Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Nadragulya (Atropa belladonna )

A nadragulya népies neve:

maszlagos nadragulya

Nadragulya leírása:

Elágazó, erős szárú növény, levelei széles lándzsásak, épszélűek, virágtakarója kétkörös. Virágai magánosak, harang alakúak, a párta 25 mm-es barnáslila, belül piszkossárga, vörösen erezett, rövid, 5 részes, visszahajló szegélyű. Termése cseresznye nagyságú, fényes fekete, lédús bogyó.

A burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozik. Bükkösöket és gyertyánosokat kedvelő, évelő növény. Sötétibolyás, harang alakú virágai vannak. Termése augusztusban érik.

Nadragulya elterjedése:

Erdei tisztások, cserjések, erdei utak. Európában, Délnyugat-Ázsiában, Észak-Afrikában honos.

Hogyan gyűjtsük a nadragulya gyógynövényt?

A növény levelét és gyökerét használják gyógyászati célokra. A gyökeret késő ősszel gyűjtik.

Nadragulya hatóanyagai:

"A föld feletti részekben tropánalkaloidok, mindenekelőtt hioszciamin, kevés szkopolamin; cseranyagok, kumarinok, flavonoidok. Atropin a szárítás és feldolgozás során keletkezik. A gyökér nem tartalmaz flavonoidokat, ugyanakkor a hioszciamin mellett kuszkhigrin is található benne."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Nadragulya?

A levél- és a gyökérdrog egyaránt tartalmaz mérgező hatású alkaloidkeveréket (hioszciamint, szkopolamint, atropint). A levélben találhatók még flavonoidok, cseranyagok és kumarinok is.

Nadragulya felhasználása:

A nadragulya minden része mérgező! A múltban használt leveleknek ma már csak szabványosított kivonatait vagy a belőlük kivont tiszta alkaloidokat, illetve részben azok szintetikus származékait használják fel. A hioszciamin és az atropin cholinerg-antonisták, így a nadragulya-kivonatot gyomor-bél rendszeri, epe- és húgyúti görcsök elleni készítményekben, valamint tüdőasztma esetén használják. A nyál- és verejtékmirigyek, a légutak és a bélcsatorna nyálkamirigyeinek váladék-elválasztását csökkenti, nyugtatja a központi idegrendszert. Az atropin a pupillák tartós tágulását idézi elő. A gyökérkivonatot úgynevezett bolgár kúraként a Parkinson-kór gyógyítására alkalmazzák. A gyökérdrog magas alkaloidtartalma miatt kedvezőbb az ipari feldolgozásra. A homeopátiás felhasználás a magas lázzal járó betegségek kezelését célozza.

A szemészetben pupillatágító. Tablettákban, injekciókban simaizomgörcs-oldó hatása miatt alkalmazzák. A tiszta atropin mellett a nadragulya tinktúráit, szárított kivonatait gyomorsav túltengés esetén használják az orvosi gyakorlatban. A nadragulyát tartalmazó homeopátiás szerek légúti megbetegedések és fájdalommal járó kórképek kezelésére ajánlottak.

A növényi drogot a gyógyszeripar hasznosítja.

Jó tudni a nadragulyáról!

Erősen mérgező hatású növény! Az édeskés ízű termések fogyasztása súlyos mérgezést okozhat. A nadragulya-kivonatot tartalmazó készítmények csak orvosi ellenőrzés mellett alkalmazhatók. Csak a gyógyszertárakban kapható szabványosított készítményeket használjuk!

Érdekesség a nadragulyáról.

A belladonna nevet - jelentése: szép hölgy - a növény onnan kapta, hogy a középkorban a nők a növény termésének levét szemükbe csöppentették, hogy pupillájuk nagyobb legyen, a nagy fekete szemek ugyanis a kor ízlésének megfelelően vonzóbbá tették őket az erősebb nem számára. A nyári hónapokban a növény szárán egyszerre figyelhető meg a virág, a zöld és a már érett termés.

Nadragulya az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

 

 

Napraforgó (Helianthus annuus )

A napraforgó népies neve:

szotyola, tányérvirág, forgó

Napraforgó leírása:

A magas, erős növekedésű, többnyire elágazó növény szórt levélállású, levelei nagyok, széles szív alakúak, rendszertelenül, fűrészes szélűek. A fészekvirágzat 40 cm átmérőjű, bókoló, 6-10 cm hosszú, sárga nyelves és barna csöves virágokkal, a vacok sima.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, egyéves növény. Termesztett, a XVI. században került Amerikából Európába.

Napraforgó elterjedése:

Dísz- és kultúrnövényként elterjedt. Észak-Amerikában, Mexikóban honos.

Hogyan gyűjtsük a napraforgó gyógynövényt?

A növény friss, nyelv alakú, élénksárga színű karimavirágait - nyelves virágok - kell gyűjteni. A gyűjtés ideje a nyári hónapokra, július-augusztusra esik.

Napraforgó hatóanyagai:

"A nyelves virágokban diterpének, triterpénszaponinok, flavonoidok, karotinoidok; a zsíros olajban triglicerid magas zsírsav- és olajsavrésszel, fitoszterol."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Napraforgó?

A nyelves virágok diterpéneket, triterpénszaponinokat, flavonoidokat, karotinoidokat tartalmaznak. A növény magjából hideg úton kipréselt zsíros olaj a következő hatóanyagokat tartalmazza: linolsav, linolénsav, olajsav glicerid-észter.

Napraforgó felhasználása:

A sárga nyelves virágok teakeverékekben díszítésre használatosak, a preparátumból származó kivonat vénagyulladás kezelésére alkalmas. A népi gyógyászat az árnikához vagy a körömvirághoz hasonlóan sebkezelésre használja. Az olaj telítetlen zsírsavtartalma miatt értékes étolaj, de különböző sebkezelő és gyógykenőcsökben is megtalálható, mint bőrápolószer. A homeopátia lázcsillapításra és görcsoldásra használja.

Tea: Forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított napraforgóvirág-szirmot, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Főzéshez: A hidegen sajtolt napraforgóolaj igen gazdag esszenciális zsírsavakban. Magját salátákba, kenyerekbe sütik, és népszerű csemegeként fogyasztják.

Magjának olaját étkezési célokra és gyógyszeres kenőcsök készítésére használják. A többszörösen telítetlen zsírsavakkal megelőzhetjük a szív- és érrendszeri betegségeket, és csökkenthetjük a koleszterinszintet. A népi gyógyászatban nehezen gyógyuló sebek és száraz, pikkelyesen hámló bőr kezelésére használták. A homeopátiás készítményekben görcsoldásra és láz csillapítására alkalmazzák.

Jó tudni a napraforgóról!

Poros utak mentén ne gyűjtsük!

Érdekesség a napraforgóról.

A napraforgó virága olyan népszerű lett Európában, hogy Van Gogh is elészeretettel használta csodálatos képeinek megalkotásánál. A napraforgó-csíra jó D- és B-vitaminforrás, és ásványi anyagokban - kálium, kalcium és vas - gazdag. Sárga színanyagot állítanak elő belőle.

Napraforgó az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga fészekvirágzatok.

 

 

Naspolya (Mespilus germanica)

A naspolya népies neve:

lasponya, miszpolya

Naspolya leírása:

Cserje vagy kisebb fa, hosszúkás-lándzsás levelekkel. Magányos, végálló virágai, 4-5 cm szélesek, 2-3 cm méretű barna terméseit csészelevelek koronázzák.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Kelet- és Délkelet-Európában őshonos növény. A vadon termő naspolya általában erdőszéleken, cserjésekben található meg. Hazánkban termesztik. Kis termetű fa vagy bokor, a meleget kedveli. Május közepétől virágzik, virágai fehérek.

Naspolya elterjedése:

Délkelet-Európától, Észak-Iránig honos. Európa kiegyenlített klímájú, melegebb vidékein, hazánkban is termesztik.

Hogyan gyűjtsük a naspolya gyógynövényt?

A naspolya gyümölcse rendkívül gazdag vitaminokban. Különleges alakú gyümölcse utóérő, vagyis a fáról leszedve megérik. Kései gyümölcs, azaz késő ősszel érik be, terméséét október-november elején szüretelhetjük. A gyümölcs íze jellegzetesen édes, kellemes, kissé fanyar, húsa világosbarna, az érett körtéhez hasonlóan képlékeny.

Naspolya hatóanyagai:

Cserzőanyagok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Naspolya?

A gyümölcs jelentős mennyiségű cserzőanyagot tartalmaz.

Naspolya felhasználása:

A csak az első fagyok után, vagy hosszabb tárolási időt követően élvezhető gyümölcsöket régebben nagyon kedvelték. A terméseket bor derítésére használták, de gyógyszerként is jelentős szerepük volt belső vérzések és bélbetegségek kezelésében. Készítményeit a szájüreg és a garat gyulladásai ellen alkalmazták.

Vitaminban gazdag gyümölcséből befőttet készítenek, de nyersen is fogyasztják.

A naspolyafa terméséből és leveléből előállított készítmények a szájüreg és a garat gyulladásainak csökkentésére használhatók. Bélbetegségek kezelésében is szerepet kapott. A naspolyafa kérgének főzetét a népi gyógyászatban vérzések csillapítására alkalmazták.

Jó tudni a naspolyáról!

Mellékhatása nem ismert.

Érdekesség a naspolyáról.

A naspolya botanikai nevének második tagja "germanica", holott német területen csak ritkán található meg. Az almának, a körtének és a birsnek is rokona. Neve legnagyobb valószínűséggel a latin mespila szóból, illetve olaszos változatából, a nespulából származik. Fája nagyon értékes a fafaragók körében. A naspolyának a beporzáshoz nincs szüksége más egyed virágporára (önbeporzású). A bokor kérgét a régi időkben cserzésre használták.

Naspolya az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Nyírfa, közönséges (Betula pendula )

A nyírfa, közönséges népies neve:

bibircses nyír, nyílfa

Nyírfa, közönséges leírása:

Ágai hajlóak, elágazásaik hegyesszögűek. A fiatal ágakon gyantamirigyek találhatók, amúgy simák, mint a levelek. A levelek alapja rombuszos, végük hosszan kihegyezett, élük kétszeresen fűrészelt, csúcsuk lágyan behajló. A porzós barkák csüggenek, míg a sokkal rövidebb bibés barkák virágzáskor felállóak.

A nyírfafélék (Betulaceae) családjába tartozik. Hegyvidékek, lomberdők, parkok közismert fehér, foszló kérgű fája.

Nyírfa, közönséges elterjedése:

Ritkás erdők, erdőszélek, puszták. Európában és Nyugat-Ázsiában honos.

Hogyan gyűjtsük a nyírfa, közönséges gyógynövényt?

Főként a nyírfa levelét, de a homeopátiában a fa kérgét is használják gyógyászati célokra. A levelet június-július folyamán gyűjtik.

Nyírfa, közönséges hatóanyagai:

"A levelekben flavonoidok, főleg hiperozid és kverecitrin; nyomokban illóolaj, benne szeszkviterpén-peroxidok és szaponin-szerű triterpénalkohol-észterek; proanto-cianidok, káliumsók, aszkorbinsav. A nyírkátrányban guajakol, krezol, katechin és további fenolok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Nyírfa, közönséges?

A levél flavonoidokat (kvercetin glikozidokat), nyomokban illóolajat (szeszkviterpén peroxidokat, triterpén származékokat), káliumsókat és aszkorbinsavat tartalmaz.

Nyírfa, közönséges felhasználása:

A nyírfalevelek vízhajtó hatásúak. A drog a veseszövet irritálása nélkül fokozza a víz- és elektrolitkiválasztást. Gyakran alkalmazzák önmagában vagy más vizelethajtó növényekkel együtt teaként enyhébb húgyúti fertőzéseknél, vesehomok és vesekő megelőzésére, illetve reumás panaszok és bőrkiütések kiegészítő kezelésére. A nyírkátrány ma már csak elvétve található meg néhány, bőrparazita és ekcéma elleni kenőcsben. A fiatal fák nedve, amelyet a népi gyógyászatban vizelethajtóként alkalmaztak, még ma is megtalálható némely hajhullás elleni és korpásodásgátló hajszeszben. A homeopátiában a nyírfának alárendelt szerepe van.

Tea: 2 dl forró vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított, apróra vágott nyírfalevelet, hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le. Naponta 3-4 csészényi tea fogyasztása ajánlott. Vizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő. Fürdő: 1 liter vízben felforraljunk 4-5 maréknyi nyírfalevelet, és lassú tűzön negyed óráig főzzük, majd szűrjük le. Ezt követően adjuk hozzá a fürdővízhez. Pattanásos bőrre használjuk.

A nyírfalevél teája kiváló vizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő, de ismert görcsoldó és fertőtlenítő hatása is. Alkalmazzák enyhébb fertőzéses húgyúti megbetegedésekben, vesekő és vesehomok kialakulásának megelőzésére, reuma ellen. A népi gyógyászatban a fiatal fák nedvét vizelethajtásra használták.

Jó tudni a nyírfa, közönségesről!

A szív- és veseelégtelenségben szenvedők ne fogyasszák teáját!

Érdekesség a nyírfa, közönségesről.

Néhány gyenge, friss nyírfalevelet érdemes belekeverni a tavaszi zöldsalátába.

Nyírfa, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld, vagy nem feltűnő virágok, lomblevelűek.

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 19
Tegnapi: 7
Heti: 48
Havi: 1 149
Össz.: 298 296

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (N-NY)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »