celler
Jellegzetesen fűszeres illatú kultúrnövény, gumó alakú, húsos, répaszerűen megvastagodott gyökérrel. Fénylőn sötétzöld levelei 1-2-szer szárnyaltan összetettek, a levélkeszeletek rombusz alakúak, gyakran hármasan szeldeltek. Összetett ernyői fehéres virágúak. Az alsó ernyőcskék csaknem ülők, a felsőbbek hosszú kocsányúak, a gallér- és gallérkalevelek hiányoznak. Ikerkaszattermései gömbölydedek, 2 mm-nél kisebbek, a szürkészöldtől a barnásig változó színűek.
Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tarozik. A zeller ismert fűszernövény. A meleg, napos helyeket kedveli.
Különböző formákban régtől fogva termesztett növény, magas sótartalmú területeken elvadul. Vad alakja az eurázsiai tengerpartok növénye.
A növénynek mind a termését, gumóját, mind pedig a felső zöld részét hasznosítják. Zöldje a májusi palántázási időszak után folyamatosan szedhető, gumója őszre húsosodik.
"A termések különösen gazdagok illóolajban, mely limonént, szelinént és alkil-ftalidokat tartalmaz, amilyen az illathordozó szedanonsav-anhidrid; furokumarinok, mint a bergaptén, xantotoxin, izoimperatorin; flavonoidok, még ismeretlen alkaloidok; a gyökerekben poliinek is, mint a falkarinol."
A termések tartalmaznak illóolajat (limonént, szelinént, alkil-ftalidokat), furokumarinokat, flavonoidokat, a gyökerekben poliinek is megtalálhatók.
A zeller termései serkentőleg hatnak a veseműködésre. Mindenekelőtt a népi gyógyászatban használják fel reumás, olykor hólyag- és vesepanaszok kezelésére (vesegyulladás esetén ellenjavallt, mivel az illóolaj fokozhatja a gyulladást! ), valamint emésztési zavarok és étvágytalanság gyógyításában is alkalmazzák. A gumót és a hajtásokat főként zöldségként és salátaként fogyasztják, azonban vizelethajtó és emésztésserkentő szerként is használatosak, a gyökér cukros főzete köhögéscsillapító. Elterjedt az a vélemény, miszerint a zeller fokozza a nemi vágyat. A zeller allergiát is kiválthat. A gumókban a tárolás során egy gomba közreműködése útján a korábban jelentéktelen furokumarin-szint olyan mértékben megemelkedhet, amely fototoxikus reakciókat eredményezhet. Homeopátiás készítményei többek között a reumatizmus és a petefészek panaszainak enyhítésére szolgálnak.
Tea: 3 dl vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi zellermagot vagy összeaprított zellerlevelet, forraljuk fel, majd 3-5 perc elteltével szűrjük le. Vizelethajtónak alkalmazzuk. Zellerlé: A zeller húsos gumóját hámozzuk meg, és léfacsaró edényben préseljük ki. Ízesíthetjük almával, répával. Fűszerként: Általában húsételek, főzelékek, levesek, mártások, grill-ételek, saláták elkészítésekor használják.
A zeller termései serkentőleg hatnak a veseműködésre. Emésztési panaszok, étvágytalanság esetén is gyakran alkalmazzák. A növény hatóanyagai révén erősíti az immunrendszert. A népi gyógyászatban nemivágy-serkentőként is alkalmazzák, de ezen hatása klinikailag nem bizonyított.
Vesegyulladás esetén a zeller illóolajának a használata ellenjavallt!
A görögök már a középkorban használták gyógyító erejéért.
Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
kerti zsálya
Jellegzetes illatú évelő félcserje. Hajtásait sűrű szürkésfehér szőrök borítják. Érdes levelei lándzsásak vagy tojás alakúak, szélük csipkés. A virágok pártája 20-35 mm hosszú, többnyire világoslila, álörvökből összetett álfüzéreket alkotnak. A csésze 10-14 mm hosszú, 5-8 mm-es fogazattal.
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, Dél-Európa karsztjain tömegesen termő, hazánkban termesztett, bokros, illatos félcserje.
Széles körben termesztik, meleg éghajlatú tájakon kivadult. Őshazája a Balkán-félsziget.
A zsálya leveleit használják gyógyászati célra. A leveleket száraktól lefosztva júniustól júliusig kell gyűjteni.
"Illóolaj magas tujon és alacsony cineol, illetve kámfor-tartalommal. Ajakosokra jellemző cseranyagok, pl. : rozmaringsav; diterpén keserűanyagok, mint a karnozol; triterpének, flavonoidok."
Rendkívül sok hatóanyagot tartalmaz: illóolajat, cserzőanyagokat (rozmaringsavat, oleánolsavat), diterpéneket (karnozolt), flavonoidokat (szalvigenint, luteolint). Az illóolaja tartalmaz tujont, kámfort, borneolt, eukaliptolt, linaloolt.
A drog igazoltan antibakteriális, összehúzó, enyhe görcsoldó, gyulladás- és izzadáscsökkentő hatással rendelkezik. Elsősorban száj- és garatnyálkahártya gyulladása esetén használják öblögetőszerként. Belsőleg emésztési zavarok, például teltségérzet, felfúvódás, hasmenés kezelésére, illetve betegségből vagy idegrendszeri okokból adódó fokozott izzadás, éjszakai leizzadások ellen. A népi gyógyászat a zsályát ezenkívül légúti gyulladások kezelésére és a csecsemők elválasztásának elősegítésére használja. A magas tujontartalom miatt azonban a zsályaolaj, illetve a drog alkoholos kivonatai tartós fogyasztás vagy túladagolás esetén súlyos mellékhatásokat okozhatnak. Nem ajánlatos a zsályateát sem hosszú időn át fogyasztani. A homeopátia is izzadáscsökkentésre használja az orvosi zsályát.
Tea: Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 2 teáskanálnyi szárított vagy friss zsályalevelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit érdemes belőle fogyasztani. Kihűlve gargarizáló oldatként is alkalmazható. A száj-, a fogíny- és toroknyálkahártya gyulladásának kezelésére. Ha a tea elkészítéséhez csak 1 teáskanálnyi zsályalevelet használunk, napi háromszori, étkezések előtt történő fogyasztásával a teltségérzettel járó emésztési panaszok orvosolhatók vele. Forrázat: Belsőleg a húgyutak fertőtlenítésére, bélhurut ellen használható. Borogatás: Torok- és gyulladásos testrészek öblögetésére, borogatására. Fürdő: Aranyérbántalmak esetén. Fűszerként: Levesek, sültek, halak, gombás ételek ízesítőjeként használják leginkább.
Számtalan hatóanyagának köszönhetően rendkívül széles körben, a legkülönbözőbb bántalmakra alkalmazható. A zsálya gyulladás- és izzadáscsökkentő hatással rendelkezik. Ismeretes a verejtékképződést szabályozó hatása is. Ajánlják fogínygyulladás, száj- és garatnyálkahártya-gyulladás ellen öblögető szerként. Légzőszervi megbetegedésekre a zsálya az egyik legjobb gyógynövény. Belsőleg történő használata felfúvódás, emésztési zavarok kezelésére ajánlott. A levelek rovarcsípések és kisebb duzzanatok kezelésére alkalmasak, ha a sérült felületet bedörzsöljük a levél nedvével.
A napi 6 gramm zsályaadagot nem szabad túllépni. A magas tujon-tartalom miatt az illóolaj hosszan tartó használata nem javasolt. Szoptató anyukák, állapotos nők és alacsony vérnyomásúak ne fogyasszanak zsályateát.
Az ókori görögök és rómaiak kezdetben húsok tartósítására használták a zsályát. A zsálya az egyik legrégebbi gyógynövény. Erre utal latin neve is: Salvia, ami annyit tesz: "gyógyítani".
Kék, kétoldali szimmetriájú virágok.
bábaguzsaly, békarokka, cindrót, kannamosófű, ólomsimító, sikárlófű, surlófű, zsurlófű
Steril, nyáron zöld, 3-4 mm vastag, barázdált és sűrűn, örvösen elágazó hajtásokkal rendelkező növény. A főszár hüvelyén 6-12 sötétbarna, keskeny fehérszélű fog, rövidebb, mint a hozzá tartozó ágak alsó internódiuma. Aporofillumfüzére tavasszal jelenik meg, sárgásbarna és nem elágazó, a spórák érése után elhal.
A harasztok törzsén belül a zsurlófélék (Equisetaceae) családjába tartozik. Vizes, nyirkos erdők, rétek, árokpartok virágtalan, spórás növénye. Jellegzetes, örvös elágazású levelei érdesek, 5-10 cm hosszúak. Szára üreges. A gyógynövény flavonoidokat, kovasavat, csekély arányban alkaloidokat, hosszú szénláncú zsírsavakat tartalmaz.
Szántók, erdőszélek, gyomtársulások. Az északi féltekén honos, ahonnan továbbterjedt.
A mezei zsurló fiatal, ún. meddő hajtását használják gyógyászati célra, melyet június-augusztus folyamán érdemes gyűjteni. A növény leírása:A gyógynövény flavonoidokat, kovasavat, csekély arányban alkaloidokat, hosszú szénláncú zsírsavakat tartalmaz.
Flavonoidok, ásványi anyagok, köztük nagy mennyiségű oldható kovasav és káliumsó, csekély részben alkaloidok (palusztrin, nikotin), kávésav-észter.
A mezei zsurló herbáját gyakran használják vizelethajtóként a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél és vesehomok esetén lökésterápiában, valamint ödémás vagy sérülésekből származó duzzanatok kiegészítő kezelésére. A népi gyógyászatban reumás panaszok esetén is alkalmazzák. Hatását a flavonoidoknak és a magas káliumtartalomnak tulajdonítják, míg korábban ekvizetoninnak nevezett szaponinok nem fordulnak elő. Köhögés elleni szerek is tartalmazzák néha. Korábban azt feltételezték, hogy tüdőtuberkolózis esetén a felszívódó kovasav elősegíti a természetes gyógyulási folyamatot. Valószínű, hogy a kovasav a szervezet védekezési mechanizmusait stimulálja. A drognak vérzéscsillapító hatása is van, a népi gyógyászatban erős havivérzések és orrvérzések esetén használják. A mezei zsurlót külsőleg pl. : nehezen gyógyuló sebek, gyógyfürdők formájában fagy által okozott sérülések, csonttörés miatti duzzanatok, reumás panaszok, valamint felfekvés ellen alkalmazzák. Ónedények tisztítására haszálták régen, innen kapta népi nevét (kannamosófű).
Tea: 1 evőkanál szárított mezeizsurló-hajtást főzzünk fel 3 dl vízben 5 percig, majd hagyjuk állni kb. negyedóráig, és szűrjük le. A tea keserű ízű, de kiváló gyógyír húgyúti fertőzések kezelésénél. Fürdő: Fürdővizünkhöz 3 maréknyi szárított mezeizsurló-hajtást adjunk. A fürdés maximum negyedóráig tartson. Vesemedence-gyulladás, vesehomok esetén alkalmazható. Borogatás: Forraljunk fel 4-6 evőkanál szárított mezeizsurló-hajtást 1 liter vízben, lassú tűzön 30 percig főzzük, majd szűrjük le. A főzetbe mullpólyát mártsunk, és helyezzük a gyógyítani kívánt testrészre. Napi 2-3 borogatás ajánlott.
A zsurló kiváló gyógynövénye a vértisztító kúráknak, alkalmazható vizelethajtóként vesemedence gyulladás esetén és hólyagbántalmaknál. Közismert vérzéscsillapító, orrvérzések kezelésére használható. A népi gyógyászatban köhögés elleni hatása miatt alkalmazták. Jó reuma és köszvény ellen is. Gyenge, törékeny köröm és hajhullás esetében is alkalmazzák, mivel a benne lévő kovasav sok szilíciumot tartalmaz, ami az emberi szervezet számára létfontosságú elem. Továbbá segíti a sebgyógyulást. Húgyúti fertőzéseknél hatásos gyógyír, valamint ödémás lábaknál jó vízhajtó. Fogíny-, szájüregi- és torokgyulladásnál gargarizátuma hatékonyan segít. Egyes adatok szerint a szervezet ellenálló-képességét fokozó hatása van.
Szív- és vesebetegségben szenvedőknek nem ajánlott teájának rendszeres fogyasztása. Krónikus vesebetegség esetén használatának megkezdése előtt kérjük ki a kezelőorvos véleményét. Nem tévesztendő össze a mérgező hatású mocsári zsurlóval (Equisetum palustre L.) és az ágas zsurlóval (Equisetum ramosissimum Disf.) . A mezei zsurló teakeverékbe más zsurlót nem szabad belekeverni mérgező palusztrin alkaloidja miatt.
A zsurlók ősi növények, legtöbb fajuk már kihalt, a maiak rokonai a karbonkori őserdőt alkotó zsurlófáknak. Már i. sz. 50-ben Dioszkoridész is ismerte és alkalmazta a zsurlót vizelethajtó és vérzéscsillapító szerként. Epe- és májbántalmak elleni teakeverékek gyakori alkotórésze. A növény a benne lévő kovasav miatt kemény és érdes tapintású, ezért használták előszeretettel edények tisztítására, súrolására, aminek magyar nevét is köszönheti.
Spórás növények: zsurlófélék.