Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Macskagyökér, orvosi (Valeriana officinalis)

A macskagyökér, orvosi népies neve:

baldrián, bádiánfű, fordulófű, hodolán, macskagyökönke, mezei nárdus, Szent Magdolna füve, valerián, terjékfű

Macskagyökér, orvosi leírása:

Alakgazdag faj. Levelei páratlanul szárnyaltak, felső levelei ülők és szalagosak. Virágzata gyakran erősen elágazó álernyő. A párta 3-8 mm hosszú, fehér vagy rózsaszín, kehely alakú. A csésze széle virágzáskor begöngyölődik, éréskor pelyhes bóbitává alakul.

 

Macskagyökér, orvosi elterjedése:

Nedves rétek, árkok, erdők. Hazája Európa, Ázsia, délebbre ritkább.

Hogyan gyűjtsük a macskagyökér, orvosi gyógynövényt?

Mint ahogy a növény neve is elárulja, gyökerét, gyökértörzsét hasznosítják gyógyászati célra. A gyökérzet szaga nem kellemes. Gyűjtése tavasztól őszig ajánlott. A gyökértörzsekről el kell távolítani a szár- és levélcsonkokat. A gyökeret közvetlenül gyűjtés után meg kell mosni, mert száradást követően már nehéz megtisztítani.

Macskagyökér, orvosi hatóanyagai:

"Bornil-izovalerianátot és szabad izovaleriánsavat tartalmazó illóolaj, mindkét vegyület felelős a növény jellegzetes illatáért, amely a drog szárítása során szabadul fel; valerénsavak (szeszkviterpének); valepotriátok (iridoidok), mint a valtrát (e vegyületek instabilitása miatt a kivonatokban és tinktúrákban csak lebontási termékeik találhatók); csekély mennyiségben piridin-alkaloidok, fenolkarbonsavak."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Macskagyökér, orvosi?

A növény gyökere illóolajat (izovaleriánsavat, bornil-izovalerianátot), valepotriátokat (valtrátot), szeszkviterpéneket, alkaloidot tartalmaz.

Macskagyökér, orvosi felhasználása:

Az orvosi macskagyökeret enyhe nyugtatószerként alkalmazzák izgalmi állapotok, elalvási nehézség, ideges szívpanaszok és a gyomor-bél rendszer görcsös fájdalmainak csillapítására. Fürdők alkotórészeként is enyhén nyugtató hatású. Ezt a hatást napjainkig nem tudták egyetlen hatóanyaghoz kötni. Úgy tartják, hogy a macskagyökér hatása több beltartalmi anyag összjátékának eredménye. Homeopátiás felhasználási területei közé tartozik az alvászavarok kezelése mellett az isiász gyógyítása is.

Tea: Forrázzunk le 3 dl vízzel 1-2 teáskanálnyi összevágott macskagyökeret, hagyjuk állni 8-10 percig, majd szűrjük le. Alvászavar kezelésére komlóvirággal egészíthető ki. (idegcsillapító, nyugtató)Fürdő: Hagyjunk állni 100 gram macskagyökeret 1 liter vízben fél napon át, majd szűrjük le, s öntsük a fürdővízhez. (nyugtató, enyhe altató hatású)Por: Törjünk össze 1 teáskanálnyi szárított macskagyökeret, és keverjük hozzá tejtermékekhez - joghurthoz, kefirhez, túróhoz. Bor: Néhányan fehérborba rakják, érlelik, majd leszűrik, s így alkalmazzák nyugtatószerként.

A macskagyökérfélék (Valerianaceae) családjába tartozik. Nyirkos, lápos réteken, árnyas erdőkben előforduló évelő növény. Május-júniusban virágzik. Kertben is jól növekszik. Hogyan gyűjtsük? A macskákat vonzza a növény szaga, innen is ered a neve. Hippokratész idejében a macskagyökeret női bajoknál alkalmazták. Mint ahogy a növény neve is elárulja, gyökerét, gyökértörzsét hasznosítják gyógyászati célra. A gyökérzet szaga nem kellemes. Gyűjtése tavasztól őszig ajánlott. A gyökértörzsekről el kell távolítani a szár- és levélcsonkokat. A gyökeret közvetlenül gyűjtés után meg kell mosni, mert száradást követően már nehéz megtisztítani. Mi van benne? A növény gyökere illóolajat (izovaleriánsavat, bornil-izovalerianátot), valepotriátokat (valtrátot), szeszkviterpéneket, alkaloidot tartalmaz. Mire jó? Hatékony nyugtatószer, alvási zavaroknál segít (enyhe altató), a túlterhelt szívet nyugtatja, de idegesség esetén is alkalmazzák. A macskagyökér alkalmazási területe kiterjed még a gyomor- és béltraktus idegi eredetű bántalmaira is. A természetgyógyászok szerint jó hatással szervezetünkre ideges eredetű szív- és érrendszeri zavarok esetén is.

Jó tudni a macskagyökér, orvosiról!

Terhesség és szoptatás alatt alkalmazása nem javasolt.

Érdekesség a macskagyökér, orvosiról.

A macskákat vonzza a növény szaga, innen is ered a neve. Hippokratész idejében a macskagyökeret női bajoknál alkalmazták.

Macskagyökér, orvosi az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Majoránna (Majorana hortensis)

A majoránna népies neve:

pecsenyevirág, majoranna

Majoránna leírása:

Fűszeres illatú, szürkén molyhos növény. Levelei kerek-tojásdadok. Fehéres vagy rózsaszín virágai mintegy 4 mm hosszúak, a tömötten egymásra simuló murvalevelek hónaljában, illetve végálló álfüzérben nyílnak.

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, mediterrán vidékeken őshonos, nálunk termesztett egyéves fűszernövény. Íze kellemes.

Majoránna elterjedése:

Hazája Észak-Afrika, Délnyugat-Ázsia. Fűszernövényként termesztik, ritkán elvadul.

Hogyan gyűjtsük a majoránna gyógynövényt?

A növény évente kétszer aratható, virágos leveles szárát július-augusztus folyamán gyűjtik.

Majoránna hatóanyagai:

"Főként szabinénhidrát-tartalmú illóolaj; csekély mennyiségben fenol-glikozidok, mint az arbutin; flavonoidok, típusos cserzőanyagok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Majoránna?

A növény föld feletti virágos, leveles szárát hasznosítják gyógyászati célokra. Illóolajat (szabinént), cserzőanyagokat, flavonoidokat tartalmaz.

Majoránna felhasználása:

A majoránna enyhén serkentőleg hat a gyomornedvek elválasztására, görcsoldó és nyálkaoldó tulajdonságú. Főként fűszernövényként használatos, de a népi gyógyászatban étvágytalanság, emésztési panaszok, felfúvódás, a gyomor-bél traktus görcseinek és görcsös köhögés csillapítására is alkalmazzák. A drog fenolglikozid-tartalma miatt hosszú távú felhasználásra nem felel meg. A majoránna kivonatot és illóolajat bedörzsölőszerek és fürdők alkotórészeként meghűlés, idegfájdalmak és reuma enyhítésére használják. A tradicionális majoránnakenőcs csecsemők és kisgyermekek náthája ellen volt használatos. Alkalmazását ma nem javasolják, mivel, tisztázatlan okok miatt, esetlegesen a bőr depigmentációját idézheti elő. A majoránna kiváló antioxidáns, például gátolja a disznózsír avasodását. Homeopátiás felhasználási területe a szexuális érzékenység fokozása.

Tea: Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1 teáskanálnyi szárított majoránnát, és 3 perc elteltével szűrjük le. A növényből készült tea szélhajtó, étvágygerjesztő, köhögéscsillapító és idegnyugtató hatású. Kenőcs: 4 teáskanálnyi porított majoránnát 2 evőkanál borpárlattal öntsünk le, és lefedve hagyjuk állni egy órát, majd adjunk hozzá 2 evőkanál vajat, és az egészet melegítsük fel vízfürdő fölött, állandó kevergetés közben, mintegy 10 percig. A kenőcsöt át kell szűrni mullpólyán, majd zárjuk jól zárható tégelybe. Kihűlve használható. Hűtőszekrényben tároljuk, és 3-4 hetente készítsünk új kenőcsöt. A náthás kisgyerek orra környékét bekenve csökkenthetjük az orrdugulást. Olaj: Apróra vágunk 3-4 evőkanál friss majoránnát, és összekeverjük 100 ml olajjal. Meleg helyen egy hónapig érleljük, majd szűrjük le és töltsük sötét, légmentesen zárható üvegbe. Felfúvódásnál a köldök feletti részt kell bedörzsölni egy kis majoránna olajjal, és 15-20 perc múlva megszűnik a puffadás. Fűszerként: A növény szárított, morzsolt levele és virágzata képezi a fűszert. Sültek, főzelékek, levesek, pástétomok, saláták ízesítésére használják.

A gyomor-, bél- és epebántalmak enyhítésére kiválóan alkalmas. Az illóolajok görcsoldó, szélhajtó, étvágygerjesztő, köhögéscsillapító és nyákoldó hatása jól ismert. Meghűlés idején az orrdugulást megszünteti, hogy ha a majoránnafüves kenőcsöt az orr belsejébe és környékére kenjük. A majoránna kivonatát és illóolaját kenőcs és bedörzsölőszer formájában reumás fájdalmak enyhítésére alkalmazzák.

Jó tudni a majoránnáról!

Ha huzamosabb ideig, 2-3 hétig napi rendszerességgel fogyasztunk majoránnateát, az arra érzékenyeknél fejfájást okozhat. Bár a majoránnafű csak csekély mennyiségben tartalmaz fenol-glikozidokat, hosszú távú alkalmazása nem javallott. Egyes források szerint a kisgyermekek náthájának kezelésére használt majoránnakenőcs a bőr depigmentációját - bőrfesték-hiányt - idézheti elő.

Érdekesség a majoránnáról.

Régi népi szokás, hogy azok a lányok, akik szép házasságot szeretnének, a kelengyéjük közé majoránna levelet tesznek. Az ókorban nagy tisztelet övezte majoránnát, a boldogság szimbólumaként tartották számon.

Majoránna az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Mák, termesztett (Papaver somniferum)

A mák, termesztett népies neve:

közönséges mák

Mák, termesztett leírása:

Kékesszürkén hamvas növény. Lándzsás-tojásdad, szabálytalanul fogazott levelekkel, felső levelei szárölelőek. A 3-6 cm hosszú szirmok fehérek vagy ibolyaszínűek, az alapon sötétebb folttal. Csupasz, többé-kevésbé gömbölyű toktermésén 5-12 barázda található. A magok fajtától függően fehérek, szürkék vagy sötét ibolyaszínűek.

A mák a mákfélék (Papaveraceae) családjába tartozik. Régóta termelt kultúrnövényünk, melynek termése a mákszem. Eredete még nem tisztázott, egyes források szerint őshazája lehet Afganisztán, Üzbegisztán és Tádzsikisztán. A hazai éghajlat alatt kiskertekben termelhető.

Mák, termesztett elterjedése:

Fajtáit világszerte termesztik olajnövényként. Máktermesztés ópiumnyerés céljából néhány balkáni államban, valamint Kirgizisztánban, Törökországban, Iránban és Indiában folytatható.

Hogyan gyűjtsük a mák, termesztett gyógynövényt?

A kiskertekben a mákot a mákszemért termelik, melynek szürete általában a nyár végére esik. A gyógyszeripar viszont a mákgubót hasznosítja.

Mák, termesztett hatóanyagai:

"A tejnedvben mintegy 40 izokinolin-alkaloid található, fő komponense a morfin, ezenkívül kodein, tebain, papaverin és noszkapin (narkotin). Ezek többnyire növényi savakhoz, például mekon- és furmársavhoz kötve fordulnak elő; nyálkaanyagok, gyanta. A magban zsíros olaj."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Mák, termesztett?

A mák termése és a felvágott termés levegőn szárított tejnedve, az ópium igen gazdag alkaloidokban, főleg morfinban, kodeinben, narkotinban és papaverinben, amelyek fontos gyógyszerek alapanyagai. Az alkaloidok mind a zöld, mind pedig a száraz mákgubóból kinyerhetőek.

Mák, termesztett felhasználása:

A pontos morfintartalomra beállított, egyébként az összes alkaloidot tartalmazó ópium, valamint a belőle nyert készítmények, mint az ópiumtinktúra, ma alárendelt jelentőségűek. Ritkán használatosak erősebb hányás után a belek megnyugtatására, illetve operációk vagy erős fájdalmak esetén fájdalomcsillapítóként. Az ópium mindenekelőtt a tiszta alkaloidok előállításának alapanyaga, amelyeket különféle készítményekben használtak fel. A morfin mindenekelőtt fájdalamcsillapító és érzéstelenítő hatású, erősen addiktív. A kodein egymagában nem bír fájdalomcsillapító hatással, de más fájdalomcsillapító hatását erősíti. A noszkapin erős köhögéscsillapító szer. A papaverin lazítja a sima izomzatot, ezáltal a gyomor-bél rendszer, az epe- és húgyutak görcseit csillapítja. Ma már történelmi tény, hogy a mákgubóból főzéssel kivont hatóanyagot csecsemőknél köhögés ellen és nyugtatóként használták, ami ingadozó alkaloidtartalma alapján még halálos mérgezésekhez is vezetett. A mi klímánkon a szár is tartalmaz csekély mennyiségben alkaloidokat, és emiatt mérgezőek. Az érett alkaloidmentes magokat élelmiszerként fogyasztják, illetőleg zsíros olajat vonnak ki belőlük, ami kenőcsökben is, de főként étolajként használatos.

A mákszem konyhai felhasználása sokrétű, közismert a karácsonyi mákos bejgli, mákos tészta, mákos sütemény stb. .

Jelentőségét tekintve a máktok a vegyipar számára sokkal fontosabb alapanyag, mint a mákszem. A gyógyszeripar számos készítményben hatóanyagként alkalmazza a gyomor-bélrendszer, az epe és húgyutak görcsét oldó papaverint, a köhögéscsillapító narkotint és kodeint, valamint az erős fájdalomcsillapító hatással rendelkező morfint.

Jó tudni a mák, termesztettről!

A mákgubó mérgező hatóanyagai miatt otthoni gyógyászati célokra nem alkalmazható! A morfin erős függőséget okoz. A gyógyszerek hatóanyagtartalma pontosan beállított és ellenőrzött, a házilag történő előállítás helyett mindenképp javasolt a gyógyszeriparban, kórházakban, klinikákon illetve gyógyszertárban elkészített narkotin, kodein, morfin és papaverintartalmú készítmények alkalmazása orvosi felügyelet mellett.

Érdekesség a mák, termesztettről.

A görögök és a rómaiak mézzel keverve fogyasztották a mákot. A mák zöld termésének megvágása után képződő tejnedve, az ópium több mint két tucat alkaloidot tartalmaz. Kabay János, gyógyszerész nevéhez fűződik a mákgubóból való hatóanyagok kivonásának kidolgozása (1931). Az egyiptomiak a zöld mák nedvét gyógyszerként alkalmazták különféle fájdalmak csillapítására. A magyar nyelvben sokféle szókép kapcsolódik a mákhoz: a mákszem például a kicsinység mértéke, a rosszcsont gyerekeket pedig "mákvirágnak" hívják. Régen a gyerekeket zöld mákgubóból készített főzettel, mákonnyal altatták. Szerencsére ez már régen nem divat, hiszen az elcsendesedő gyermek sokszor hatóanyag-túladagolás miatt soha többé nem ébredt föl. Hippokratész már i. e. 460 említi.

Mák, termesztett az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 4 sziromlevél.

 

 

Málna (Rubus idaeus L.)

A málna népies neve:

himpér (a német Himbeere szóból), boldogasszony csipkéje

Málna leírása:

Tüskés szárú félcserje, sarjai felállók, páratlanul összetett levelei 3-5 levélkéből állnak. A fonáki oldal rendszerint fehéren molyhos. A párta keskeny, sziromlevelei mintegy 5 mm hosszúak, rövidebbek a csészeleveleknél. Csoportos termése szőrös, sötétpiros.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó cserje hegyvidékeken vadon termő, de hazánkban sokfelé termesztett növény. Gyümölcse közkedvelt csemege.

Málna elterjedése:

Vágások, erdőszélek, nyirkos erdők az északi féltekén.

Hogyan gyűjtsük a málna gyógynövényt?

A cserje levelét gyűjtik gyógyászati célokra. A leveleket májustól augusztusig terjedő időszakban érdemes gyűjteni.

Málna hatóanyagai:

A levelekben: galluszsav- és ellágsav-típusú cserzőanyagok, flavonoidok, gyümölcssavak. A termésekben: ásványi anyagok, vitaminok, gyümölcssavak, színezőanyag-glikozidok, aromaanyagok közel 100 komponensből.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Málna?

A gyümölcs ásványi anyagokat, cserzőanyagokat, flavonoidokat, gyümölcssavakat, aromaanyagokat és vitaminokat - köztük sok C-vitamint - tartalmaz.

Málna felhasználása:

A levelek cserzőanyagtartalmuk révén a népi gyógyászatban enyhébb hasmenéses megbetegedések kezelésére, a szájüreg és a garat gyulladása ellen öblögetésre, ritkábban pedig krónikus bőrpanaszoknál lemosás céljára használatosak. Újabban teák és ülőfürdők alkotóiként a terhesség utolsó heteiben alkalmazva a szülés megkönnyítésére javasolják, azonban ezt a hatást a beltartalmi anyagok nem magyarázzák. Teakeverékekhez előszeretettel adnak málnalevelet stabilizáló adalékként, mivel a levélfonák szőrözete megakadályozza az összetevők kicsapódását. A szirup gyógyszerek íz- és színjavítására szolgál, hígítva lázcsillapító ital.

Tea: Egy-két teáskanálnyi szárított málnalevelet forrázzunk le 2,5 dl forró vízzel, hagyjuk állni 8-10 percig, majd szűrjük le. Ízlés szerint ízesíthetjük mézzel vagy cukorral.

Összehúzó hatású szer. A növényi drogot gargarizálásra szájüreg és a torok nyálkahártya gyulladások kezelésére alkalmazzák. Enyhe hasmenés esetén kiváló szer. A várandós kismamák szívesen fogyasztják teáját a terhesség utolsó heteiben, mivel az ellazítja a kismedence tájékának izomzatát, aminek következtében szüléskor az tágulékonyabb lesz.

Jó tudni a málnáról!

A gyümölcs szedésének idejét jól válasszuk meg, mert az érett gyümölcs a bokron gyorsan túlérik, és elveszti élénk színe mellett kellemes zamatát is. A gyümölcsöt lehetőség szerint frissen dolgozzuk fel, mert nem megfelelő tárolás esetén gyorsan megpenészedhet.

Érdekesség a málnáról.

A málnafajtáknak két nagy csoportja van: az egyszer termők és a kétszer termők. Létezik olyan málnafaj is, amelynek gyümölcse nem piros színű, hanem sárga.

Málna az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Máriatövis (Silybum marianum)

A máriatövis népies neve:

őszbogáncs

Máriatövis leírása:

Levelei nagy, áttelelő tőlevélrózsát alkotnak, sötétzöldek, fehéren márványozottak és csipkés szélűek, tövisesek, karéjosak. A lilás bíborszín csak csöves virágok 4-8 cm átmérőjű fészekben állnak, a külső fészekpikkelyek erősen visszagörbültek, sárga tövisesek. A termés 6-7 mm hosszú, szürke pettyes, a csúcsán sárga szegéllyel és érdes repítőszőrökkel.

A fészkesvirágzatúak (Asteraceae=Compositae) családjába tartozik. Mediterrán vidékről származó egyéves tüskés növény (1-1,5 m magas). Hazánkban termesztik, de utak mentén, réteken, legelőkön is megtalálható. Sok fényt és meleget igényel, de jó szárazságtűrő. Kaszattermése van.

Máriatövis elterjedése:

Útszélek, törmelékek, marhalegelők. A Földközi-tenger partvidékén és Délnyugat-Ázsiában honos, máshol gyógy- és dísznövényként termesztik, elvadul.

Hogyan gyűjtsük a máriatövis gyógynövényt?

Gyógyászati célokra általában a növény érett magját hasznosítják, de szárított formában a föld feletti leveles hajtásrésze is felhasználható. A nyári hónapokban gyűjthető.

Máriatövis hatóanyagai:

A termésfalban szilimarin, többféle flavonolignán keveréke, fő komponense a szilibinin. A növényben flavonoidok, szterolok, poliinek, fumársav.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Máriatövis?

A termésfal tartalmaz szilimarint, többféle flavonolignán keverékét. A főkomponensek a szilandrin, szilibin, szilihermin, szilikrisztin. A növényben találhatók még flavonoidok, szterolok.

Máriatövis felhasználása:

Az izolált szilimarin mint májvédő anyag ismert. Standardizált preparátumokban használják toxikus, például gyógyszerek, ipari mérgek, vagy galócamérgezés okozta májkárosodás kezelésére és megelőzésére, továbbá krónikus májgyulladás és májzsugorodás esetén. A termésdrog régóta ismeretes görcsoldó szerként és epeműködés-serkentő hatásáról is. Használják enyhébb emésztési problémák, valamint funkcionális epehólyagpanaszok gyógyítására. A szilimarin alig kerül bele a teafőzetbe, mivel nehezen oldódik vízben. A leveles hajtást a népi gyógyászat máj- és epepanaszok enyhítésére használja, ez azonban nem tartalmaz szilimarint. A termésből készült homeopátiás szerek a máj- és epebetegségeken túl aranyér-, visszérbántalmak és reumatikus panaszok kezelésére alkalmasak.

Tea enyhe emésztési panaszokra: Csészénként egy teáskanálnyi érett magot szétmorzsolunk, leöntünk forrásban lévő vízzel, és negyedóra múlva megszűrjük. Napi három alkalommal étkezések előtt fogyasztunk egy-egy csészét.

A szilimarin (és vegyületei) antioxidánsként, szabadgyökfogóként védi a májat. Fokozza a májsejtekben a ribonukleinsav, illetve a fehérjeszintézist is. Heveny májgyulladásban, májzsugorodással járó betegségekben alkalmazzák, valamint gyógyszerek okozta májkárosodás kezelésére, megelőzésére kiváló szer.

Jó tudni a máriatövisről!

A tea nagyon alacsony koncentrációban tartalmaz szilimarint, májbetegségek kezelésére inkább az izolált szilimarint tartalmazó gyógyszerkészítményeket válasszuk.

Érdekesség a máriatövisről.

A fákban szegény vidékeken tüzelőanyagnak is használták.

Máriatövis az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros fészekvirágzat.

 

 

Martilapu (Tussilago farfara L.)

A martilapu népies neve:

partilapu, kereklapu, szattyú, lóköröműfű, körömlapu, mostohalapu, farkastalpfű

Martilapu leírása:

Szőrözött fészekpikkelyek, 2-3 cm nagyságú fészekvirágzat, világossárga nyelves és csöves virágok, a levelek megjelenése előtt virágzik. A levélalap szív alakú, kerekded, a levélcsúcs feketés, fogazott, a színe sötétszürke, a fonák fehéren nemezes.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. A vízpartok, nyirkos, nedves rétek, árokpartok évelő növénye.

Martilapu elterjedése:

Agyagos talajú gyomtársulások. Európában, Nyugat-Ázsiában, Észak-Afrikában honos.

Hogyan gyűjtsük a martilapu gyógynövényt?

A növénynek mind a virágát, mind a levelét hasznosítják gyógyászati célokra. Gyűjtési ideje márciusra (virágzás), illetve a nyári hónapokra esik.

Martilapu hatóanyagai:

Nincs leírás.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Martilapu?

A levélben nyálkaanyagok, cseranyagok, pirrolizidin alkaloidok (szenkirkin), flavonoidok találhatók. A virág cseranyagot, sárga festéket, nyálkát, némi illóolajat, fitoszterineket tartalmaz.

Martilapu felhasználása:

Nyálkatartalma alapján régen előszeretettel alkalmazták irritáció- és gyulladáscsökkentő szerként száraz köhögés és rekedtség ellen. Szájüregi és torokgyulladások kezelésére öblögető- s gargarizálószerként is használták. Miután egyes pirrolizidin-alkaloidok májkárosító és rákkeltő hatása bebizonyosodott, évente 4-6 hétben maximalizálták a kezelés idejét. Jelenleg a martilapu kevésbé népszerű. Időközben szelekciós nemesítéssel alkaloidmentes fajtákat sikerült előállítani és termeszteni, így a régi gyógynövény talán ismét szabadon felhasználható lesz. A mérgezések feltehetően abból adódnak, hogy leveleit összetévesztik az acsalapu vagy a bérci lapu fajokkal, amelyek magasabb koncentrációban tartalmaznak toxikus pirrolizidin-alkaloidokat. Most még homeopátiás felhasználását is - például időskori köhögés ellen - korlátozzák.

Tea: Fél teáskanálnyi martilapulevelet 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük. Fogyasztása légzőszervi betegségek esetén javallt.

Kiváló gyógynövény légzőszervi betegségek esetén, de alkalmazzák rekedtség, köhögés ellen is. Köptető és gyulladáscsökkentő hatású.

Jó tudni a martilapuról!

Alkalmazása csak kis mennyiségben ajánlott, várandósság és szoptatás ideje alatt pedig kerüljük fogyasztását! Pirrolizidin alkaloid tartalma miatt kérjük ki orvosunk véleményét! A szaküzletben kapható martilapu levelet használjuk gyógyászati célokra.

Érdekesség a martilapuról.

A népi gyógyászatban az asztmás betegségben szenvedők a levelét pipába tömve füstölik görcsös köhögés ellen.

Martilapu az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú fészekvirágzat.

 

 

Medvehagyma (Allium ursinum L.)

A medvehagyma népies neve:

sásihagyma

Medvehagyma leírása:

Karcsú hagymájú növény. Többnyire két tőlevelet fejleszt, melyek hosszú nyelűek, alakjuk széles-lándzsás. Ernyős virágzatában nem képződnek sarjhagymák. Virágai hófehérek, 8-10 mm hosszúak.

A liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozik. Erdőkben, ligetekben nagy telepeket alkot. A fokhagyma illatára és ízére emlékeztető 30-40 cm magas évelő növény. Április-május környékén virágzik. A hagyma hosszúkás-tojásdad alakú. A medvehagymáról többet is megtudhat a Medvehagyma, a tavaszbúcsúztató méregtelenítő című cikkünkből.

Medvehagyma elterjedése:

Nyirkos lomberdők Európa, Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a medvehagyma gyógynövényt?

A medvehagyma fiatal leveleit és hagymáját használják gyógyászati célokra. A tavaszi hónapokban gyűjtik. Hagymáját a vöröshagymához hasonlatosan tárolják. A medvehagyma levelét gyógynövény boltokban is árusítják.

Medvehagyma hatóanyagai:

Ugyanazok a kéntartalmú vegyületek, mint a fokhagymában, de eltérő mennyiségi összetételben.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Medvehagyma?

A növény szerves kénvegyületeket (alkilcisztein-szulfoxidokat) tartalmaz.

Medvehagyma felhasználása:

A medvehagymát a népi gyógyászatban a fokhagymához hasonlóan emésztési zavarok és magas vérnyomás ellen használják, valamint az időskori érrendszeri elváltozások megelőzésére. Az utóbbi időkben bizonyítottan vérnyomás- és vérzsírcsökkentő, valamint véráramlásjavító tulajdonságai révén keltett újra nagy figyelmet. Hatásait a kellemetlen fokhagymaszag nélkül váltja ki. A friss leveleket a metélőhagymához hasonló módon fogyasztják (fennáll az összetévesztés veszélye a gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel! ). Homeopátiás felhasználási területe az emésztési gyengeség kezelése.

Lé: A növény levelét préseljük ki, majd adjuk kefirhez, joghurthoz. Pesto: Vágjunk össze 8-10 darab medvehagyma-levelet, olívaolajjal, kevés sóval és esetleg reszelt parmezánnal, keverjük ki. Jól zárható üvegbe tegyük, hűtőszekrényben tároljuk! Tésztákhoz, rizshez, burgonyához kiváló!

Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja a szervezet ellenálló-képességét. A népi orvoslás a medvehagymát termesztett társához hasonlóan felső légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére, továbbá bélfertőtlenítő, emésztést javító tulajdonsága miatt egyes emésztési panaszok kezelésére alkalmazza. Tudományos megfigyelések szerint vérnyomáscsökkentő hatású, lassítja a koleszterin lerakódások kialakulását az érfalban, javítja a végtagok keringését. Laboratóriumi körülmények között a fokhagyma és a medvehagyma a vérszérum koleszterin szintjét csökkentették az alkalmazott hagymaadagok, a kéntartalmú tioszulfinátok, ajoének és ditiinek mennyiségétől függően a koleszterin szintézis befolyásolása révén. Szerves oldószerekkel képzett hagymakivonatok a koleszterinszintézist jelentős mértékben (akár 40%-ban) mérsékelték. A hagyma rendszeres fogyasztása a koleszterinszint csökkentésének és így számos szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének természetes gyógymódja. Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel történő együttszedése nem javasolt, mert a vérzés létrejöttének kockázata fokozódhat. A megnövekedett vérzéshajlam miatt nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és csak orvosi felügyelet mellett megengedett véralvadásgátlót, nem-szteroid gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára a rendszeres hagymafogyasztás. Népi megfigyelés, hogy a hagyma bőrön történő külsődleges használata (borogatásként, lemosásként) jótékony hatású egyes gombás fertőzések kezelésében. Érzékeny bőrű egyének esetében azonban fokozott óvatosság szükséges, mivel az alkalmazása során bőrgyulladás jelentkezhet bőrkiütés, bőrpír formájában. Ilyen esetben használata felfüggesztendő. Érdemes először csak kis területre felvinni, és csak akkor alkalmazni kiterjedten, ha nem alakul ki hatására kellemetlen bőrreakció. Bár humán klinikai eredmények nem támasztják alá a hagyma vércukorszintet és inzulin termelődést befolyásoló hatását, ennek ellenére cukorbetegek esetében ajánlott hagymakivonatot tartalmazó készítmények szedése esetén a vércukorszint rendszeres ellenőrzése

Jó tudni a medvehagymáról!

Könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel!

Érdekesség a medvehagymáról.

Nyugat-Európában olyannyira kedvelt fűszernövény, hogy a tömeges gyűjtés veszélyeztetni kezdte állományát, ezért védetté nyilvánították. Hazánkban is igyekeznek védeni, - a védett területeken gyűjtését nem engedélyezik -, de még nem védett. A medvehagymából kiváló pesto és saláta is készíthető. A bioélelmiszerek kedvelt fűszernövénye.

Medvehagyma az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, több mint 5 sziromlevél.

 

 

Medveszőlő, orvosi (Arctostaphylos uva-ursi )

A medveszőlő, orvosi népies neve:

medvebogyó

Medveszőlő, orvosi leírása:

Alacsony termetű, örökzöld törpecserje. Bőrnemű levelei visszás-tojásdadok, felületük sima, szegélyük nem megvastagodó. Fonáki oldaluk fénytelen, barna mirigypontok nélküli. 3-12 virága fürtökben nyílik, a párta csupor alakú, színe fehér, a rövid pártacimpák piroslók. Bogyószerű csonthéjas termése piros.

A hangafélék (Ericaceae) családjába tartozik, havasok lejtőin, sziklás hegységeken előforduló örökzöld törpecserje.

Medveszőlő, orvosi elterjedése:

Törpecserjés hangavidékek, tűlevelű erdők. Európa, Ázsia, Észak-Amerika.

Hogyan gyűjtsük a medveszőlő, orvosi gyógynövényt?

A növény levelét és leveles hajtását hasznosítják gyógyászati célokra, ezek egész évben szedhetők, mégis a legjobb késő nyáron gyűjteni. Hazánkban nem őshonos.

Medveszőlő, orvosi hatóanyagai:

"A fenolglikozidok közé tartozó arbutin és metil-arbutin; cserzőanyagok, flavonoidok, iridoidok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Medveszőlő, orvosi?

Fő hatóanyaga az arbutin és a metil-arbutin, de tartalmaz még cserzőanyagokat, flavonoidokat, iridoidokat is.

Medveszőlő, orvosi felhasználása:

Kivonata, illetve a belőle előállított gyógykészítmények gyakran alkalmazott szerek a húgyutak enyhe baktériumos fertőzései ellen. Az antibakteriális hatás alapja a hidrokinon-tartalom, amely a testben először felszabadul az arbutinból, majd lúgos kémhatás mellett a vesében (megfelelő táplálkozás vagy kevés szódabikarbóna egyidejű adagolása révén) fejti ki hatását. Vizelethajtó sajátossága azonban a medveszőlőnek nincsen. Magas cserzőanyag-tartalma miatt a gyomor és bél nyálkahártyáját irritálhatja, hosszabb távú felhasználásnál hidrokinon-mérgezés is felléphet, ezért a drog tartósan csak orvosi felügyelet mellett alkalmazható. A homeopátiában hasonlóan a húgyutak bántalmainak kezelésére szolgál.

Tea: A medveszőlő teáját hideg vízzel kell elkészíteni, így mind a fertőtlenítő hatású anyagok, mind pedig a cserzőanyagok hatásai megmaradnak. Az elkészítés módja: 1 teáskanálnyi levelet negyed liter hideg vízzel leöntünk, és 4-6 órán át áztatjuk, olykor megkeverve. Ezt követi a szűrés. A húgyúti fertőzések kezelésekor javallott fogyasztása. A kezelés alatt bő folyadékbevitel szükséges.

A medveszőlő enyhe vizelethajtó és jó fertőtlenítő szer. Hólyag és vesegyulladás esetén alkalmazzák. Ajánlott még epekőbántalmak esetén, valamint baktériumok okozta enyhe húgyúti fertőzés kezelésére a kiegészítő terápia részeként.

Jó tudni a medveszőlő, orvosiról!

Áldott állapotú nők és 2 éves kor alatti kisgyermekek ne fogyasszák! A medveszőlő teáját egy hétnél tovább ne fogyasszuk! Évente legfeljebb 5 kúra ajánlott! A növény magas cserzőanyag-tartalma az arra érzékenyeknél émelygést, hányást okozhat. Túladagolás és hosszan tartó alkalmazás során májbántalmak fordulhatnak elő.

Érdekesség a medveszőlő, orvosiról.

Az észak-amerikai indiánok élelmiszerként termését és levelét fogyasztották, de pipadohányként is füstölték. A növény termését a medvék fogyasztják, innen a neve.

Medveszőlő, orvosi az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Mezei iringó (Eryngium campestre )

A mezei iringó népies neve:

iringó, ördögszekér

Mezei iringó leírása:

Bogáncsra emlékeztető, gömb alakú bokrot nevelő növény, színe a fehéres-zöldestől a szürkészöldig változhat. Levelei kétszeresen a tövig szeldeltek, a szeletek tüskésen fogasak. Virágai egyszerű 1-1,5 cm széles ernyőben helyezkednek el, amelyeket 5-7 egyenes, szúrós gallérlevél vesz körül. A szél a gyökérről leváló bokrot görgeti.

Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozó növény. Száraz talajokon, töltések oldalában él. Levele és virága tüskés.

Mezei iringó elterjedése:

Száraz gyepeken, legelőkön, homok- és löszpusztákon gyakori. A Földközi-tenger vidékétől Közép-Európán át Délnyugat-Ázsiáig honos.

Hogyan gyűjtsük a mezei iringó gyógynövényt?

A növény gyökerét a késő tavaszi időszakban gyűjtik általában. A gyűjtésnél óvatosan kell eljárni, mert maga a növény tüskés.

Mezei iringó hatóanyagai:

Triterpén-szaponinok, rozmaringsav, klorogénsav, flavonoidok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Mezei iringó?

A növény gyökerét és föld feletti részeit használják gyógyászati célokra, amely triterpén-szaponinokat, rozmaringsavat, klorogénsavat, flavonoidokat tartalmaz.

Mezei iringó felhasználása:

A gyökérzet bizonyos görcsoldó és nyálkaoldó hatással rendelkezik. A föld feletti részeknek vizelethajtó sajátosságot tulajdonítanak. Kizárólag a népi gyógyászatban alkalmazzák, mindenekelőtt köhögés, szamárköhögés, húgyúti gyulladások ellen, és különösen a Földközi-tenger vidékén még az elválasztás segítésére is. Hatásossága tudományosan még nem bizonyított.

Főzetként alkalmazzák vizelethajtó szerként.

A növényi drogot vese- és hólyagbántalmak esetén alkalmazzák vizelethajtó szerként. A gyökérzet rendelkezik enyhe görcsoldó és nyálkaoldó hatással.

Jó tudni a mezei iringóról!

Mellékhatása nem ismert.

Érdekesség a mezei iringóról.

Ősszel a szél gyakran kitépi tüskés bokrát, és messzire görgeti, innen ered az ördögszekér elnevezése.

Mezei iringó az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

 

 

Mezei sóska (Rumex acetosa)

A mezei sóska népies neve:

sóska

Mezei sóska leírása:

Tőlevelei 2-6-szor hosszabbak szélességüknél, nyíl vagy lándzsa alakúak, kissé húsosak, savanyú ízűek. Virágzata egyszerű ágakból álló laza buga, virágai többnyire egyneműek és kétlakiak, a 6 lepellevélből a 3 belső megnő a terméséréskor, és kisebb duzzadványok vannak rajta.

A keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozik. Virágai laza bugavirágzatban állnak. Réteken, gyomtársulások területén található meg.

Mezei sóska elterjedése:

Rétek, gyomtársulások. Az északi féltekén elterjedt.

Hogyan gyűjtsük a mezei sóska gyógynövényt?

A mezei sóska föld feletti és föld alatti részeit használják gyógyászati célokra.

Mezei sóska hatóanyagai:

Oxolátok és szabad oxálsav, cserzőanyagok, flavonoidok, C-vitamin, gyökérben antranoidok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Mezei sóska?

A növényi drog oxálsavat és sóit, cserzőanyagokat, flavonoidokat, C-vitamint és antranoidokat tartalmaz.

Mezei sóska felhasználása:

A növénynek vizelethajtó, nyálkaoldó és a fertőzésekkel szembeni védekezést elősegítő hatást tulajdonítanak, a népi gyógyászatban vértisztítóként alkalmazzák. Ennek megfelelően a tavaszi kúráknál a fiatal, friss leveleket szívesen fogyasztják salátában, levesben. Túlzott mértékben való fogyasztása vesekárosodást okozhat. Homeopátiás hígításait pl. : köhögési inger és bőrbetegségek ellen alkalmazzák.

Tavaszi kúráknál a fiatal, friss leveleket salátában, levesben fogyasztják. Kivonatát gyógyszerkészítményekben is felhasználják.

A mezei sóska vizelethajtó, nyálkaoldó hatású. A szervezet fertőzésekkel szembeni védekezőképességét növeli, immunerősítő tulajdonságú. A népi gyógyászatban vértisztító szerként alkalmazzák.

Jó tudni a mezei sóskáról!

Oxálsav-tartalma miatt a sóska túlzott mértékű fogyasztása főleg kisgyermekeknél vesekárosodást okozhat.

Mezei sóska az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, kétszikűek.

 

 

Mogyoró, közönséges (Corylus avellana )

A mogyoró, közönséges népies neve:

mogyorófa

Mogyoró, közönséges leírása:

Bokor, kerekded, szív alakú levelekkel. Gyakran többcsúcsú levelei kétszeresen durván fűrészeltek, mindkét oldaluk molyhosan szőrös. A porzós virágok csüngő barkák, a bibés virágok pikkelylevelekkel fedettek, csak a piros bibe nyúlik ki. A termést körülvevő kupacs szabálytalanul tépett.

A nyírfafélék (Betulaceae) családjába tartozik. Erdők, cserjések gyakori vadon élő cserjéje és konyhakertek közkedvelt bokra. Termése kiváló csemege.

Mogyoró, közönséges elterjedése:

Erdőszélek, cserjések. Európában és Kis-Ázsiában honos.

Hogyan gyűjtsük a mogyoró, közönséges gyógynövényt?

A növény levelét használják gyógyászati célokra, melynek gyűjtési ideje június-július.

Mogyoró, közönséges hatóanyagai:

Cseranyagok, flavonoidok, klorogénsav, taraxaszterol, béta-szitoszterol, illóolaj.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Mogyoró, közönséges?

A levél cseranyagot, flavonoidokat, triterpéneket, szterineket, illóolajat tartalmaz.

Mogyoró, közönséges felhasználása:

A drogot (a leveleket, de még a kérget is) a varázsmogyoró levele helyett (hamisításra?) használják a visszérgyulladás és aranyér kezelésére. Ezenkívül gyenge epehajtó hatást tulajdonítanak neki. Ízjavítóként élvezeti teakeverékekben is megtalálható. Szőrös levelei az ízhatás mellett megakadályozzák a tea összetevőinek egymáshoz kapcsolódását. A mogyoróolaj értékes étolaj is egyben.

Tea: Jó izzasztó hatású. Ülőfürdő: Aranyeres bántalmak, illetve visszércsomók esetén ajánlott.

Hatóanyagainak köszönhetően jó izzasztó, vizelethajtó növény. Használata a népi gyógyászatban külsőleg aranyeres bántalmak esetén ülőfürdőként ajánlott, valamint visszércsomók kezelésére. Alkalmazzák toroköblítőként is.

Jó tudni a mogyoró, közönségesről!

A mogyoróbokor olajos termésének mértéktelen fogyasztása bőrkiütésekhez vezethet.

Érdekesség a mogyoró, közönségesről.

Fáját régóta hasznosítják szerszámnyélnek. Olajos terméséből sokféle édesipari termék készül, mogyorókrém, csoki, fagylalt, puding.

Mogyoró, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, lomblevelűek.

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 134
Heti: 188
Havi: 783
Össz.: 291 515

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (M)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »