Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Bazsalikom (Ocimum basilicum )

A bazsalikom népies neve:

királyfű, németbors

Bazsalikom leírása:

Fűszeres illatú növény, tojásdad levelei kihegyezet csúcsúak, épszélűek, csipkések, vagy bevagdaltak, néha pirosra színeződnek. Virágzata laza álfüzér, kis virágai többnyire hatosával álörvöket alkotnak. Az ajakosvirágok színe fehér, sárgás, vagy pirosas, hosszúságuk 7-15 mm.

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Ázsia, Amerika, Afrika melegebb vidékein őshonos, hazánkban termesztik. Egyéves illatos, leginkább fűszerként elterjedt gyógynövény.

Bazsalikom elterjedése:

Hazája India, melegebb vidékeken világszerte termesztik.

Hogyan gyűjtsük a bazsalikom gyógynövényt?

A szár virágos, leveles felső részét hasznosítják gyógyászati célokra. Fűszer céljára a szárakról a virágot és a levelet morzsolják le. Június-augusztus folyamán aratják.

Bazsalikom hatóanyagai:

"Illóolaj, benne metilkavikol, linalool, eugenol, cineol, ocimén; cserzőanyagok, flavonoidok."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Bazsalikom?

A növény illóolajat (benne metilkavikolt, linaloolt, cineolt, eugenolt), flavonoidokat, cseranyagot tartalmaz.

Bazsalikom felhasználása:

A bazsalikom emésztés és étvágyserkentő, szélhajtó, enyhe tejelválasztást elősegítő hatású. Túlnyomórészt fűszerként használják, de a népi gyógyászatban gyomor- és bélpanaszok, valamint a húgyutak megbetegedéseinek kezelésére és a garat gyulladásának enyhítésére, toroköblögetőszerként is használatos. Homeopátiás készítményei húgycsőgyulladás ellen hatásosak.

Tea: Forrázzunk le 1 csésze vízzel 1 teáskanálnyi szárított bazsalikomot, hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le. Köhögés csillapítására, idegnyugtatóul, étvágyjavítóul, vizelethajtóul isszák. Bazsalikom lé: A levélből kivont lé bőrfertőzések és rovarcsípések gyógyítására ajánlott. Öblítő: Toroköblítőként használják, valamint kelések érlelésére. Por: Szájfekély esetén alkalmazandó. Fűszerként: Mártások, pástétomok, saláták, paradicsom és hüvelyes zöldségek ízesítőjeként használják leginkább. Erős, jellegzetes, édeskés ízű fűszernövény. A jellegzetes olasz pesto nevű pikáns szósz fő alkotóeleme.

A növény cseranyagai és illóolajai a felfúvódást csökkentik, valamint gyomorrontás esetén segítenek. A bazsalikomnak ismeretes étvágyjavító, szélhajtó, köhögés csillapító hatása. Ismert vizelethajtó hatása is, bár ritkán alkalmazzák erre a célra. Jó idegerősítő. A gyógynövény csökkenti a magas vérnyomást, és megvéd a stresszes állapot kialakulásától. A gyógyszerészek bebizonyították, hogy szoptató anyukáknál serkenti a tejelválasztást (ld. figyelmeztetést). A növény leveléből kinyert lé bőrgyulladások és rovarcsípések gyógyítására alkalmazható. Antibakteriális hatása miatt torokgyulladásoknál öblögetőszerként, kenőcsökben nehezen gyógyuló sebekre alkalmazzák.

Jó tudni a bazsalikomról!

Illóolaját terhesség alatt ne használjuk. Az illóolaja tartalmaz egy esztragol nevű anyagot, melyről nem zárható ki, hogy sejtkárosító hatású, ezért várandós és szoptatós kismamák, csecsemők és kisgyermekek lehetőség szerint ne alkalmazzák. Hosszú ideig történő használata sem ajánlott.

Érdekesség a bazsalikomról.

Az ókori görögök a növények királyának tartották, mivel a királyok felszenteléséhez használt olajnak is elengedhetetlen alkotórésze volt. A középkori európaiak úgy tartották, hogy csak gyönyörű nők termeszthetik a bazsalikomot, és a romantikus szerelem szimbolikus jeleként aposztrofálták. A népi hagyomány szerint levele elűzi a legyeket.

Bazsalikom az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Benedekfű (Cnicus benedictus )

A benedekfű népies neve:

áldott bogáncs, keserű bogáncs, áldottfű, áldott bárcs

Benedekfű leírása:

A bogáncshoz hasonló növény. Mélyen kacúros, tövises, fogazott, pókhálósan szőrözött, mirigyes-ragacsos levelekkel. A 2,5-3,5 cm hosszú fészekvirágzatot körülveszik a felső levelek, sárga csöves virágokból áll. A gallérlevelek barnák, a külsők rövidek, egyszerűek, a belsők szárnyasan elágazók, tövisesek.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Bencés szerzetesek hozták Itáliából hazánkba és kolostorkertekben termesztették. Mediterrán vidékeken vadon élő, hazánkban termesztett, egyéves növény. Íze rendkívül keserű.

Benedekfű elterjedése:

A Földközi-tenger partvidékén, Kelet-Európában, itt ritkán termesztik és elvadul.

Hogyan gyűjtsük a benedekfű gyógynövényt?

A növény oldalhajtásait, valamint felső 30-40 cm hosszú virágos, leveles részét alkalmazzák gyógyászati célokra. Fontos, hogy árnyékos helyen szárítsuk, mert a napfényre érzékeny és hamar kifakul. A növényt virágzása kezdetén kell learatni.

Benedekfű hatóanyagai:

Szeszkviterpén-lakton típusú keserűanyagok, amilyen a kinicin és az artemiziifolin, továbbá keserű lignán-laktonok, kevés illóolaj, flavonoidok, nagy mennyiségű ásványi anyag, különösen kálium- és magnéziumsók.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Benedekfű?

A növény szeszkviterpén laktonokat (knicint, artemizifolint), lignánokat, kálium és magnéziumsókat, nyomokban pedig illóolajat tartalmaz.

Benedekfű felhasználása:

A drog keserűszerként használatos a nyál- és a gyomorsavelválasztás fokozására, emésztési zavarok és étvágytalanság, továbbá máj- és epebetegségek esetén. A népi gyógyászat a drogot sebgyógyításra is alkalmazza. A homeopátia krónikus májbetegségek kezelésére alkalmazza.

Tea: A benedekfüvet teában gyakran keverik citromfűvel. Mindkét alkotóelemből 2-2 teáskanálnyit forrázzunk le 0,5 liter forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni 5 percig, majd szűrjük le! Naponta 2 csésze tea fogyasztása ajánlott fél órával az étkezések előtt.

A növény jó emésztés- és étvágyjavító hatású, gyomorsav-elválasztást fokozó szer, és alkalmazzák a népi gyógyászatban epehajtóként is.

Jó tudni a benedekfűről!

A növény szárítása árnyékban történjék! Gyomor és bélfekély esetén alkalmazása nem ajánlott. Allergiás reakciók is kialakulhatnak használatakor.

Érdekesség a benedekfűről.

A likőripar kedvelt nyersanyaga. A növény termése szappangyártásra alkalmas zsírosolajat is tartalmaz. XVI. században azt gondolták, hogy a pestis gyógyítására alkalmas.

Benedekfű az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga fészekvirágzatok.

 

 

Berkenye (Madárberkenye) (Sorbus aucuparia L.)

A berkenye (madárberkenye) népies neve:

madár- vagy veres berkenye

Berkenye (Madárberkenye) leírása:

Lazakoronájú, terebélyes, simakérgű fa. Levelei páratlanul szárnyasan összetettek, 9-19 hosszúkás, lándzsás levélkével. Virágai sokvirágú sátorvirágzatot alkotnak, a sziromlevelek 4-5 mm hosszúak. Skarlátvörös termései 6-9 mm átmérőjűek, 3 hosszúkás maggal.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Hegyvidékek erdeiben (fenyvesek, bükkösök, tölgyesek) megtalálható, feltűnően szép piros termésű cserje vagy fa.

Berkenye (Madárberkenye) elterjedése:

Ligetes lomb- és tűlevelű erdők, Európa, Nyugat-Ázsia és Szibéria, díszfának gyakran ültetik.

Hogyan gyűjtsük a berkenye (madárberkenye) gyógynövényt?

A növény érett termését használják gyógyászati célokra. A termést a fürtről le kell szedni, majd kiterítve meg kell szárítani. Termése nyár vége felé, szeptember gyűjthető, októberben már lehullik.

Berkenye (Madárberkenye) hatóanyagai:

A friss termésekben paraszorbinsav, szorbitol, pektin, cserzőanyagok, karotinoidok, sok C-vitamin, a magvakban nyomokban amigdalin, kéksav-glikozid.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Berkenye (Madárberkenye)?

A termés szorbitolt, paraszorbinsavat, cseranyagot, C-vitamint, pektint és karotinoidokat tartalmaz.

Berkenye (Madárberkenye) felhasználása:

A népi gyógyászatban a madárberkenye bogyóit enyhe hashajtó- és vizelet hajtószerként használják. A bogyók magas C-vitamin tartalmuknál fogva már a régi időkben is hatásos szerei voltak a skorbut és a meghüléses betegségek leküzdésének, a gyümölcsléből rekedtség elleni öblögetőszer készül. Míg a bogyók kisebb mennyiségben enyhe hashajtó hatást mutatnak, nagyobb mennyiségig, paraszorbinsav tartalmuk folytán izgatja a gyomor-bél traktus nyálkahártyáját és hányást, hasmenést okoz. A népi gyógyászatban régebben bélpanaszokat kezeltek velük, nagyobb jelentőségük inkább a gyümölcslevek és a bor derítésében rejlik.

Tea: A virágjából készített tea fogyasztása enyhe vizelethajtó és hashajtó hatású.

A madárberkenye bogyóit a népi gyógyászatban enyhe vizelethajtó hatása miatt alkalmazták, de a húgyutak fertőzése esetén is ajánlott. Friss gyümölcsét C-vitamin pótlásra használják. A bogyók kis mennyiségben enyhe hashajtó hatással rendelkeznek, nagyobb adagokban hasmenést okoznak. A termések hosszas főzését követően - például lekvár készítésekor - a hashajtó hatásért felelős vegyület elbomlik, és a cserzőanyagok hasmenést gátló hatása kerül előtérbe.

Jó tudni a berkenye (madárberkenye)ről!

Konyhai felhasználás esetén jól mossuk meg!

Érdekesség a berkenye (madárberkenye)ről.

A berkenyepálinka közkedvelt rövidital egyes országok - Románia, Ausztria - hegyvidékein. Fája fafaragásra alkalmas.

Berkenye (Madárberkenye) az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

 

Bodza, fekete (Sambucus nigra)

A bodza, fekete népies neve:

bocfa, csete, fái bodza, fekete bodza

Bodza, fekete leírása:

Magastermetű cserje, illetve kis fa. A bél fehér. Levelei 5-7 levélkéből összetettek. Virágai lapos, összetett bogernyőben nyílnak, a portokok sárgák. Fényes, fekete csonthéjas bogyótermései lecsüngő terméságazatot alkotnak.

A bodzafélék (Caprifoliaceae) családjába tartozik, mindenfelé elterjedt, de főleg cserjések, lomberdők területén él. Cserje vagy néha fa.

Bodza, fekete elterjedése:

Tarvágások, erdőszélek, cserjések. Hazája Európa, Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a bodza, fekete gyógynövényt?

Gyógyászatban felhasználható része a virágzata és a bogyója. Virágzatát május, június környékén, érett bogyóit az augusztus-szeptemberi időszakban gyűjtik.

Bodza, fekete hatóanyagai:

A virágokban: flavonoidok, illóolaj, kávésav-származékok, cserzőanyagok, nyálka. A termésekben: flavonoidok, antociánok, mint a szambucin, vitaminok, gyümölcssavak. A magvakban: kéksav-glikozidok, mint a szambunigrin. A levelek és a kéreg jóval nagyobb koncentrációban tartalmazzák ezeket a glikozidokat.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Bodza, fekete?

A virágzat flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz. A bogyó gyümölcssavakat, C-vitamint, A-vitamint, flavonoidokat valamint antociánokat (szambucint) tartalmaz. A levél nagy koncentrációban tartalmaz kéksav-glikozidokat mint a szambunigrint.

Bodza, fekete felhasználása:

A virágok forró teája nagyobb mennyiségben fogyasztva izzasztószerként hat, szívesen fogyasztják lázzal kísért meghűléses megbetegedésekben. Cserzőanyagai folytán külsőleg szájvizekben és fürdőkúrákban használják fel. A vitaminokban- és ásványi anyagokban gazdag termésekből készített gyümölcslevet és gyümölcsvelőt (főzve) a népi gyógyászatban meghűlés ellen, reumás- és idegfájdalmak enyhítésére, nyersen pedig hashajtóként alkalmazzák. Homeopátiás készítményei többek között a légutak gyulladásainál használatosak.

Tea: Meghűlés megbetegedések, hurut ellen fogyasszuk a virágból készült teát. Csészénként 2 teáskanálnyi drogot öntsünk le forrásban lévő vízzel, majd 5 perc múlva szűrjük le. Tinktúra: A virágból készített tinktúra láz esetén alkalmazható. Főzet: Fájó, sajgó ízületi panaszokra ajánlott napi 100 ml főzet fogyasztása.

A bodzateát meghűléses megbetegedések, hurut esetén, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A bogyókból készített savanyú lekvár kiváló hashajtó, vizelethajtó. Használják még vértisztításra, köhögéscsillapításra. A leveléből készült tea pedig reumás bántalmakra nagyszerű gyógyír, de lázcsillapításra is ajánlják.

Jó tudni a bodza, feketéről!

A friss bodzatermések nyersen, illetve a kéreg és a levelek is nagyobb mennyiségben fogyasztva kellemetlen gyomor-bélrendszeri tüneteket, émelygést, hányást okozhatnak. Cián-glikozid tartalma miatt a koncentrációtól függően lehet toxikus (pl. a termésből lekvárban).

Érdekesség a bodza, feketéről.

A középkori német néphit szerint a bodzában lakott a parasztudvar jó szelleme, amely megóvta a családot a tűztől és más bajoktól. Európa néhány országában a palacsintatésztába mártott és forró olajban kirántott bodzavirágzat a különleges csemegék közé tartozik. Ha a virágját borba áztatják, annak muskotályszerű ízt kölcsönöz. A bodza bogyójából bort és pálinkát is készítenek. A bodzából házilag pezsgő is készíthető. A citromból készült limonádé ízesíthető 1-2 darab bodza virágzattal.

Bodza, fekete az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

 

Bojtorján, nagy (Arctium lappa L.)

 

A bojtorján, nagy népies neve:

keserű lapu, laboda, ragadáncs, bojtorjáng, bogáncs, bozogáncs

Bojtorján, nagy leírása:

Szíves-tojásdad levelű növény, a tőlevelek nagyon nagyok, barázdáltak, főként az erős szár alatt. A csak csöves virágok 3-4,5 cm hosszúságúak, hosszú kocsányúak, ernyős fürtben álló fészkeket alkotnak. A fészekpikkelyek horgasak, valamivel hosszabbak, vagy ugyanakkorák mint a virágok.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Erdők szélén, utak mentén, előforduló, kétnyári növény. A nagy bojtorján (Arctium lappa), a pókhálós bojtorján (A. tomentosum) és a kis bojtorján (A. minus) is hasonló gyógyhatással bír.

Bojtorján, nagy elterjedése:

Útszélek, folyópartok, törmelékek. Európában, Ázsiában honos, máshol behurcolták.

Hogyan gyűjtsük a bojtorján, nagy gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény gyökerét hasznosítják. Az első éves még nem virágzó növények gyökerét kell gyűjteni, melyek tömörek, húsosak. A gyűjtés ideje október-április. A gyökér íze keserű.

Bojtorján, nagy hatóanyagai:

"Akár 45% inulin, nyálkaanyagok, nyomokban illóolaj, keserűanyagként szeszkviterpén-laktonok; poliinek, kávésav származékok, triterpének."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Bojtorján, nagy?

A gyökér inulint (akár 45%-ban), nyálkát, keserűanyagot (szeszkviterpén laktonokat) és szerves savakat tartalmaz.

Bojtorján, nagy felhasználása:

"A népi gyógyászat vizelethajtó- és izzasztószerként használja, vértisztító hatású, serkenti az epeelválasztást és enyhíti a gyomor-bél valamint máj-epe panaszokat, de a reuma és bőrbetegségek kezelésére is alkalmas. Zsíros olajokkal előállított kivonatait ""bojtorjángyökér-olajként"" árusítják bedörzsölő szernek és fürdőolajnak reumatikus izom- és ízületi fájdalmak ellen, továbbá hajhullás és korpásodás megszüntetésére. A homeopátia nedvező bőrkiütések és méhelőesés és reuma esetén használja."

Tea: A bojtorjánból készült tea jó vizelethajtó és vértisztító. Epe- és vesekő esetén ajánlott fogyasztása. Főzet: Hajápolásra ajánlott. Bojtorjángyökér-olaj: Hajápolásra javasolt törékennyé vált haj és korpás haj esetén.

A bojtorján a népi gyógyászatban ismert jó vizelethajtó, vértisztító, epe- és vesekőoldó tulajdonságáról. Izzasztószer. Külsőleg bőrbetegségek - ekcéma, nehezen gyógyuló sebek - kezelésére ajánlott, valamint hajápoló-szerként is népszerű. Meggátolja a hajhullást és a korpásodást, valamint a zsírosodást. Kivonatait reumatikus izom és ízületi fájdalmak ellen bedörzsölő-szerként alkalmazzák.

Jó tudni a bojtorján, nagyról!

A pudvás gyökeret ne gyűjtsük!

Érdekesség a bojtorján, nagyról.

Jó hajápoló szer.

Bojtorján, nagy az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros fészekvirágzat.

 

 

 

 

Borágó (Borago officinalis L.)

A borágó népies neve:

uborkaszagú fű, borvirág, borecs

Borágó leírása:

Felálló habitusú serteszőrös növény, a tőlevélrózsa alsó levelei nagyok, oválisak, a száron elkeskenyedők, szárnyaltak, felülről lefelé állók. A pártacső nagyon rövid, 5 kerékalakban kiszélesedő cimpával. A 2-3 cm széles égszínkék bókolóvirágokban feketés-ibolya, kúp alakú, összenőtt porzólevelek találhatók.

Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozik, amit a neve is elárul. Szárait, leveleit és a virágok csészéjét serteszőrök borítják. A Földközi-tenger vidékéről származik, egyéves fűszer- és dísznövény.

Borágó elterjedése:

Termesztett dísz- és gyógynövény, helyenként elvadul. A Földközi-tenger partvidékéről származik.

Hogyan gyűjtsük a borágó gyógynövényt?

A növény virágos hajtását, valamint magját hasznosítják gyógyászati célokra. Május- júniusban virágzik.

Borágó hatóanyagai:

Nyálkaanyagok, cseranyagok, flavonoidok, nyomokban illóolaj, toxikus pirrolizidin-alkaloidok. A magokban lévő zsíros olajban gamma-linolinsav.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Borágó?

A növény nyálkaanyagokat, flavonoidokat, pirrolizidin alkaloidokat, nyomokban illóolajat tartalmaz. Magja gazdag gamma-linolénsavban, amely értékes zsírsav, a vér kedvező zsír- és koleszterin-szintjeinek kialakításában van szerepe.

Borágó felhasználása:

Vizelethajtó, izzasztó, gyulladáscsökkentő és immunstimuláló tulajdonságai ismeretesek. Régen elsősorban a népi gyógyászat használta béltisztítóként, köhögések, reumatikus fájdalmak, visszérgyulladás és változókori panaszok esetén. Mivel csak elenyésző mennyiségben tartalmaz mérgező alkaloidokat, az esetleges felhasználás dacára zöldségnövényként aggodalom nélkül fogyasztható. Táplálék kiegészítő szerként a menstruáció előtti tüneteket enyhíti.

Tea: Jó vizelethajtó, alkalmazása vese- és hólyagbántalmak esetén ajánlott. Borogatás: Negyed liter forró vízzel forrázzunk le 5 evőkanál apróra vágott borágó-levelet, majd 10 perc eltelte után szűrjük le. Mullpólyás borogatást tehetünk a gyulladt bőrfelületre, naponta akár többször is. Olaj: A gyulladt és száraz bőr bedörzsölésére javallott. A borágóolaj gyógynövény-szaküzletekben és bioboltokban kapható. Fűszerként: Virágát salátákba, köretek és sütemények díszítésére használják, akár szárítva is.

Közismert vizelethajtó, de alkalmazzák vese- és hólyagbántalmak esetén is. Külsőleg kelések érlelésére használják borogatóként, illetve toroköblítőként. Tudományosan igazolt, hogy jótékony hatást fejt ki neurodermatitis (allergiás vagy idegi alapú bőrbetegségek) esetén. Szilícium tartalma miatt pedig szerepe van a hajszálak, körmök, kötőszövetek felépítésében.

Jó tudni a borágóról!

A borágó levelét és virágát nem szabad túlzott ideig használni, mert úgy vélik, hogy bizonyos alkaloida-tartalma miatt káros hatású lehet. Orvosi használata lehetséges májkárosító hatása miatt háttérbe szorul.

Érdekesség a borágóról.

Gyenge, friss levelét hideg italok készítéséhez, szendvicsek ízesítésére és sószegény diétához ajánlják.

Borágó az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Kék, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

 

 

Borbolya, közönséges (Berberis vulgaris)

A borbolya, közönséges népies neve:

sóskafa, borbolyabokor, leánysom, sóskaborbolya

Borbolya, közönséges leírása:

Lombhullató cserje. Levéltövisei többnyire hármasak, de 1-7-esével is állhatnak. Csomósan elhelyezkedő levelei visszás-tojásdadok. Virágai lecsüngő fürtökben nyílnak a hajtásokon, a sziromlevelek száma 6, csak a végálló virágok ötágúak. Piros, mintegy 1 cm hosszú, savanykás bogyótermései bogyókásak, hengeresek, egy-két barnáspiros maggal.

A sóskafélék (Berberidaceae) családjába tartozik. Száraz, napos, bozótos helyeken, rekettyésekben élő, 2-3 m magas, tövises cserje. Április-májusban virágzik.

Borbolya, közönséges elterjedése:

Száraz cserjésekben, tölgyesekben, Nyugat-, Közép- és Dél-Európán át Nyugat-Ázsiáig honos. Mivel a gabonarozsda köztes növénye, helyenként kiirtották.

Hogyan gyűjtsük a borbolya, közönséges gyógynövényt?

A cserje érett, piros termését, vékony gyökereit, valamint a vastag gyökerek kérgét gyűjtik. A termés vörös színű, savanyú ízű bogyó, amely augusztus, szeptember folyamán érik.

Borbolya, közönséges hatóanyagai:

Termésekben: C-vitamin, gyümölcssavak, karotinoidok, antociánok, cukrok, pektin. A gyökerekben és a kéregben: izokinolin-alkaloidok, mint a berberin, berbamin, oxiakantin, palmatin.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Borbolya, közönséges?

Gyökér- és kéregdrog, a következő anyagokat tartalmazza: izokinolin alkaloidok mint a berbamin, berberin, oxiakantin, palmatin. A bogyótermés C vitamint, karotinoidokat, antociánokat, cukrot, gyümölcssavakat, pektint tartalmaz.

Borbolya, közönséges felhasználása:

Az érett termések gyakorlatilag alkaloidmentesek és jó C-vitamin források. A csipkebogyóhoz hasonlóan lekvárt és frissítő italokat készítenek belőlük. Emellett enyhe hashajtó hatásúak is és segítenek az étvágytalanságon. Napjainkban főként homeopátiás készítményeit alkalmazzák, például reumás megbetegedések, vesekő-, máj- és epebántalmak, bőrpanaszok enyhítésére.

Tea: 2-3 dl vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított, összeaprított borbolyalevelet, és hagyjuk állni 5 percig, majd szűrjük le.

Az orvostudomány szerint a borbolya kedvező hatását főleg berberin (alkaloid) hatóanyagának köszönheti, melynek jelentős fertőzésgátló, antibakteriális és gombaellenes hatása van. A borbolyából készített tea simaizom görcsoldó hatása révén jó gyomor-, bél-, máj- és epebántalmak ellen. Fájdalmas menstruáció esetén is használható. Az érett termések alkaloidot alig tartalmaznak, meghűléses megbetegedésekben alkalmazhatók, enyhe hashajtó hatásúak.

Jó tudni a borbolya, közönségesről!

Csak az érett termésben bomlanak fel az alkaloidok. Túladagolás esetén hányinger, hasmenés, vesepanasz alakulhat ki. A közönséges borbolyához hasonlító japán borbolya magja alkaloidot tartalmaz, ezért fogyasztása nem javasolt.

Érdekesség a borbolya, közönségesről.

A borbolyából készítenek gyümölcslevet és lekvárt is.

Borbolya, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, több mint 5 sziromlevél.

 

 

Boróka, közönséges (Juniperus communis )

A boróka, közönséges népies neve:

borovicskafenyő, gyalogfenyő, közönséges boróka

Boróka, közönséges leírása:

Oszlop alakú cserje vagy alacsony fa. Tűlevelei hármasával, örvökben, a szártól elállóan helyezkednek el. Színükön kékesfehér csík látható. Kékesfekete bogyótermései 4-9 mm hosszúak.

A ciprusfélék (Cupressaceae) családjába tartozó, örökzöld cserje vagy fa. Április-májusban virágzik. Termései az úgynevezett tobozbogyók két évig fejlődnek. Hegyoldalak, puszták, lápos vidékek, legelők növénye. Vadon élő nagyobb állományai hazánkban a Bakonyban és a Duna-Tisza közén vannak, ahova a futóhomok megkötésére telepítették.

Boróka, közönséges elterjedése:

Puszták, sovány gyepek, ritkás tűlevelű erdők az egész északi féltekén.

Hogyan gyűjtsük a boróka, közönséges gyógynövényt?

A borókának az érett termését használják gyógyászati célra. A bogyótermés két évig fejlődik, és a második év augusztus-szeptemberében érett, ilyenkor színük barnás fekete, kékes hamvas bevonatuk alatt fényesek. Szúrós levéltöviseik miatt a bogyók szedése nehézkes, általában bottal verik le, majd összeszedik őket. A termés illata terpentinre emlékeztet, íze aromás, kesernyésen édes.

Boróka, közönséges hatóanyagai:

"Illóolaj, fő hatóanyaga terpinenol, mellette pinén, szabinén, mircén és más monoterpének; flavonoidok, katechin cseranyagok, invertcukrok"

Milyen vegyületeket tartalmaz a Boróka, közönséges?

A boróka termése illóolajat (terpinén-4-olt, pinént, szabinént), flavonoidokat, katechin cseranyagokat, invert cukrokat tartalmaz. A friss bogyó sok C-vitamint is tartalmaz, de tárolás esetén lebomlik. Az illóolaj egyik alkotórésze az alfa- és béta-pinén, ami a vesét erősen irritálhatja.

Boróka, közönséges felhasználása:

A borókabogyó és illóolaja vizelethajtó. A népi gyógyászatban és a modern orvoslásban egyaránt használják vízgyülem megszűntetésére, méregtelenítésre, fogyás elősegítésére, ízületi betegségeknél és húgyúti fertőzések ellen. Az illóolaj bőrizgató hatása miatt gyakran megtalálható a reuma-elleni bedörzsölő kenőcsökben és fürdőadalékokban. Nagy mennyiségben használják fel a borókabogyót fűszerként és pálinka készítésére is.

Tea: Forrázzunk le 2 dl vízzel 3-4 apróra összetört bogyót. Csak 4-5 percig hagyjuk ázni, majd szűrjük le. Naponta 1-3 csészényi tea fogyasztása ajánlott. 4 hétnél tovább tartó használata orvosi felügyelet nélkül nem javasolt. Tinktúra: 20 darab szárított borókabogyót összetörünk, és ráöntünk 1,25 dl tiszta szeszt, majd egy hétig érleljük. Ezt követően leszűrjük, és sötétfalú üvegben tároljuk. Ízületi és reumás fájdalmak esetén ezzel a kivonattal borogassuk a fájdalmas testrészt. Olaj: 20gramm szárított borókabogyót összetörünk, és ráöntünk 1,25 dl olívaolajat, majd 2 hétig érleljük. Ezt követően leszűrjük, és tiszta üvegben tároljuk. Reumás és ízületi fájdalmak csillapítására alkalmazhatjuk az olajat. Ülőfürdő: Meleg fürdővizünkhöz adjunk negyed liter borókaolajat. Fűszerként: Általában vadhúsok, sonka, pácok, savanyúságok ízesítésére használják. A bogyókból készült lekvárt fogyaszthatjuk vizelethajtóként, napi 1-2 kávéskanálnyit fogyasztva belőle.

Termése erős vizelethajtó, vese- és epekőoldó. Ismert étvágyjavító, teltségérzettel járó emésztési panaszokat csillapító, valamint húgyúti fertőtlenítő hatása. Alkalmazzák reuma, köszvény és ödéma esetén is. Gyakori alkotórésze a légzőszervi megbetegedések elleni teakeverékeknek.

Jó tudni a boróka, közönségesről!

Terhesség alatt nem ajánlott nagyobb mennyiségben fogyasztani! A vesebetegségben szenvedőknek szintén vigyázni kell fogyasztásával, mivel erős veseizgató hatású. Vizelethajtóként való alkalmazása a vesére gyakorolt irritatív hatása miatt szakorvosi felügyelet mellett történhet.

Érdekesség a boróka, közönségesről.

Voltaképpen az angol gin is borókapálinka.

Boróka, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, tűlevelűek.

 

 

Borostyán, közönséges (Hedera helix)

A borostyán, közönséges népies neve:

fái borostyán, repkény, barbanók

Borostyán, közönséges leírása:

Örökzöld, léggyökereivel kapaszkodó növény. A nem virágzó hajtások levelei 3-5 karéjúak. A virágzó hajtások levelei rombuszos-tojásdadok, ép élűek. Virágernyői gömbösek. Kékesfekete bogyótermései tavasszal érnek be.

A borostyánfélék (Araliaceae) családjába tartozik, évelő, örökzöld, kúszó kapaszkodó félcserje. Erdőkben, fákon, sziklákon, temetőkben, kerítéseken, sok helyen megtalálható.

Borostyán, közönséges elterjedése:

Lombhullató erdők, sziklák, falak, gyakran telepítve is. Európában, Délnyugat-Ázsiában is honos.

Hogyan gyűjtsük a borostyán, közönséges gyógynövényt?

A növény leveleit és virágzó hajtásait alkalmazzák gyógyászati célokra. Csak a friss, egészséges leveleket gyűjtsük.

Borostyán, közönséges hatóanyagai:

Triterpén-szaponinok, főként hederakozid C, mely könnyen alfa-hederinné alakul át. Flavonoidok, kávésav-származékok, poliinek, mint a fakarinol, kevés illóolaj.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Borostyán, közönséges?

A növényi drog triterpén szaponinokat (hederakozid C-t), fahéjsav származékokat, poliineket (falkarinolt) és flavonoidokat tartalmaz.

Borostyán, közönséges felhasználása:

Mérgező növény. Köptető és görcsoldó hatású leveleit a légutak akkut és krónikus fertőzéseinek kezelésére alkalmazzák. A levelek főzetével a népi gyógyászatban paraziták okozta bőrbetegségeket és reumatikus panaszokat gyógyítottak, azonban nem ritkán allergiás tünetek jelentkeztek. Homeopátiás készítményeit légúti gyulladások, emésztőszervi betegségek és pajzsmirigy-túlműködés ellen alkalmazzák.

Lábfürdő: 4-5 liter langyos vízhez 1 liter borostyánforrázatot készítsünk, öntsük bele, és ebben áztassuk a lábunkat kb. 10-15 percig. 2,5 dl forró vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított vagy friss borostyánlevelet, majd 15 perc után szűrjük le.

A növény hatóanyagainak köszönhetően jó köhögés és felső légúti megbetegedések ellen. Köptetőként és görcsoldóként is alkalmazzák.

Jó tudni a borostyán, közönségesről!

Allergiás reakció léphet fel a falkarinol tartalom miatt az arra érzékeny egyéneknél.

Érdekesség a borostyán, közönségesről.

Leveléből pálinkát is készítenek.

Borostyán, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, kúszó növények.

 

 

Borsikafű (Satureja hortensis )

A borsikafű népies neve:

borsfű, hurkafű, pereszlény

Borsikafű leírása:

Fűszeres illatú, többnyire bokrosan elágazó, szálas, lándzsás levelű növény. Virágai 1-3 tagú álörvökben nyílnak, a párta közel 5 mm hosszú, fehéres vagy lila, a csészecső belül kopasz.

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. A Földközi-tenger vidékéről származik, hazánkban termesztett, egyéves növény. A 20-50 cm magas növénykének apró, hosszúkás, illatos levelei vannak.

Borsikafű elterjedése:

Hazája a Földközi-tenger keleti medencéje. Termesztik, esetenként elvadul.

Hogyan gyűjtsük a borsikafű gyógynövényt?

A növény virágos, leveles hajtását gyűjtik gyógyászati célokra. Egész nyáron virágzik. Kiskertben könnyen termeszthető.

Borsikafű hatóanyagai:

"Illóolaj, benne karvakrol és cimol. Főkomponensek, valamint tujon, mircén, timol, monoterpének; limaceae-cserzőanyagok, mint a rozmaringsav."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Borsikafű?

A növény illóolajat (karvakrolt, cimolt, limonént), cseranyagot tartalmaz.

Borsikafű felhasználása:

A borsfű elsősorban fűszernövény, különösen babételek készítéséhez. Emésztés- és étvágyserkentő hatású. Cimol- és karvakrol-tartalmú illóolajának köszönhetően bizonyos antiszeptikus tulajdonságokkal is rendelkezik. Gyógyászatilag napjainkban inkább csupán a népi gyógyászatban használják, például felfúvódásokkal és görcsökkel kísért emésztési zavarok, hasmenés kezelésére, valamint torokgyulladás esetén toroköblögető szerként.

Tea: Két teáskanálnyi szárított borsikafüvet forrázzunk le 1 csészényi forró vízzel, majd 5 perc után szűrjük le. Felfúvódás, bélhurut, köhögés, valamint alacsony vérnyomás esetén ajánlott. Fűszerként: Morzsolt levelét hasznosítják fűszerként, főleg főzelékek, babételek, káposztafélék, saláták, húsételek ízesítésére.

Teája bizonyítottan jó étvágytalanság, felfúvódás, bélhurut, köhögés, torokgyulladás esetén; köptető és toroköblögető szer. Alacsony vérnyomásúaknak is ajánlott.

Jó tudni a borsikafűről!

Csak kevés ideig főzzük az étellel, mert erős ízétől keserű lehet az étel!

Érdekesség a borsikafűről.

Illóolaját a konzerv- és likőripar is előszeretettel hasznosítja.

Borsikafű az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Borsmenta (Mentha piperita )

A borsmenta népies neve:

kámforos menta

Borsmenta leírása:

A levelek nyelesek, hosszúkás tojásdadok, kihegyesedők, fogazott szélűek. A virágok hosszú kocsányon füzérszerűen ülnek, az oldalágakon fejecskét alkotnak. Csak vegetatív úton szaporítható. Számtalan termesztett faja ismert.

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Vadon nem fordul elő hazánkban, kertben termeszthető, évelő növény. Íze, mentolos.

Borsmenta elterjedése:

A fajt a XVII. század végén, Angliában írták le. Azóta termesztésbe vonták, elvadult és betelepült.

Hogyan gyűjtsük a borsmenta gyógynövényt?

A növény levelét hasznosítják. Évente általában kétszer aratják, a világos zöld leveleket a szárakról lefosztják, majd megszárítják.

Borsmenta hatóanyagai:

Illóolaj: fő komponensként mentol, mellette menton, metil-acetát, mentofurán, kis mennyiségben jazmon, ami hozzájárul az aromás illathoz, ajakosokra jellemző cseranyagok, flavonoidok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Borsmenta?

A levél illóolajat (benne mentolt, mentont, mentofuránt), cseranyagokat, flavonoidokat tartalmaz.

Borsmenta felhasználása:

A népi gyógyászat és az orvostudomány egyaránt használja a gyomor és a belek, továbbá az epehólyag és az epeutak görcsökkel járó panaszai esetén. A flavonoidok mellett az illóolaj és annak fő komponense, a mentol is előidézője az emésztőszervi görcsoldó és szélhajtó hatásnak, serkentik az epetermelődést és az epeműködést, valamint a hörgők tisztulását. Fájdalomcsillapító bedörzsölő szerként használatos reumatikus fájdalmak, viszketési inger, fejfájás és megfázás esetén, inhalálással légúti megbetegedéseknél, száj- és fogápolószerekbe kerül, de illat- és ízjavító adalékként is gyakran igénybeveszik frissítő és fertőtlenítő hatása miatt. A homeopátiában alig van jelentősége.

Tea: Két teáskanálnyi szárított borsmentát forrázzunk le 1 csészényi forró vízzel, majd 5-7 perc után szűrjük le. Tinktúra: Öt evőkanál borsmentára öntsünk 100 ml pálinkát, és hagyjuk meleg helyen állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén kenjük be vele a halántékot. Illóolaj: Apróra vágunk 6-10 evőkanál borsmentát, és hozzákeverjük 100 ml olajhoz. Állni hagyjuk 3-4 hétig, majd leszűrjük. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be vele halántékunkat. Inhaláció: Tegyünk egy tálba 3 teáskanálnyi szárított borsmentát, és öntsünk rá forró vizet. Hajoljunk fölé, takarjuk be fejünket törülközővel, majd 10 percig inhaláljunk. Kiválóan alkalmazható légúti fertőzések esetén, valamint az eldugult orr járatainak tisztítására. Fűszerként: Levelét salátákba, desszertekbe keverhetjük, frissítő italokat, koktélokat ízesíthetünk vele.

Már az ókorban felismerték a mentalevél emésztés- és étvágyjavító jótékony hatását. Később alkalmazták gyomor-, epe-, bélbántalmak ellen, de a borsmenta csökkenti a hányingert is. Bizonyítottan jó szélhajtó, görcsoldó, idegnyugtató, fejfájás-csillapító, fertőtlenítő, vértisztító, és hatásos a légúti megbetegedések kezelésében. A menstruációs zavarok ellen is alkalmazzák. Illóolaját hűtőkenőcsökben, rázókeverékekben viszketés mérséklésére használják.

Jó tudni a borsmentáról!

Csecsemőknek és kisgyerekeknek mentaolajat és tinktúrát az erős mentoltartalom miatt nem szabad adni. Epekő okozta fájdalom esetén csak orvosi felügyelet mellett alkalmazzuk!

Érdekesség a borsmentáról.

A görög mitológia szerint Pluto, az alvilág istene beleszeretett a gyönyörű nimfába, Minthébe. Pluto féltékeny felesége azonban Minthét növénnyé változtatta, amit már Pluto sem tudott megakadályozni, de a növényt finom illattal ruházta fel, és a nimfáról nevezte el. Illóolaját a kozmetika-, illatszer-, gyógyszer- és élelmiszeripar alkalmazza fogkrémek, samponok, rágógumik gyártásánál. Az ókori görög a lucullusi lakomák után mentaágakat rágcsáltak, hogy így serkentsék az emésztést. Teája mindennapi fogyasztásra alkalmas, kiváló üdítőital. Ha a borsmentára érzékenyen reagál a gyomor, tegyünk hozzá kamillavirágzatot.

Borsmenta az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 17
Heti: 74
Havi: 551
Össz.: 291 283

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (B)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »