsük a szurokfű, közönséges gyógynövényt?

A növény föld feletti virágos hajtásának felső részét gyűjtik. Virágzása a nyári hónapokra esik.

Szurokfű, közönséges hatóanyagai:

Illóolaj, benne karvakrol, limonén, pinén, kariofillén, timol, származási helytől függően eltérő mértékben, ajakosokra jellemző cseranyagok, flavonoidok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Szurokfű, közönséges?

A növény illóolajat (karvakrolt, timolt, limonént), flavonoidokat és cseranyagokat tartalmaz.

Szurokfű, közönséges felhasználása:

"A fűszernövényként ""oregano"" néven is ismert drog a majoránnához hasonló emésztésjavító szer. Étvágyjavító, szélhajtó, epehajtó és görcsoldó hatású. Szamárköhögés és görcsös köhögés, illetve altesti panaszok esetén is használatos. Ezenkívül kivonatát vagy illóolaját gargarizálószerekhez és fürdőadalékokhoz is hozzáadják. Az orvostudomány csak ritkán használja. A homeopátia ideges eredetű panaszok esetén veszi igénybe."

Tea: 2 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 3 teáskanálnyi szárított szurokfüvet, hagyjuk állni negyedórán át, majd szűrjük le. Gargarizáláshoz hagyjuk kihűlni! Köhögéscsillapító, étvágyjavító, idegnyugtató hatású. Gőzölés: Gyógynövénykeveréket csinálunk: 1 evőkanál szárított szurokfű, 1 evőkanál szárított kakukkfű, 2 evőkanál kamillavirág. Forrázzuk le a keveréket forrásban lévő vízzel, majd hajoljunk fölé, és fejünket takarjuk le fürdőlepedővel. Köhögés, torokgyulladás esetén alkalmazzuk. Fűszer: Kellemes, fűszeres íze miatt, olykor a majoránna helyett használják, de sültekhez, levesekhez, mártásokhoz is kiváló ízesítő.

Közismert, hogy hatóanyagai révén kiváló köhögéscsillapító és étvágyjavító gyógynövény, de idegnyugtató tulajdonsága miatt is sokan használják. Jótékony hatású puffadásnál, teltségérzettel járó gyomor-bélrendszeri panaszoknál. Szélhajtó, epehajtó és görcsoldó hatású. Illóolajai segítenek száj- és torokgyulladás esetén.

Jó tudni a szurokfű, közönségesről!

Gőzölésnél vigyázzunk, nehogy égési sérüléseket okozzunk!

Érdekesség a szurokfű, közönségesről.

Az eredeti olasz pizzát oregánóval, vagyis szurokfűvel ízesítik, amely serkentőleg hat az emésztésre.

Szurokfű, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, kétoldali szimmetriájú virágzat.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 7
Heti: 43
Havi: 1 144
Össz.: 298 291

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (SZ)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »