Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Tárkony (Artemisia dracunculus)

A tárkony népies neve:

esztragon, tárkony, sárkánynövény

Tárkony leírása:

Csupasz, aromás évelő, osztatlan, szálas lándzsás, hegyes levéllel. Hosszúkás, 2 mm széles fészekvirágzata zöldessárga csöves virágokból áll, amely felálló vagy bókoló, laza bugát alkot. Termesztett alfaja, az aromás francia tárkony csak ritkán virágzik.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik ez a meleg, napos helyeket kedvelő, termesztett, évelő fűszernövény. Jellegzetes, sajátos aromájú növény.

Tárkony elterjedése:

Zöldségnövényként világszerte elterjedt. Ázsiában, illetve Észak-Amerika nyugati részén honos.

Hogyan gyűjtsük a tárkony gyógynövényt?

A növény leveles hajtását alkalmazzák gyógyászati célokra, virágzás előtt ajánlott szedni. A gyűjtési idő június-július hónapokra esik.

Tárkony hatóanyagai:

"Illóolaj esztragollal, ocimén, mircén, pinén; flavonoidok, kumarinok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Tárkony?

A növényi drog illóolajat (esztragolt), flavonoidokat és kumarinokat tartalmaz.

Tárkony felhasználása:

A tárkony saláták, mártások, uborkasavanyítás fűszereként használatos, illetőleg tárkonyecetet és mustárt készítenek belőle. Vizelethajtó, görcsoldó és étvágyjavító hatású.

Tea: 3 dl forró vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi tárkonylevelet, majd 5-6 perc elteltével szűrjük le. Vesetisztító, epehajtó, étvágyfokozó hatású. Fűszerként: Mártásokhoz, halételekhez, zöldségekhez, levesekhez, sültekhez, tojáshoz kitűnően illik.

A tárkony jó vesetisztító és epehajtó fűszernövény, de ismert étvágygerjesztő hatása. A népi gyógyászatban emésztést serkentőként használják.

Jó tudni a tárkonyről!

A szárított tárkonyleveleket száraz, hűvös, fénytől védett helyen, légmentesen záródó üvegben tároljuk!

Érdekesség a tárkonyről.

Ízletes házi tárkonyecet készíthető, ha egy üveg ecetbe friss tárkonyhajtásokat teszünk. A konzerv- és a likőripar is előszeretettel hasznosítja. E fűszernövény kitűnően nevelhető cserépben. A francia vagy német tárkonyt érdemes termeszteni. A szakemberek azt ajánlják, hogy uborka mellé ültessük, mivel segíti annak beporzását.

Tárkony az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga fészekvirágzatok.

 

 

Tök, közönséges tök (Cucurbita pepo)

A tök, közönséges tök népies neve:

úri tök, dinka

Tök, közönséges tök leírása:

Heverő vagy indás szárú, érdesen szőrös növény, a kacsok elágazók. Levelei 5 karéjúak, mélyen szeldeltek. Pártája 7-10 cm széles. Kabakterméseiben a magok lapítottak, halványsárgák vagy szürkészöldek.

A tökfélék (Cucurbitaceae) családjába mintegy 114 nemzetség és 500 faj tartozik. Ezek között szerepelnek egylaki és kétlaki gyógynövények, lágyszárúak és fás szárúak is. Kabaktermésük van, melynek alakja és formája igen változatos lehet. Sokan szeretik téli csemegének. Ha megcsípi a dér, különösen édes ízű lesz.

Tök, közönséges tök elterjedése:

Napjainkban számos fajtáját termesztik világszerte. Hazája Észak-Amerika.

Hogyan gyűjtsük a tök, közönséges tök gyógynövényt?

A töknek a magját használják gyógyászati célokra.

Tök, közönséges tök hatóanyagai:

Fitoszterolok, közöttük a delta-7-szterol, tokoferol, ritkább aminosavak, mint a féreghajtó hatású kukurbitin, nyomelemek, így szelén, mangán, réz és cink, zsíros olaj.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Tök, közönséges tök?

A termésben található magvak gazdagok fehérjében és esszenciális zsírsavakban, de található bennük még fitoszterol, E-vitamin, szelén, mangán, réz, cink is.

Tök, közönséges tök felhasználása:

Napjainkban a tök magját mindenekelőtt a prosztata jóindulatú megnagyobbodása esetén fellépő vizeletürítési nehézségek enyhítésére használják. Emellett a szterolok befolyásolják a dihidro-tesztoszteron képződési és tárolási folyamatát, amely a prosztata-megnagyobbodásért felelőssé tehető. Régebben a népi gyógyászatban a magvak (bizonytalan) hatását magas dózisban (200-400 g! ) féreghajtóként aknázták ki. Homeopátiás készítményei émelygés, hányás esetén nyújtanak segítséget.

A tökmagból előállított gyógytermékek a gyógyszertárakban és a gyógynövényboltokban beszerezhetők.

A fitoszteroloknak köszönhetően a tökmag jótékony hatást fejt ki a jóindulatú prosztata-megnagyobbodásra illetve a hólyagirritáció gyógyításában. Ajánlják vizeletürítési nehézségek esetén.

Jó tudni a tök, közönséges tökről!

Mellékhatása nem ismert.

Érdekesség a tök, közönséges tökről.

A pirított és sózott tökmag kedvelt csemege. A tökmagot rendkívül sokoldalúan hasznosíthatjuk, tehetjük pogácsába, kenyérbe. A tököt a spanyolok hozták Európába az 1500-as években.

Tök, közönséges tök az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Tölgyfa (Quercus robur (kocsányos tölgy), Quercus petraea (kocsánytalan tölgy))

A tölgyfa népies neve:

makkfa

Tölgyfa leírása:

Levelei karéjosak, az alapon szív alakú levélkékkel. A levél nyele nem hosszabb 1 cm-nél. A porzós virágok csüngő barkák, a bibés virágok 1-5-ös csoportokban helyezkednek el a száron, mint ahogyan később a termései is.

A bükkfafélék (Fagaceae) családjába tartoznak. Facsoportulásai lombhullató erdőt alkotnak. Egylaki növények, április-májusban virágzanak. A tölgyeknek makktermése van. A felhasznált hatóanyagot mind a kocsányos, mind a kocsánytalan tölgy tartalmazza.

Tölgyfa elterjedése:

Lombhullató erdők, gyakran telepítik. Szinte egész Európában elterjedt.

Hogyan gyűjtsük a tölgyfa gyógynövényt?

A fa fiatal ágainak kérgét használják gyógyászati célokra. A kéreg gyűjtése a tavaszi, kora nyári hónapokra esik.

Tölgyfa hatóanyagai:

Max. 20% katechin típusú cseranyag, részben ellagitanninok. Emellett triterpének és béta-szitoszterol.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Tölgyfa?

A fiatal ágak kérge katechin és galluszsav típusú cserzőanyag keveréket tartalmaz, de megtalálható benne még triterpén és szitoszterol származék is.

Tölgyfa felhasználása:

A drogot elsősorban a cseranyagok összehúzó, szárító, sebgyógyulást elősegítő, vérzéscsillapító és viszketés csökkentő hatása miatt alkalmazzák. A kéreg főzetét főleg külsőleg használják fürdők és borogatások formájában nedvedző bőrbetegségek, lábizzadás, fagyási sérülések, aranyér és végbélrepedések kezelésére, továbbá száj- és torokgyulladás esetén öblögetésre. Belső alkalmazásra csak elvétve kerül sor súlyos hasmenés és gyomor-bél hurut esetén. A belső vérzések ellen már hatásosabb készítmények állnak rendelkezésre. Pirított makkterméseit régen kávépótlóként fogyasztották, de a gyermekgyógyászatban hasmenés, görvélykór és angolkór kezelésére is alkalmazták. Homeopátiás hatásossága még nem megfelelően igazolt.

Öblögető oldat, borogatás: Fél liter vízhez hozzáadunk 2 evőkanál aprított tölgyfakérget, majd negyed óráig főzzük, és ezután leszűrjük. Fogínygyulladás, száj- és toroknyálkahártya gyulladás esetén alkalmazzuk. Tea: 2,5 dl vízben felforralunk 1 teáskanálnyi kérget vagy egy marék levelet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Alkalmazzuk hasmenés és gyomorbántalmak esetén. Ülőfürdő: 1-1,5 liter vízbe forraljon fel 2 maréknyi tölgyfakérget. Felforrást követően hagyjuk áztatni 15 percig, majd szűrjük le és öntsük a fürdővízhez.

A tölgyfakéreg cserzőanyag tartalmának köszönhetően kiváló összehúzó hatású szer, főzetét fürdők és borogatások formájában nedvező bőrbetegségek, lábizzadás, aranyér és szájüregi gyulladások kezelésére használják. Hasmenés és gyomor-bélhurut esetén belsőleg ritkán alkalmazzák A fa levelét is hasonló célokra használják, csak a levél valamivel kevesebb hatóanyag-tartalommal rendelkezik.

Jó tudni a tölgyfáról!

Az öreg ágak kérgét és a nem egészséges leveleket ne gyűjtsük! A főzetet 12 óránál tovább ne tároljuk. Nagy kiterjedésű sérülésekre ne alkalmazzuk!

Érdekesség a tölgyfáról.

A kocsányos tölgy akár 50 méter magasra is megnő, ha a feltételek ideálisak számára. A régi időkben számos helyen a makktermést is gyűjtötték, amelyből pörkölés után makkávét főztek. A tölgyfa fafaragásra és hordókészítésre kiválóan alkalmas, nemes fa.

Tölgyfa az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, lomblevelűek.

 

 

Tövises iglic (Ononis spinosa )

A tövises iglic népies neve:

gilice tövis, ekenyűg, tövises iglice

Tövises iglic leírása:

Fásodó, szőrözött szárú, tövises növény. A levelek fogazottak, három lekerekített, vagy csúcsos, közepes levélkével. A virág színe rózsaszíntől a fehérig terjedhet. 10-20 mm-es pártával. A termés selymes szőrű hüvely, ami olyan hosszú vagy hosszabb, mint a csésze.

A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozik. Tövises, bokros félcserje, amely utak mentén, parlagokon él. Júniustól szeptemberig virágzik.

Tövises iglic elterjedése:

Száraz gyepek, legelők, nedves rétek. Európában honos.

Hogyan gyűjtsük a tövises iglic gyógynövényt?

A növény gyökerét és virágos, leveles hajtását alkalmazzák gyógyászati célokra. A gyökerekről az agancsszerű gyökérfejet minden esetben el kell távolítani. Gyűjtési ideje tavaszi hónapoktól őszig ajánlott.

Tövises iglic hatóanyagai:

"Triterpének, onocerin; izoflavonoid-glikozidok: ononin és trifolirhizin; ononid, illóolaj, benne anetol, karvon, mentol; ásványi sók, fitoszterolok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Tövises iglic?

A növényi drog triterpéneket (onokolt), izoflavonoidokat (ononint), illóolajat (anetolt, karvont, mentolt), ásványi sókat tartalmaz.

Tövises iglic felhasználása:

A gyökérből előállított kivonatok vízhajtó hatásúak, de nem emelik meg a vizeletben kiválasztott elektrolit mennyiségét. Az alsó húgyutak megtisztítására gyulladásos megbetegedések esetén, a húgykő kialakulásának megelőzésére és kezelésére alkalmasak. A népi gyógyászat köszvény, reumatikus fájdalmak és krónikus bőrgyulladások kezelésére használja. A homeopátiában vízkór ellen vetik latba.

Vese- és hólyagbántalmak elleni gyógyteakeverékek fontos alkotórésze. Tea: Csészénként 2 teáskanálnyi tövises iglic gyökeret leöntünk forrásban lévő vízzel, melegen tartjuk fél óráig, majd leszűrjük. Naponta 2-3 alkalommal, étkezések között alkalmazzuk, néhány nap elteltével rövid szünetet tartsunk.

A növényi drogot vese- és hólyagbajok esetén alkalmazzák, jó vizelethajtó hatású. A húgykő kialakulásának megelőzésére alkalmas szer. Ajánlják reumás bántalmak esetén is teakeverékekben.

Jó tudni a tövises iglicről!

Ne felejtsük el, gyűjtésnél a gyökerekről az agancsszerű gyökérfejet eltávolítani!

Tövises iglic az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, kétoldali szimmetriájú virágzat.

 

 

Tüdőfű, orvosi (Pulmonaria officinalis)

A tüdőfű, orvosi népies neve:

farkasmájfű, pettyegetett tüdőfű, tüdőgálna

Tüdőfű, orvosi leírása:

Finoman serteszőrös, érdes növény. Levelei hosszú nyélen ülnek, csúcsos, tojásdad és szív alakúak, jól látható fehér foltokkal vagy folt nélkül. A virágpárta 8-20 mm-es, tölcsér alakú, a feléig 5 részre tagolódik, világos pirosból kinyílva kékeslila színűvé válik.

Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tarozik. Árnyas erdők, bükkösök, gyertyánosok évelő növénye. Márciustól májusig virágzik.

Tüdőfű, orvosi elterjedése:

Lomberdőkben fordul elő, Európában honos.

Hogyan gyűjtsük a tüdőfű, orvosi gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény ép, egészséges tőleveleit alkalmazzák, melynek gyűjtési ideje a június-augusztus hónapokra esik.

Tüdőfű, orvosi hatóanyagai:

Nyálkaanyagok, cseranyagok, flavonoidok, ásványi anyagok, oldott és oldhatatlan kovasavak, alantoin. Az érdeslevelűek más fajaiban kimutatható pirrolizidin-alkaloidok hiányoznak.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Tüdőfű, orvosi?

A növényi drog kovasavat, nyálkát, flavonoidokat, cseranyagokat és allantoint tartalmaz.

Tüdőfű, orvosi felhasználása:

Nyálkatartalma folytán a drog irritációcsökkentő hatású, és hagyományosan légúti megbetegedések kezelésére alkalmazzák. A népi gyógyászat bélnyárkahártya-gyulladás esetén is latba veti, allantointartalma folytán külsőleg kisebb sérüléseket gyógyít vele. Korábban úgy gondolták, hogy a benne levő kovasav kedvezően hat a tüdőbetegségekre, különösen a tuberkulózisra. Alkalmazása inkább az összehasonlító mágia elvén alapult - a levél hasonlít a tüdőszövetre -, mai gondolkodásunk szerint ennek nincsen jelentősége. A homeopátia hörghurut kezelésére használja.

Tea: Kiválóan alkalmas légzőszervi megbetegedések esetén.

Nyálkatartalma révén bizonyítottan segít légzőszervi megbetegedések ellen. A népi gyógyászat bélnyálkahártya-gyulladás esetén is alkalmazza.

Jó tudni a tüdőfű, orvosiról!

Mellékhatásai nem ismeretesek. A fertőző tüdőbetegségek (TBC) elleni gyógyászati felhasználása tudományosan teljesen megalapozatlan, hiszen ott a bakteriális kórokozók elpusztítása nélkül nem lehet oki kezelést végezni, és gyógyulást elérni. Az enyhe lefolyású, meghűléses eredetű légúti bajok enyhítésére alkalmas csupán.

Érdekesség a tüdőfű, orvosiról.

A növény virágjai kezdetben pirosak, majd kék színűre változnak.

Tüdőfű, orvosi az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 7
Heti: 35
Havi: 1 136
Össz.: 298 283

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (T)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »