Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Vadgesztenye (Aesculus hippocastanum)

A vadgesztenye népies neve:

bokrétafa, lógesztenye

Vadgesztenye leírása:

Magas termetű fa, levelei 5-7 levélkéből tenyeresen összetettek. Virágai tömött, felálló bugavirágzatban nyílnak. Sziromlevelei fehérek, tövükön sárgás vagy pirosas folttal. Termése gömbölyded, tüskés tok, nagy magjai barnák.

A vadgesztenyefélék (Hippocastanaceae) családjába tartozik. Tizenöt faja létezik. Hazája Elő-Ázsia és a Balkán-félsziget. . Megtalálható utak mentén, parkokban, temetőkben. Hazánk egyik közkedvelt díszfája. Virágja fürtös virágzatot alkot.

Vadgesztenye elterjedése:

"Hazája Délkelet-Európa, Nyugat-Ázsia; gyakran ültetett dísz- és útsorfa."

Hogyan gyűjtsük a vadgesztenye gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény magját, virágját, kérgét és levelét használják. Gyűjtési ideje április-május; június-július.

Vadgesztenye hatóanyagai:

Triterpén-szaponinok, és glikozidok komplexe, flavonoidok, proantocianidok, katechin cserzőanyagok. A levelekben és a kéregben oxikumarin-glikozidok is találhatók, mint az eszkulin, fraxin és szkopolin.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Vadgesztenye?

Mag: Mintegy 3% eszcint, kvercetin és kempferol glikozidokat tartalmaz. Levél: Kumarin glikozidokat (eszkulint), flavonol-glikozidokat, cserzőanyagokat, szterolokat tartalmaz. Kéreg: Kumarin glikozidokat (eszkulint), eszkuletint, szterolokat tartalmaz.

Vadgesztenye felhasználása:

Az eszcin csökkenti a kis erek áteresztőképességét és megszünteti a szövetekben lévő folyadék-felhalmozódást. Az anyagot, valamint a drog kivonatait (nem tea formájában! ) számos készítmény tartalmazza, amelyek krónikus vénás panaszok, így a lábakban fellépő, visszértágulat okozta fájdalom, nehézségérzet, duzzanat, valamint aranyeres bántalmak csillapítására szolgálnak. Izomzúzódások, fagyási sérülések és vérkeringési zavarok elleni bedörzsölőszerek és fürdők alkotórésze is. A kéregből nyerik az eszkulint, amelyet UV-B elnyelő tulajdonsága révén fényvédő krémekben használnak. A leveleket és a virágokat hagyományosan reumás bántalmak enyhítésére alkalmazzák. Irodalmi adatok gyermekeknél a mag és a héj darabkáinak fogyasztása következtében a gyomor-bél traktus irritációjáról számolnak be.

Tea: 3 dl forró vízzel forrázunk le 1 teáskanálnyi szárított vadgesztenyelevelet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Mézzel édesíthető. Tinktúra: 100 ml 38 %-os pálinkához keverjünk 2 evőkanálnyi szárított és porított vadgesztenyelevelet és 2 evőkanálnyi vadgesztenye-lisztet, majd légmentesen zárjuk le, és hagyjuk állni 10 napig. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk. Fájó, sajgó ízületekre alkalmazzuk bedörzsölő-szerként. Pép: 2 evőkanálnyi vadgesztenyelisztet keverjünk össze 2 evőkanálnyi búzaliszttel, és adjunk hozzá annyi 10 %-os étkezési ecetet, hogy kenhető péppé váljon. Fájó, sajgó ízületekre adható. Fürdő: 2 evőkanálnyi szárított és porított vadgesztenye-levelet és 2 evőkanálnyi vadgesztenye-lisztet forrázzunk le 3 dl forrásban lévő vízzel, majd 8-10 perc után szűrjük le, a főzetet öntsük a fürdővízhez. Visszér, aranyér esetén jótékony kúra. Terméséből a vénákat erősítő, visszérbántalmak ellen alkalmazott gyógyszereket állít elő a gyógyszeripar, a drogkivonat (eszcin) homeopátiás gyógyszerkészítményekben is megtalálható.

Az eszcin jótékony hatással van az erekre, különösen a vénákra, éppen ezért gyakran alkalmazzák visszérbántalmak, lábszárfekély és vérkeringési zavarok esetén. A kéregből nyert eszkulin fényvédő krémek gyakori alkotórésze. A leveleket hagyományosan ízületi bántalmak enyhítésére használják. Külsőleg régóta használják fekélyek és bőrbetegségek kezelésére, aranyér ellen pedig ülőfürdőként.

Jó tudni a vadgesztenyéről!

A vadgesztenyelevélből készült teát vese- és májbetegségek esetén, valamint várandósság és szoptatás ideje alatt ne fogyasszuk! A plazmaproteinhez kötődő eszcin más gyógyszerek megkötését akadályozhatja. Egyes adatok szerint a gyermekeknél gyomor-bélrendszeri irritáció lépett fel a mag és a héj darabkáinak fogyasztását követően.

Érdekesség a vadgesztenyéről.

A vadgesztenye kérgét előszeretettel alkalmazzák napfényvédő szerek, krémek előállítása során. Magvát egyes országokban a házi állatok takarmányához adják, a magból keményítőt is készítenek. A babona szerint, ha gesztenyét hordunk zsebeinkben, megvéd bennünket a betegségektől.

Vadgesztenye az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Varjúháj, borsos (Sedum acre)

A varjúháj, borsos népies neve:

báránycsecs, hájfű, szakafű, kukacszaka, sírfű, párkányfű, sárgagyopár, borsos szaka

Varjúháj, borsos leírása:

Gyepet alkotó, kopasz hajtásrendszerű növény. Húsos levelei sarkantyú nélküliek, 4-6 hosszanti sorba rendezettek. A sziromlevelek kihegyezettek, mintegy 7 mm hosszúak.

A varjúhájfélék (Crassulaceae) családjába tartozó, sziklás, köves helyeket, s napot kedvelő, csípős ízű, pozsgás évelő növény. Megszárítva elveszti csípősségét. A varjúháj rendkívül jó szárazságtűrő növény. Elviseli a hosszantartó, extrém szárazságot, a tűző napot is.

Varjúháj, borsos elterjedése:

Sziklagyepek, falak, száraz lejtők. Hazája Európa, Nyugat-Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a varjúháj, borsos gyógynövényt?

Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. A növény virágzó hajtását hasznosítják gyógyászati célokra.

Varjúháj, borsos hatóanyagai:

"Piperidin-alkaloidok, mint a szedakrin, szedamin és szedinin; flavonoidok, cserzőanyagok, nyálka."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Varjúháj, borsos?

A növény az alkaloidoknak (piperidin alkaloid a szedakrin, a szedamin és a szedinin) köszönheti csípősségét, de tartalmaz még cseranyagokat, nyálkát, flavonoidokat is.

Varjúháj, borsos felhasználása:

A levelek csípős, borsra emlékeztető ízűek. Mérgező növénynek tartják, a szájban irritációs tüneteket vált ki, nagyobb mennyiségben fogyasztva hányást, hasmenést okoz. A népi gyógyászatban régebben a magas vérnyomás csökkentésére, köhögés, aranyér, valamint sebek, égési sérülések kezelésére használták. A homeopátiában még ma is a végbél aranyeres fájdalmainak csillapítására szolgál. A mérgező hatásáért az alkaloidok mellett egy még nem vizsgált anyag is felelős.

Tea: A bioboltokban általában kapható olyan teakeverék, melynek alkotórésze a varjúháj. Magas vérnyomást csökkentő, nyugtató hatású. Borogatás: A növény kisajtolt nedvével szokták bedörzsölni a reumás testrészt.

A növényt mérgezőnek tartják, a szájban irritációs tüneteket vált ki, nagy mennyiségben hányást és hasmenést provokál. A népi gyógyászatban magasvérnyomás kezelésére használták, valamint a köhögés, aranyér, sebek kezelésére, de a modern gyógyászat kerüli a használatát. Ismeretes enyhe hashajtó hatása.

