tatárka, haricska, pohánka
A növény gyakran pirossal futtatott, a levelek szíves-nyilas vállúak, hosszúságuk megegyezik a szélességükkel, vagy hosszabbak. A virágok fehérek vagy halványrózsaszínek, 3-4 mm hosszú lepellevelekkel. Háromélű makktermései fénytelenek.
A hajdina - más néven pohánka - a keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozó növény. Egyes feltételezések szerint Kínából származik. Szilikát tartalmú magvait fogyasztjuk, melyek fekete vagy barnás színűek.
Régi kultúrnövény, Közép-Európában ma már ritka. Hazája Közép-Ázsia.
A magját élelmiszerként fogyasztják. Kiskertben termelhető, de gyógynövényboltokban is beszerezhető dara formában.
Akár 8%-ban is rutin flavonglikozid, valamint fagopirin.
A növény friss, majdnem érett föld feletti részei rutin flavonglikozidot valamint fagopirint tartalmaznak.
A rutin hatóanyagot ebből a növényből nyerik. Csökkenti a hajszálerek falának áteresztőképességét. Erősíti a hajszálereket és gátolja a vízfelhalmozódást a szövetekben. A drog fő felhasználási területe a vénás betegségek kezelése. Homeopátiás készítményeit fejfájás ellen, valamint a viszketéssel járó bőr- és májbetegségek orvoslásában alkalmazzák.
A növény magját fogyasztják nyersen, pörkölve, egészben és liszt formában.
Rutin hatóanyagának köszönhetően erősíti a kötőszöveteket és az érrendszert - az erek kötőszövetes állományát - azáltal, hogy részt vesz a sejtfal regenerálódási folyamataiban. A rutin fő felhasználási területe a vénás betegségek kezelése.
A fagopirin a bőrt fényérzékennyé teszi, napfény hatására bőrpír vagy gyulladás jelenhet meg az érintett területen.
Ha a hajdinát mintegy negyedóráig vízben áztatjuk, lerövidíthető a főzési ideje. Oroszországban, Ausztriában és Németországban a hántolt hajdinát köretként fogyasztják.
Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 4-5 sziromlevél.
szálfa, szádokfa, szódok
Lombhullató, magastermetű fa. Levelei kerekdedek, szívesvállúak, szélük fűrészes. A levélszín sötétzöld, kopasz, a fonák kékeszöld, az érzugokban rozsdavörösen szakállas. A virágok kellemesen illatosak, a virágzati tengelyen virágoszöld, hártyás, szárnyszerű murvanövény nő.
A hársfafélék (Tiliaceae) családjába tartozó illatos virágú nagy fa. Utak, parkok szép koronájú dísze. Kedveli a hegy- és dombvidékek, száraz tölgyesek talaját. A kislevelű hársnak levelei fonákján, az erek elágazásainál vörösesbarna szőrcsomók vannak.
Európa vegyes-lombos erdőiben él, keleten az Uralig, illetve a Kárpátokig fordul elő.
A fa felhasználandó részét, a kellemes illatú virágzatot a murvalevéllel együtt június folyamán gyűjtik. A gyűjtés idejének megválasztása nagyon fontos, mert sem a még zárt bimbó, sem a túlnyílott virág nem alkalmas jó minőségű alapanyagnak. A szedéskor teljesen kinyílt virág száradáskor széthullik.
"Nyálkaanyagok, flavonoidok, mint a tilirozid, illóolaj, benne linalool, geraniol, cinerol; fenolkarbonsavak, cserzőanyagok."
A hársfavirág tartalmaz flavonoidot (tilirozidot, kvercetin és kempferol glikozidokat), illóolajat (geraniolt, linaloolt, eugenolt), cseranyagot és nyálkaanyagot.
A hársfavirág közkedvelt megfázás és köhögés elleni szer. Amíg köhögéscsillapító hatása nyálkaanyagtartalmával magyarázható, lázzal kísért fertőzéseknél gyakran használt izzasztó teájának hatásáért felelős beltartalmi anyagait még nem tudták azonosítani. A hársfavirág a népi gyógyászatban vizelethajtó, görcsoldó és nyugatószerként is szolgál. A homeopátia a friss virágzásokat fokozott verejtékezéssel járó fertőzések, valamint a női nemiszervek gyulladások esetén alkalmazza. Erős abszorbens tulajdonságú hársfaszemet a bélrendszer megbetegedései esetén használják.
Tea: 2-3 dl forró vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított hársfavirágot, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Izzadás céljából jó melegen fogyasszuk. Borogatás: 3 dl forró vízzel forrázzunk le 3 teáskanálnyi szárított hársfavirágot, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta kétszer borogassuk vele a beteg bőrfelületet, langyosan használjuk.
A növényben megtalálható flavonoidok antibakteriális hatásúak. Meghűléses betegségekre, köhögéscsillapításra kiválóan alkalmas. Enyhíti a hörghurutos panaszokat, köptető, nyákoldó hatású. Nyálkaanyagai serkentik az immunrendszer működését. A hársfavirág teája hatásos izzasztószer meghűléses megbetegedések esetén. A népi gyógyászat szerint jó idegerősítő és vértisztító hatású.
Túlzott fogyasztása megzavarhatja a szervezet hőháztartását.
A hársfavirágból készült méz kiváló nyugtató, antiszeptikus hatású, influenza, meghűlés esetén fogyasztása ajánlott. A hársfa a germánoknál szent fa volt, a szerelmesek fája, a termékenységet szimbolizálta.
Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
földitömjén, rákfark, bábafű, csabafű
Hengeres, finoman barázdált szárú növény, levelei többé-kevésbé szőrösek, szürkészöldek és fénytelenek. Alsó levélkéi fogasak, lekerekített tojásdadok, a felső levélkék újból szeldeltek. A gallér és a gallérkalevelek többnyire hiányoznak. Ikerkaszattermései kopaszok, csak jelentéktelenül bordázottak.
Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik. Utak mentén, szárazabb területeken termő, évelő növény. Apró virágai fehérek vagy rózsaszínűek. Júliustól szeptemberig nyílnak.
Száraz gyepeken, napos, száraz erdőkben, réteken, egész Európán át Közép-Ázsiáig.
A növény gyökerét hasznosítják gyógyászati célokra.
Illóolaj, többek között epoxipszeudoizoeugenol-észterekkel, kumarinok, csekély mennyiségben furokumarinok, poliin, cserzőanyagok, szaponinok.
A gyökérdrog illóolajat (epoxi-pszeudoizoeugenol származékokkal), cseranyagot tartalmaz.
A földi tömjének köptető és nyálkaoldó hatásúak és bizonyos mértékben gyulladáscsökkentő tulajdonságúak is. Gyógyteáit és alkoholos kivonatait, illetve gyógyszeripari készítményeit, a felsőlégutak hurutos megbetegedései ellen, és törököblögetőszerként a szájüreg és a garat gyulladásaira használják. A népi gyógyászatban a drogot, mint más ernyős virágzatú növények gyökerét is, emésztési zavarok gyógyításában is, és vizelethajtószerként is használják. A homeopátiában többek között gerincbántalmaknál alkalmazzák.
Tea: 2 dl hidegvízbe tegyünk 1 teáskanálnyi szárított földitömjént, forraljuk fel, és főzzük 3 percig, majd szűrjük le. Időnként kortyolgatva naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle. Étvágytalanság, emésztési panaszok esetére javasoljuk. Kivonat (hideg vizes): 2 teáskanálnyi szárított földitömjén-gyökeret 2 dl vízben hagyjunk állni egy éjszakán át, majd szűrjük le. Torokgyulladás esetén öblögessen vele.
A földitömjén jól ismert gyulladásgátló, étvágyjavító, görcsoldó, vizelet- és epehajtó tulajdonságáról, de alkalmazzák nyálkaoldóként, köptetőként (felső légutak gyulladása esetén) is. Illóolajai révén (fenol-észter-epoxid) fokozza a nyálkahártyák váladéktermelését, és hígítja a váladékot, így az például könnyebben felköhöghető a légutakból.
A földitömjén könnyen összetéveszthető más ernyősvirágzatú növényekkel!
A likőriparban is hasznosítják.
Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
ezüsttövis, fűztövis, homokfa
Tövises, kétlaki bokor, vagy kis fa. Egyenes levelei lándzsásak, fedőszőrös fonákjuk ezüstszürke, vagy rézvörös, fénylő. Jellegtelen virágai fürtökben állnak, amelyek a levelek előtt virítanak. Sárga, vagy narancsvörös termése 7-8 mm nagyságú álbogyó.
Az ezüstfafélék (Elaeagnaceae) családjába tartozik, a tengerpartok homokdűnéin, homoktalajon, folyó- és patakhordalékon növő, kétlaki növény. A homoktövis sarjtelepes, lombhullató, szélporozta tövises cserje vagy fa. Virágai március-áprilisban nyílnak. Termése narancssárga bogyó.
Folyadékhordalékos területek, tengerparti dűnék. Gyakori dísznövény, Eurázsiai flóraelem.
Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (http://www. orszagoszoldhatosag. gov. hu/index. php?akt_menu=78) engedélyével lehetséges. A homoktövisnek a termését és a levelét és a magból kinyerhető zsírolaját használják gyógyászati célokra. Termése augusztus elejétől szeptember végéig érik be. Dércsípetten édessé válik az amúgy kesernyés, savanykás gyümölcs.
"Sok C-vitamin és más vitaminok, flavonoidok, almasav, cukoralkoholok; elsősorban a magban zsíros olaj."
Termése bővelkedik C-vitaminban, de megtalálható benne az A-vitamin is, továbbá tartalmaz almasavat, mannitot, zsíros olajakat, flavonoidokat.
A homoktövis terméseit kizárólag feldolgozott formában, levelüket vagy kivonatukat fogyasztják. Magas C-vitamin tartalmuk miatt fontos szerepet játszanak meghűléses megbetegedések, lázzal járó fertőzések esetén és a lábadozás felgyorsítására. Magjának zsíros olaja sebgyógyító hatású.
Tea: A leveléből készített teát meghűléses megbetegedések esetén alkalmazzák. Gyümölcsét általában feldolgozva, szirup, lekvár, bor, ivólé, likőr, zselé formájában. Gyógyszerek és tápszerek készítésére is használják. Kozmetikai készítmények közkedvelt alapanyaga. Homoktövis-magolaj: Növeli a szervezet ellenálló-képességét. Napjainkban a homoktövis magolaja széles alkalmazást nyert az egészségügyben, mivel gyógyítási és megelőzési céllal egyaránt alkalmazzák belsőleg és külsőleg.
A homoktövis növeli szervezetünk saját védekezésének hatékonyságát, hámosító és gyulladáscsökkentő hatása miatt segíti a sebgyógyulást, a bőrbetegségek gyógyulását. Sokan használják meghűléses megbetegedéseknél. E-vitamin- és esszenciális zsírsavtartalmának köszönhetően jótékony hatással van a száraz, berepedezett bőrre, továbbá véd a káros UV-sugárzástól. Általános legyengülés, illetve különösen fertőző betegségek és műtétek után jó immunrendszer-erősítő. A homoktövis nagy C-vitamin-tartalma miatt ideális "téli gyógyszer".
A homoktövis-magolajat nem ajánlatos használni akut epehólyag-gyulladásnál és hasnyálmirigy-megbetegedéseknél. Ne kézzel szedjük, hanem ollóval vágjuk le termését!
Már az ókorban felismerték, hogy a homoktövis bogyója és levele gyógyhatással rendelkezik. Hazánkban is őshonos, védett növény a homoktövis, a Duna és a Dráva homoktalaján él.
Zöld, vagy nem feltűnő virágok, lomblevelűek.
som
A somfélék (Cornaceae) családjába tartozik. Fényt kedvelő és szárazságot jól tűrő bokor. Kedveli az erdőket, cserjéseket. Február-március környékén virágzik, a termése pedig augusztus-szeptember környékén érik. A húsos som erdei gyümölcsfaj, melynek termése savanykás, édeskés, fanyar ízű.
A somnak a termését régóta használják emberi táplálkozásra, amely augusztus-szeptember környékén érik.
Termése sok C-vitamint, cukrot, almasavat, pektint, illat- és festékanyagot tartalmaz.
Sokan megaszalják a somot, mely így a téli hónapokban jó C-vitamin forrás lehet. A háztartásokban lekvár, szörp, kompót, bor, pálinka főzhető belőle.
C-vitamin forrásának köszönhetően javítja a szervezet ellenálló képességét.
Mellékhatása nem ismert.
A gyümölcs nyersen akkor a legízletesebb, ha már túlérett.
izsópfű, kerti izsóp
Jellegzetes illatú, keskeny lándzsás levelű félcserje. Levelei olajmirigyekkel sűrűn borítottak. Virágai egyoldalú álörvökben állnak, színük kék, lila vagy fehér. A párta 7-12 mm hosszú.
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. A mediterrán vidékeken őshonos, hazánkban termesztett illatos cserje. Elmorzsolt leveleinek illata a mentáéra hasonlít.
A Földközi-tenger és Nyugat-Ázsia sziklás tájain honos. Az Alpoktól északra a középkor óta termesztik mint gyógy-, fűszer- és dísznövényt.
A növény virágzó leveles hajtásainak felső részét kell szedni. Július-augusztusban virágzik. Évente kétszer aratható.
Illóolaj, fő alkotóeleme a pinokámfon: flavonoidok, ajakosokra jellemző cseranyagok, mint a rozmaringsav, marrubin és más diterpén keserűanyagok.
A növény illóolajat (pinént, cineolt), cseranyagot (rozmaringsavat), keserűanyagot (marrubiint) tartalmaz.
Az izsópot a népi gyógyászatban a zsályával megegyező módon használják, így pl. : rekedtség, garat- és fogínygyulladás esetén toroköblögetésre, belsőleg pedig a túlzott izzadás csökkentésére. A drogot elvétve alkalmazzák köhögés és bélhurut kezelésére is. A háztartásokban és a likőriparban fűszerként szerepel. Teakeverékekben ízjavítóként max. 5% megengedett, nem ajánlott azonban nagyobb adagok hosszú távú alkalmazása, az illóolaj használata pedig különösen nem.
Tea: A teáskanálnyi szárított és összevágott izsópfüvet 3 dl vízben felforralunk, majd 10 perc után leszűrünk. Gyomor- és bélpanaszokra fogyasszuk. Fűszerként: Előszeretettel használják sültekhez, salátákhoz és túróhoz ízesítőként.
Közismert jó köhögéscsillapító, vizelethajtó és étvágygerjesztő hatása, de alkalmazzák izzadáscsökkentőként is. Toroköblögető szerként rekedtség, fogíny és torokgyulladás kezelésére használják. Hörghurutos bántalmak esetén is ajánlott fogyasztása. Száraz köhögés esetén gyakran használják gargarizálásra.
Epilepszia, terhesség és szoptatás esetén fogyasztása fokozott óvatossággal történjék!
A középkorban az állhatatosságnak és a hűségnek volt a jelképe. Illóolaját a konzerv- és likőripar alkalmazza. Aki szeretné, hogy méhek legyenek a kertjében, ültessen izsópot, mert virágzata igazi méhcsalogató hatású.
Kék, kétoldali szimmetriájú virágok.