madárlép, enyvesbogyó, gyimbor, gyombolyú
A fakínfélék (Loranthaceae) családjába tartozó, félélősködő, kétlaki, gömb alakú cserje. Előfordul lombos fákon: nyárfán, hársfán, akácon, almafán, vadkörtén stb. A fagyöngyfélék családnak több mint ezer faja ismert, hazánkban viszont csak két fajuk él, a sárga és a fehér fagyöngy. A fehér fagyöngy termése borsónyi méretű, fehéres színű, sűrű ragadós nedvű bogyó.
A fehér fagyöngy ágvégeit hasznosítják gyógyászati célokra, melyeket ősztől tavaszig - a gazdafák lombfakadásáig - érdemes gyűjteni.
A fagyöngy a tápanyagok egy részét a gazdanövényből szívja fel, így természetesen a hatóanyag-összetétele is változó lehet. A legjobb gyógyhatást a nyárfán élősködő fagyöngynek tulajdonítják, de ez nem bizonyított. A növény tartalmaz szívre ható viszkotoxint, aminokat (kolint, hisztamint, tiramint), lektint, lignánt, flavonoidokat, fahéjsav-származékokat.
Tea: A fagyöngyteát kizárólag hidegen készítjük. Egy púpozott teáskanál fagyöngyöt adunk negyed liter vízhez, majd egy éjszakán át állni hagyjuk. Másnap kicsit felmelegítjük és leszűrjük. A daganatos megbetegedések kezelésében is alkalmazzák tumor-ellenes hatása miatt. A gyógyszeripar készítményeinek alapanyagaként hasznosítja.
A fagyöngy kiváló gyógyír belső vérzések ellen, serkenti a szívműködést, és használják görcsoldóként is. Magas vérnyomás esetén használják, mert a kísérő panaszokat - a fülzúgást, szédülést - enyhíti. Szívbetegség kezelésében azért hatásos, mert erősíti a szívet, a pulzusszámot csökkenti.
Ne tévesszük össze a tölgyfákon élősködő sárga fagyönggyel, a fakínnal (Loranthus europaeus L.) ! A drog csak óvatosan, orvosi felügyelet mellett használható viszkotoxin tartalma miatt!
A bogyótermések nedvéből régen légyfogót készítettek, a madarászok pedig madárfogó lépet csináltak belőle. A fagyöngy közkedvelt adventi dísz, sok helyen elengedhetetlen kelléke a karácsonyi díszítésnek. A skandináv mitológiában Frigg, a szeretet istennője a szeretet jelképévé tette a fagyöngyöt. A kelta törzsek a téli napfordulós ünnepeikre örökzöld díszeket készítettek, és papjaik a nagy becsben tartott fagyöngyöt adták az emberek kezébe, akik azt amulettként tisztelték. A Szent Iván éjszakáján szedett fagyöngy, amelyet nyíllal lőttek le a tölgyfaágról, hatásos ellenszernek számított villámcsapás, rontás ellen, és elűzte a gonosz démonokat. Éppen ezért előszeretettel akasztották fel a házak mennyezetére.
aranyfű, cinadónia, cinandó, kecsketej, gódavére, gódirc, mennyeiajándék, rántófű, vérrelharmatozó versellőfű, vérhullatófű
Narancssárga tejnedvű növény. Levelei szárnyasan szeldeltek, a szárnyak ovális alakúak, durván csipkézettek, vagy hasogatottak, virágai 1-2 cm szélesek.
A mákfélék (Papaveraceae) családjába tartozik, nyirkosabb talajokon, árokpartok mentén, akácosokban, erdők szélén élő évelő növény. Bármely részét megsértve, narancssárga tejnedv csordul ki belőle.
Gyomtársulások, cserjés útszélek és kertek. Egész Európában és Ázsiában elterjedt.
A növény felhasználandó része a gyökér és a virágos hajtás. Teljes virágzáskor gyűjtik a tavaszi hónapokban, néha gyökérzettel. A gyökérzetet ősszel vagy tavasszal szedik.
"Több mint 30 alkaloid, a herba fő alkaloidja kazoptin, a földalatti részekben kelidonin, emellett keleritin, szangvinarin, berberin, protopin található; fehérjebontó enzimek."
A növényben megtalálható alkaloid keverék mintegy 30 alkaloidból (koptizin, kelidonin, berberin, szangvinarin) áll. Tartalmaz még flavonoidokat, fehérjebontó enzimeket, kelidonsavat is.
Egyes alkaloidjainak enyhe fájdalomcsillapító és simaizomgörcs-oldó, epehajtó és központi-idegrendszeri nyugtató hatása igazolt. A drog felhasználása az igen erősen ingadozó alkaloid-tartalom miatt, túlnyomó részben normál kivonatok alakjában a gyomor-bél rendszer és az epeutak görcsökkel kísért megbetegedéseinek kezelése céljából történik. A tejnedvet szemölcs irtására használják, ez a sajátság a sejtosztódást gátló hatás, valamint a fehérjebontó enzimek tevékenységével magyarázható. A homeopátiában a gyökereket hasonló módon máj- és epebántalmak, tovább légzőszervi gyulladások és reumatizmus esetén használják fel. A növény enyhén mérgező hatású!
A gyári normál kivonatok használata javasolt.
Alkalmazható gyomor-bélrendszeri görcsök esetén. Ha a növény sárga nedvével bekenjük a szemölcsöt, tyúkszemet, akkor elpusztítja a szemölcsöt okozó vírusokat. Az alkaloidoknak vírusellenes hatása van, de emellett megemlíthető, hogy a sejtosztódást is gátolja. A homeopátiás gyakorlatban a fecskefüvet máj- és epebántalmak kezelésére alkalmazzák.
A fecskefű nagy mennyiségben mérgező, és a magasvérnyomásban szenvedők belsőleg ne használják! A szárított fecskefű hatóanyagai mintegy fél év múlva elillannak, így a növény már nem tudja kifejteni jótékony hatását.
Chelidonium a görög chelidón = fecske szóból ered, ugyanis addig virágzik, míg a fecskék itt vannak.
Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 4 sziromlevél.
holtcsalán, méhfű, peregtető, szelídcsalán, macskaparéj
Csalánra emlékeztető növény, szív alakú levelei kihegyezettek, szélük csipkés, fogas. Virágai álörvöt alkotnak, a párta 2 cm hosszú, az ötfogú csésze alapja többnyire ibolyakék foltos.
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Erdők szélén és utak mentén gyakori, évelő növény.
Üde gyomtársulások, cserjések, egész Európa és Ázsia nagy részén.
A növény leveles, virágos hajtását hasznosítják gyógyászati szempontból, melynek gyűjtése április-július hónapokban lehetséges.
"Triterpén-szaponinok, szekoiridoid-glikozidok, mint a limalbid; flavonoidok, cserzőanyagok, nyálkaanyagok, kevés illóolaj."
A növényi drog iridoid glikozidokat (lamalbidot), cseranyagot, flavonoidokat, illóolajat, triterpén szaponinokat és nyálkát tartalmaz.
A népi gyógyászatban a drogot tea vagy lemosószerként alkalmazzák. Fehér folyás és szabálytalan fájdalmas havi vérzés ellen. A hatásmechanizmus napjainkig ismeretlen. A nyálka-, szaponin- és cserzőanyag- tartalom folytán légúti, valamint húgyúti hurutok kezelésére, gyomor- és bélpanaszok ellen, továbbá a szájüreg és a garat gyulladásainak, s felszínes bőrgyulladások enyhítésére használják fel. Homeopátiás felhasználási területe a genitáliás folyások kezelése.
Tea: 2,5 dl forró vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi fehér árvacsalán-virágot, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle. Ha kúraként alkalmazzuk, ne tartson két hónapnál hosszabb ideig. Fürdő: 1 liter forró vízbe tegyünk 2 marék fehér árvacsalán-virágzatot, majd 20-30 perc elteltével szűrjük le, és adjuk a fürdővízhez. Alkalmazható kéz-, láb- és ülőfürdőként.
Bizonyítottan jó légúti megbetegedésekre, de alkalmazzák még a húgyutak hurutos megbetegedései, fertőzései esetén is. Gyomor- és bélpanaszok kezelésére is kiváló. Külsőleg bőrbetegségek, visszércsomók, aranyér, lábszárfekély kezelésére és a szájüreg, torok gyulladásainak mérséklésére használják.
Poros, koszos utak mentén ne gyűjtsük a növényt!
A növény kora tavaszi, zsenge hajtásaiból főzeléket főzhetünk.
Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.
A káposzta vad alakjainak levelei húsosak, kékesszürkék. Virágzata felálló fürt, kénsárga sziromlevelei 1-2 cm hosszúságúak. Számos fajtáját termesztik, amelyek általában a betakarításig nem virágzanak.
A káposzta ismert zöldségünk, a keresztesvirágúak (Brassicaceae) családjába tartozó, kétéves növény. Több fajtája ismert. Hazánkban a XII. -XIII. század környéke óta termesztik.
Termesztett növény. A vad alakok hazája a Földközi-tenger nyugati része, valamint Nyugat-Európa, Svájcig.
Első évben palántázzák, ekkor növeszti fejét. A második évben megy magszárba.
"""A fekélyellenes"" S-metil-cisztein-szulfoxid, a glüközinolátok közé tartozó glükobrasszicin és glükorapiferin."
A káposzta metil-cisztein-szulfoxidot, glükozinolátokat (glükobrasszicint) tartalmaz. A- és C-vitaminban gazdag, de viszonylag nagy mennyiségben tartalmaz még káliumot, jódot, kalciumot, vasat és nátriumot is.
A nyers káposztalé gyorsítja a gyomor- és a nyombélfekély gyógyulását, mivel a nyálkahártyát megóvja a gyomorsav maró hatásától. A túlzott káposztafogyasztás a pajzsmirigy megnagyobbodásához vezet. A savanyú káposzta leve jól bevált szer emésztési panaszok ellen. Homeopátiás felhasználási területek az emésztési zavarok, valamint a pajzsmirigy-alulműködés okozta golyva.
Igen jó hatással van az emésztőrendszerre, segít helyreállítani a bélflórát. A nyers káposztalé gyorsítja a gyomor- és nyombélfekély gyógyulását, védi a gyomor-nyálkahártyát. A savanyú káposzta leve alkalmas emésztési panaszok, főként székrekedés mérséklésére, mert hashajtó hatású, de arra érzékenyeknél enyhén puffasztó is lehet. Gyulladásos fogínyre jótékony hatással bír. A népi gyógyászatban a hörghurutos megbetegedésekre használják, valamint a növény összetört vagy savanyított leveleit enyhe bőrgyulladások, bőrsérülések kezelésére ajánlották. Nem bizonyított, de feltételezhetően antioxidáns tartalma miatt lassítja a karcinogén (rákkeltő) anyagok felszívódását a szervezetben.
Mellgyulladás esetén szoptatós anyukáknál alkalmazzák az évszázados, jól bevált káposztaleveles-pakolást, amely gyulladáscsökkentő hatású. Törjünk össze húsklopfolóval két-három káposztalevelet, majd a levedző, zúzott leveleket tegyük a mellekre, és takarjuk be tiszta textilpelenkával.
Fogyasztását nem szabad túlzásba vinni, mert pajzsmirigy-megnagyobbodást okozhat!
Már az egyiptomiak és rómaiak is táplálkoztak káposztával. Erdélyben némely kenyér sütésekor a nyers tésztát "káposztalapiba" - azaz káposztalevélbe - burkolják, és úgy teszik a kemencébe. A kisütött kenyérről a feketére sült, elszenesedett káposztalevelet bottal veregetve teljesen eltávolítják, s csak a kenyér héja őrzi meg a kellemes káposztaaromát.
Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 4 sziromlevél.
barna mustár, francia mustár
A alsó levelek lantosan, karéjosan szeldeltek, a felsők hosszúkásak, tagolatlanok. Sziromlevelei 8 mm hosszúak, a csészelevelek felállók. 4 élű, virágzati szárához simuló becőterméseinek csőre rövid, vékony. A magok íze kezdetben olajos, valamivel később égetően csípős.
A keresztesvirágúak (Cruciferae) családjába tartozik. A Földközi-tenger vidékéről származik, egyéves növény. Szára akár az egy méteres magasságot is elérheti. Hazánkban a magjáért termesztik. Júniusban virágzik, termése pedig július-augusztusban érik.
Szántók, törmelékes területek, vízpartok. Hazája jobbára Dél- és Nyugat-Európa, csaknem világszerte termesztik.
Gyógyászati célokra a növény magját használják, amelynek szedési ideje augusztusra esik.
"A sziningrin glükozinolát, amely víz hozzáadásával, illetve a magok szétrágásakor a minoziráz enzim révén a szúrósan erős illatú allil-mustárolajat képezi; szinapin, zsíros olaj, nyálka."
A növényi drog szinigrin glükozinolátot tartalmaz, melyből mirozináz enzim hatására sejtsérüléskor erős illatú allil-mustárolaj képződik. A magban még nyálka, zsíros olaj is megtalálható.
Az allil-mustárolaj hatóanyag, erős vérkeringés-serkentő sajátossággal rendelkezik. A bőrbe dörzsölve reflexesen, a belső szervekre is kifejti hatását. Magas koncentrációban, vagy hosszú időn át történő alkalmazása hólyagképződéssel járó gyulladásokhoz vezet. Belsőleg gyomor-, bélpanaszokat okoz. A mustármag fogyasztása, például étkezési mustárként is, étvágyfokozó és emésztésserkentő és antibakteriális hatású. Homeopátiás felhasználási területei közé a felsőlégúti és gyomor-bélrendszeri irritációk tartoznak.
Borogatás: Reumás bántalmak esetén a megőrölt fekete mustár magvakat borogatásként ajánlják.
Erős bőrvörösítő, vérkeringést serkentő tulajdonsággal rendelkezik. Az illó mustárolajat szeszes oldatban vagy kenőcsökben bedörzsölő szerként reumás fájdalmak, lumbágó és isiász kezelésére használják Ismert étvágyjavító hatása. Antibakteriális hatással is rendelkezik.
Éréskor a magja könnyen kipereg.
A mustárkrém fekete és fehér mustármagból készül.
Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 4 sziromlevél.
forrasztófű, kövesnadály, madárgyökér, madárlevél, sarkosfű, fekete gyopár
Érdesen szőrös növény, levelei tojásdad lándzsásak, mindkét végükön elkeskenyedők. A levélnyél szárnyas, a szárnyak az alatta álló levélig lefutók. Az 1-2 cm hosszú párta hengeralakú. 5 rövid cimpájú, színe többnyire ibolyás-piros, de sárgásfehér is lehet. A csészelevelek hosszan kihegyezettek. 4 makkocska termése sima és fényes.
Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozik. Évelő növény, megtalálható vízpartok, árokpartok, erdőszélek, nedves rétek közelében. A gyökeret általában tavasszal gyűjtik, virágzás előtt.
Nedves rétek, patakpartok, útszélek. Európa és Ázsia mérsékelt éghajlatú vidékein.
A gyógyászatban a növény gyökere adja a drogot, de alkalmanként a levelét is hasznosítják. A gyökérdrog (Symphyti radix) allantoint, pirrolizidin alkaloidokat, 8-10 % cseranyagot, nyálkaanyagokat tartalmaz. A levéldrog (Symphyti folium) cseranyagot, alkaloidot tartalmaz.
Allantoin, nyálkaanyagok, cseranyagok, triterpén-szaponinok, mérgező pirrolizidin-alkaloidok.
A gyógyászatban a növény gyökere adja a drogot, de alkalmanként a levelét is hasznosítják. A gyökérdrog (Symphyti radix) allantoint, pirrolizidin alkaloidokat, 8-10 % cseranyagot, nyálkaanyagokat tartalmaz. A levéldrog (Symphyti folium) cseranyagot, alkaloidot tartalmaz.
A gyökérből vagy levélből előállított készítmények gyulladás- és irritáció csökkentő hatásúak. Elősegítik a sebforradást és a hámképződést. Rátétek és kenőcsök formájában csonttörés, vérömleny, zúzódás, rándulás, mirigyduzzanatok, visszérgyulladás, reumatikus ízületi gyulladás kezelésére alkalmazzák ép bőrfelületen. A vadon gyűjtött növények salátaként vagy zöldségként történő fogyasztása erősen változó alkaloid tartalmuk miatt nem javasolt. A homeopátia külsőleg és belsőleg egyaránt használja csont- és csonthártya sérülés kezelésére, egyéb sérülések és visszérgyulladás enyhítésére.
Borogatás: Főzzünk 1 liter vízben 100 gramm összevágott nadálytőgyökeret kb. 10 percig, majd szűrjük le. A főzetből készített meleg borogatást helyezzük a sérült testrészre. Nyílt sebre használni tilos! A fürdő, az öblítés hasonlóképpen készül, mint a borogatás. Kenőcs: Gyógyszertárakban, gyógynövényszaküzletekben beszerezhető.
Külsőleg paszták, kenőcsök, pakolások formájában használják. A fekete nadálytőből készített, pépes borogatás segíti a csonttörések, húzódások, zúzódások, ficamok, rándulások gyógyulását - erre utal a növény egyik neve is: forrasztófű. Izom-, ideg- és ínhüvely-gyulladásoknál is jól bevált módszer a nadálytő lisztjéből készült péppel történő borogatás. Egyik fő hatóanyaga, az allantoin serkentően hat a vérellátásra, növeli a sejtek regenerációs folyamatait. A gyökér áztatásos eljárással készült kivonata hatásos csonterősítő, csonttörés esetén elősegíti a hegképződést. Hám- és sejtképző hatása serkenti a sebgyógyulást. Visszérgyulladásokra szintén kiváló, de ajánlják toroköblítőnek is.
Belsőleg nem ajánlott, mivel a májra toxikus (mérgező) hatású pirrolizidin-alkaloidot tartalmaz! A borogatást nyílt sebre ne használjuk! Áldott állapotú nők ne használják a nadálytövet.
A fekete nadálytő gyógyító hatását már Dioszkuridész is dicsérte Kr. u. 50-ben a "Materia medica" művében. Bingeni Hildegard és Paracelsus sebgyógyításra ajánlotta.
Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
kerti retek
A keresztesvirágúak (Cruciferae) családjába tartozik. Közismert zöldség, ami konyhakertekben is jól termeszthető.
Termeszthető konyhakertben, de piacokon, zöldségboltokban is megtalálható.
A friss gyökér fontos hatóanyagai a mustárolaj-glikozidok és a C-vitamin.
Reteklé kúra: A megmosott és megtisztított retket préseljük ki léfacsaró edényben. Májtisztítás céljából alkalmazzuk legalább hat héten keresztül. Konyhai alkalmazás: Fogyasszunk hetente fekete retket, így elkerülhetjük az epebántalmakat.
A fekete retek közismerten jó köhögés, rekedtség, megfázásos megbetegedések ellen, továbbá alkalmazzák légúti betegségek gyógyítására. A friss retek elősegíti az epe és a gyomornedvek elválasztását. Ismeretes antioxidáns tulajdonsága is. Enyhe májvédő hatású.
Gyomorhurut és gyomorfekély esetén, továbbá epeutak elzáródása esetén ne fogyasszunk fekete retket!
A fekete retek gyógyító hatását ősidők óta ismerik. Már az ókori egyiptomiak is nagy becsben tartották. Egyes források szerint a piramist építő rabszolgákat retekkel etették, hogy erőre kapjanak tőle. A népi gyógyászatban a sózott retek nedvét szeplő elleni szerként használták. A retek csípős lesz, ha megöregszik, azaz nem veszik ki a földből időben.
ribizke, fekete ribizli
Jellegzetes illatú cserje. Kétszeresen fűrészelt levelei 2-5 karéjosak, fonákjukon sárga mirigyekkel. Fürtös virágai csüngőek, az öttagú virágokon barnás csészelevelek, melyek visszahajlanak, szőrösek és kétszer olyan hosszúak, mint a felálló, fehéreszöld sziromlevelek.
A ribiszkefélék (Grossulariaceae) családjába tartozik. Védett növény. Hazánkban termesztett cserje. Áprilisban virágzik, virágzata lecsüngő fürt, termése augusztusban érik. Ekkor ízletes, C-vitaminban gazdag szörp és lekvár készíthető belőle.
Láp- és ártéri erdők, kultúrákból sokszor kivadul. Európában és Ázsiában honos.
A cserje friss, egészséges, ép levelét gyűjtsük gyógyászati célra. Gyűjtési ideje a tavaszi és a nyári hónapokra esik.
Flavonoidok, oligomer-proantocianidok, illóolaj.
A levéldrog flavonoidokat, procianidineket, illóolajat és C-vitamint tartalmaz. A gyümölcstermés a C-vitamin mellett E- és B-vitamint, valamint karotint és vasat is tartalmaz.
A növény drogját elsősorban a népi gyógyászat alkalmazza vizelethajtóként és izzasztószerként, reumás megbetegedések, elvétve hasmenés és szamárköhögés gyógyítására. Aromás levelei gyakran megtalálhatók általános teakeverékekben. A vitamindús gyümölcsök forrázatát sokszor száj- és torokgyulladás esetén öblögetésre használják. Forró gyümölcslevét pedig erősítő és ízjavító adalékként meghűléses betegségek esetén.
Tea: 2,5 dl vizet felforralunk, hozzáadunk 2 teáskanálnyi szárított levéldrogot, hagyjuk állni 5-6 percig, majd leszűrjük.
A levélből készített tea vizelethajtó hatású, de fogyasztják magas vérnyomás, vesebaj esetén is. A népi gyógyászatban régen alkalmazták reumás és köszvényes panaszokra. A fekete ribiszke magjának zsíros olaja gazdag gamma-linolénsavban, melynek a neurodermatitisz kezelésében egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak.
Nagy mennyiségben fogyasztva erős nyálkahártya irritációt válhat ki! Beszűkült vesefunkció és korlátozott szívműködés által kiváltott ödémák kezelésére ne alkalmazzuk!
A gyümölcs magja olyan zsíros anyagot tartalmaz, amely nagyon hasonlít az emberei bőrben találhatóhoz.
Zöld vagy nem feltűnő virágok, lomblevelűek.
közönséges üröm, taplóüröm
A növény csak enyhén aromás, egy-kétszeresen, szárnyasan összetett levelei színi oldalon szürkészöldek. Fonáki oldaluk fehéren molyhos, a végső bevágás lándzsás, tüskézett. A fészekvirágzat hosszú, tojásdad, 2-3 mm átmérőjű, sárga vagy pirosasbarna, csöves virágokból áll.
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozó, erdőszélek, kertek alja, parlagon hagyott területek gyakori növénye. Tömegesen termő, évelő növény.
Törmelékeken, utak mentén, folyópartokon fordul elő. Európában, Ázsiában honos, elvadult.
Gyógyteakészítéshez a felső virágzó hajtást használják, melyet június-július hónapban gyűjtenek. Íze keserű. Ritkán a növény gyökerét is gyűjtik.
Illóolaj, cineol, kampfer, és valamennyi tujon keserűszeszkviterpén-laktonok, flavonoid, kumarin.
A drog illóolajat (kámfort, cineolt, borneolt, tujont), szeszkviterpén laktonokat, flavonoidokat, kumarinokat tartalmaz.
A fekete üröm mindenekelőtt fűszernövény. A népi gyógyászat étvágyjavító és emésztést serkentő szerként használja, ritkán menstruációs panaszok csökkentésére és sebképzőszerként. A nyál- és gyomorsav termelődését erősen szabályozza, mint a fehérüröm, viszont az illóolaj csak jelentéktelen mennyiségben tartalmaz tujont, így kevésbé mérgező a növény. A homeopátia görcsoldó szerként alkalmazza.
Tea: 2 dl forró vízbe tegyünk 1-2 teáskanálnyi ürömlevelet, hagyjuk állni 2 percig, majd szűrjük le. Étvágyjavítóként étkezés előtt, emésztési panaszok csökkentésére étkezés után alkalmazandó. Bor: 50 g fekete ürömre öntsünk 1 liter száraz fehérbort, majd 1-2 hét érlelődés után fogyasszuk étkezés előtt. Fűszerként: Általában liba- és kacsasültek ízesítésére használják.
Teája kiváló étvágyjavító és epeműködést serkentő, de használják görcsoldóként és bélféregűzőként is. Zsíros ételek fogyasztása során serkenti az epe termelődését.
Az ürömtea fogyasztása terhesség idején nem ajánlott! Gyomor- és nyombél-fekély esetén használata ellenjavallt. A tujon hatóanyag toxikus, ezért az ürömfűből készült alkoholos kivonatok alkalmazása nagy körültekintést igényel.
Vadételekhez is alkalmazzák fűszerként.
Sárga fészekvirágzatok.
köményes menta, kerti menta
A levelek csupaszak, vagy csak erekben szőrözöttek, ülők, hosszúkás-tojásdadok, vagy lándzsásak, legtöbbször a levél közepénél kiszélesedők, zöldek. Levele ráncos és fogazott. A virágok kicsik, halvány ibolyakékek vagy fehérek. Hosszú végálló fürtbe tömörülnek.
Az ajakosvirágzatúak (Labiatae) családjába tartozik. Vízpartokon, nedves réteken előforduló évelő növény. Kertekben jól termeszthető. Íze kellemes, mentolos.
Termesztett fűszer- és gyógynövény. Származása nem ismert.
Gyógyászati célokra a növény száráról lefosztott leveleit hasznosítják. Gyűjtési ideje a nyári hónapokra (június-augusztus) esik.
"Illóolaj ""tipikus fodormenta ízanyagot adó"" dihidrokuminalkohol- és dihidrokarveol-acetáttal, főkomponensként karvonnal, nem tartalmaz mentolt; ajakosokra jellemző cseranyagok, flavonoidok."
A növényi drog illóolajat (karvont, karveolt), cseranyagokat, flavonoidokat tartalmaz.
A népi gyógyászat időnként használja étvágyjavító, emésztés serkentő és szélhajtó hatása miatt. Az illóolajat megfázás elleni inhaláló- és bedörzsölőszerekhez is használják. Szájvizek és fogkrémek gyakori alkotórésze. Íze enyhén pikáns, csak finoman hűsítő.
Tea: 3 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi összeaprított fodormentalevelet, majd 5 perc elteltével szűrjük le. Olaj: Jó görcsoldó, szélhajtó hatású. Fűszerként: Ízletes fodormenta szósz készíthető belőle, mely a báránysültnek különösen pikáns ízvilágot kölcsönöz.
Hatóanyagainak köszönhetően jó szélhajtó, görcsoldó és emésztésjavító hatású (epetermelést fokozó), de gyomorerősítőként is elfogadott. Illóolaját megfázás esetén inhalálásra használják. Meghűlés esetén köhögéscsillapító hatású.
Káros mellékhatása nem ismert.
Illóolaját az illatszer- és élelmiszeripar fogkrémek, szájvizek, szappanok, samponok, rágógumik íz- és illatösszetevőjeként hasznosítja. Bizonyok források szerint a világ mentoltermelése évente 100 tonna körüli kristályos anyag.
Piros, kétoldali szimmetriájú virágzat.
büdös hagyma
Hagymája hosszúkás, fehér buroklevelekkel takart fiókhagymákból épül fel. A szár középső részéig fejlődő levelek laposak, egyenesek, molyhos bevonatúak, szélük érdes. Gömbös álernyővirágzatát kevés számú fehéres vagy pirosas virág alkotja, megközelítően 3 mm hosszú lepellevelekkel és sarjhagymákkal.
A fokhagyma évelő, hagymás növény, több ezer éve gyógyszerként használják. Termesztik. A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek, a (di)allil-szulfidok okozzák.
Különösen Dél-Európában gyakran termesztett növény, hazája Közép-Ázsia.
A gerezdeket tavasszal vagy ősszel ültetik a földbe, és ha a növény szára megsárgul, a gumókat kiszedik, majd felakasztva szárítják. A fokhagymának a fiókhagymákból (gerezdek) álló gumóját használják gyógyászati célokra. Mind vitaminokban, mind ásványi sókban bővelkedik.
Szerves kénvegyületek, mint az S-alkilcisztein-szulfoxidok. A hagyma aprításánál az alliináz enzim segítségével ún. : hagymaolajok, instabil, dialkiltioszulfinátok keletkeznek, mint az allicin, amely kellemetlen szagú, diallil-szulfidokká bomlik. Ezektől ered az emberi szervezetben és a bőrön is érezhető jellegzetes fokhagyma szag. Kéntartalmú peptideket is tartalmaz.
A hagymagumó alliint és alliináz nevű enzimet tartalmaz. Az alliinből a sejtsérülés hatására - hagyma megvágása - alliináz hatására különböző vegyületek képződnek: allicin, számos szulfid, melyek a fokhagyma jellegzetes szagáért felelősek. Ezenkívül megtalálhatók még az alábbi összetevők: kéntartalmú peptid származékok, B- és C-vitamin és flavonoidok.
A fokhagyma már az ókorban fontos bélfertőtlenítő, féreghajtó, emésztés serkentő hatású fűszer- és gyógynövény volt, azonban antibakteriális, valamint enyhe görcsoldó és nyálkaoldó tulajdonsága révén a légúti megbetegedések kezelésében is szerepet játszott. Lipidcsökkentő, véralvadásgátló és csekély vérrögoldó-képessége alapján a fokhagyma a magas vérzsírszint elleni diéta kiegészítő- és támogató szereként, valamint az időskori érrendszeri elváltozások megelőzésére javallott. Enyhe vérnyomáscsökkentő hatása is bizonyított. A homeopátia is alkalmazza a fokhagymát, például emésztési zavarok, alsó-légúti gyulladások és ágyéktáji izomreuma kezelésére.
Zúzott fokhagyma: főzésnél (serkenti az immunrendszert, csökkenti a koleszterinszintet) Fokhagymagyöngy kapszula: A fokhagyma-olajat tartalmazó táplálék-kiegészítőt a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenállásának erősítésére szedik. Tabletta: Magas vérnyomás és hörghurut ellen jó. Paszta: Herpeszre és szemölcsre ajánlott. Olaj: Izomra, ízületekre alkalmazzák. Fűszerként használt növényi rész: hagyma Általános étkezési használata: levesek, húsételek, töltelékek, főzelékek, halak, gombaételek, mártások
A fokhagyma antibakteriális és antimikotikus (gombaellenes) hatása révén légúti megbetegedések és a Candida albicans okozta fertőzések kezelésében használatos. Továbbá tágítja az ereket is. Rendszeres, kúraszerű alkalmazása csökkenti a vér káros LDL-koleszterin-szintjét, antioxidánsként serkenti az immunrendszert, csökkenti a mellkasi fertőzéseket, véralvadásgátló- és vérnyomáscsökkentő. Főbb hatásai közé sorolandó még az antibiotikus (antibakteriális), nyálkaoldó hatás. A népi gyógyászatban meghűléses betegségeket is gyógyítanak vele. A fokhagyma baktérium ölő hatásának köszönhetően tisztítja a szervezetet. A Koch-féle tbc-bacilusokat az 1/1500 hígítású fokhagymakivonat megöli. Enyhíti a menstruációs görcsöket.
A szétzúzott, pépesített fokhagymából felszabadul egy allicin nevű anyag, melynek egy része ezek után tovább bomlik, s újabb - szintén gyógyhatású - kénvegyületek keletkeznek (pl. ajoén). Ezen kénvegyületek hő hatására felbomlanak, illetve ki sem alakulnak, ezért aki igazi gyógyhatását teljes mértékben szeretné élvezni, az nyersen fogyasztja a fokhagymát. Ha 12 évesnél fiatalabb gyermeknek kívánjuk gyógyszerként adagolni, feltétlenül beszélni kell a kezelőorvossal!
Népi hagyomány, hogy a fokhagyma elűzi a hangyákat, ha 1-2 gerezd tisztított fokhagymát helyezünk azokba a résekbe, ahol a hangyák feljönnek a lakásba. Megfázás vagy nátha esetén a forró teába tegyünk 1-2 gerezd fokhagymát. Régen gyógyszer fokhagymával gyógyították a tífuszt, kolerát stb. Mivel a fokhagymának baktérium ölő hatása is van, a hús tartósításában is szerepet kapott, így maradhatott ránk a kolbászkészítés ősi receptje is: fokhagyma nélkül nincs kolbász. A régi időkben a fokhagymát a hüvelygombásodásnál hüvelykúpként is használták. Meghámozták a fokhagymát, bevagdosták, becsavarták gézbe, majd cérnát rögzítettek hozzá. A fokhagymagerezdet a tamponhoz hasonlóan a hüvelybe tették és egy éjszakán át benn hagyták. A kezelést 3-4 alkalommal ismételték meg. A világ számos helyén varázsszerként használták: az ókori népek a nyakukban viseltek egy gerezd fokhagymát amulettként, mert úgy gondolták, hogy az megvédi őket a szemmelverés és a betegségek ellen. Az első világháború idején a fokhagyma levét a harctéri sebek elfertőződésének megakadályozására használták. A fokhagymát már 5000 éve rágcsálják az emberek. Először a sumérok és az egyiptomiak vették fel mindennapi étrendjükbe. Különösen az ókori Egyiptom lakói szerették, nem véletlenül volt "büdös ember" a gúnynevük a szomszédos államokban. Fokhagymát találtak Tutanhamon sírkamrájában is, tehát feltételezték, hogy a túlvilágon is szükség lehet e hasznos növényre.
Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, több mint 5 sziromlevél.