Jó tudni a varjúháj, borsosről!

A varjúháj a védett fajok közé tartozik! A mellékhatások túlsúlya miatt használata csak nagy körültekintéssel és szakember felügyelete mellett javasolható.

Érdekesség a varjúháj, borsosről.

A varjúhájak tűrőképessége bámulatos, elviselik a több hónapos szárazságot, illetve a rendszertelen vízellátást is.

Varjúháj, borsos az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Vasfű, közönséges (Verbena officinalis)

A vasfű, közönséges népies neve:

acélfű, uborkafű, közönséges vasfű

Vasfű, közönséges leírása:

Alul fásodó, mereven felálló szárú növény. Levelei egyszerűen szárnyasan szeldeltek vagy háromhasábúak, a szeletek bevagdalt csipkések. Virágzata laza füzérben álló álfüzér. 3-5 mm hosszú pártája fehéres vagy halványlila, két cimpája nem feltűnő.

A vasfűfélék (Verbenaceae) családjába tartozik. Parlagokon, folyópartokon, utak mentén termő, évelő növény. Szárazságtűrő és napfényt kedvelő növény.

Vasfű, közönséges elterjedése:

Törmelékes helyek, útszélek, rétek. Hazája Európa, az északi területek kivételével, Észak-Afrika, Délnyugat-Ázsia, szinte világszerte elterjedt.

Hogyan gyűjtsük a vasfű, közönséges gyógynövényt?

Gyógyászati célra a növény virágos, leveles hajtásának felső részét használják. A növény a nyári hónapokban virágzik, gyűjtési ideje július-augusztusra esik.

Vasfű, közönséges hatóanyagai:

"Iridoid-glikozidok, mint a verbenalin és a dihidrokornin; kávésav-származékok, mint a verbaszkoid, izoverbaszkoid, martinozid, stb. ; flavonoidok, illóolaj csak nyomokban."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Vasfű, közönséges?

A növényi drog, amely enyhén sós ízű, iridoid glikozidokat (verbenalint), kávésav-származékokat, flavonoidokat és nyomokban illóolajat tartalmaz.

Vasfű, közönséges felhasználása:

A népi gyógyászat régebben nagyra értékelte a drogot. Vizelethajtó és tejelválasztást elősegítő szer volt, felhasználták menstruációs és klimaxos zavarok, kimerültség, az emésztő- és légzőszervek nyálkahártyái hurutos megbetegedéseinek enyhítésére, valamint a szájüreg és garat betegségei esetén toroköblítő szerként, s nehezen gyógyuló sebek gyógyítására is. Napjainkban a növény kivonatai nyálkaoldó és immunrendszer-stimuláló szereknek számítanak, amelyek arcüreggyulladás és felső légúti hurutok kezelésére alkalmazhatók. Homeopátiás készítményeit például vérömlenyek és epilepsziás panaszok ellen használják.

Tea: 3 dl forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított vasfüvet forrázzunk le. Konyhai alkalmazás: Sokan használják a sószegény, diétás ételek fűszerezésére, levesek, köretek ízesítésére.

Bizonyítottan jó nyálkaoldó, immunerősítő, köhögést csillapító hatású, felső légúti hurutok kezelésére használják. A népi gyógyászatban a légző- és emésztőrendszeri panaszok enyhítésére alkalmazták, így máj- és epebántalmak esetén is. A növény közismerten jó erősítő, étvágyfokozó hatású.

Jó tudni a vasfű, közönségesről!

A vasfű a kelta papok oltárát díszítette. A háziasszonyok a savanyúság téli eltevésénél ízesítőként alkalmazzák. Az ókorban már ismert gyógynövényként használták. Az ókori Rómában vérszegénység ellen használták. Az ókori Egyiptomban a vasfüvet Ízisz könnyének nevezték. Uborkafű népies neve onnan származik, hogy gyökerét savanyúság eltevéséhez gyűjtik.

Érdekesség a vasfű, közönségesről.

Áldott állapotban lévő nők ne használják.

Vasfű, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Vérfű, őszi (Sanguisorba officinalis )

A vérfű, őszi népies neve:

vérharmatfű, vérszopóka

Vérfű, őszi leírása:

Páratlanul szárnyalt levelei tőlevélrózsát alkotnak, a csupasz levélkék hosszú nyelűek, tojásdadok, fonákuk világoszöld, mindkét oldalon több mint 12 fog látható. A virágok tömött, hosszúkás-tojásdad fejecskében nyílnak, többnyire kétivarúak, sötét barnáspiros 4 cimpájú csészével, sziromlevelük nincs.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Nyirkos rétek, erdők, lápok évelő növénye. Kaszattermése van.

Vérfű, őszi elterjedése:

Nedves rétek, mocsárrétek. Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában honos.

Hogyan gyűjtsük a vérfű, őszi gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény virágzó hajtását hasznosítják, melyet július-augusztusban gyűjtenek.

Vérfű, őszi hatóanyagai:

Cseranyagok, triterpén-glikozidok, mint a szangviszorbin, flavonoidok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Vérfű, őszi?

A növény triterpén glikozidokat (szangviszorbint), cseranyagokat (ellagitanninokat), flavonoidokat tartalmaz.

Vérfű, őszi felhasználása:

Hatóanyagtartalma alapján a növény jelentős a népi gyógyászatban: a virágos hajtás és a gyökér hasmenés ellen, valamint vérzéscsillapító-szerként hatékony, erős menstruáció kezelésére is használatos. A növény neve is utal felhasználására. A homeopátia görcsoldószerként, változáskori köztes vérzések és hasmenéssel járó megbetegedések kezelésére alkalmazza. A friss, zsenge levelek fűszerként is szolgálhatnak, a kis vérfű leveleit előnyben részesítik.

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi összeaprított vérfűlevelet, majd 5-6 perc elteltével leszűrjük. Hasmenés és erős havivérzés okozta panaszok ellen jó. Külsőleg aranyér ellen alkalmazható.

Közismert jó vérzéscsillapító hatása, ezért erős menstruációs vérzés esetén alkalmazzák. Természetesen a vérzést kiváltó okot orvosi kivizsgálással tisztázni kell használata előtt mindenképpen. A növény hasmenés és külsőleg aranyér ellen is használ. A népi gyógyászatban a pépesített szára gyakran használatos külsőleg fekélyek és sebek gyógyítására.

Jó tudni a vérfű, ősziról!

Az őszi vérfű rokona a kisebb vérfű (Sanguisorba minor Scop.) és a lágytövisű vérfű (Sanguisorba muricata A. Gr.) . Gyűjtés közben az őszi vérfű könnyen összetéveszthető a fent említett kevésbé hatékony vérfűfajtákkal.

Érdekesség a vérfű, ősziról.

Tompa Mihály szerint mesés növény. A népi hiedelem szerint poralakban felszippantva hatékony orrvérzés esetén.

Vérfű, őszi az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 4 sziromlevél.

 

 

Veronika, orvosi (Veronica officinalis L.)

A veronika, orvosi népies neve:

vérszopóka, vérharmatfű, Isten botja

Veronika, orvosi leírása:

A földön kúszó szőrözött növény, csak a virágzati szár felálló. Az átellenes, rövid nyelű levelek tojásdadok, finoman fűrészes szélűek. A virágok megnyúlt fürtben nyílnak, a párta halványkék, sötéten csíkozott, 6-7 mm átmérőjű, 4 egyenlőtlen csücsökkel.

A tátogatók (Scrophulariaceae) családjába tartozik. Rétek, erdők, utak mentén, cserjésekben előforduló, évelő növény.

Veronika, orvosi elterjedése:

Sovány réteken, rézsűk mentén, világos erdőkben, törpecserjésekben fordul elő. Hazája Európa, Nyugat-Ázsia, máshol behurcolták.

Hogyan gyűjtsük a veronika, orvosi gyógynövényt?

Gyógyászati célra a virágzó hajtást hasznosítják, ami június-augusztus folyamán gyűjthető.

Veronika, orvosi hatóanyagai:

Katalpol, veronikozid, verprozid, musszaenzoid és más iridol-glikozidok, flavonoid, triterpén-szaponinok, kávésavszármazékok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Veronika, orvosi?

A növény iridoidokat (katalpolt, veronikozidot, verprozidot), flavonoidokat, triterpén szaponinokat, fahéjsavszármazékokat tartalmaz.

Veronika, orvosi felhasználása:

Ma már csak ritkán használják, főleg a népi gyógyászatban igen különböző betegségek kezelésére, hatása ez idáig nem bizonyított. Elsősorban légúti megbetegedések, gyomor- és bélhurutok, húgyhólyagbántalmak, reumatikus panaszok és bőrgyulladás esetén jön szóba. Változókori hőhullámok kezelésére szolgáló teakeverékeknek is alkotórésze. A homeopátiában többnyire hörghurut, idült ekcéma és nyirokcsomó-duzzanatok ellen használatos.

Tea: 3 dl forró vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi orvosi veronikát, majd 5 perc elteltével szűrjük le. Tinktúra: Két maréknyi, apróra vágott veronikanövényt adjunk egy liter 38-40 %-os pálinkához, majd két hétig érleljük a napon. Teakeverék: Általában gyermekláncfű, mezei katáng és veronika keverékéből készítenek teakeveréket.

Köptetőként nyer felhasználást megfázásos megbetegedésekben, a népi gyógyászat gyomor-bélhurut és reumatikus panaszok enyhítésére alkalmazta. Köhögéscsillapításra és hasmenés ellen használják. Gyakori adaléka a vértisztító teáknak. A népi gyógyászatban ismeretes, hogy serkenti az emésztést és megszünteti a gyomorhurutot. Ízületi fájdalmak esetén is alkalmazzák.

Jó tudni a veronika, orvosiról!

Az orvosi veronikát (Veronica officinalis) ne keverjük össze az ösztörűs veronikával (Veronica chamaedrys L.) .

Veronika, orvosi az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Kék, sugaras szimmetriájú virágok, 4-5 sziromlevél.

 

 

Vöröshagyma (Allium cepa)

A vöröshagyma népies neve:

vereshagyma, hajma

Vöröshagyma leírása:

Hengeres levelei üregesek, a szár alsó fele kidudorodó, felfújt. Gömbös álernyővirágzata nagyméretű, a kocsányok legfeljebb 8-szor olyan hosszúak, mint a zöldesfehér lepellevelek.

A hagymafélék (Alliaceae) családjába tartozik. Közép-Ázsiából került Magyarországra. Botanikai szempontból évelő, termesztési szempontból kétéves növény. Ősrégi konyhai fűszer, nálunk is termesztik. Bizonyos kénvegyületek adják jellegzetes ízét és illatát.

Vöröshagyma elterjedése:

Világszerte termesztett növény. Hazája Nyugat-Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a vöröshagyma gyógynövényt?

A zsenge hagyma tavasszal, az érett vöröshagyma pedig ősszel szedhető. Első évben hozza a fogyasztásra alkalmas hagymáját, második évben a szárat, a virágot és a magot.

Vöröshagyma hatóanyagai:

"Szerves kénvegyületek, mint az S-alkilcisztein-szulfoxidok. ; a hagyma aprításánál az allináz enzim segítségével tiopropanal-S-oxid keletkezik, amely könnyezést kiváltó vegyület; ezenkívül tioszulfinátok, cepén, di- és poliszulfidok; glutamin-peptidek."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Vöröshagyma?

A növény hagymáját használják gyógyászati célokra. Kéntartalmú vegyületeket, B1-, B2-, C-vitamint, flavonoidokat, nikotinsavat, vasat, jódot, káliumot, kalciumot, foszfort, szelént és cinket tartalmaz.

Vöröshagyma felhasználása:

A hagyma bizonyítottan antibakteriális vérzsír- és vérnyomáscsökkentő hatású, javítja a véráramlást, és újabban asztma elleni tulajdonságait is igazolták. A népi gyógyászatban a fokhagymához hasonlóan időskori érrendszeri betegségek megelőzőszereként szolgál. A hagymalé, illetve -szirup hatásos köhögés elleni háziszer, a friss hagyma kedvelt emésztésserkentő is. A hagyma leve a bőrfelületre cseppentve hatásos ellenszere a méh- és darázscsípéseknek, gátolja a gyulladásos reakció kialakulását. Vannak hagymakészítmények a sebek forradását, gyógyulását elősegítő gyógyszeripari készítmények között is. Homeopátiás szereivel heveny náthát, légúti gyulladásokat, felfúvódást és idegfájdalmakat gyógyítanak.

Szirup: Jó nyákoldó és köhögéscsillapító hatású. Meghűléses megbetegedések esetén ajánlott. Borogatás: A bőr felhólyagozására ajánlott. Hagymástej: Vágjunk össze két kisebb fej vöröshagymát, majd 1db szegfűszeggel, 1 szál kakukkfűvel, 1 teáskanálnyi mézzel és 1 dl vízzel forraljuk fel. Hagyjuk állni 12 órán át, végül nyomjuk át szitán. Ezt követően forraljuk fel 2 dl tejjel. Napi 2 csészényi fogyasztása ajánlott belőle meghűléses megbetegedés esetén. Hagymalé: Nyákoldó és köhögéscsillapító hatású. Fűszerként: Változatos, sokrétű a felhasználási területe, húsok, levesek, főzelékek, mártások ízesítésére használják, de ízletes "alkotórésze" a különféle salátáknak is.

A vöröshagymát külsőleg és belsőleg is alkalmazhatjuk. A népi gyógyászatban használták hurutos- és légúti megbetegedések, emésztőrendszeri bántalmak, magas vérnyomás kezelésére. A mai fitoterápiában a vöröshagyma hatóanyagainak kivonatait elsősorban érelmeszesedés megelőzésére, a szívroham rizikójának csökkentésére használják. Nyersen fogyasztva kedvezően hat a koleszterinszintre. A hagyma gátolja a trombózis, a vérrögképződés kialakulását, segít megelőzni a koszorúér-megbetegedést. Jótékonyan hat az emésztésre, mivel fokozza az emésztőnedvek termelődését, enyhíti a bélgörcsöket. Kutatások megerősítették baktériumölő hatását is. Az ellenálló-képességet növeli, így érdemes bármilyen gyulladás esetén több vöröshagymát fogyasztanunk. Külsőleg a hagyma levele gátolja a darázscsípések által okozott gyulladásos reakció kialakulását. A vöröshagyma enyhítheti a megfázás tüneteit, mivel csökkenti az orrdugulást. Illóolajai a légutak nyálkahártyájának mirigyeit hígan folyó nyák termelésére késztetve fellazítják a légutakban lerakódott, besűrűsödött nyákréteget. Asztmaellenes hatását mind laboratóriumi kísérletekben, mind élő szervezetben bizonyították. Vizsgálták a hagymának a rákkal szembeni védőhatását is, mert egyes feltevések szerint kénvegyületei gátolhatják bizonyos tumorsejtek növekedését, burjánzását.

Jó tudni a vöröshagymáról!

Ha sok vöröshagymát fogyasztunk, a belekben a gáztermelés fokozódik. Szoptatós anyák kerüljék az erősen hagymás ételek fogyasztását, mert illóolaj-aromái átmennek az anyatejbe.

Érdekesség a vöröshagymáról.

Az ókori Egyiptomban Ízisz szent növénye volt. Az egyiptomi hieroglifák a növekedés és a termékenység szimbólumaként jelenítik meg. A középkor óta Wales jelképe, mivel a kelta walesiek segítségével csatát nyertek. A vöröshagyma tyúkszem ellen is hatásos. Baktériumölő hatását már Pasteur is leírta.

Vöröshagyma az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, több mint 5 sziromlevél.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 24
Tegnapi: 7
Heti: 53
Havi: 1 154
Össz.: 298 301

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (V)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »