eukaliptuszfa
Magas, gyorsan növő fa, kérge csíkokban leválik. Keresztben átellenes, fiatalkori levelei ülők, lándzsás-tojásdadok, zöldeskékek. Öregkori levelei azonban hegyesek, lándzsás-félhold alakúak, zöldek. Egyedülálló virágainak lepel- és csészelevelei a bimbóban összenőttek, toktermései 1 cm-nél nagyobbak.
A mirtuszfélék családjába (Myrtaceae) tartozik. Ausztrália és Tasmánia tipikus fája. Érdekesség, hogy leveleit csak tíz eukaliptuszfaj hullatja el. A levelek helyett szürkésfehér kérgüket hullatják.
A XIX. Századtól telepítették a Földközi-tenger mellékén a mocsarak kiszárítására, illetve mint gyorsan növő fát, melyből korán nyerhető faanyag. Díszfa, Tasmániában őshonos.
Gyógyászati célra a fa leveleit használjuk. Leveleik rendkívül érdekesek. A hosszú száron ülő levéllemez kitűnően tudja követni a napfényt, mindig úgy fordul, hogy élével a Nap felé álljon, s így nem hevül föl.
Cineol-tartalmú illóolaj, cseranyagok, flavonoidok, triterpének, floroglucin-származékok, mint az euglobál és az eukalipton.
A levél illóolajat (cineolt), cserzőanyagokat, triterpéneket, floroglucin származékokat tartalmaz. Az illóolaj összetétele és aromája eukaliptuszfajonként változik.
Elsősorban illóolaját, illetve a belőle nyert cineolt használják. Belsőleg fogyasztott illóolaja részben a tüdőben választódik ki és ott nyálkaoldó, enyhén köptető, görcsoldó és antibakteriális hatást fejt ki. Alkalmazzák meghűléses megbetegedések és asztma kezelésére inhalációban, illetve orrkenőcsök, bedörzsölőszerek, fürdősók és az utóbbiakat vérkeringés-fokozó hatásuk miatt reumás panaszok enyhítésére. Homeopátiás készítményeit a légutak, a vese és a húgyutak gyulladása esetén adagolják.
Tea: Csészénként 1 teáskanálnyi drogot forró vízzel leöntünk, majd 10 perc múlva leszűrünk. Légúti megbetegedésekre, hörghurutra ajánlott. Tinktúra: Fél teáskanálnyi mennyiségű tinktúrát keverjünk el kevés vízben, és naponta kétszer alkalmazzuk köhögés esetén. Olaj: Az eukaliptuszolaj szauna- és fürdőolajok, fürdősók, szájüreg- és garatápoló oldatok, fogápoló készítmények alkotórésze, továbbá orrcseppekben, orrkenőcsökben is megtalálható. Tabletta: Torokfájásra ajánlott. Gőzölés: Légúti megbetegedések ellen és szájöblítésre alkalmazzák.
Olaja a cineolnak köszönhetően antiszeptikus, nyákoldó és hűsítő hatású, kiváló köptető, görcsoldó. Hatóanyagai miatt légúti megbetegedések esetén inhalálásra és a fogászatban szájöblítésre használják. Eukaliptuszlevél kivonattal kezelnek sebeket, keléseket is, továbbá közismerten jó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Az eukaliptuszfa olaja a légzőszervi- és bőrfertőzéseket okozó kórokozókkal szemben bizonyítottan jótékonyan segít. A brazíliai népi orvoslásban több eukaliptusz fajt használnak meghűlés, influenza, láz és egyéb légúti fertőzések kezelésére.
Túladagolás esetén émelygést, hányást, hasmenést okozhat. Ne alkalmazzuk a gyomor-bélrendszer gyulladásos megbetegedései esetén. A gyermekeknél legalább 5 éves korig ellenjavallt alkalmazásuk. Gyengítheti más gyógyszerek hatását.
Mivel az eukaliptuszfa nagyon gyorsan nő, Afrikában a maláriamocsarak kiszárítására használják. Magassága elérheti a 70 métert is. Illóolaját nagy becsben tartja az illatszeripar. Lehullott kérgéből papírt készítenek.
Zöld, vagy nem feltűnő virágok, lomblevelűek.
epefű, ördögcsíptefű, földepe, cintória, hideglelésfű, hidegűzésfű, százaranyosfű, százforintosfű, lázfű, gyomorfű
Csupasz, felálló szárú növény, szára a felső részén kettéágazik. Tőlevélrózsás, a levelei keskenyek és hegyesek. Virágai ernyővirágzatot alkotnak, a pártacső virágzáskor a csészéből kinyúlik, 5-8 cm-es kiszélesedő cimpákkal.
A tárnicsfélék (Gentianaceae) családjába tartozik, egy- vagy kétéves, védett növény. Hazánkban termő mindhárom faja (kisezerjófű, keskenylevelű ezerjófű, csinos ezerjófű) gyógynövény, de leggyakrabban a kisezerjófű fordul elő. A kisezerjófű erdőirtásokban, száraz réteken terem.
Erdőirtások, száraz gyepek. Európában, Nyugat-Ázsiában, Észak-Afrikában honos, kivadult.
Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. A termesztett ezerjófüvek föld feletti részét gyűjtik virágzáskor, ami júniustól augusztusig tart. A füvet mindenképpen árnyékos helyen kell szárítani, mert a napfény hatására elveszti a színét.
"Keserű szekoiridoid-glikozidok, például gentiopikrozid, szvertiamarin, sverozid, centaurozid, és centapikrin; flavonoidok, xantonszármazékok."
A gyógynövény szekoiridoidokat (centapikrint, genciopikrint), flavonoidokat, xanton-származékokat tartalmaz.
A sárga tárnicshoz hasonló keserű anyagokat tartalmaz, ám jóval kevesebbet, így hatása is gyengébb. Nyál- és gyomorsav-túltermelődés ellen, teltségérzés, émelygés és étvágytalanság kezelésére használják kombinált készítményekben. A népi gyógyászat régen lázcsillapításra, féregűzésre és idegkimerültség ellen alkalmazta. A homeopátia a friss növényt gyomorfájdalom csillapításra használja.
Tea: 3 dl hideg vízzel öntsünk le 1 teáskanálnyi ezerjófüvet, majd hagyjuk állni 8-10 órán át. Ezt követően melegítsük fel, de ne forraljuk. Fogyasztása mézzel édesítve javallott. (étvágytalanságra, puffadásra és epebántalmak esetén ajánlják). Étvágyjavítóként a főétkezések előtt fél órával, emésztési panaszokra étkezés után javasolt a tea fogyasztása. A szesziparban a gyomorkeserűk elmaradhatatlan alkotórésze.
A gyógynövény bizonyítottan emésztést és epeműködést serkentő hatású. Hatékony étvágyfokozó, és teáját fogyasztják puffadás enyhítésére. Gyakorta alkalmazzák májbántalmak ellen és vértisztítóként. A homeopátia a friss növényt gyomorfájdalom csillapítására használja.
Gyomor- és bélfekély esetén használata kerülendő!
Az ógörög monda szerint Kheirónt, a kentaurt, sebesülésekor az ezerjófű gyógyította meg, innen ered tudományos neve. Már az ókorban és a középkorban is megbecsült növény volt.
Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
édesfa, cukorkóró
Fásodó, belül sárga, édes rizomájú növény. Levelei szárnyasan összetettek, a fonákon mirigyes-ragacsosak. Az ibolyaszínű virágzat 8-15 cm-es, felálló fürt. Termése csupasz, vagy mirigyes-serteszőrös.
A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozik. Szántók, legelők, parlagok évelő növénye. Íze édeskés. Virágzata felálló fürt.
Hazája a Földközi-tenger keleti része és Délnyugat-Ázsia, máshol termesztik, és itt-ott elvadult.
A növény gyökérzetét használják gyógyászati célokra, amelynek gyűjtési ideje: október-április.
"Triterpén-szaponinok, fő hatóanyagként a glicirhizinsavval; flavonoidok, többek közt likviritin a likviritigenin és izolikviritigenin, aglikonokkal, kumarinok."
A gyökér triterpén szaponinokat (glicirrhizint), flavonoidokat, kumarinokat, szterolokat és cukrokat tartalmaz.
A triterpén-szaponinok nyálkaoldó, köptető hatásúak. Az édesgyökeret ezért gyakran alkalmazzák köhögéscsillapító készítményekben. Kedvező gyulladáscsökkentő hatást fejt ki gyomorfekély- és gyomornyálkahártya gyulladás esetén. Elsősorban az izolikviritigenin, valamint a kumarinszármazékok adják a görcsoldó tulajdonságát. Gyógykészítményekhez, élelmiszerekhez édesítőszerként való hozzáadása ártalmatlan.
Tea: Csészénként 1-1,5 teáskanálnyi drogot forrásban lévő vízzel leöntünk, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A nyálkatartalom mennyiségének megőrzéséhez célszerű azonban a földfelszín alatti részeket hideg vízzel felönteni és csak rövid ideig főzni. Naponta háromszor étkezések után fogyasztandó egy csészényi tea. Kezelési idő 1-2 hét. Légúti hurutok esetén kiváló gyógyír.
A növény hatóanyagának köszönhetően jó köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizom görcsoldásra is. Kedvező gyulladáscsökkentő hatást fejt ki gyomornyálkahártya gyulladás, gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya sérülések esetén. Az édesgyökér édes íze a glicirrhizintől származik, az élelmiszer és a gyógyszeripar ízjavítóként hasznosítja.
A gyökeret alaposan meg kell tisztítani! Hosszan tartó illetve nagy dózisban való használatkor a vérnyomás emelkedéséről számolnak be. Alkalmazása nem javasolt magas vérnyomás, veseelégtelenség, májbetegség, káliumhiány esetén és terhesség alatt. Orvosi ellenőrzés mellett is csak maximálisan 6 hétig megengedett a használata a szteroidhatás miatt.
Az édesgyökér a medvecukor készítésének fontos alapanyaga. A növényt a barna sör színezésére is használják.
Piros, kétoldali szimmetriájú virágzat.