Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.

Orbáncfű, közönséges (Hypericum perforatum)

Az orbáncfű, közönséges népies neve:

csengőfű, csengőlinka, kozmadinor, lyukaslevelűfű, Szent Antal virága, Szent János füve, Jézus füve

Orbáncfű, közönséges leírása:

Dúsan ágas szárán 2 hosszanti él fut végig. A hosszúkás vagy tojásdad levelek áttetszőn pontozottak. Virágai sátorozó bogernyőben nyílnak. A sziromlevelek szegélye feketén pettyezett, hosszúságuk 13 mm-t érhet el. A csészelevelek finoman kihegyezettek.

Az orbáncfűfélék (Guttiferae) családjába tartozó évelő növény, amely erdőszélek, füves, cserjés helyek gyakori növénye.

Orbáncfű, közönséges elterjedése:

Útszélek, cserjések, sovány gyepek. Hazája Európa, Ázsia.

Hogyan gyűjtsük az orbáncfű, közönséges gyógynövényt?

A növény felső virágos hajtását június-július folyamán gyűjtik. Ha a virágot ujjaink között szétmorzsoljuk, sötétpirosas levet ereszt.

Orbáncfű, közönséges hatóanyagai:

"Hipericin, hiperforin, flavonoidok, közöttük biflavonoidok is; procianidinek és további katechnin-cserzőanyagok, xantonok."

Milyen vegyületeket tartalmaz az Orbáncfű, közönséges?

A növény illóolajat, cseranyagot, flavonoidokat (hiperozidot), naftodiantronokat (hipericint) tartalmaz.

Orbáncfű, közönséges felhasználása:

A közönséges orbáncfű napjainkban számos készítmény alkotórésze, amelyek depresszió és ideges nyugtalanság enyhébb és középsúlyos eseteinek kúraszerű kezelésére alkalmasak. A hatásosság már bizonyított, bár elvi alapjai tisztázatlanok, nyilván több összetevő együttesének tulajdonítható. A közönséges orbáncfüvet a népgyógyászatban cserzőanyag-tartalmánál fogva hasmenéses megbetegedések kezelésére is használják. Az orbáncfűolajat külsőleg reumás fájdalmak enyhítésére, égési sérülések és bőrbetegségek esetén sebgyógyítószerként alkalmazzák. Homeopátiás készítményei a sérülések nyomán fellépő idegfájdalmakat csillapítják.

Tea: Két teáskanál szárított orbáncfüvet leforrázunk, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le! Rendszeres fogyasztása fokozza az epetermelést, és szabályozza a keringést. Depresszió esetén csak 3-4 hét után érezteti hatását. Forrázat: A növény forrázatát bőrbántalmak, nehezen gyógyuló sebek kezelésére alkalmazzák. Olaj: Három marék friss orbáncfű virágot szétdörzsölünk mozsárban, majd összekeverjük 500 ml szójaolajjal, és légmentesen üvegbe zárjuk. Napos helyre tegyük, és naponta többször rázogassuk fel! Ha vöröses színűre változik az olaj, szűrjük le, a virágokat jól nyomkodjuk ki! Az orbáncfű olaját külső reumás panaszokra, derékzsábára, bőrbajokra, nehezen gyógyuló sérülésekre, zúzódásokra, rándulásokra, véraláfutások esetén alkalmazzuk! Kenőcs: Görcsök és idegfájdalom esetén kenjük be a kívánt területet.

Az orbáncfű teáját sokan használják idegeskedés, depresszió, alvászavarok ellen, de alkalmazzák bőrgyulladások, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is. Jótékony hatással van az emberi szervezetre gyomorfekély vagy vese- és epebántalmak, továbbá idegi eredetű gyomor-bélrendszeri panaszok esetén. A száj belső sérülései ellen szintén ajánlott. A népi gyógyászatban az orbáncfüvet (orbáncfű olajat) reumás fájdalmak enyhítésére és egyes bőrbetegségek kezelésére használják. Köszvény, furunkulózis és egyéb gennyesedések, felületi-külső vérzések esetén használták.

Jó tudni az orbáncfű, közönségesről!

A növény fényérzékenységet okozhat. Teájának gyakori fogyasztása esetén néhányan érzékenyebben reagálnak a napfényre, és hajlamosabbá válnak a leégésre. A világos bőrűeknél allergiás kiütéseket okozhat! Fogyasztásakor ezért kerüljük a hosszan tartó napozást!

Érdekesség az orbáncfű, közönségesről.

Az ókori görögök az orbáncfű mágikus erejében hittek. Az istenalakok fölé orbáncfűcsokrokat akasztottak, hogy elűzzék a gonosz szellemeket.

Orbáncfű, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Orvosi füstike (Fumaria officinalis)

Az orvosi füstike népies neve:

földi epefű, epefű, földifüst, füstikefű

Orvosi füstike leírása:

Finoman, kékeszürkén hamvas bevonatú, tejnedv nélküli növény. Levelei kétszeresen szárnyaltak. A fürtivirágzatban 20-40 rózsaszín, a csúcson sötétpiros sarkantyúvirág található. A párta 6-9 mm hosszú. Keskenyebb, mint a fogazott, hamar lehulló csészelevelek. A termés gömb alakú, száraz, ráncos.

A mákfélék (Fumariaceae) családjába tartozó, vadon termő, szántóföldeken, utak mentén megtalálható, egynyári növény. Virágzata sokvirágú fürt, melynek virágai kicsinyek, vöröses színűek. Virágzása a nyári hónapokra esik.

Orvosi füstike elterjedése:

Parlagok, kertek, törmelék. Európától Közép-Ázsiáig honos.

Hogyan gyűjtsük az orvosi füstike gyógynövényt?

A növény föld feletti részét használják gyógyászati célokra, amit általában virágzáskor, június-augusztusban gyűjtenek.

Orvosi füstike hatóanyagai:

Izokinolin-alkaloidok, főként protopin, részben fumársavhoz kapcsolódva, szerves savak, flavonoidok.

Milyen vegyületeket tartalmaz az Orvosi füstike?

A növény alkaloidokat (protopint, kriptopint), flavonoidokat, fumársavhoz kapcsolódva szerves savakat tartalmaz.

Orvosi füstike felhasználása:

A füstike kivonat ismert görcsoldó hatást gyakorol a tápcsatorna felső szakaszára. Fokozza az epe termelődését, de a betegség okozta túlzott epetermelést csökkenti is. Ennek következtében enyhíti az epehólyag, az epeutak és a gyomor-bélcsatorna görcsös panaszait. Hashajtó és vizelethajtó tulajdonságai folytán a népi gyógyászat székrekedés és krónikus bőrgyulladás kezelésére is alkalmazza. A homeopátia idűlt, viszkető ekcéma és májműködési zavarok kezelésére használja.

Tea: 1 csésze forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított, összeaprított füstikét, hagyjuk állni mintegy 10 percig, majd szűrjük le! Önmagában keserű, ezért mézzel ízesíthetjük. Epehajtó hatású. Teakeverék: A füstike csalánlevéllel és citromfűvel elkeverve szintén kifejti a füstikefű-tea hatását, de ebben a változatban nem annyira keserű ízű.

A gyógynövény vértisztító, étvágy- és emésztést serkentő hatású. Görcsoldó tulajdonságának köszönhetően oldja az epehólyag, az epeutak és a gyomor-bélrendszer görcseit. Bizonyítottan jó hashajtó és epehajtó hatású. A népi gyógyászatban székrekedés és krónikus bőrgyulladás kezelésére alkalmazzák. Fumársav-tartalmának köszönhetően szabályozza a bőr anyagcseréjét is, ezért előszeretettel ajánlják a pikkelysömör kezelésére.

Jó tudni az orvosi füstikéről!

Naponta 3 csészénél több füstikefű-teát ne fogyasszunk, mert gyomorfájást okozhat!

Érdekesség az orvosi füstikéről.

Már az ókorban is alkalmazták vízhajtóként és székrekedés ellen.

Orvosi füstike az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, kétoldali szimmetriájú virágzat.

 

 

Orvosi Somkóró (Melilotus officinalis )

Az orvosi somkóró népies neve:

kőhere, sárkerep, vad lóhere, sárga lucerna

Orvosi Somkóró leírása:

Levelei háromszorosan szárnyasan összetettek, a hosszúkás levélkék szabálytalanul fogazottak. Csüngő virágai egyoldalú fürtben állnak. A párta 5-7 mm hosszú, a vitorla és az evező hosszabbak, mint a csónak. A hüvelytermés csupasz, kerek vagy tojásdad, keresztben redőzött 5-8 maggal.

A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó, tömegesen megtalálható kétéves növény. Utak mellett, meszes talajon, köves helyeken, parlagokon előforduló növény. A gyökere ujjnyi vastag szárat fejleszt, és akár 1 méteresre is megnő, maga a növényi szár pedig 20-100 cm méter magas. Egész nyáron át virágzik.

Orvosi Somkóró elterjedése:

Száraz gyomtársulások, útszélek. Európában, Ázsiában honos, máshol behurcolták.

Hogyan gyűjtsük az orvosi somkóró gyógynövényt?

A növény felső virágos részét gyűjtik gyógyászati célokra május-augusztus folyamán.

Orvosi Somkóró hatóanyagai:

"Kumaringlikozidok: melilotozid, amelyből szárítás során csakúgy, mint a szagos müge esetén, illatos kumarin hasad le; flavonoidok, triterpén-szaponinok, nyálka."

Milyen vegyületeket tartalmaz az Orvosi Somkóró?

A növény a kumarinoknak (kumarin, melilotin, melilotozid) köszönhetően kellemes illatú. Tartalmaz még flavonoidokat, triterpén szaponinokat.

Orvosi Somkóró felhasználása:

A drog kivonata fájdalommal és a láb elnehezülésével járó vénabetegségek, lábszárizomgörcs, viszketési inger, duzzanatok, illetve aranyér ellen használatos. Mivel a kumarintartalom, ami a hatásosságot indokolja, a növényben erősen ingadozó, a szabványosított késztermékek kerültek előnybe, főképp hogy a magas dózisok fejfájást és szédülést okozhatnak. Teakeverékekben a drog aromás adalékanyagként is szerepelhet. A somkórót a népi gyógyászat köhögés esetén nyálkaoldásra, külsőleg ficam, zúzódás és vérömleny esetén borogatásra is. Homeopátiás felhasználási területeit fejfájás, migrén, orrvérzésre való hajlam, illetve visszérbántalmak kezelése.

A növényben megtalálható kumarin mennyisége változó, ezért javasolt a gyári készítmények használata.

Az orvosi somkóró kivonata véralvadásgátló hatású, fokozza a nyirokkeringést: vénatágulatok, a láb elnehezülésével járó vénabetegségek és duzzanatok esetén használatos. Borogató szerként is kifejti jótékony hatását visszérgyulladás, lábszárfekély esetén.

Jó tudni az orvosi somkóróról!

Poros utak mellett ne gyűjtsük a növényt! Véralvadásgátló gyógyszerekkel való együttalkalmazását kerülni kell. A növényben megtalálható kumarin mennyisége változó, ezért javasolt a gyári készítmények használata. Magas dózisok bevétele esetén fejfájás és szédülés jelentkezhet.

Érdekesség az orvosi somkóróról.

A növényi drogot dohányillatosítónak is használják.

Orvosi Somkóró az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Orvosi ziliz (Althaea officinalis L.)

Az orvosi ziliz népies neve:

bársonyos mályva, ejbis, fehérmályva

Orvosi ziliz leírása:

nincs leírás

A mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozó növény. A folyók ártereit, nyirkos réteket kedveli, évelő. Több helyen termesztik is.

Hogyan gyűjtsük az orvosi ziliz gyógynövényt?

A növény fiatal leveleit és gyökerét használják gyógyászati célokra. A gyökeret csak ősztől, szeptembertől áprilisig érdemes gyűjteni, mert nyáron a gyökér kevés hatóanyagot tartalmaz. A levelet tisztán, szár, virág és termés nélkül kell gyűjteni.

Milyen vegyületeket tartalmaz az Orvosi ziliz?

A gyökér nyálkaanyagot, keményítőt, pektint, a levéldrog nyálkát, flavonoidokat és illóolajat tartalmaz.

Orvosi ziliz felhasználása:

 

Tea: A gyökérből készített teát hidegen készítjük. 3 dl hideg vízbe áztassunk fél órán át 1 teáskanálnyi összeaprított zilizgyökeret, majd szűrjük le. Gargarizálhatunk is vele. Hurut, torokfájás, száraz köhögés, rekedtség esetére javallt. Borogatás: Pépesített zilizgyökeret rakjunk mullpólyába, és helyezzük a kezelendő bőrfelületre.

Az orvosi ziliz levelét és gyökerét a száj és a garat gyulladásos megbetegedéseikor, továbbá köhögés csökkentésére használják, de alkalmazzák az emésztőszervek hurutos megbetegedései esetén is. A gyomor-béltraktus nyálkahártyáinak enyhe lefolyású gyulladásai kezelésére ajánlott. Immunerősítő hatásának feltérképezése jelenleg is vizsgálat tárgya. Régóta népszerű gyógyír torokfájás, rekedtség esetén is. A népi gyógyászat a levelet bőrgyulladás kezelésére használja borogatás formájában. Ha a furunkulusokat pépesített zilizzel borogatjuk, gyorsítja a gyógyulási folyamatot.

Jó tudni az orvosi zilizről!

A zilizgyökér könnyen penészesedik. A vele egyidejűleg szedett gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja.

Érdekesség az orvosi zilizről.

Gyógyhatása már az ókortól kezdve ismert, és érdekes, hogy ma is ugyanazoknak a panaszoknak az enyhítésére használjuk, mint akkor.

 

 

Ökörfarkkóró, szöszös (Verbascum phlomoides )

Az ökörfarkkóró, szöszös népies neve:

farkkóró, borjúfarkfű, fáklyafű, mezei gyertya, sárga virág, királygyertya

Ökörfarkkóró, szöszös leírása:

Sárgásan nemezesen szőrös tőlevelei rozettát alkotnak, igen rövid nyelűek, elliptikusak. Szárlevelei a következő, alsóbb levélig lefutók. Tömött virágfüzéreiben rövid kocsányú, 2-5 cm hosszú virágok nyílnak, a nem szigorúan sugaras szimmetriájú párta átmérője 3,5-5 cm. Porzói közül a két rövidebb fehéren gyapjas szőrös, a három hosszabb pedig kopasz.

A tátogatók (Scrophulariaceae) családjába tartozó, erdőtisztásokon, réteken, legelőkön élő kétéves növény. Első évben csak a tőlevelei fejlődnek, a második évben pedig a szárai erősödnek.

Ökörfarkkóró, szöszös elterjedése:

Vágások, útszélek, vasúti töltések, legelők, gyomtársulások. Hazája Európa, Ázsia, továbbá széthurcolták.

Hogyan gyűjtsük az ökörfarkkóró, szöszös gyógynövényt?

A növény virágját használják gyógyászati célokra. A kinyílt virág pártáit csészéjükből kiszedve, a reggeli órákban kell gyűjteni, mert később becsukódnak. Virágzása a nyári hónapokra esik. A virágot a tűző napra kitéve kell megszárítani, mert csak gyors száradás mellett őrzi meg szép sárga színét.

Ökörfarkkóró, szöszös hatóanyagai:

Nyálkaanyagok, triterpén-szaponinok, mint a verbaszko-szaponin, iridoidok, flavonoidok, fenilpropanoidok, fenolkarbonsavak.

Milyen vegyületeket tartalmaz az Ökörfarkkóró, szöszös?

A virág triterpén szaponinokat (verbaszkoszaponinokat), flavonoidokat, nyálkaanyagot, iridoidokat tartalmaz.

Ökörfarkkóró, szöszös felhasználása:

Gyengén mézillatú és édesnyálkás ízű dúsvirágú ökörfarkkóró mindenekelőtt köhögés és megfázás elleni teák alkotórésze, de forrázatként készítendő keverékek díszítő drogjaként is használatos. Hatása az irritációt csökkentő nyálkaanyagoknak és a köptető szaponinoknak köszönhető. Vizes kivonatai igazoltan némi gyulladáscsökkentő, valamint vírus-ellenes tulajdonságokkal is rendelkeznek. A népi gyógyászat a virágokat emellett vizelethajtó-, reuma elleni, s nehezen gyógyuló sebek borogatására alkalmas szerként is felhasználja. Homeopátiás készítményei a felső légutak és az orrmelléküregek gyulladásain kívül idegzsába gyógyítására is szolgálnak.

Tea: 2 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi összetört ökörfarkkóró-virágot, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Nyálkaoldó, köhögéscsillapító. Teakeverék: Köhögéscsillapító teakeverékek gyakori összetevője. Fürdő: Forraljunk fel 1 liter vízben 3 maréknyi ökörfarkkóró-virágot, majd hagyjuk állni a főzetet 12 percen át. Ezt követően szűrjük le, és öntsük a fürdővízhez! Aranyeret, viszkető bőrbetegségeket kezelnek vele.

Az ökörfarkkóró ismert izzasztó és nyálkaoldó. Hatóanyagai (szaponinok) "oldják" a letapadt váladékot, így megkönnyítik a felköhögést. Az ökörfarkkóró - iridoid tartalma miatt jó - gyulladáscsökkentő gyógynövény, továbbá alkalmazzák szénanátha esetén. A népi gyógyászatban ülőfürdőnek elkészítve aranyeret, bőrbetegségeket kezelnek vele.

Jó tudni az ökörfarkkóró, szöszösről!

Poros utak, árkok mentén ne gyűjtsük a növényt!

Érdekesség az ökörfarkkóró, szöszösről.

Az ökörfarkkórót használják fejmosó szerként is, mert ápolja a hajat.

Ökörfarkkóró, szöszös az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

Őszi Margitvirág (Tanacetum parthenium)

Őszi Margitvirág leírása:

Erős, inkább kellemetlen illatú növény. Levelei 1-2-szeresen szárnyasak, a szárnyak szélesek, kopaszak, vagy elszórtan szőrösek. 13-22 mm széles fészkei sátorozó virágzatot alkotnak. Termesztett formái között csak csöves vagy nyelves virágú változatok is előfordulnak.

A fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Számos dísznövényfajtája ismert. A növény felépítése szerteágazó, bokros. Eredetileg a Balkán-félszigetről származik, ám évszázadok óta termesztik egész Európában. A növény erős aromával rendelkezik.

Őszi Margitvirág elterjedése:

Útszélek, falak. Hazája a Balkán, Délnyugat-Ázsia, Európa egyes részei, gyógy- és dísznövényként termesztik, kivadulhat.

Hogyan gyűjtsük az őszi margitvirág gyógynövényt?

A margitvirágot lehet tavasszal és ősszel is vetni. Igénytelen növény, magától is könnyen szaporodik. A leveleket egész évben gyűjthetjük, a legalkalmasabb azonban a virágzást megelőző időszak.

Őszi Margitvirág hatóanyagai:

"Illóolaj, benne kámfor, krizantil-acetát, stb. ; szeszkviterpén-laktonok, mint partenolid; flavonoidok."

Milyen vegyületeket tartalmaz az Őszi Margitvirág?

A növény gazdag szeszkviterpén-laktonokban, főként partenolidban. Tartalmaz még illóolajat, melynek gyakori összetevője a kámfor, a bornil-acetát, a pinén. A növény hatóanyagai között megtalálhatóak még a flavonoidok.

Őszi Margitvirág felhasználása:

A népi gyógyászatban a növényt ősidők óta alkalmazzák többek között menstruációs zavarok, gyermekágyi és emésztési panaszok kezelésére, külsőleg zúzódások és duzzanatok borogatására, valamint rovarölőszerként. Újabb tanulmányok a szárított levelek migrénes rohamokat megelőző hatására mutatnak rá, rendszeres fogyasztás esetén. E hatás előidézője a partenolid, amely szerotonin-antagonista sajátságokkal rendelkezik. Az eredmények azonban mindmáig ellentmondásosak. A növény bőrrel való érintkezése egyes esetekben éppen a partenolid hatása révén allergiás reakciókat válthat ki.

Főzet: A növény virágának főzete enyhíti a rovarcsípések okozta kellemetlenséget. Konyhában: A növény frissen szedett levelét fogyaszthatjuk szendvicsben, de tehetjük salátába is. Ha a zsíros, magyaros ételekbe belefőzünk néhány levelet, akkor emészthetőbbé válik tőle az étel.

Egyes tanulmányok szerint a szárított levelek migrénes rohamokat megelőző hatásúak, partenolid tartalmuknak köszönhetően alkalmasak a migrénes fejfájás hatékony csillapítására. A levelek gyulladásgátló tulajdonságúak. A népi gyógyászatban a növényt egyes menstruációs zavarok kezelésére, külsőleg zúzódások borogatására, valamint rovarcsípések okozta kellemetlenségek gyógyítására használták. A migrén megelőző illetve csökkentő hatás pontos mechanizmusa egyelőre részleteiben még nem tisztázott, feltételezések szerint a migrén súlyosságának mérséklésében a növény (a partenolid és egyéb összetevők) szerotonin antagonista tulajdonsága is szerepet játszhat. A növény leveleinek belsőleg történő használata a vérlemezkék összetapadását gátolja, véralvadásgátló hatású. Léteznek olyan növényváltozatok, melyekben nem vagy csak nagyon alacsony koncentrációban található partenolid. Az őszi margitvirág levelei jótékony hatásukat csak akkor tudják kifejteni, ha azok partenolid szintje eléri a megkívánt határértéket, ezért érdemes bevizsgált, analitikai mérésekkel ellenőrzött standard készítményeket vásárolni.

Jó tudni az őszi margitvirágről!

Kölcsönhatásba léphet a migrénes fejfájás kezelésében alkalmazott más gyógyszerekkel, nem-szteroid gyulladás-csökkentőkkel, véralvadásgátlókkal. Alkalmazását gyermekeknek, illetve terhes, szoptató anyukáknak nem ajánlják. A friss őszi margitvirág levelei irritálhatják a száj nyálkahártyáját, ízérzékelési zavarok jelentkezhetnek. A növény bőrrel való érintkezése a partenolid tartalom miatt, az arra érzékeny egyéneken allergiás reakciókat válthat ki.

Érdekesség az őszi margitvirágről.

Kétezer évvel ezelőtt görög orvosok már ismerték a növényt, amit fejfájás csillapítására ajánlottak. Az 1600- as évektől pedig az angol gyógynövényszakértők alkalmazták fájdalomcsillapítóként. Igény szerint a növény levelei lefagyaszthatók, de erős illata miatt ajánlott jól csomagolni. A szárított levelek és virágok - a levendulához hasonlóan - hatásosak a molyok ellen.

Őszi Margitvirág az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér fészekvirágzatok.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 16
Tegnapi: 7
Heti: 45
Havi: 1 146
Össz.: 298 293

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (O-Ö-Ő)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »