Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Galagonya (Crataegus oxyacantha L.)

A galagonya népies neve:

gelegenye, fehértövis, Isten gyümölcse, cseregalagonya

Galagonya leírása:

Berzedt-ágú cserje vagy kis fa, hosszú, egyenes tövisekkel. A fiatal hajtások többé-kevésbé kopaszok. Tojásdad, vagy rombusz alakú levelei többnyire a fél levéllemez háromnegyed részéig, vagy a főérig mélyen, 3-7 hasábúak, amelyek hegyesedők, épszélűek, vagy a csúcsuknál ritkán fogazottak. Virágai 8-15 mm szélesek, egybibések. Sötétpiros, gömbölyded vagy tojásdad terméseinek nagysága 6-10 mm. Bennük egy csontár található.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Legelők, erdőszélek, cserjések, tövises cserjéje illetve fája, de nevelhető a házi kertben is. A legfontosabb fajok közé a kétbibéjű galagonya (Crataegus laevigata L) és az egybibéjű galagonya (Crataegus monogyna Jacq.) tartozik.

Galagonya elterjedése:

Bokorerdők, napos-füves lejtők, száraz tölgyesek. Hazája Európa, Észak-Afrika, Délnyugat-Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a galagonya gyógynövényt?

A növény - Crataegi summitas - virágos leveles ágvégét, hajtásvégét használják gyógyászati célra. A cserje május-júniusban virágzik, termését októberben szedik.

Galagonya hatóanyagai:

Flavonoidok, oligomer-proantocianidok, katechinek, fenol-karbonsavak, triterpén-savak, a friss virágokban kellemetlen szagú aminok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Galagonya?

A növényi drog tartalmaz flavonoidokat (vitexint, hiperozidot, rutint), aminszármazékokat (feniletilamint, tiramint), proantocianidokat és triterpéneket.

Galagonya felhasználása:

A virágok, a levelek és a termések, valamint ezek kivonatai gyakran közösen, számos gyógyszeripari készítményben megtalálhatók. A galagonyakészítmények erősítik a szívizom összehúzódásának erejét, és javítják a koszorúér, valamint a szívizom vérellátását. Bár a galagonyakivonatok hatásmechanizmusa nem hasonlít a szívre ható glikozidok működéséhez, gyakran veszik igénybe őket digitális terápia megerősítésére és kiegészítésére. A népi gyógyászatban a gyümölcsből készített lekvárt esetenként használják még hasmenés ellen és erősítőszerként. A homeopátia a szív- és keringési panaszok keringési panaszok terén alkalmaz galagonya készítményeket.

Tea: 2 dl forró vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított galagonyalevelet, majd 15 perc elteltével szűrjük le. Naponta 2-3 csésze tea fogyasztása javallott. Tinktúra: Virágból, levélből, bogyóból készül. Tabletta: A galagonyából készített tabletta porított virágot, levelet, bogyót tartalmaz. Fűszerként: A galagonya terméséből gyümölcszseléket és mártásokat lehet készíteni.

A galagonyát a "szív gyógynövényének" is nevezik, mert bizonyítottan jó szíverősítő és szívnyugtató. Jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszben élő szívre, javítja a szívizomsejtek aktivitását, serkenti a szívizom vérellátását. Teakeveréke értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, fogyasztása javallt koszorúér-betegségek esetén. Segít a vérkeringési problémák enyhítésében, visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását. Öregkori szívpanaszokra, illetve a szívizmok degenerációs megbetegedéseire ajánlott galagonyatea és galagonyatartalmú készítmények fogyasztása.

Jó tudni a galagonyáról!

Gyerekek, várandós és szoptató nők ne használják. Téves, miszerint a galagonyatea kiváló fogyasztótea, bár kétségkívül ismeretes vízhajtó hatása, de a zsírraktáraktól a tea fogyasztásával nem lehet megszabadulni. Használata előtt érdemes orvosi kivizsgálást kérni, és tisztázni a betegség súlyosságát.

Érdekesség a galagonyáról.

A IV. Henrik (1533-1610) udvari orvosától származó ital, a Sirupus Senelorum a galagonya terméséből készült. A tövises növény régen a balszerencse szimbóluma volt.

Galagonya az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Ginkgo biloba (Páfrányfenyő) (Ginkgo biloba L.)

A ginkgo biloba (páfrányfenyő) népies neve:

ginkó

Ginkgo biloba (Páfrányfenyő) leírása:

Kétlaki, lombhullató fa, levelei bőrszerűek, legyezőalakúak, villás erezetűek és mélyen bemetszettek, valamint osztottak. A 2-3 cm-es érett magvak héja húsos, később kellemetlen, rothadó szagú. Nőivarú egyedeket ezért csak ritkán ültetnek közterekre.

A páfrányfenyők (Ginkgoaceae) családjába tartozik. Lombhullató, kétlaki fa. A ginkgo az egyik leghosszabb életű fa: ezer évnél idősebb példányok is ismeretesek, s ráadásul nagyon ősi faj is, egyszikű. Mintegy 200 millió évvel ezelőtt a földtörténeti őskorban fejlődhetett ki.

Ginkgo biloba (Páfrányfenyő) elterjedése:

1730 óta dísznövényként, ma drognyerés céljából is terjesztik. Kínában őshonos növény.

Hogyan gyűjtsük a ginkgo biloba (páfrányfenyő) gyógynövényt?

A ginkgonak a levelét használják gyógyászati célokra. Levele tavasztól őszig szedhető.

Ginkgo biloba (Páfrányfenyő) hatóanyagai:

Flavonoidok, biflavonoidok, diterpén-laktonok, szeszkviterpének és protantocianidok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Ginkgo biloba (Páfrányfenyő)?

A ginkgolevelek flavonoidokat és terpenoidokat tartalmaznak. A fő flavonoid összetevő a kvercetin és a kempferol. A terpenoidokat a ginkgolidok (diterpén laktonok) (A, B, C és J) és a bilobalidok (szeszkviterpén) képviselik. A levélben található még ginkgolsav is, amelynek allergizáló és toxikus hatásai is lehetnek, ezért nem ajánlott teát főzni belőle. A ginkgolsavat a levélből készült kivonat már nem tartalmazza.

Ginkgo biloba (Páfrányfenyő) felhasználása:

A kivonat többek között javítja a szellemi teljesítőképességet és a koncentráló készséget, a tanulókészséget, segíti az egyensúlyzavarok kiegyenlítődésének megszűntetését, fokozza a vér áramlási képességét, és megköti a káros oxigéngyököket. Alkalmazási területei elsősorban: Az emlékezés és a koncentráció zavaraival járó dementia, depressziós lehangoltság, és bizonyos hallás- illetve látászavarok kezelése, továbbá a perifériás artéria-elzáródásos betegségeknél a fájdalommentes időszakok meghosszabbítása. Homeopátiás készítményeit mandulagyulladás és fejfájás ellen alkalmazzák.

Kivonat: A friss levelekből készült kivonat értágító hatású. Tabletta: Javítja a vérkeringést. Tinktúra: Rossz vérkeringés esetén ajánlott.

Sokan alkalmazzák agyi vérellátási zavar, szédülés, fülzúgás, illetve hallásgyengülés gyógyítására. A ginkgo levelei jótékonyan hatnak a visszértágulatra, az aranyérre és a lábfekélyre. A vizsgálatok kimutatták, hogy a ginkgo a flavonoidok hatása miatt jó értágító, így biztosítják a bőr és az izmok jó vérellátását, és fokozzák az anyagcserét. Kiváló antioxidáns tulajdonságú, és javítja az agyi vérellátást is. A kivonat javítja a szellemi teljesítőképességet és koncentráló készséget. Előszeretettel használják az öregkori elbutulás (demencia) ellen is. A ginkgofát a hagyományos kínai orvoslás és a népi gyógyászat ősidők óta használja. A ginkgo áltermését, "gyümölcsét" a kínaiak csemegeként is fogyasztják.

Jó tudni a ginkgo biloba (páfrányfenyő)ről!

A levélben található ginkgolsav miatt - allergizáló és toxikus hatása is lehet -, nem ajánlott belőle teát főzni.

Érdekesség a ginkgo biloba (páfrányfenyő)ről.

A költészetben Goethe is megemlíti "Ginkgo biloba" c. versében. Kínában a magját 5000 éve használják a gyógyításban. A kétlaki fák közül inkább a porzósat ültetik szívesen kertekben, mert a termős fán beérő termések a földre hullva nagyon kellemetlen szagúak, amikor megromlanak, megerjednek.

Ginkgo biloba (Páfrányfenyő) az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, tűlevelűek, lombos fák.

 

 

Ginzeng (Panax ginseng)

A ginzeng népies neve:

-

Ginzeng leírása:

 

A ginzeng gyökeret évszázadok óta használják a Távol-Keleten. Az ázsiai ginzeng (Panax ginseng) az Araliaceae család tagja, mely magában foglalja még az amerikai ginzenget (Panax quinquefolius) és az eleutheronak nevezett szibériai ginzenget (Eleutherococcus senticosus). Már több mint 400 éve termesztik. A növény sajátossága, hogy csak árnyékban nő. Ernyős virágzatú.

Hogyan gyűjtsük a ginzeng gyógynövényt?

A ginzeng gyökér csak 6-7 éves korára éri el azt a fejlettségi állapotot, hogy érdemes legyen szüretelni. A gyökérből vonják ki az értékes hatóanyag-tartalmat. Általában porrá őrlik. Létezik fehér- és vörös ginzenggyökér. A ginzengből készült termékek gyógynövényboltokban szerezhetők be.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Ginzeng?

A növény értékes hatóanyagokat tartalmaz, melyek a következők: szaponinok, olajok, fitoszterol, szénhidrát, aminosav, vitaminok és peptidek.

Ginzeng felhasználása:

 

A ginzengből kiváló hatású bőrápoló kozmetikai termékeket, kapszulákat állítanak elő.

A sokoldalú ginzeng egyre inkább elismert gyógynövény. A hatásért felelős vegyületek, a ginzenozidok a stressz által okozott tüneteket szüntetik meg, és növelik a szellemi, fizikai teljesítőképességet. A ginzeng alkalmazható a munkateljesítmény fokozására, a koncentráló képesség növelésére, betegség utáni lábadozásokban, fáradtság, kimerültség esetén. Egyéb összetevők a panaxanok, melyek a vércukorszintet csökkentik, és a poliszacharidok, melyek immunerősítő hatásúak. Egyes tanulmányok szerint a ginzeng egyes frakciói antioxidáns hatással rendelkeznek, és jelentős szerepet játszhatnak az érelmeszesedés, a máj és a szembetegségek kialakulásának megelőzésében. A szakértők egyértelműen elismerik a ginzeng általános szervezeterősítő hatását. A ginzeng olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek serkentik a vírusok és baktériumok elpusztítása hivatott speciális immunsejtek termelődését. A gyökérből készült kozmetikumok kiváló bőrápoló hatásúak.

Jó tudni a ginzengről!

A 10 hétnél hosszabb, kúraszerű alkalmazása nem ajánlott. A ginzeng készítmények alkalmazását nem javasolják várandósoknak, szoptatós kismamáknak, magasvérnyomásban és szívritmuszavarban szenvedőknek. Koffein fogyasztása a ginzeng szedése közben kerülendő, mivel emelkedhet a gyomor-bélrendszeri eltérések kialakulásának kockázata. Az asztmás betegek szintén ne használják e készítményeket. A ginzeng hosszú távú használata menstruációs zavarokat és emlőérzékenységét idézheti elő, esetleg álmatlanságot okozhat.

Érdekesség a ginzengről.

A ginzenget Kelet-Ázsia egyes területein nagy tiszteletben tartják, értékes ajándéknak számít.

 

 

Gránátalma, közönséges (Punica granatum)

A gránátalma, közönséges népies neve:

-

Gránátalma, közönséges leírása:

Kopaszlevelű cserje, vagy kis fa, átellenes, ovális, lándzsás levelekkel. Virága 5-7 hullámos, 2-3 cm-es sziromlevélből áll. Az elhúsosodó csésze és a vacok világító piros színű. Termése viaszos héjú, almához hasonló, a magok beágyazódtak az ehető, lédús zselébe.

A gránátalmafélék (Punicaceae) családjába tartozik. A gránátalma a Mediterrán őshonos fa vagy bokor. Ázsiában és a Közel-Keleten évezredeken át nagy tiszteletben tartották. Gyümölcse kemény héja alatt sok sötétpiros beágyazódott mag található. Apró, húsos magjai édeskés, savanykás ízűek.

Gránátalma, közönséges elterjedése:

Dísz- és gyümölcsfa, teltvirágú fajtái is ismertek. Mediterrán cserjésekben meghonosodott. Hazája Délnyugat-Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a gránátalma, közönséges gyógynövényt?

Zöldség-gyümölcs boltokban megvásárolható.

Gránátalma, közönséges hatóanyagai:

"Piperidin-alkaloidok, mint pszeudopelletierin, izopelletierin; magas cseranyagtartalom."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Gránátalma, közönséges?

A kéreg piperidin alkaloidokat (pszeudopelletierint, izopelletierint), cseranyagot és mannitot tartalmaz. A gránátalma polifenolokat, C-vitamint, flavonoidokat, gyümölcscukrot tartalmaz.

Gránátalma, közönséges felhasználása:

Az izopelletierin bénítja a galandférgek izomzatát, ezért régen a drogot erős hashajtó szerként alkalmazták a galandférgek kiűzésére, de ma már nem használják ilyen célra. Magas cseranyagtartalma gyomorirritációt okoz, majd vérnyomás emelkedést, túladagolás esetén mérgezési tünetek jelentkeznek. Az alkaloidoktól látászavar, szédülés, majd halál. A homeopátia gyomor-bél működési zavarok és szédülés esetén alkalmazza.

 

A gránátalmafa kérget régen bélféregűzésre használták, alkaloid tartalma révén a galandférgek izomzatát képes bénítani. A termés antioxidáns hatású. Tudományos vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy a gránátalma fogyasztása az LDL (káros koleszterin) szintjét csökkentheti a vérben. Tumoros megbetegedések gyógyításában való hatásossága nem bizonyított.

Jó tudni a gránátalma, közönségesről!

A gránátalmafa kérgének fogyasztása a magas cseranyag-tartalom miatt gyomorirritációt okoz, az alkaloidok hatására pedig látászavar, szédülés léphet fel.

Érdekesség a gránátalma, közönségesről.

Több országban vallási jelkép. Ókori sírokat sokszor gránátalma elemekkel díszítették. A Biblia is több helyen tesz említést a gránátalmáról. A gránátalma a szerelem, a termékenység ősi jelképe. Közel-Keleten illatszert is készítenek belőle. A gránátalma gyümölcséből és kérgéből festék is előállítható.

Gránátalma, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 5 vagy több sziromlevél.

 

 

Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

A gyermekláncfű népies neve:

pongyola pitypang, pitypang, kácsavirág, kikirics, papatyivirág, pimpam, barátfej, bimbófű, buborékfű, éjjelilámpa, kutyatej, láncfű, láncvirág, pimpáré, zsibavirág

Gyermekláncfű leírása:

Tejnedvet termelő, alakgazdag fajcsoport. A levelek többnyire mélyen szeldeltek, kacúrosak, tőlevélrózsát alkotnak. A fészekvirágzat 3,5-5,5 cm átmérőjű, a levél és fészekpikkely nélküli szár végén helyezkedik el, csak nyelves virágok alkotják.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, mindenhol megélő, elterjedt évelő növény. Élénk sárga virágzata koratavasztól tőkocsányon virít. Üde zöld levelei jellegzetesen fogazottak. Hatóanyagtartalma a virágzás idején a legnagyobb. A növényt bárhol felsértve keserű ízű fehér tejnedvet ereszt. Fantasztikus alkalmazkodóképességű növény, bárhová is repíti "ejtőernyős" magjait a szél, kihajt.

Gyermekláncfű elterjedése:

Dús réteken, legelőkön, gyomtársulásokban fordul elő. Ma világszerte elterjedt.

Hogyan gyűjtsük a gyermekláncfű gyógynövényt?

A növény levelét, föld feletti részét és gyökerét gyógyászati hasznosításra ősszel és tavasszal gyűjtik. A növény ősszel másodvirágzó.

Gyermekláncfű hatóanyagai:

"szeszkviterpén-lakton keserűanyagok, lakton, mint a tarakszinsav-glikozid; triterpének: például tarakszazterol; karatinoidok, flavonoidok, ásványi anyagok, nagyrészt káliumsók."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Gyermekláncfű?

A növény szeszkviterpén lakton keserűanyagokat, flavonoidokat, cseranyagot, szterolokat, káliumsókat, karotinoidokat, inulint tartalmaz.

Gyermekláncfű felhasználása:

Keserűanyagtartalma miatt serkenti az emésztőmirigyek működését, vizelethajtó hatása is ismert, amelyben valószínűleg magas káliumtartalma is szerepet játszik. A népi gyógyászat enyhe hashajtó szerként reumatikus fájdalmak, és ekcéma esetén alkalmazza. Friss, fiatal levelei salátaként, illetve a belőlük származó présnedv a tavaszi tisztítókúra részei. A homeopátia májbetegségek és emésztési panaszok kezelésére használja. Gyermekeknél megfigyeltek mérgezéseket a virágzati szárból a tejnedv kiszívása miatt.

Tea: 3 dl vízben forraljunk fel 2 teáskanálnyi gyermekláncfüvet, és 1 percen át főzzünk, majd 15 perc elteltével szűrjük le. Kúraszerűen 6 héten át napi 2 csészével fogyasszunk belőle. Borogatás: 3 evőkanálnyi gyermekláncfűgyökeret tegyünk 0,5 liter vízbe, forraljunk fel, és főzzünk 5 percig, majd készítsünk belőle pépet, kenjük rá egy kendőre és helyezzük a fájó, sajgó ízületre. Szirup: 2-3 dl vízben főzzünk fel 2-2 evőkanál gyermekláncfűgyökeret és -levelet, a felforralástól számítva 1 percig főzzük, majd szűrjük le. A főzethez adjunk 120-150 g cukrot, így sziruposan besűrűsödik.

A keserűanyagok serkentik az emésztést, így a gyermekláncfű kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövényünk, melynek gyulladáscsökkentő hatása is van. Kutatások bizonyították, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként és vértisztítóként, mivel fokozzák a máj és a vesék aktivitását. Reumás panaszok, fájó ízületek esetén ajánlott a gyermekláncfűvel történő borogatás.

Jó tudni a gyermekláncfűről!

A gyermekláncfűben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat. Alkalmazása ellenjavallt epevezeték-elzáródás, gyomor- és nyombélfekély esetén. Epekő gyógyítására csak orvosi felügyelet mellett használjuk.

Érdekesség a gyermekláncfűről.

A gyermekláncfű zsenge leveleit sokan salátaként fogyasztják. Receptje a magyar nyelvű bioreceptek között "oroszlánfog saláta" néven is megjelent, mely pusztán gondatlan fordítás eredménye, a növény német nevének (Löwenzahn) tükörfordításából. Inulinban gazdag gyökeréből kávépótszert is készítenek.

Gyermekláncfű az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga fészekvirágzatok.

 

 

Gyömbér (Zingiber officinale)

A gyömbér népies neve:

gyömbérgyökér

Gyömbér leírása:

Mirigyes, szőrös növény. Alsó levelei hosszúnyelűek, tagoltak, szárnyaltak, a felsők három levélkéből állnak, durván fűrészesek. Bókolóvirágai 8-15 mm hosszúak, 5-6 sárgáspiros összenőtt sziromlevéllel. Termése hosszú, görbe csőrös.

A gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó trópusi egyszikű, évelő növény. Eredetileg a trópusi Ázsia esőerdőinek növénye. Üvegházban nálunk is termeszthető.

Gyömbér elterjedése:

Nedves rétek és erdők. Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában.

Hogyan gyűjtsük a gyömbér gyógynövényt?

Gyógyászati célra a növény gyökerét használják, mely ujjasan elágazó, 8-10 cm hosszú, 1,5-2 cm széles, belül sárgásszürke színű, aromás illatú, csípősen kesernyés ízű. Megvásárolható nyersen és őrölve is.

Gyömbér hatóanyagai:

Cseranyagok, illóolaj, eugenollal, amely szárítás során a gein glikozidból szabadul fel.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Gyömbér?

Jellegzetes ízét és illatát az illóolaj (bizabolén), a gingerolok és a shogaolok adják. (A gingerol átalakulhat shogaollá, zingeronná és paradollá.) Ez az illóolaj a gyökérben termelődik, rendkívül kellemes illatú, és a növény ennek köszönheti jellegzetes, édeskés ízét is. A hatóanyagok koncentrációja közvetlenül a héj alatt a legmagasabb, ezért ha gyökér formában fogyasztjuk, csak nagyon vékonyan hámozzuk, de az is elég, ha a gyökeret csupán erősen megmossuk, és kicsit megdörzsöljük.

Gyömbér felhasználása:

A népi gyógyászat úgy használja, mint az erdei gyömbérgyökeret, például hasmenés, emésztési zavarok és étvágytalanság kezelésére, öblögető és gargalizálószerként a száj és a garat gyulladásai esetén. A hatást elsősorban a cseranyagok fejtik ki. Az antiszeptikus hatású eugenolt tartalmazó illóolaj részaránya lényegesen kisebb, mint a Geum urbanum-ban.

Olaj: Fájdalmas ízületnél külsőleg alkalmazzuk. Néhány cseppet keverjünk össze 15 ml semleges olajjal, majd ezzel a keverékkel masszírozzuk be a fájó, sajgó testrészeket. Izomfájdalmak esetén is alkalmazható. Tea: Hámozzunk meg egy hüvelykujjnyi gyömbérgyökeret, vágjuk össze apróra, és főzzük 0,5 liter vízben félórán át, majd szűrjük le. Mézzel édesíthető. Naponta háromszor fogyasszuk, de friss gyömbérgyökér-törzset is rágcsálhatunk. Por: Emésztési panaszok esetén ebben a formában is alkalmazhatjuk. Fűszerként: Az indiai és kínai konyha régóta alkalmazza húsok, nehezen emészthető ételek ízesítésére. Hazánkban pecsenyéket, zsíros ételeket, nehéz főzelékféléket (bab, lencse) fűszereznek vele, de ízesíthetünk süteményeket, édességeket, szószokat is vele. A gyömbér fokozza az emésztőnedvek termelődését, így segít a nehéz, zsíros ételek emésztésében, s mérsékli a bélgázok képződését. Citromos-mézes gyömbértea: 25 g friss gyömbérgyökeret 5 dl vízben felforralunk, majd lassú tűzön 20 percig főzzük. Ha már nem túl forró (mintegy 60-65 C-ra hűlt), mézet és citromlevet adunk hozzá.

Csak a népi gyógyászatban használják betegségek kezelésére, elsősorban fűszernövény. A gyömbér hányáscsillapító tulajdonságának farmakológiai háttere nem teljesen tisztázott, de a görcsoldó, szélhajtó tulajdonságainak köszönhetően valószínűleg közvetlen hatással rendelkezik a gyomor-bélrendszerre. A növény hatása gyökerének illóolajában rejlik, mely csökkenti a nyálkahártyák irritációját. Gyulladáscsökkentő hatású, melyet ki lehet használni megfázás és hörghurut esetén. Köztudottan jó emésztési zavarok enyhítésére (enyhe gyomorrontás, puffadás), de émelygésnél, hányingernél is segítségünkre lehet a gyömbér. Jó emésztésserkentő és étvágyjavító hatású. Egyes hagyományok szerint a gyömbér javítja a memóriát - a kínai tengerészek évezredek óta gyömbért rágcsálnak tengeribetegség ellen -, de nem hat a központi idegrendszerre, ezért nem okoz mellékhatásként fáradtságot, álmosságot. Így azok is alkalmazhatják, akik nagy odafigyelést és jó koncentrációs képességet igénylő tevékenységet végeznek (gépkocsivezetés). Utazási betegségeket, rossz emésztéssel kapcsolatos tüneteket is gyógyítanak vele. Növeli az immunrendszer fertőzésekkel szembeni ellenálló-képességét.

Jó tudni a gyömbérről!

Véralvadásgátló gyógyszereket szedő betegek a gyömbér használata előtt konzultáljanak kezelőorvosukkal. Hosszabb ideig vagy nagyobb mennyiségben csak az orvos beleegyezésével alkalmazzuk! A várandós állapotra jellemző, reggeli rosszulléteket nem enyhíti. Használata előtt a kemoterápiás kezelés alatt álló betegek mindig kérjék ki kezelőorvosaik véleményét, és soha ne alkalmazzák éhgyomorra, mivel a gyomornyálkahártya-irritációt válthat ki.

Érdekesség a gyömbérről.

Miután a rómaiak felfedezték szerelmi hatóerejét, boraikat fűszerezték vele. Angliában és Amerikában gyomornyugtató italokat és sört készítettek belőle. Az illat- és likőripar is szívesen alkalmazza. A gyömbért már a Kr. e. 3000 körüli első kínai nagy füvészkönyv, a Pen Cao Csing fontos gyógyszerként említi. Az indiaiak az ókorban testet és lelket tisztító szernek tartották, így vallásos ünnepeik előtt gyömbért ettek, mert úgy gondolták, hogy így leheletük isteneik számára kellemes lesz.

Gyömbér az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 14
Heti: 232
Havi: 827
Össz.: 291 559

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (G-GY)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »