akác, csipkefa, ragacsfa, istenpapucsa, koronafa, magyarfa, pampuska
Lombhullató fa, levelei 7-19 tojásdad eliptikus levélkéből, páratlanul, szárnyasan összetettek, a rügyek mellett két pálhatövissel. Fehér, illatos, pillangós virágai 2 cm hosszúságot érhetnek el, lecsüngő fürtökben nyílnak. Hüvelytermése lapos, fényes.
A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozik. A XVI. században Észak-Amerikából betelepített közismert, tüskés ágú fa. Hazánkban, kisebb nagyobb erdőségeket alkot. Sík vidékek, homokos talajok jellegzetes fás szárú növényévé vált.
Világszerte termesztett és meghonosodott növény. Hazája Észak-Amerika délkeleti része.
A növény virágzatát hasznosítják gyógyászati célokra. Az akác jellegzetes, édeskés illatú, fehéres vajszínű virágját friss nyílásában érdemes szedni, mégpedig úgy, hogy a virágokat lefejtjük a fürtökről, majd jól megszárítjuk. A virágzás májusra, június elejére esik.
Különféle lektinek, mindenekelőtt a kéregben és a magokban. A virágokban illóolaj.
A hatóanyagok, a különböző lektinek főként a kéregben és a magokban fordulnak elő. A virág illóolajat (linaloolt) tartalmaz.
A fajt gyógyászatilag például túlzott gyomorsav termelődés, és az ezzel összefüggő panaszok ellen, továbbá homeopátiás hasmenés, migrén, és arcidegzsába kezelésére használják. Illatos virágai olykor fűszerül is szolgálnak. Irodalmi adatok a magok fogyasztása vagy a kéreg megrágása után fellépő, a lektinek által kiváltott súlyos mérgezésekről számolnak be.
Tea: 2 dl forró vízzel leforrázunk 2 teáskanálnyi szárított akácvirágot, majd 5 perc elteltével leszűrjük. Íze kellemes.
Az akácvirág jó köhögéscsillapító hatású, de használják még túlzott gyomorsav-termelődés esetén.
Az elnyílott, földre hullt virágot ne gyűjtsük! A kéreg fogyasztása után a lektinek által kiváltott mérgezések fordulhatnak elő.
Az akácvirág nektárjából kiváló méz készül. Aromaanyagait az illatszeripar is előszeretettel hasznosítja.
Fehér, kétoldali szimmetriájú virágok.
Aloe Vera, Aloé
A liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozó évelő növény. Mintegy 300 fajt sorolnak az aloék nemzetségébe. Örökzöld, pozsgás növény. Húsos, pettyezett levelei tömött tőrózsában állnak, amelyek zöld, szürkés- vagy kékeszöld színűek. A meleg száraz, mediterrán régiót kedveli. Élőhelye Afrika és Nyugat-India. Magvetéssel szaporítható, illetve a legtöbb aloé sarjakat nevel, melyekről szaporíthatók is. Április-május a legjobb szaporítási időszak.
A növény leveleit használják gyógyászati célokra, melyek egyes részeit különböző célra hasznosítják. Az a sűrű kocsonyás nedv, a növény leveleinek belső részéből származik. Az aloé gél a levél központi területén lévő parenchima sejtek által termelt nyákos anyag, a külső levél epidermisz alatt lévő tubuláris sejtek által termelt nektár pedig az aloé lé, mely sárga és hashajtóként használatos.
Az aloe gél tartalmaz lignánt, mono-és poliszacharidokat, szalicilsavat, triterpéneket, vitaminokat (A, C, E, B12), ásványi anyagokat, nyomelemeket. Az aloe lé egy sárga anyag, melyet rendszerint szárítanak, és erős hashajtóként használnak. Az aloe lé nagy mennyiségben tartalmaz antrakinon származékokat (aloin A és B, aloinozid A és B).
Égési- és fagyásos sérülések, fekély esetén meggyorsítja a gyógyulási folyamatot. Nagy szerepe van a bőr regenerációs folyamataiban. Gyulladásgátló, fájdalomcsillapító. Erős hatású hashajtó.
Régen tapasztalati úton jöttek rá, hogyha a növény levelének ragacsos, nyúlós nedvével bekenik a sebeket, égési sérüléseket, az meggyorsítja a gyógyulási folyamatot. Ma már tudományosan bizonyított, hogy a növény gyulladáscsökkentő és sejtregeneráló hatású. Az aloé gél hidratáló tulajdonságai révén elősegíti a sebgyógyulási folyamatot, megszáradását követően pedig a bőrt védő réteggel látja el. Az aloé gél elősegíti a kötőszöveti rostok kialakulásához szükséges a kollagén szintézisét, és felgyorsítja a seb összehúzódását. Használják égési - és fagyásos sérülések, fekély esetén, a bőr regenerációs folyamataiban. Felületi alkalmazás esetén egyes bőrbetegségek, mint a psoriasis által érintett bőrterületek nagyságát csökkenti. Az aloé gél rendelkezik gyulladáscsökkentő hatással. Mérsékli a gyulladás helyén kialakult duzzanatokat, bőrpírt és a fájdalmat. A legfrissebb kutatási eredmények szerint sikerült egy antiallergén vegyületet (alprogen) kivonni, és részlegesen tisztítani az aloé gél kivonatokból. Az aloé gél immunrendszert serkentő tulajdonságának köszönhetően vírus ellenes hatású, és hatásosnak bizonyult a sejtosztódási folyamatok lassításában. Léteznek olyan szakirodalmi források, melyek szerint az antrakinon aloin képes inaktiválni, azaz hatástalanítani - a Herpes simplex és az Influenza vírust.
Az aloé némelyeknél allergiás reakciókat válthat ki. Terhes vagy szoptatós nők ne alkalmazzák! Vesebetegségben szenvedők tartózkodjanak használatátó! Hosszantartó belső használata esetén káliumhiány léphet fel! Gyakran összetévesztik az agavéval! Az aloé lében lévő antrakinon származékok az erős hashajtók közé tartoznak, hosszú ideig való használat esetén felborulhat az elektrolit-egyensúly, főleg a káliumsók hiánya alakulhat ki. Az aloé lé orális alkalmazása nem javasolt, főleg 12 év alatti gyermekeknek, terhes és szoptatós kismamáknak, bélelzáródás és menstruáció esetén. A gél alkalmazásának mellékhatása közül megemlítendő a bőrfelületen jelentkező égető érzés és a bőrgyulladás. Ezekben az esetekben alkalmazása felfüggesztendő!
A húsos levelek nedve értékes kozmetikai és gyógyászati alapanyag. A kozmetikai ipar fontos alkotóeleme samponok, krémek, szappanok előállításakor.
angyélika, angyalfű, arkangyalfű
Erőteljes, illatos, évelő növény. Két-háromszorosan szárnyalt tőlevelei tojásdad-lándzsásak, fogas szélűek. Fonákuk kopasz, a levélnyél alapi része felfúvódott hüvely. Összetett ernyővirágzatának színe sárgás vagy zöldes, 20-40 sugarú, a gallérlevelek hiányoznak, számos gallérka levele érdesen szőrös. 5-8 mm hosszú, ikerkaszt termései lapítottak, széles-elliptikusak, a széles szegélybordák hártyásak.
Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik. Európa hegyvidékein, alhavasi régióiban honos, hazánkban termesztett. Illatos, kétéves növény. Első évben dús tőlevélzete fejlődik, a másodikban pedig erőteljes szára, amely olykor eléri a 2 méteres magasságot is.
Folyók, patakok mentén, árkokban. Hazája Észak- és Kelet-Európa Nyugat-Ázsiáig, Közép-Európában is elvadult, és néhány folyómenti területen elterjedt.
A növény minden részét (gyökér, levél, termés) hasznosítják gyógyászati célokra. A gyökerét, a levelét és a termését az első év őszén illetve a második év tavaszán gyűjtik.
"Fellandrént, pinint és más monoterpéneket tartalmazó illóolaj; keserű ízű szeszkviterpének, makrociklikus laktonok, furokumarinok nagy mennyiségben."
Gyökér: illóolaj, melynek fő komponensei pinén, szabinén, fellandrén, valamint furokumarinokat (angelicin, bergaptén), makrociklikus laktonokat (illatanyagok), angelikasavat, angelicint, viaszt, gyantát, pektint, csersavat, keserűanyagot, keményítőt és szerves savat tartalmaz. Levél: illóolajat, cseranyagot, keserűanyagot tartalmaz. Termés: illóolajat, keserűanyagot, gyantát, zsírosolajat, aromás anyagokat tartalmaz.
A drog az illatos keserűszerek közé tartozik. Egyidejű illóolaj- és keserűanyag forrás. Hatóanyagai serkentik az emésztőmirigyek elválasztását, görcsoldó, továbbá bélfertőtlenítő tulajdonságúak, emellett bizonyos vizelethajtó sajátossággal is rendelkeznek. Az orvosi angyalgyökér étvágytalanság, teltségérzettel és felfúvódással kísért gyomor- és bélpanaszok, valamint enyhébb görcsökkel járó bántalmak kezelésére használatos. Illóolaja nagyobb dózisban fogyasztva mérgező, külsőleg azonban bőrizgató, fájdalomcsillapító, bedörzsölőszerek alkotórésze. Homeopátiás felhasználási területei közé az emésztési problémák, légúti hurutok, és idegbántalmak kezelése tartozik, de még nem minden téren igazoltan.
Tea: 2 dl vízben 5 percig főzzünk 1 evőkanál szárított, apróra vágott angyalgyökeret, majd hagyjuk állni 3 percig. Ezt követően szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle. Emésztési panaszokra ajánlható. Fürdő: 100gramm szárított, apróra vágott angyalgyökeret főzzünk negyedórán keresztül 1 liter vízbe, majd szűrjük le, és a főzetet adjuk a fürdővizünkhöz (reumás panaszok ellen). Bor: 1 liter fehérborhoz tegyünk 50 gramm szárított, apróra vágott angyalgyökeret, majd egy hétig hagyjuk állni. Emésztési zavarok esetén 1 evőkanállal fogyasszunk belőle. Kivonat: A szeszes kivonatát bedörzsölőszerként külsőleg használják reuma ellen. Fűszerként: Észak-Európai országokban levelét nyersen salátába, főzelékekbe teszik, szárát pedig sütemények díszítésére használják.
Az angelika keserűanyagai az illóolajokkal együtt jó étvágygerjesztő, emésztést serkentő és görcsoldó hatást fejtenek ki. Az orvosi angyalgyökér drogja teltségérzettel, görcsökkel járó gyomor-bélrendszeri panaszok kezelésére alkalmazható. Közismert szélhajtó, gyomorerősítő. Gyakran használják epebántalmak esetén, teája vizelethajtó, vértisztító hatású, de csökkenti a köhögést (a homeopátiában) is. Az angelikából készített fürdő és bedörzsölőszerek jótékony hatással vannak a reumás panaszokra.
Aki hosszabb időn keresztül angyalgyökérből készített teát fogyaszt, annak óvatosan kell bánnia a napozással és a szoláriummal, mivel a hatóanyag fényérzékenységet okoz. Gyomor és nyombélfekélyben szenvedő betegek nem használhatják belsőleg az orvosi angyalgyökér gyökeréből előállított készítményeket. Az angyalfű az ernyősvirágzatúak családjába tartozik, amelyek között van néhány olyan mérgező növény, amellyel könnyen összetéveszthető.
Illóolaját az illatszer- és a szeszipar (likőrgyártás) is alkalmazza, gyomorkeserű italok fontos alkotórésze.
Sárga, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
kukojsza
Lombhullató törpe cserje, zöld, szegletes ágakkal. Levelei csúcsos tojásdadok, finoman fűrészesek, mindkét oldalukon zöldek. Magános, gömb alakú levélhónalji virágai zöldes színűek, 4-5 rövid csücsökkel. Termései kékesfeketék, levelük bíborvörös.
A fekete áfonya a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó, a nyirkos, savanyú talajú erdőket kedvelő 20-40cm magas cserje. Észak-Európából származik, ahol vadon, erdők szélén, lankásokon, középhegységekben él.
tűlevelű erdők, lomberdők, törpecserjések. Európában, Észak-Nyugat Ázsiában.
A növény gyenge, leveles hajtásait, és érett termését gyűjtik. Bogyótermései mélykék színűek, hamvasak, ízük kellemes. A cserje május-júniusban virágzik, termése augusztusban érik.
A gyümölcsben: katechin cserzőanyagok, proantocianid oligomer, antocianozidok, flavonoidok, iridoidok. A levélben kis mennyiségben kinolizidin, alkaloidok, króm és mangán is.
A levél (Myrtilli folium) cseranyagokat, flavonoidokat, iridoidokat, króm és mangán vegyületeket tartalmaz. A termés (Myrtilli fructus) katechin típusú cseranyagot, gyümölcssavakat, invert cukrot, antociánglikozidát, tartalmaz.
A feketeáfonya bogyóit a népi gyógyászat szívesen alkalmazza hasmenés kezelésére, illetve készítenek vörösborral feljavított feketeáfonya bort. A kinyert gyümölcsnedv gargalizálóként használható a száj és a garat kisebb gyulladásainak kezelésére. A homeopátia a termést hurutos megbetegedések kezelésére használja. A népi gyógyászatban a levelek a vércukorszint csökkentésére szolgálnak, azonban ez a hatás még nem bizonyított. Nagy mennyiségben, vagy hosszú ideig történő alkalmazása kerülendő, mert ilyen módon mérgezési tünetek léphetnek fel.
Tea: A levélből készült teát elsősorban szél- és vizelethajtóként, illetve bélhurut ellen használják, de alkalmazzák vese- és hólyag-megbetegedések esetén is. A terméséből készített tea, kellemes íze miatt mindennapi üdítő folyadékként fogyasztható.
A levélből készült tea jó szél- és vizelethajtó, megszünteti a bélrendszer hurutos megbetegedéseit. Segít vese- és hólyagbántalmak esetén is. A levélből előállított szereket külsőleg összehúzó szerként alkalmazzák. Belsőleg történő használatra időskori cukorbetegség esetén alkalmazható szakorvosi felügyelet mellett. A termésből szintén készítenek teát gyomor- és bélhurut, hasmenés kezelésére, de közkedvelt és ízletes a belőle előállított lekvár, szörp és bor is. Az áfonyabor erősítő hatású. A vadon élő áfonya termésének tápértéke nagyobb a kiskertekben termesztettekénél. Retinaproblémák, látászavarok esetén is felhasználást nyer. Terméséből "gyógypálinkát" is főznek, melyet szájüregi és fogínygyulladás esetén fogyasztanak. Baktériumölő hatással is rendelkezik. Az áfonya kivonatos formában gyógyszertárakban kapható.
Ízletes bogyóterméséből szörpöt, lekvárt, bort készítenek.
Az erdőben szedett áfonyát alaposan mossuk meg, mert vadállatok (pl. róka, vaddisznó) járkálhatnak sűrű cserjéi között, és a testükről különböző kórokozók kerülhetnek át a növényre. A fekete áfonya leveleinek nyersen történő, túlzott fogyasztása mérgezést okozhat.
A fekete áfonya kedvenc tápláléka a vadon élő állatoknak, medvéknek, fajdoknak.
Piros, sugaras szimetriájú virágok, öt sziromlevél.
bécsi kömény, illatos ánizs
Finoman szőrözött, jellegzetes illatú növény, szára hengeres, bordázott. Tőlevelei 3-5-szörösen, szárnyasan összetettek, szárlevelei felfelé haladva szeldeltek, majd sallangosak. Összetett ernyővirágzata gallérok nélküli, kevés számú gallérkalevele szálas. Szürkészöld, körte alakú ikerkasza termései 3-5 mm hosszúak, felületük rövid serteszőrökkel és kiemelkedő bordákkal fedett, csúcsukon bibemaradvány.
Az ernyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába tartozik. A Földközi-tenger területéről származó, hazánkban termesztett egyéves, illatos növény. Íze, kellemes, édes-fűszeres.
Hazája a Földközi-tenger keleti partvidéke, gyakran termesztik, esetenként elvadul.
A növény apró, tojásdad alakú termését használják gyógyászati célra. Júliusban virágzik, termése augusztus-szeptember hónapban szedhető.
"Illóolaj, amelyek fő alkotórésze és illathordozója transz-anetol, metil-kavikol és ánizsaldehid; kumarinok."
Az ánizs illóolaja transz-anetolt, metilkavikolt, ánizs-aldehidet tartalmaz.
A drog s leghatásosabb alkotórésze, az olaj- és nyálkaoldó és köptető hatású, számos köhögés elleni készítmény alkotóeleme. Enyhe görcsoldó, és szélhajtó tulajdonsággal is rendelkezik, ezért a gyermekgyógyászatban gyakran használják kólikás panaszok ellen. Homeopátiás felhasználási területei közé a tarkó tájék és a nyak, valamint a derékzsába csillapítása tartozik. Az illóolaj, amely bizonyítottan anti-bakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, szájvizekben és torokfertőtlenítő tablettákban is gyakran megtalálható. Kenyerek és sütemények közkedvelt fűszere.
Tea: 1 teáskanálnyi összetört ánizsra öntsünk 2-3 dl forró vizet, és hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. (Szélhajtó, görcsoldó, emésztést serkentő, csecsemők hasgörcse ellen is alkalmazható.) Olaj: 100 ml olívaolajhoz tegyünk 1 evőkanál összetört ánizst, majd sötétben hagyjuk érlelni 1 héten át. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk. (Szoptatós anyukák emlőinek ánizsolajjal történő kenegetése serkentőleg hat.) Fűszerként: Jellegzetes illatú, édes aromájú mag, teasüteményeket, péksüteményeket ízesítenek vele, virágját és levelét pedig salátákhoz teszik.
Mivel az ánizs csökkenti a felfúvódást és a teltségérzetet, így közismerten jó szélhajtó, görcsoldó és emésztést serkentő gyógynövény. A szoptatós anyukák tejkiválasztást serkentő hatásáért fogyasztják. Az ánizs epekiválasztást elősegítő és nyákoldó hatású teakeverékek markáns alkotórésze, jó köptető. Bizonyítottan enyhíti a köhögést is.
Ne tévesszük össze a mérgező hatású foltos bürökkel (Conium maculatum L.) !
IV. György angol király ruháit ánizsmaggal illatosították. Az ánizs-ízesítésű likőrök - raki, ouzo, pernod - fontos adalékanyaga. 1305-ben az angolok megvámolták az ánizsmag-kereskedelmet, hogy abból fedezzék a London Bridge javítási költségeit.
Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.
aranyos ruta, jágerkender, erősrojt, aranyos istápfű, aranyvessző
Levelei fűrészes szélűek, az alsók lándzsásak, szárnyas levélnyelűek. A felső levelek keskenyebbek, ülők. A fészkek karcsú, felálló bugavirágzatot alkotnak. Az egyes fészekvirágzatok 6-10 mm hosszúak, a nyelesvirágok száma 6-12, amelyek jelentősen hosszabbak a fészekpikkelyeknél.
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Elterjedése leginkább vágások mellett, ligeterdőkben, gyomtársulások területén jellemző. Dísznövényként kertekben is megtalálható.
Vágások, ligeterdők, gyomtársulások. Európa, Észak-Afrika, Nyugat-Ázsia.
Gyógyászati célokra a növény szárának virágos részét hasznosítják, amelynek gyűjtési ideje a nyári hónapokra (június-augusztus) esik. A gyűjtést a virágzás megkezdésekor kell elkezdeni, mert leszedve a virágzat még tovább fejlődik.
Triterpén-szaponinok, flavonoidok, fenolglikozinok, mint leiokarpozid és virgaureozid, illóolaj, dikafeoil-kínasav.
Az aranyvesszőfű triterpén szaponinokat, flavonoidokat, illóolajat, fahéjsav származékokat tartalmaz.
A közönséges aranyvessző mindenekelőtt vizelethajtó hatású, amelyet főként flavonoidjainak, de szaponin- és illóolaj-tartalmának is köszönhető. Gyenge görcsoldó, fájdalomcsillapító, továbbá gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is rendelkezik. A drog készítményeit főként átöblítő kúrák céljaira alkalmazzák, amelyeket a húgyutak gyulladásos megbetegedései, húgykő- és vesehomok bántalmak kezelésére, ezek megelőzésére használnak fel.
Tea: Csészénként 1-2 teáskanálnyi aranyvesszőfüvet forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük. Naponta 2-3-szor étkezések között egy csészényi teát hasznos elfogyasztani.
Jó vizelethajtó és gyulladáscsökkentő. A növényi drog alkalmas hólyaghurut, vesehomok bántalmak kezelésére kiegészítő szerként. Alkalmazzák magas vérnyomás és reuma esetén is.
A megszáradt drog az arra érzékenyeknél nyálkahártya irritációhoz vezethet!
Sárga fészekvirágzatok.
angyalital, anyagyökér, kappanfű, máriafű, olaszútifű
Tőlevélrózsás növény, levelei elliptikusak, szárölelők, és 1-3-asával keresztben, átellenesen állnak. A fészekvirágzat 1-3 5-8 cm átmérőjű sárga, csöves- és nyeles virágból áll.
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Rendszertani neve is elárulja, hogy Európa magasabb hegyvidékeinek növénye. Hazánkban ritka és védett növény.
Sovány réteken, mocsárréteken fordul elő. Európában széles körben elterjedt az alpesi régióban.
A növény virágzatát használják gyógyteakészítésre. A növény a magasabb hegyvidékeken június, július folyamán virágzik. Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges.
"Szeszkviterpén-laktonok, különösen helenalin és dihidro-helenalin, illetve ezek észterei; illóolaj, flavonoidok, kumarin, fenolkarbonsavak."
A növény szeszkviterpén-laktonokat (helenalint, dihidrohelenalint), flavonoidokat, illóolajat tartalmaz.
Mindenekelőtt a szeszkviterpén-laktonok antibiotikus, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, izületi gyulladás csökkentő és trombózis-gátló hatása indokolja a drog gyakori használatát. Külsőleg vérömlenyek felszívódásának gyógyítására, zúzódások és rándulások, továbbá a reumatikus izom és izületi fájdalmak, felületi vénabetegségek, gyulladt rovarcsípések ellen, valamin szájüregi- és fogínygyulladásoknál ecsetelő- és gargalizálószerként alkalmazzák. A homeopátia vérzések, túlerőltetés okozta izomfájdalmak, valamint érrendszeri betegségek kezelésére alkalmazza.
Borogatások: Reumatikus panaszok, valamint rovarcsípések helyén kialakult gyulladások kezelésére. Kivonat: Kivonatként a hígított tinktúrát alkalmazzák a szájüreg nyálkahártya-gyulladásai esetén. Tinktúra: Évszázadok óta használták sebek, zúzódások, fagysérülések kezelésére, valamint reumatikus fájdalmak gyógyítására.
Hatásos gyulladás- és fájdalomcsökkentőként ismeretes, külsőleg fertőtlenítő, sebgyógyító hatású, továbbá kelések, vérömlenyek, csonttörések okozta ödémák, zúzódások, rándulások kezelésére ajánlott. Enyhíti a rovarcsípések okozta viszketéseket, ismeretes fertőtlenítő hatása is. Reumatikus panaszokra is kiváló gyógyír. A homeopátia a túlerőltetés okozta izomfájdalmak kezelésére alkalmazza. A belőle készült homeopátiás szer sebgyógyító hatású. Az árnika segít a felületi visszérgyulladás gyógyulási folyamatában.
A szekszviterpén laktonok az arra érzékeny egyénekben allergiás bőrreakciókat válthatnak ki, ilyenkor az árnika virágzatából készült készítmények további használata nem javasolt. Belsőleges alkalmazása kerülendő, mert nagyobb adagokban szívmegállást okozhat.
Az árnika nemzetségének közel harminc faja közül csak kettő él Európa hegységeiben. Az árnikából már a XVI. században előállítottak olyan kivonatokat, amelyeket egyaránt használtak külsőleg és belsőleg különféle betegségek kezelésére.
Sárga, sugaras szimmetriájú fészekvirágzat.
olaszparaj
Erős habitusú növény, kissé tüskés vagy tüskétlen, egyszerű vagy szárnyasan hasadt levelekkel. A fészekvirágzat nagy, 8-15 cm átmérőjű, benne kék, csöves virágok. A fészekpikkelyek alsó része húsos, tompa tojásdad, lekerekített vagy tüskék, hegyes függelékkel.
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. A Földközi-tenger mellékén honos, évelő növény. Hazánkban kerti dísznövényként is kedvelik.
A legtöbb termesztett faj a Földközi-tenger partvidékén fordul elő és zöldségként termesztik, Közép-Európában is elterjedt. Valószínűleg a Földközi-tenger partvidékéről származó vad articsóka fajból nemesítették.
A hazai gyógynövényboltokban, piacokon beszerezhető.
"Klorogénsav és cinarin; flavonoidok: elsősorban cinarozid és szkolimozid; keserű ízű szeszkviterpén-laktonok, köztük cinaropikrin."
Gyógyászati célokra a növény alsó leveleit alkalmazzák, melyek a feldolgozás során keletkező klorogénsavat, cinarint tartalmaz, valamint megtalálhatók benne flavonoidok, szeszkviterpén laktonok is.
Az articsókakivonat serkenti az epetermelést, az epeelválasztást, ezért régóta használatos gyenge emésztés esetén. Magával hozhatja a koleszterin- és trigliceridszint csökkentést is. Erős antioxidáns hatása védi a májat a szabadgyökök okozta károsodástól. Homeopátiás készítmények is kaphatók, amelyek krónikus máj-epe működési zavarok esetén javallottak.
Tea: A növény leveléből készített tea epe- és májbántalmak esetén alkalmazható. Konyhai használata is hasznosítják főzelék, saláta formájában.
A növény leveléből készített tea fogyasztása epe- és májbántalmak esetén ajánlott. Javasolják fogyasztását emésztési panaszok és étvágytalanság esetén. Megfigyelték, hogy a koleszterin epefolyadékkal történő eltávolításával egyes esetekben a koleszterinszintet is csökkenteni képes, tehát epetermelést fokozó hatása van. Májvédő hatású.
Az articsóka elkészítése során ne alkalmazzunk alumíniumedényt, mert megsötétedik benne.
Az első évben csak fonáklemezű tőleveleket fejleszt, a második évben fejlődnek ki a szárak.
Kék, fecskevirágzatban álló virágok.
A babérfélék családjába tartozik, trópusi fán termő gyümölcs. Színe zöldes fekete, alakja körteformájú, héja fajtától függően sima vagy ráncolt. Íze semleges.
Az avokádófa gyümölcsét fogyasztjuk, amit zöldség-gyümölcs boltokban vásárolhatunk meg. Az éretlen gyümölcs kőkemény, az érett gyümölcsöt viszont vajként lehet kenni.
Az avokádó telítetlen zsírsavakból álló olajtartalma B-, C-, E- és A-vitaminban gazdag. Az érett gyümölcs káliumot, foszfort, vasat, nátriumot valamint kalciumot és magnéziumot is tartalmaz.
Olaj: Az avokádó olaj táplálja a száraz, öregedő bőrt. Magas A-vitamin- és E-vitamin-tartalmának köszönhetőben jó az ekcéma kezelésére. A gyümölcs magjából gyógyszirupot állítanak elő, amely alkalmas reumatikus fájdalmak enyhítésére.
Az avokádó magas olajtartalmánál fogva kiváló bőrápoló szer a kiszáradt bőrre. Általában érzékeny típusú bőrre alkalmazzák. Segítséget nyújt ekcéma megelőző kezelése esetén. Jótékony hatással van az arthritiszes (ízületi) fájdalmakra, továbbá csökkenti a koleszterin szintet.
Hűtőszekrénybe nem érdemes betenni, s ha felvágjuk megbarnul. Az avokádó olaj gyorsan avasodik. Depresszió és Parkinson-kór kezelésére alkalmazott MAO-gátló gyógyszereket szedő betegek az avokádót ne használják, mert magas vérnyomás alakulhat ki, a szakorvosi konzultáció ezekben az esetekben elengedhetetlen. Véralvadásgátló gyógyszerekkel való együttszedés esetén a beállított terápiás dózisok hatáserőssége csökkenhet, ezért lehetőség szerint az ilyen gyógyszereket szedő betegek az avokádót ne fogyasszák. Az avokádó terhességkor és szoptatáskor való alkalmazása csak a kezelőorvos utasítására történhet. Allergiás tünetek észlelése esetén (kiütés, mellkasi fájdalom) a gyümölcs fogyasztása nem javasolt, az esetlegesen fellépő légzési nehézségek rendezése orvosi feladat.
Spanyol hódítók a XVI. században hozták be az avokadót Európába. Az avokádót már az inkák is termelték és fogyasztották. Az avokádó régóta ismert afrodiziákum, azték neve, "ahuacacuahat", herefát jelent.