Népi orvoslás gyógynövényekkel

Itt megtalálhatsz mindent a gyógynövényekről, mire jók és hogyan tudod őket használni, és még az illóolajokról is megtudhatod mire használhatod őket.



 

Cickafark, közönséges (Achillea millefolium )

A cickafark, közönséges népies neve:

cickafarkkóró, cickóró, csontvirág, egérfarkúfű, ezerlevelűfű, orvosi cickafark

Cickafark, közönséges leírása:

Szálas-lándzsás levelei 2-3-szorosan szárnyasan összetettek. Számos 4-9 mm széles fészekvirágzata sátorozó bugát alkot. Az egyes fészkek 4-6 sugárvirága fehér vagy rózsaszín. Alakgazdag faj.

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Legelőkön, réteken, utak mentén gyakori, szürkés zöld, évelő növény. Íze aromás, kesernyés. Csak a fehér virágú cickafark-fajok rendelkeznek gyógyhatással.

Cickafark, közönséges elterjedése:

Rétek, legelők, gyepek, útszélek. Hazája Európa, Ázsia.

Hogyan gyűjtsük a cickafark, közönséges gyógynövényt?

A drog a virágzó növény föld feletti részei a vastag szárrészek nélkül. A cickafarkvirágot üde nyílásában kell gyűjteni. Fűként gyűjtve a növény virágzó, leveles szárát kell legfeljebb 30-40 cm hosszúságban levágni, ha pedig levelét gyűjtjük, akkor a tavaszi friss tőleveleket kell szedni. A gyűjtés ideje június-szeptember hónapokra esik.

Cickafark, közönséges hatóanyagai:

Változó összetételű illóolaj, függ például a növény származásától vagy a gyűjtés időpontjától. Napjainkig közel 100 vegyületet azonosítottak.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Cickafark, közönséges?

A cickafark rengeteg hatóanyagot tartalmaz, melyek a következők: illóolaj, melynek összetevői pinén, cineol, továbbá szeszkviterpén származékok (kamazulén, proazulének - ezek allergizálhatnak), cseranyagok, flavonoidok, szalicilsav.

Cickafark, közönséges felhasználása:

A drog serkentőleg hat az emésztőnedvek elválasztására, emellett különösen kamazulén-tartalmának köszönhetően a kamillához hasonló, görcsoldó és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Alkalmazzák étvágytalanság, valamint a gyomor-bél-epetájék enyhébb, görcsökkel járó panaszainak kezelésére, de emésztési zavarok és menstruációs problémák kezelésére is. Külsőleg hasonló célokra használják a cickafarkot. Homeopátiás felhasználási területei többek között a visszérpanaszok, görcsös fájdalmak, valamint viszketéssel és hólyagképződéssel járó bőrelváltozások enyhítése. Érzékeny egyéneknél a friss levelek érintkezése a bőrfelülettel cickafark-dermatitiszt, viszkető, gyulladásos bőrelváltozást okozhat.

Tea: 1 púpozott teáskanál cickafarkfüvet adunk negyed liter vízhez, forrázzuk le, majd 10 perc után szűrjük le. Kúraszerűen napi 2 csészényi fogyasztható belőle 6 héten át. Borogatás: Forrázzunk le 0,5 l forrásban lévő vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot. Tegyük bele mullkendőbe, és helyezzük melegen a sebre. Tinktúra: Egy jól zárható üvegbe helyezünk 3-4 maréknyi friss cickafarkvirággal, leöntjük 40%-os pálinkával, majd két hétig állni hagyjuk meleg helyen. Fürdő: Forrázzunk le 0,5 l forrásban lévő vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot, és hagyjuk állni 1-2 órán át, majd szűrjük le a főzetet, és öntsük a fürdővízhez. Ülő- vagy lábfürdőként alkalmazható. Kenőcs: Felmelegítünk 90 gramm sótlan vajat, hozzáadunk 15 gramm friss összeaprított cickafarkvirágot, 15 gramm apróra vágott málnalevelet, jól átsütjük, majd éjszaka pihentetjük. Másnap az egészet felmelegítjük, egy vászonkendőn átnyomjuk, és tiszta üvegben, hűtőszekrényben tároljuk! Szem kezelésére, arckrémként, bőrápolóként alkalmazható.

A cickafarkfű étvágytalanság, görcsös jellegű gyomor-, bél- és epebántalmaknál, valamint gyomorhurutnál ajánlható, valamint vénás keringési zavarok (aranyér, lábszárfekély), visszértágulás ellen, húgyutak betegségei esetén. Segíti az emésztést, a sebgyógyulást, jó vérzéscsillapító orrvérzés esetén és alkalmazható menstruációs zavarok ellen is. A fogíny- és szemgyulladások kiváló öblögető-, illetve borogatószere.

Jó tudni a cickafark, közönségesről!

Az arra érzékenyeknél a növény puszta érintése allergiás reakciót válthat ki, teaként való fogyasztása viszkető, gyulladásos bőrelváltozást eredményezhet. Az allergiások ezért semmilyen formában ne alkalmazzák e gyógynövényt.

Érdekesség a cickafark, közönségesről.

Az Achillea nemzetségnév a görög hős, Achilleus nevéből származik. A monda szerint a gyógyításban járatos kentaur, Chiron ismertette meg vele a sebgyógyító cickafarkfüvet. Virágjának forrázata tisztítja a tág pórusú, zsíros bőrt.

Cickafark, közönséges az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér fészekvirágzatok.

 

 

Citromfű (Melissa officinalis)

A citromfű népies neve:

orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke

Citromfű leírása:

Erős citromillatú növény. Tojásdad vagy hosszúkás leveleinek széle csipkés-fűrészes, fonákuk majdnem kopasz. 3-6 virágú álörvei a levelek hónaljában nyílnak. A virágok kb. 1 cm hosszúak, fehérek vagy kékesek. A csésze hengeres, harang alakú.

Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, kellemes, citromra emlékeztető illatú, fehér virágú, évelő növény. Vadon csak szórványosan fordul elő, de kertekben sokfelé megtalálható.

Citromfű elterjedése:

Hazája a Földközi-tenger keleti medencéje. Máshol termesztik, gyakran elvadul.

Hogyan gyűjtsük a citromfű gyógynövényt?

Hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) érdemes szedni, a leveleket virágzása kezdetén, amely július-augusztusra esik.

Citromfű hatóanyagai:

"Illóolaj, melynek fő komponense és illathordozója a citrál, továbbá citronellál, kariofillén, linalool és egyéb terpének. Limaiaceae-cserzőanyagok, valamint rozmaringsav; flavonoidok, triterpénsavak."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Citromfű?

A citromfű leveleinek hatóanyagai az illóolajok (citronellál, citrál), cseranyagok, flavonoidok, kávésav.

Citromfű felhasználása:

A fő hatóanyagnak, az illóolajnak nyugtató, görcsoldó, szélhajtó és antibakteriális hatást tulajdonítanak, míg a citromfű készítmények vírusellenes sajátossága az ajakosvirágúak típusos cserzőanyagainak tulajdonítható. A drog kivonatait gyakran alkalmazzák ideges gyomor és bél, valamint szívpanaszok, valamint az álmatlanság enyhébb tüneteinek kezelésére. A citromfüvet a homeopátiában ritkán alkalmazzák, például menstruációs zavarok esetén.

Tea: 1 csésze forró vízbe helyezzünk 3 teáskanálnyi citromfű-levelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 3 csészével (többször 1-1 csészével) fogyasszunk 4-6 héten át. Ideges állapotban, depresszió esetén igyuk. Fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt. Tinktúra: Öntsünk 100 ml vodkát 4 teáskanálnyi citromfűre, és hagyjuk állni két hétig meleg helyen, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával, de herpesz esetén, illetve depresszió oldására is alkalmazható. Illóolaj: Övsömört is gyógyíthatunk vele; egy teáskanálnyi olívaolajhoz adjunk 5 csepp illóolajat, és masszírozzuk be a kívánt bőrfelületet. Feszültségoldásra is kiváló. Fűszerként: Halak, szárnyasok, saláták, desszertek ízesítésére kiváló.

Hatóanyagai nyugtató és vírusölő hatással rendelkeznek. Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén. Ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény. Szerepe van a depresszió oldásában is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó citromfüvet alkalmazni. Ismeretes még izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is. Az illóolaj reumás panaszok enyhítésére használható fürdőként és bedörzsölő szerként.

Jó tudni a citromfűről!

Illóolaját belsőleg csak orvosi felügyelet mellett használjuk!

Érdekesség a citromfűről.

Az illóolaját az illatszeripar hasznosítja különböző parfümök alkotórészeként . A gyógyhatású "csodaszert", a karmelitavizet a svájci Paracelsus készítette el elsőként, amelynek egyik fő hatóanyaga a citromfű volt.

Citromfű az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.

 

 

Csalán, nagy (Urtica dioica)

A csalán, nagy népies neve:

csalány, csollán, csólyány, csanál, csohán, csovány

Csalán, nagy leírása:

Kétlaki, csalán- és serteszőrös növény. Levelei keresztben átellenesek, hosszúkás-tojásdadok, a levél alapja szíves, csúcsa kihegyezett, széle durván fűrészes. Füzérszerű porzós, illetve termős virágzatai legtöbbször hosszabbak, mint a levélnyél. Termése hegyes, tojásdad, egymagvú makkocska.

Csalánfélék (Urticaceae) családjába tartozik. A növénycsalád nevét a latin "uro", égni szóból kapta. Minden szerve csalánszőrökkel borított, érintése égető, viszkető érzést okoz, apró kiütésekkel. Kétlaki, évelő növény, megtalálható az ország egész területén, nyirkos helyeken, lomberdő aljnövényzeteként, árkok mentén.

Csalán, nagy elterjedése:

"Ligeterdők, gyomtársulások; az északi félteke mérsékelt övén honos."

Hogyan gyűjtsük a csalán, nagy gyógynövényt?

A csalán levelét és gyökerét hasznosítják gyógyászati célra. Levelének gyűjtési ideje március-április, gyökérzetét (Urticae radix) pedig ősszel vagy tavasszal szokták gyűjteni.

Csalán, nagy hatóanyagai:

Levelek és herba: flavonoidok, a kávésav-észter, szkopoletin, vitaminok, ásványi anyagok, a csánszőrökben aminok. Gyökér: béta-szitoszterol, monoepoxi-lignán, lecitin, poliszacharidok, szkopoletin. Termés: nyálka, magas linolsav-tartalmú zsíros olaj, fehérjék, vitaminok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Csalán, nagy?

A gyökér drog tartalmaz szterolokat, lignánokat, poliszacharid fehérje polimert. A csalán levél és herba tartalmaz flavonoidokat, fahéjsavakat, ásványi anyagokat, aszkorbinsavat, hangyasavat, a szőrökben pedig acetil-kolint, hisztamint, szerotonint.

Csalán, nagy felhasználása:

A csalánlevél és herba a leggyakrabban felhasznált drogok. Alkalmazzák a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél, méregtelenítő terápiákban, húgykő megelőzésére és kezelésére, reumatikus panaszok kiegészítő kezelésére. A csalán külsőleg való felhasználása is ismert a népi gyógyászatban, például csalánszeszben reumatikus panaszoknál bedörzsölőknél, korpa ellen és zsíros haj kezelésére hajvizekben. Régen a friss növénnyel való ütögetést reuma és derékzsába ellen alkalmazták. A csalántermést kizárólag a népi gyógyászatban alkalmazzák, többek között bőrbetegségek és reuma esetén massza formájában, olaját pedig belső erősítőszerként.

Kenőcs: A leveléből készített kenőcs az ekcémás bőrfelületekre jótékony hatással van. Tea: Csészénként 3 teáskanálnyi drogot öntsünk fel forrásban lévő vízzel, majd 10 perc után szűrjük le. Vértisztító kúrákhoz javasolják, mert alaposan átmossa a veséket. Fűszerként: Friss leveléből főzelék készíthető, illetve a leveleket megpárolva húsok köreteként fogyasztható. Fürdő: A pattanásos bőrt csalánfürdővel kezeljük. A szépségápolásban is komoly szerepet tölt be a csalán. A növény fiatal leveleit arcgőzöléshez használják, míg a belőlük készült krém bőrtisztító. A zsíros, korpás bőrre különösen hatékony. A csalánlevél drogjának nagy részéből klorofillt állítanak elő. Ez a zöld színanyag adja a levelek színét, és minden növényben megtalálható, mert a fotoszintézishez szükséges. Az élelmiszeripar és a gyógyszeripar gyakran használja színező anyagként. Régóta használatos reumás bántalmak gyógyítására. A gyógykezelést, melynek során a fájdalmas végtagokat a csalán friss hajtásaival csapkodják meg, ma is alkalmazzák.

Gyógyteaként rendkívül sokrétű a felhasználási köre, általános erősítő, vértisztító, vizelethajtó, továbbá hólyaghurut, reuma, köszvény, bőrbetegségek, hajhullás, magas vérnyomás, gyomorhurut ellen is bizonyítottan jótékony hatással bír. Tavasszal sokan alkalmazzák a csalánteát vértisztító kúrák részeként, mivel jól átmossa a veséket, és kimossa a vesehomokot és a veseköveket, de ezek megelőzésére is jó. Ülőfürdőként aranyeres bántalmak kezelésére, borogatóként pedig bőrkiütésekre használják. Mosóvizes változatban kiválóan alkalmas hajhullás és korpásodás megelőzésére, valamint hajzsírosodás ellen. A kovasav-tartalma erősíti a kötőszöveteket, a körmöket, a hajhagymákat. A csalán gyökérzetét (Urticae radix) béta-szitoszterin-tartalma miatt a prosztata jóindulatú daganatának kezelésére alkalmazzák, növeli a vizelet mennyiségét, csökkenti a prosztata térfogatát. Főzetét külsőleg hajhullás és korpásodás ellen használják, vagy reuma elleni fürdővizet készítenek vele.

Jó tudni a csalán, nagyról!

Ne forgalmas, poros utak mellett gyűjtsük a csalánt! Elégtelen szív- és veseműködés miatt kialakult ödémák esetén használata nem javasolt.

Érdekesség a csalán, nagyról.

A római katonák a hideg éghajlatú területeken csalánlevéllel ütögették magukat egyrészt azért, hogy ne fázzanak, mivel a csaláncsípések felmelegítik a bőrt, másrészt ízületi fájdalmaik enyhítésére. A csalánt előbb használták szövésre, mint gyógyításra. Régészeti kutatások során bronzkori sírokban találtak csalánszövetet, ami csaknem olyan erős, mint a vászon. Az első világháborúban kialakult pamuthiányt is sokan ezzel az anyaggal pótolták. Vitamin- és ásványisó-tartalma miatt a csalánt fiatal állatoknak - baromfinak, malacnak - is adják takarmányként.

Csalán, nagy az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, kétszikűek.

 

 

Cserszömörce (Cotinus coggygria )

A cserszömörce népies neve:

szumák, cserzőfa, szömörcefa

Cserszömörce leírása:

 

A szömörcefélék (Anacardiaceae) családjába tartozik. Hazánkban a Bükk, a Mecsek és a Bakony hegyeiben található, de élénk sárgába, majd tűzvörösbe váltó őszi lombkoronája miatt kertekben is előszeretettel telepített fás szárú, cserje vagy fa. A meleg, száraz, meszes helyeket kedveli. Buga-virágzata, és ping-pong-ütőhöz hasonló kerekded levelei vannak.

Hogyan gyűjtsük a cserszömörce gyógynövényt?

A növény ágrész nélküli zöld levelét hasznosítják gyógyászati célokra, melynek gyűjtési ideje május, június.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Cserszömörce?

A levéldrog cseranyagban rendkívül gazdag, tartalmaz még flavonoidokat, szerves savakat, illóolajat is.

Cserszömörce felhasználása:

 

Tea: 2,5 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk 2 teáskanálnyi összezúzott levelet, majd 10 perc elteltével a főzetet leszűrjük. (Bélhurut esetén javallott.) Öblögető: Fogíny- és torokgyulladás esetén ajánlott. Ülőfürdő: Vérző aranyér kezelésére ajánlják.

Bizonyítottan jó gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és összehúzó szer. Használata javasolt bélhurut, gyomor- és bélvérzés esetén, de külsőleg is alkalmazzák szájöblögetőként fogíny- és torokgyulladás ellen. Aranyeres bántalmak során ülőfürdőt is készítenek főzetéből.

Jó tudni a cserszömörcéről!

Mellékhatásai nem ismeretesek.

Érdekesség a cserszömörcéről.

A növényből ipari bőrcserző-anyagot és sárga festékanyagot is nyernek ki. Fája hazánkban kedvelt kelmefestőszer volt a kézműiparban, a népművészek ma is használják. A cserszömörce latin nevéből ered a Cotinus szájvíz neve is.

 

 

Csipkebogyó (gyepűrózsa) (Cynosbati pseudofructus (Rosa canina L.))

A csipkebogyó (gyepűrózsa) népies neve:

csipkerózsa, gyepűrózsa, vadrózsa, bicskefa, ebrózsa termése: csipkebogyó, csipke, csitkenye, hecsedli

Csipkebogyó (gyepűrózsa) leírása:

Magas bokor, lecsüngő ágakkal és a hajtásokon sarló alakban hajlított, alapi részükön, korongszerűen kiszélesedő tüskékkel. 5-7 levélkéből páratlanul szárnyalt levelei, fonákjukon legtöbbször mirigytelenek. A csészelevelek kevés, keskeny levélcimpával rendelkeznek, amelyek virágzás után visszafejlődnek. A mintegy 5 cm átmérőjű virágok csupasz kocsányon ülnek. A csipkebogyó a kupacs elhúsosodásával jön létre, tojás vagy kugli alakú, belül szőrös. Szegletes, világos, kőkemény aszmagtermelése van.

A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Cserjés növény, mely megtalálható erdőszéleken, hegyvidékek lejtőin, domboldalakon, legelőkön.

Csipkebogyó (gyepűrózsa) elterjedése:

Cserjésekben, világos erdőkben, Európától Közép-Ázsiáig honos.

Hogyan gyűjtsük a csipkebogyó (gyepűrózsa) gyógynövényt?

A növény gyógyászati célokra használt termését szeptember környékén gyűjtik. A csipkebogyó drogja kétféle alakban kerül kereskedelembe, szárítva és szőreitől, magvaitól megtisztítva "csipkehúsként".

Csipkebogyó (gyepűrózsa) hatóanyagai:

Vitaminok, különösen a friss csipkebogyó gazdag C vitaminban, pektin, gyümölcssavak, cukor, karotinoidok, cseranyagok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Csipkebogyó (gyepűrózsa)?

A gyepűrózsa bogyója a C-vitaminon kívül számos olyan anyagot tartalmaz, amelyet az emberi szervezet kiválóan tud hasznosítani: pektin, flavonoidok, cukor, alma- és citromsav, cseranyag, A vitamin.

Csipkebogyó (gyepűrózsa) felhasználása:

A csipkebogyó gyenge vizelethajtású és enyhe hashajtó hatású. A gyümölcssavak és a pektin fokozzák a hatást, terápiás célokra azonban nem alkalmazható kielégítő eredménnyel. Kellemes, édes-savanykás íze miatt a drog élvezeti teaként, vagy ízjavító hatása miatt gyógynövény-keverékekben használható. A csipkebogyómag húgyhólyag- és vesebántalmak, különösen vesekő esetén alternatív gyógymódként alkalmazható. A vitaminban gazdag friss gyümölcshúsból lekvár és gyümölcslé készíthető, illetve vitaminkészítmények alapanyagául szolgálhat.

Sokrétű felhasználását az is bizonyítja, hogy teát, szirupot, lekvárt is csinálnak belőle, bár elkészítése igen munkás, miután bogyóban lévő apró szőröktől csak szőrszitán való átnyomással szabadulhatunk meg.

Már az ókori népek is felismerték gyógyító hatását, főként a sorvadásos betegségek ellen. A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést. A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Ismeretes gyógyhatása vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén. Emésztést javító hatása közismert, gyenge vizelethajtó tulajdonságú. A csipkebogyó készítmények jól használhatók erősítő, üdítő és élvezeti célokra is. Ízjavító hatása miatt gyógynövény-keverékekben, gyümölcs-teákban széles körben alkalmazzák.

Jó tudni a csipkebogyó (gyepűrózsa)ről!

Poros utak mellett ne szedjük a csipkebogyót!

Érdekesség a csipkebogyó (gyepűrózsa)ről.

Egyes népek még likőrt, bort és pálinkát is készítenek belőle, a svédek pedig levesnek főzik meg. A csipkebogyó tartalmazza a legtöbb C-vitamint az összes vad és kerti gyümölcs közül, sőt C-vitamin-tartalma tízszer nagyobb a citroménál. A bibliában a csipkebokor Mózes elhivatását jelképezi. A középkorban a lángoló csipkebokrot Mária jelképének tekintették, aki érintetlenül lett Isten anyja, ezért a barokk művészetben az égő csipkebokor a szeplőtelen fogantatás jelképe.

Csipkebogyó (gyepűrózsa) az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Piros, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 31
Tegnapi: 134
Heti: 212
Havi: 807
Össz.: 291 539

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények (C-Cs)
Népi orvoslás gyógynövényekkel - © 2008 - 2024 - nepi-gyogymodok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »